Prawo.pl
Określenie strategii bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce oraz kierunków działań mających na celu rozwój tego bezpieczeństwa - to cel przyjętej we wtorek przez rząd uchwały w sprawie strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej.
Krzysztof Sobczak
12.04.2022
Środowisko
Wicemarszałkowie i skarbnicy województw, sekretarze i skarbnicy powiatów, sekretarze i skarbnicy gmin w ramach samorządów oraz dyrektorzy generalni urzędów wojewódzkich oraz dyrektorzy wydziałów (biur, gabinetów) w ramach administracji rządowej będą między innymi wyłączeni z czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Robert Horbaczewski
12.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Z opublikowanego we wtorek raportu KPMG w Polsce wynika, że blisko 80 proc. Polaków rozliczyło zeznanie PIT za 2021 rok w lutym lub marcu br., a 83 proc. podatników rozliczy się przez internet. Najpopularniejszą metodą składania zeznań podatkowych jest Twój e-PIT. Korzysta z niego ponad połowa Polaków.
Krzysztof Koślicki
12.04.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Firma miała tylko kilka krów, ale chwaliła się, że posiada już kilkaset sztuk bydła, a w ciągu 3-4 lat zamierza powiększyć stado do 10 tys. sztuk. I zachęcała do udzielania jej pożyczek na zakup bydła mlecznego z obietnicą zarobku do 16 proc. rocznie. Za wprowadzanie konsumentów w błąd UOKiK grozi spółce karą do 10 proc. rocznego obrotu, a jej prezesowi – do 2 mln zł.
Krzysztof Sobczak
12.04.2022
Rynek i konsument

Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej niesie skutki podatkowe

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy
Jeżeli przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej nastąpiło pod tytułem darmym na rzecz żony, to skutkuje ono przysporzeniem majątkowym po jej stronie, rodzącym obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. W przypadku zaś, gdy umowa darowizny, nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań, to opodatkowania nie ma.
Wiesława Moczydłowska
12.04.2022
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy
Zagadnienie współuczestnictwa jednolitego w sprawie o eksmisję nie było jeszcze przedmiotem orzeczeń Sądu Najwyższego. Sąd Okręgowy w Krakowie spytał więc Izbę Cywilną, czy w sprawie o opróżnienie lokalu mieszkalnego po stronie osób wywodzących swoje uprawnienie do zajmowania lokalu od najemcy, tzw. "domowników", występuje współuczestnictwo jednolite.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.04.2022
Prawo cywilne Administracja publiczna
W 1948 roku sąd grodzki stwierdził, że spadek po zmarłej nabył jej syn, a w 1999 r. sąd rejonowy w tym samym mieście za spadkobierców uznał dwóch synów zmarłej. RPO wniósł skargę nadzwyczajną o uchylenie tego późniejszego postanowienia spadkowego, a Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę.
Krzysztof Sobczak
12.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Rządowa platforma analityczna może zagrażać danym obywateli

Administracja publiczna Nowe technologie RODO
Przygotowywana przez rząd Zintegrowana Platforma Analityczna ma być supersystemem przetwarzania danych. Budzi wątpliwości natury konstytucyjnej i legislacyjnej - może stanowić zagrożenie w obszarze szeroko rozumianej prywatności obywateli. Zastrzeżenia ma Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a RPO przywołuje skojarzenia z chińskim systemem kontroli społecznej. Rząd twierdzi, że zarzuty są niezasadne.
Robert Horbaczewski
12.04.2022
Administracja publiczna Nowe technologie RODO
Wprowadzenie obszaru ograniczonego użytkowania, z uwagi na niemożność zachowania standardów ochrony środowiska przed hałasem w związku z funkcjonowaniem lotniska, nie stanowi samodzielnej podstawy roszczenia odszkodowawczego z tytułu obniżenia wartości nieruchomości - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy. - To przełomowe orzeczenie - twierdzi prof. Magdalena Habdas z Uniwersytetu Śląskiego.
Magdalena Habdas
12.04.2022
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Grupa organizacji pozarządowych zwróciła się do rządu z apelem o objęcie 0 proc. stawką VAT nieodpłatnych dostaw towarów i usług na rzecz organizacji pozarządowych, działających na rzecz uchodźców. Tę prośbę poparł też rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek. RPO chwali to zwolnienie z VAT, ale dziwi się, dlaczego nie objęto nim organizacji niosących pomoc humanitarną.
Krzysztof Sobczak
11.04.2022
Pomoc społeczna VAT Ukraina
Podatnik będący obywatelem Ukrainy może potwierdzić przeniesienie na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych poprzez złożenie oświadczenia - poinformowało Ministerstwo Finansów. I zaznaczyło, że złożenie oświadczenia pracodawcy lub innemu płatnikowi powoduje, że od pierwszego dnia przybycia do Polski podatnik zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego.
Krzysztof Sobczak
11.04.2022
PIT Ukraina
Zmniejszenie udziału siarki i popiołu w sprzedawanym węglu, czy zastąpienie nazw "ekogroszek" i "ekomiał" na inne, tak, by nie wprowadzały konsumentów w błąd - to niektóre z rozwiązań, jakie zaproponował resort klimatu i środowiska, chcąc zaostrzyć normy jakości dla paliw stałych. Jednak z powodu wojny na Ukrainie nie wejdą one na razie w życie.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.04.2022
Środowisko Rynek i konsument
Sądy zasypują kuratorów wywiadami środowiskowymi dotyczącymi ustanowienia opiekuna tymczasowego dla ukraińskich dzieci. Do zweryfikowania informacji potrzebni są tłumacze, których brakuje. Ministerstwo sugeruje, że niekoniecznie muszą być przysięgli, ale takich zwykłych też nie ma na zawołanie, a to utrudnia dotrzymanie wymaganego ustawą 3-dniowy termin na załatwienie sprawy.
Patrycja Rojek-Socha
11.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
​Kolejne podwyżki stóp procentowych skutkują wzrostem wysokości rat kredytów złotówkowych. Kredytobiorcy zaczynają rozglądać się za sposobem na pozbycie się kłopotliwego zadłużenia, a prawnicy dostrzegają takie możliwości, choć opinie są podzielone. Kluczowym problemem może być to, czy klient został przez bank poinformowany o ryzyku związanym ze zmiennym oprocentowaniem kredytu.
Regina Skibińska
11.04.2022
Finanse Nieruchomości
Do Sejmu trafił firmowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt zmian w Konstytucji, który ma umożliwić odbieranie majątków za wspieranie wojny. Abstrahując od szans na powodzenie tego przedsięwzięcia, którego opozycja raczej nie poprze, proponowana konstrukcja jest tak nieudolna, że nie bardzo wiadomo, komu będzie odbierany majątek i na jakie cele się go przeznaczy.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz
11.04.2022
Ukraina
Małżeństwo, które zawierało umowy na polisolokaty, straciło na tym przeszło 230 tys. zł. Sąd potraktował ich najpierw jako przedsiębiorców, a potem jako konsumentów i roszczenie uwzględnił. Sąd drugiej instancji podkreślił: Nie można im też przypisać statusu konsumenta „szczególnego”, o większej wiedzy, mimo że mąż był agentem ubezpieczeniowym i sam sobie sprzedał pakiet, biorąc prowizję.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.04.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Nowe brzmienie mają zyskać przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych, ponieważ obecne są zbyt ogólnikowe. Jak zapowiedział w sobotę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (na zdjęciu), zgodnie z przygotowywanym w tym resorcie projektem m.in. nie będzie przestępstwem publiczne głoszenie przekonań lub opinii związanych z wyznawaną religią.
Krzysztof Sobczak
10.04.2022
Prawo karne
Zniesienie w karcie pomocy obowiązku opisywania problemu klienta i opisu udzielonej porady, wprowadzenie do oświadczenia o sytuacji finansowej rygoru odpowiedzialności karnej, usunięcie spośród beneficjentów przedsiębiorców i zaangażowanie organów administracji w proces przyznawania prawa do korzystania z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej - postuluje Naczelna Rada Adwokacka.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wielkanocne kroszonki, batikowe pisanki, krzyżoki, przywołówki dyngusowe czy turki to jedynie kilka z ponad 57 obrzędów i tradycji, które wpisane zostały na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pochodzące z całego kraju obyczaje, zwyczaje i przekazy, które od dziesiątek pokoleń kultywowane zostały ocalone przed zapomnieniem dzięki tej liście.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.04.2022
Administracja publiczna Wydarzenia
Czy gospodarstwo przekazane przez rolnika następcy, który pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej, wchodzi do majątku wspólnego małżonków, czy do jego majątku odrębnego? Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by na to pytanie odpowiedział powiększony skład Sądu Najwyższego. Zdaniem RPO przekazane gospodarstwo powinno należeć do majątku wspólnego małżonków.
Krzysztof Sobczak
09.04.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Ulga 4+, czyli rozwiązanie podatkowe mające wspierać duże rodziny, nie przysługuje osobom, które sprawują jedynie faktyczną opiekę nad dzieckiem swojego małżonka i jednocześnie nie przysługuje im władza rodzicielska, nie są opiekunem dziecka lub nie sprawują względem niego funkcji rodziny zastępczej. Skarbówka wydała już interpretację w tej kwestii.
Wiesława Moczydłowska
09.04.2022
Domowe finanse PIT
Osoba obwiniona nie może być obrońcą pozostałych obwinionych w tej samej sprawie, nawet jeśli ma uprawnienia adwokata - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uniemożliwił adwokatowi występowanie w tym charakterze. A został on obwiniony o zablokowanie furgonetki antyaborcyjnej, choć sąd uczestników tej demonstracji nie ukarał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Czy egzekucja komornicza ma coś wspólnego z luksusem? Jedni odpowiedzą, że egzekucja luksusu jest wtedy, gdy komornik zajmuje bardzo drogi samochód. Inni będą zdania, iż luksus nie ma nic wspólnego z egzekucją, gdyż typowe działania komornicze nijak mają się do luksusowych historii. Niestety, nie można zagwarantować potencjalnemu dłużnikowi bezbolesności takiej operacji.
09.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Koniec covidowego zakazu eksmisji - wkrótce zniknie z przepisów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Wprowadzony na początku epidemii Covid-19 zakaz blokuje eksmisje z lokali. Ich właściciele nie rozumieją, dlaczego kolejne ograniczenia pandemiczne są znoszone, a to wciąż istnieje. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Prawo.pl, ma się to zmienić i zakaz zniknie z przepisów. Stosowny projekt jest już w Sejmie.
Aleksandra Partyk Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
09.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
W stosunku do byłego członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej syndyk kasy nie może domagać się wyrównania różnicy między wkładem zadeklarowanym, a wkładem wpłaconym. Ponadto - roszczenia syndyka masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej przedawniają się w terminie trzy – letnim, a nie 10 – letnim - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.04.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Do projektu rządowej ustawy o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji na Ukrainę trafiła poprawka w sprawie zakazu stosowania, używania lub propagowania symboli, lub nazw wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Poprawkę zaakceptowały połączone Komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych. Za złamanie zakazu ma grozić dwa lata więzienia.
Robert Horbaczewski
08.04.2022
Prawo karne Ukraina
Zgodnie z publicznie dostępnymi danymi, w prowadzonych przez polskie towarzystwa funduszu inwersyjnych PPK oraz PPE uczestniczy blisko 10 tysięcy Rosjan oraz Białorusinów. Okazuje się, że wprowadzane na mocy przepisów europejskich zakazy inwestycyjne, które będą obowiązywały od 12 kwietnia 2022 roku, mogą mieć znaczenie dla gromadzenia w tych formach oszczędności nie tylko przez nich, ale także przez innych uczestników.
Marcin Wojewódka
08.04.2022
Prawo pracy PPK
Nieprzestrzeganie przepisów o uwidacznianiu cen, stosowanie nielegalizowanych przyrządów pomiarowych, nieprzestrzeganie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nieprzestrzeganie przepisów o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych - takie m.in. nieprawidłowości stwierdzili kontrolerzy w blisko połowie lokali gastronomicznych.
Krzysztof Sobczak
08.04.2022
Rynek i konsument
Pasażerowie opóźnionego lotu mogą żądać odszkodowania od przewoźnika lotniczego spoza Unii Europejskiej, jeżeli wykonuje on całość lotu w imieniu przewoźnika unijnego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Według TSUE, lot obejmujący kilka segmentów i będący przedmiotem jednej rezerwacji stanowi – do celów prawa pasażerów do odszkodowania przewidzianego w prawie Unii – jedną całość.
Krzysztof Sobczak
08.04.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument

Dwa miliony nowych mieszkańców to więcej śmieci - kto za nie zapłaci?

Samorząd terytorialny Odpady Finanse samorządów Ukraina
Około dwa miliony uchodźców przybyłych z Ukrainy to również problemy samorządów z rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów komunalnych. Tym bardziej, że jeszcze przed kryzysem uchodźczym, wiele miast i gmin nie mogło dopiąć gospodarki śmieciowej. Samorządy dopominają się o rozwiązania systemowe, bo specustawa, która szeroko reguluje kwestie uchodźcze, o tym problemie milczy.
Robert Horbaczewski
08.04.2022
Samorząd terytorialny Odpady Finanse samorządów Ukraina