KE pyta polskie władze o działalność Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwróciłem się do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego o wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kontekście jej decyzji o uchyleniu immunitetu sędziów - poinformował w poniedziałek komisarz ds. sprawiedliwości UE Didier Reynders. I dodał, że minister zapowiedział odpowiedź na list w tej sprawie.

02.11.2020

Prof. Lech Garlicki: Tylko bardziej precyzyjna regulacja może zastąpić przepis usunięty przez Trybunał

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli politycy chcą znaleźć legislacyjne wyjście z kryzysu wywołanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, powinni zaproponować przepis precyzyjny, ze wskazaniem jednostek chorobowych, których wystąpienie lub wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia dopuszczałoby aborcję - mówi prof. Lech Garlicki, sędzia w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

02.11.2020

Koronawirus "zamraża" coraz więcej sądów - sprawy spadają z wokand do końca listopada

Wymiar sprawiedliwości

W kolejnych sądach zapadają decyzje o zdjęciu w najbliższym okresie spraw z wokand. Przykładowo Sąd Rejonowy Łódź - Śródmieście odwołuje większość rozpraw, poza pilnymi - od 9 do 27 listopada. Z kolei prawnicy sygnalizują, że coraz częściej słyszą na salach sądowych by do kolejnego terminu zbytnio się "nie przywiązywali".

01.11.2020

Mediacje użyteczne także we wspólnotach mieszkaniowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prowadzenie mediacji najczęściej wywołuje skojarzenie ze sprawami rodzinnymi, chociaż w rzeczywistości formuła ta jest przydatna również w sprawach gospodarczych, administracyjnych, z zakresu prawa pracy, w sporach medycznych, a nawet w sprawach karnych. Mediacja może być doskonałym sposobem wypracowania rozwiązania w sporach wspólnot mieszkaniowych

01.11.2020

Ewa Łętowska: Wyrok TK to wstęp do usuwania kolejnych wyjątków od zakazu aborcji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego usuwające z ustawy przesłankę embriopatologiczną jako wyjątek od zakazu usuwania ciąży może stać się podstawą do działań zmierzających do eliminacji także przesłanek dotyczących ciąży pochodzącej z gwałtu oraz zagrożenia zdrowia matki – twierdzi prof. Ewa Łętowska. I dodaje, że jedynym sposobem na wyjście z tego impasu jest szybkie uchwalenie nowej ustawy.

31.10.2020

RPO: Nie można ścigać kobiet za korzystanie z konstytucyjnych wolności

Wymiar sprawiedliwości

Nie milkną echa pisma Prokuratora Krajowego do prokuratorów regionalnych z poleceniami dotyczącymi działań podejmowanych w sprawach dotyczących manifestujących po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jednej z przesłanek do aborcji. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że nie można ścigać ludzi za to, że korzystają z konstytucyjnych wolności.

31.10.2020

Kaucja szansą na wyjście z aresztu - ważny głos prokuratora

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Według uchwalonej 19 lipca nowelizacji Kodeksu postępowania karnego prokurator miałby prawo wstrzymać wykonanie decyzji sądu o uchyleniu aresztu wobec podejrzanego po wpłacie kaucji wyznaczonej przez sąd. Taki przepis głęboko wkracza w prawa obywatelskie i prowadzi do przedłużania aresztu - mimo decyzji sądu o kaucji - twierdzi rzecznik praw obywatelskich.

31.10.2020

Sędzia sędzią "w swojej" sprawie - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczyła odrzucenia skargi o wznowienie postępowania. Sąd w ocenie Prokuratora Generalnego nie tylko pominął konstytucyjną zasadę prawa do odpowiednio ukształtowanej procedury sądowej, zgodnie z wymogami sprawiedliwości i jawności, ale też - jak wskazał - sędzia uczestnicząca w wydaniu zaskarżonego postanowienia orzekała uprzednio w samym postępowaniu apelacyjnym.

31.10.2020

Karać za zgromadzenia? Są wytyczne dla prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Weekend w całej Polsce ma być gorący - planowane są manifestacje, pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wyłączającego jedną z przesłanek przerywania ciąży. Kierownictwo prokuratury "podpowiada" do ewentualnych zarzutów - udział w nielegalnym zbiegowisku i sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Tyle że - jak mówią sędziowie - zgromadzeń z mocy prawa dotąd nie zakazano.

31.10.2020

Urzędnicy wybiorą nam sędziego do Strasburga

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczęła się procedura wyboru kolejnego polskiego sędziego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niestety nie jest ona jawna ani transparentna, a o tym, kto przez 9 lat będzie piastował to prestiżowe i niezwykle ważne dla praw człowieka i praworządności stanowisko, zadecydują przedstawiciele paru instytucji rządowych - piszą adwokaci Monika Gąsiorowska i Marcin Mrowicki.

30.10.2020

SN rozstrzygnie jaki skład rozpoznaje zażalenie poziome

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Cywilna Sądu Najwyższego 19 listopada br. podejmie uchwałę w odpowiedzi na pytanie Sądu Okręgowego w Toruniu, czy zażalenie do innego składu sądu pierwszej instancji złożone przez profesjonalnego pełnomocnika skierowane do niewłaściwego sądu powinno podlegać odrzuceniu z uwagi na fakt, iż profesjonalny pełnomocnik dokonał doboru niewłaściwego środka zaskarżenia?

30.10.2020

KE uruchamia kolejny etap procedury w sprawie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała w środę o rozpoczęciu kolejnego etapu procedury naruszenia unijnego prawa wobec ustawy dyscyplinującej sędziów. Oficjalnie decyzja ma być ogłoszona w najbliższym czasie, a polski rząd otrzyma wezwanie do kolejnych wyjaśnień w tej sprawie. Jeśli nie zadowolą one Komisji, sprawa trafi do TSUE.

29.10.2020

Prokuratura "bierze się" za demonstrujących? Nawet osiem lat więzienia

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Krajowa poleca prokuratorom prowadzącym lub nadzorującym postępowania przygotowawcze związane z trwającymi manifestacjami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, bezzwłoczne przeprowadzanie czynności i wydawanie decyzji procesowych. Każde organizowanie i nawoływanie do udziału w nich ma być badane pod względem sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.

29.10.2020

Ten wyrok trzeba unieważnić!

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli polityczne kierownictwo państwa chce uspokoić nastroje społeczne i doprowadzić do powrotu demonstrantów do domów, musi coś zrobić z tym orzeczeniem, które te protesty wywołało. Jak to zrobić? Odpowiedzi na to pytanie oczekujemy od Prawa i Sprawiedliwości, która to partia od wielu lat mówi nam, że to ona najlepiej umie rządzić. No to niech teraz pokaże, jak się wychodzi z takiego kryzysu.

29.10.2020

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN przywraca do pracy w likwidowanej spółce

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Wyrok jest precedensowy, gdyż pierwszy raz nowa Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzygała skargę nadzwyczajną z zakresu prawa pracy. Po drugie, w imię państwa prawnego i sprawiedliwości społecznej oraz zaufania obywatela do państwa, wyrok SN przywraca wnioskodawcę do pracy w spółce komunalnej, która nie zatrudnia już żadnego pracownika.

29.10.2020

Prawnik od zatrzymań "w cenie" - w całym kraju listy wsparcia pro bono

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W całej Polsce już tydzień trwają manifestacje związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjną jedną z trzech przesłanek do legalnego usunięcia ciąży. Demonstrujących pomocą prawną pro bono chcą wspierać adwokaci i radcy prawni - powstały już listy tych, którzy są już w gotowości. W samej Warszawie to około 100 prawników.

29.10.2020

Pełnomocnik incognito "wszedł" do procedury cywilnej, bo zwiększa szanse klienta

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Niby go nie ma, a jednak jest - sprawne oko sędziego może go dostrzec, ale dowodów nie ma. W postępowaniach gospodarczych coraz częstszą praktyką jest "ukrywanie" pełnomocników przynajmniej na początkowym etapie. To oni sporządzają pisma, ale klient je podpisuje. Korzyści to m.in. dodatkowe terminy i obszerne pouczenia, wątpliwości budzi jednak etyczny wymiar takiego działania.

29.10.2020

Kolokwia online - u aplikantów radców prawnych będą możliwe

Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Krajowa Rada Radców Prawnych zmieniła uchwałę w sprawie szczególnych zasad odbywania aplikacji radcowskiej w związku z obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19. Chodzi o możliwość przeprowadzania kolokwiów z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

28.10.2020

Prof. Wronkowska-Jaśkiewicz: Władza nie ma prawa decydować o macierzyństwie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Wydając wyrok Trybunał Konstytucyjny nie dostrzegł nie tylko wartości życia kobiet, lecz także wartości prawa jako regulatora życia społeczności. Doszedł w nim do głosu bezwzględny paternalizm, zabrakło miejsca na godność, wolność i odpowiedzialność kobiet za wybory, których dokonują - uważa prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku,

28.10.2020

Przerwanie ciąży przed i w trakcie publikacji wyroku TK legalne - ważna godzina

Wymiar sprawiedliwości

Część szpitali po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wyłączającym jedną z przesłanek do legalnego usunięcia ciąży, działa prewencyjnie i odwołuje zabiegi. Obawiają się, że lekarze "trafią" z zabiegiem w dzień publikacji i będą odpowiadać karnie. Według prawników w tym przypadku istotna jest jednak godzina, a nie dzień ogłoszenia, bo nie można odpowiadać za coś co w danym momencie nie jest przestępstwem.

28.10.2020