Radcowie występują do Senatu z poprawką dotyczącą e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości

Propozycja Ośrodku Badań, Studiów i Legislacji KRRP zakłada wprowadzenie możliwości fakultatywnej komunikacji stron i pełnomocników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej z sądami. Co istotne, sąd mógłby z tego zrezygnować, gdy problemy techniczne lub organizacyjne uniemożliwiają takie rozwiązanie.

04.05.2020

Mediacja online w sprawach cywilnych i administracyjnych możliwa już teraz

Wymiar sprawiedliwości

Problem jest w sprawach karnych. Tu konieczna jest zmiana w przepisach, gdyż te dotyczące mediacji zakładają spotkanie - mówi adwokat Cezary Rogula, wiceprezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Jak dodaje, kwestie tę można różnie interpretować, także dopuszczając spotkanie online, jest jednak ryzyko, że sąd tak przeprowadzonej mediacji nie uzna.

04.05.2020

Koronawirus nie usprawiedliwi braku reakcji na przemoc wobec dziecka

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Specjaliści alarmują, że izolacja i brak dotychczasowych kontaktów społecznych spowodowały lawinowy wzrost aktów przemocy. W sposób szczególny na to zjawisko narażone są dzieci. Mimo, że nasze prawa i obowiązki obywatelskie są ograniczone – nadal mamy prawny obowiązek reagowania na przemoc wobec dziecka - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Monika Horna-Cieślak.

03.05.2020

SN: Leczenie oskarżonego w poradni psychiatrycznej nakazuje sądowi powołać obrońcę z urzędu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sam fakt leczenia psychiatrycznego nie przesądza, czy wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego sprawcy oszustwa są uzasadnione - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. - Ale jeżeli jest uprawdopodobnienie tego, że poczytalność oskarżonego mogła być co najmniej ograniczona, sąd powinien wyznaczyć mu obrońcę z urzędu - dodał.

03.05.2020

RPO: Przy okazji epidemii niebezpieczne paralizatory w rękach służby więziennej

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość używania przez Służbę Więzienną paralizatorów w kontaktach z osadzonymi wprowadziła tarcza antykryzysowa z 31 marca. Zapis od początku wzbudzał duże wątpliwości, m.in. wśród adwokatów. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich pisze w tej sprawie do premiera, wskazując że taka broń, w rękach nieprzeszkolonych funkcjonariuszy może prowadzić do tragedii.

02.05.2020

Tarcza 3 uchwalona, ale znowu bez e-komunikacji z sądem

Wymiar sprawiedliwości

Kolejna już nowelizacja tarczy antykryzysowej na ostatniej prostej - czyli w czasie prac w Sejmie - zmieniła swój kształt. W wersji, która trafiła do Senatu nie ma przepisów umożliwiających wnoszenie pism do sądu i doręczania ich przez sąd z wykorzystaniem ePUAP-u. Adwokaci i radcowie prawni są zaskoczeni zmianami.

01.05.2020

Zaradkiewicz deklaruje dbałość o standardy w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podejmuję się w tym trudnym czasie zaszczytnej funkcji kierowania Sądem Najwyższym, deklarując jej wykonywanie zgodnie ze standardami niezależności, rzetelności oraz z dbałością o najwyższe standardy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - oświadczył powołany przez prezydenta do czasowego kierowania SN Kamil Zaradkiewicz.

01.05.2020

16 lat w Unii - zagrożenia wynikające z pandemii i niebezpieczne negowanie prawa UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Nieprzestrzeganie zasady pierwszeństwa prawa unijnego to negowanie polskiej konstytucji, a podważanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu prowadzi do marginalizacji Polski - twierdzą eksperci w 16. rocznicę wstąpienia do Wspólnoty. I podkreślają, że złudne są nadzieje polskiego rządu, że pandemia przesłoni problemy z praworządnością.

01.05.2020

Kolejny tydzień epidemii - w sądach różne rozwiązania i różne bariery

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z ostatnich zaleceń Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że rozprawy mają wrócić na wokandy po 15 maja. Prawnicy liczą na zbliżające się "odmrożenie" prac sądów i zgodnie wskazują, że sytuacja jest bardzo trudna. Problemy są i z wnoszeniem pism, i z informacją - bo brakuje jednolitych rozwiązań, a sądy na "własnym podwórku" radzą sobie różnie.

01.05.2020

Trzecia tarcza antykryzysowa trochę "odmrozi" sądy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Bezpieczne „odmrażanie” pracy sądów, tak aby nie odbyło się to ze szkodą dla obywateli i pracowników wymiaru sprawiedliwości - to cel rozwiązań, które znalazły się w uchwalonej w czwartek wieczorem przez Sejm tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Przewiduje ona m.in. widerozprawy, zmiany w katalogu spraw pilnych, a także zmiany w bezpłatnej pomocy prawnej.

30.04.2020

Prof. Gersdorf: Trochę opóźniłam "zdobycie" Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kończę swoje sześcioletnie kierowanie Sądem Najwyższym w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i z dużymi obawami o przyszły kształt tej instytucji, a także pełna obaw o niezależność sądownictwa w Polsce - mówi prof. Małgorzata Gersdorf, której kadencja na stanowisku pierwszego prezesa upływa 30 kwietnia i tego też dnia odchodzi ona w stan spoczynku jako sędzia.

30.04.2020

Jest akt oskarżenia przeciwko b. dyrektorowi SA w Krakowie 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko m.in. byłemu dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzejowi P. Jak poinformował w czwartek wydział prasowy Prokuratury Krajowej, łącznie aktem oskarżenia objęto 46 osób, którym zarzuca się w większości działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

30.04.2020

Racjonalny ustawodawca powrócił?

Wymiar sprawiedliwości

W poczynaniach Ministerstwa Sprawiedliwości widać chaos. Najpierw wprowadzono rozprawy online, by usunąć je w projekcie przesłanym do Sejmu i… przywrócić w autopoprawce. Ważne, że o ile MS znów nie zmieni zdania, prawo do sądu będzie przywracane pomimo panującej epidemii, gorzej z e-doręczeniami - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

30.04.2020

Kamil Zaradkiewicz pokieruje tymczasowo Sądem Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od 1 maja br. sędzia Izby Cywilnej SN Kamil Zaradkiewicz będzie kierował Sądem Najwyższym, do czasu powołania I Prezesa Sądu Najwyższego. Zaradkiewicz jest sędzią SN od 10 października 2018 roku. Jak zapowiedział Andrzej Duda, jego głównym zadaniem będzie teraz zorganizowanie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, które wybierze kandydatów na I prezesa.

30.04.2020

ePUAP ułatwi komunikację z sądem, ale kancelarie słono zapłacą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Kolejny projekt nowelizacji tarczy antykryzysowej wprowadza możliwość wnoszenia pism do sądów powszechnych za pośrednictwem ePUAP. Rozwiązanie, na które czekają prawnicy, może okazać się jednak dla nich kosztowne. W myśl propozycji za wydruki pism, załączników lub utrwalenie na nośniku danych trzeba będzie zapłacić i to kilkudziesięciokrotnie więcej niż na wolnym rynku.

30.04.2020

Informatyzacja sądów nie jest panaceum, ale nie ma wyboru

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

W dyskusji o stosowaniu na szerszą skalę rozwiązań informatycznych przebrzmiewa euforyczne przekonanie, że to zbawi sądy, a także opinie wskazujące na całkowite nieprzygotowanie i brak możliwości prowadzenia rozpraw z zastosowaniem komunikacji elektronicznej, czy e-doręczeń. Czy jednak stać nas na to, by nie próbować? - pyta sędzia Wojciech Łukowski

30.04.2020

Prezes sądu przeniesie sędziego, mimo odwołania - MS zmienia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Prezes sądu nawet do roku od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, będzie mógł przenieść sędziego do innego wydziału przed zasięgnięciem opinii kolegium, a odwołanie nie wstrzyma wykonania decyzji - to zmiana proponowana w noweli tarczy antykryzysowej. - To zapewnienie prezesom władzy absolutnej i zielone światło dla czystek kadrowych - oceniają sędziowie.

30.04.2020

KE rozpoczyna procedurę wobec Polski w związku ustawą o dyscyplinowaniu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska uruchomiła w środę procedurę naruszeniową wobec Polski w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. Zdaniem KE uchwalone w grudniu przepisy podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa UE. Procedura ta może za kilka miesięcy doprowadzić do skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE,

29.04.2020

TK: Pozbawienie strony prawa do zwolnienia z kosztów sądowych sprzeczne z konstytucją

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przepis ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który pozbawia stronę pozwaną prawa do ubiegania się o zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym, jest niezgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny, odpowiadając na pytanie lubelskiego sądu.

29.04.2020