Sejm po raz kolejny nie wybrał rzecznika praw obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości

Sejm odrzucił w czwartek wieczorem kandydaturę adwokat Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. A ponieważ innych kandydatów nie było, stanowisko to wciąż nie jest obsadzone i swoje obowiązki nadal pełni dotychczasowy rzecznik - prof. Adam Bodnar.

22.10.2020

Eksmisja maltretowanej b. żony - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prokuratura

Sprawa dotyczy próby eksmisji byłej żony i niepełnosprawnych dzieci. Dom - na skutek - zawartego przed laty aktu notarialnego był najpierw własnością byłego męża, potem - w celu uniknięcia płacenia alimentów - został przekazany bratu. Kobieta chciała unieważnić obie umowy, sąd jednak oddalił powództwo. Prokurator Generalny zarzucił wyrokowi m.in. "naruszenie konstytucyjnych zasad ochrony rodziny".

22.10.2020

Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędzi z Opola 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odrzuciła w środę 21 października 2020 r. zażalenie prokuratury na decyzję Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, jako sądu pierwszej instancji, odmawiającą uchylenia immunitetu sędzi Irenie Majcher z Sądu Rejonowego w Opolu.

21.10.2020

3 lata więzienia za zgwałcenie 12-latki - kasacja prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna miał doprowadzać dziewczynkę do odbywania z nim stosunków seksualnych oraz poddania się innym czynnościom seksualnym. Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał go na 3 lat więzienia i orzekł zakaz zbliżania się do niej na okres 7 lat. Apelacyjny określił jedynie, że chodzi o zbliżanie się na odległość nie mniejszą niż 50 metrów. Prokurator Generalny uważa, że wyrok nie spełnia wymogów prewencji indywidulanej i ogólnej.

21.10.2020

Sądy potrzebują nowych technologii, ale priorytetem prawa stron

Wymiar sprawiedliwości LegalTech Koronawirus

Koronawirus wymusza zmiany także w sądownictwie. Informatyzacja może pomóc choćby przy nadrabianiu zaległości i w walce z przewlekłością postępowań. Problemem są jednak bariery w podejściu sędziów, stron, pełnomocników i także brak woli politycznej decydentów, ale wstępem powinna być dygitalizacja akt - podkreślali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

20.10.2020

UE: Większość Europejczyków popiera wiązanie funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Aż 77 proc. Europejczyków popiera powiązanie funduszy Unii Europejskiej z poszanowaniem zasad państwa prawa - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Tylko nieco mniej Polaków wyraża takie zdanie, bo 72 proc. ankietowanych w naszym kraju.

20.10.2020

TK jednak nie zajmie się dziś przepisem o kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczy zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, która zgodnie z Konstytucją wynosi 5 lat. Kadencja obecnego RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września. Do tej pory nie wybrano jego następcy. Rozprawa w TK, zaplanowana na 20 października, została odwołana z powodu choroby jednego z sędziów.

20.10.2020

Sądowy lockdown w liczbach - tysiące odwołanych spraw i wielomiesięczne opóźnienia

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W czasie wiosennego lockdownu masowo odwoływano i odraczano sprawy, zmniejszył się też ich wpływ do sądów - wynika z najnowszego raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W ocenie prawników skutki nie byłyby tak poważne, gdyby informatyzacja sądów była faktem, nie perspektywą. Nie mają też wątpliwości: pospieszne działania niewiele dadzą. A sądy po cichu szykują się na drugą koronawirusową falę.

20.10.2020

Dr Ziółkowski: Sąd Najwyższy i wszystkie sądy mogą oceniać niezależność sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Z uwagi na najwyższą moc obowiązującą Konstytucji, jej bezpośrednie stosowanie oraz konstytucyjną istotę normy kompetencyjnej, Sąd Najwyższy jest zawsze upoważniony do odmowy zastosowania przepisów ustawy, która jest sprzeczna z konstytucyjnymi przepisami wyrażającymi istotę kompetencji sądu - twierdzi dr Michał Ziółkowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

20.10.2020

Międzynarodowy Instytut Ombudsmana: Nie ruszajcie Bodnara do wyboru następcy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przepis przedłużający kadencję Rzecznika Praw Obywatelskich, gdy nie został wybrany jego następca, jest zgodny z zasadami międzynarodowymi, a także powszechny w wielu państwach europejskich – głosi stanowisko Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana. Taka sytuacja ma miejsce w Polsce, ale posłowie PiS chcą, by Trybunał Konstytucyjny zakwestionował tę zasadę.

19.10.2020

Pierwszy wyrok dotyczący zbiorowego zatrucia salmonellą w sieci kawiarni w 2018 roku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Warszawski sąd zasądził na rzecz jednej z osób, które dwa lata temu w kawiarni "Green Caffe Nero" zatruły się salmonellą, około 13 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania wraz z odsetkami (poza kwotami wypłaconymi dobrowolnie już wcześniej). W ten sposób sąd potwierdził, że kwoty, które otrzymali wcześniej poszkodowani były zaniżone i nie odpowiadały krzywdzie.

19.10.2020

Monika Horna-Cieślak: Prawa dzieci lepiej chronione, ale jest jeszcze o co walczyć 

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miniony rok, od zwycięstwa w poprzedniej edycji konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra”, był dla mnie okresem ciężkiej pracy, ale też wielu sukcesów w walce o prawa dzieci i lepsze ich traktowanie przez wymiar sprawiedliwości - mówi adwokat Monika Horna-Cieślak. I dodaje, że jej osobiste osiągnięcie ułatwiało interwencje w takich sprawach.

19.10.2020

Sąd odmawia aresztowania Krauze, Giertychowi prokuratura zabrania wykonywania zawodu

Wymiar sprawiedliwości

Poznański sąd rejonowy nie uwzględnił w sobotę wieczorem wniosków prokuratury o tymczasowe aresztowanie Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych ws. wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord. W stosunku do Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju i dozoru policji.

17.10.2020

Izba Dyscyplinarna trzy razy uchylała immunitety w trybie 24-godzinnym

Wymiar sprawiedliwości

Wraz ze zmianami legislacyjnymi z lutego 2020 roku w Sądzie Najwyższym pojawiły się zupełnie nowe postępowania przypominające postępowania aresztowe w sądach rejonowych. To procedura zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego lub prokuratora ujętego na gorącym uczynku, która wymaga podjęcia decyzji w ciągu 24 godzin. Wszystkie dotychczasowe przypadki dotyczyły prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

17.10.2020

RPO chce odroczenia rozprawy ws. przedłużenia jego kadencji

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich Trybunał Konstytucyjny powinien odroczyć rozprawę wyznaczoną na 20 października i to co najmniej do 12 listopada. Wskazuje przy tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może się ona odbyć wcześniej niż po 30 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o terminie. Jemu doręczono je zaś 13 października.

17.10.2020

Izba Dyscyplinarna utajnia ważną część uzasadnienia w sprawie sędzi Morawiec

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchylenie immunitetu sędzi Beacie Morawiec oraz zawieszenie jej w czynnościach orzeczniczych przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego miało podstawy w zeznaniach świadków, którzy obecnie znajdują się w areszcie śledczym. Ale część uzasadnienia w tej kwestii - utajniono. A dowodów nie przeprowadzono, gdyż należy to do postępowania karnego.

16.10.2020

Sąd rozpozna w piątek wniosek o areszt wobec L. Czarneckiego

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia ma w piątek przed południem rozpoznać wniosek Prokuratury Regionalnej o aresztowanie Leszka Czarneckiego, podejrzanego w sprawie tzw. afery GetBack. Biznesmen może ukrywać się za granicą, zgoda sądu na jego aresztowanie jest więc niezbędna, aby można było wystąpić o wydanie listu gończego za podejrzanym, a następnie także Europejskiego Nakazu Aresztowania.

16.10.2020

Dr Kaczocha: Błędy w aktach podustawowych często się powtarzają, a można ich uniknąć

Podatki i opłaty lokalne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

O ile zasadniczo rozporządzenia są właściwie zredagowane, o tyle czasami w aktach prawa miejscowego zdarzają się różnego rodzaju błędy redakcyjne. Dobrze, jeśli osoba, która projektuje akt prawny, jest obeznana z zasadami technik legislacyjnych. To, kto sporządza projekt aktu, może mieć wpływ na sposób jego redagowania - wskazuje dr Mateusz Kaczocha.

16.10.2020

Kuratorzy zaniepokojeni propozycjami zmian w Kpk

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, by kurator społeczny był jedną z osób, która będzie mogła uczestniczyć w procesie nastolatka, który nie ukończył 18 lat, jako swoisty gwarant jego bezpieczeństwa procesowego. Kuratorzy mają jednak wątpliwości, w ich ocenie taki zapis jest niespójny - choćby z ustawą o kuratorach sądowych.

16.10.2020

Prof. Kamiński: Sędzia Morawiec może skarżyć się do Strasburga, ale nie należy za wiele oczekiwać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sugestia, że po uchwale Izby Dyscyplinarnej uchylającej immunitet oraz zawieszającej w obowiązkach sędzi Beacie Morawiec może ona skierować skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest uprawniona, ale znając realia pracy tej instytucji nie spodziewałbym się powstrzymania w ten sposób działań wobec niej - twierdzi prof. Ireneusz C. Kamiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

16.10.2020