NSA: Przegrana Polski w procesie gospodarczym przed sądem polubownym nie jest tajemnicą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wyrok Trybunału Arbitrażowego niekorzystny dla rządu polskiego zawiera elementy i fragmenty niewątpliwie bez znaczenia dla interesów Rzeczypospolitej, jak i indywidualnego interesu gospodarczego przedsiębiorcy, więc może być udostępniony jako informacja publiczna - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i dodał, że nie cały wyrok zawiera dane tajne.

05.07.2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych – wkrótce nowy oręż wierzyciela

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Dziś wierzyciel często dowiaduje się o skorzystaniu przez dłużnika np. z uproszczonej restrukturyzacji, sanacji albo upadłości konsumenckiej na etapie, który wymaga już zaangażowania prawników lub doradców restrukturyzacyjnych. W przyszłości - zmiany wejdą w życie w grudniu - ma to się zmienić, dzięki Krajowemu Rejestrowi Zadłużonych.

05.07.2021

Trudne początki e-doręczeń - niejasne przepisy, nie w pełni funkcjonalny system

Wymiar sprawiedliwości

Od soboty, 3 lipca, sądy mają możliwość doręczania pism sądowych poprzez portal informacyjny sądu. Prawnicy wskazują, że przepisy są niejasne, a w aktach wykonawczych są luki. Jedni wieszczą Armagedon w wydziałach, sekretariatach i kancelariach, inni apelują o szybkie zmiany. Do tego dochodzi problem adwokatów i radców, którzy z portalu dotąd nie korzystali - może ich być nawet 30 tysięcy.

05.07.2021

Oświadczenie 75 sędziów SN: Izba Dyscyplinarna to nie sąd, rozstrzygnięcie ws. Iwulskiego nieważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a jej decyzja o uchyleniu immunitetu sędziemu Józefowi Iwulskiemu nie jest rozstrzygnięciem - stwierdza w oświadczeniu 75 sędziów Sądu Najwyższego, czynnych i w stanie spoczynku. Od wydanej w piątek uchwały przysługuje zażalenie do drugiej instancji (w ramach Izby Dyscyplinarnej), ale jest ona wykonalna natychmiast.

03.07.2021

Sędzia w hotelu przy plaży ogłosi wyrok? Od soboty nie musi być w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia podczas e-rozprawy w sprawach cywilnych nie będzie musiał przebywać w budynku sądu - takie rozwiązanie wprowadza obowiązująca od soboty - 3 lipca, nowelizacja procedury cywilnej i tarczy antykryzysowej. Z nowych rozwiązań cieszą się sędziowie, są też tacy, którzy planują już wkrótce wprowadzić je w czyn. Będą musieli jednak pamiętać, by nie uchybić przy tym godności urzędu.

03.07.2021

Prof. Łętowska: Przyjazny spór Bader-Ginsburg ze Scalią to dobry przykład z USA, nie do zastosowania w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmarła niedawno sędzia Sądu Najwyższego USA Ruth Bader-Ginsburg znana była m.in. z wieloletniej przyjaźni z także nieżyjącym już sędzią tego sądu Antoninem Scalią, mimo że ostro ze sobą walczyli w pracy orzeczniczej. Zdaniem prof. Ewy Łętowskiej warto poczytać, jak to się robi w Ameryce, bo w polskim Trybunale Konstytucyjnym czy Sądzie Najwyższym taką "przyjazną współpracę" obecnie trudno sobie wyobrazić.

03.07.2021

Sąd: Obowiązek alimentacyjny wobec małżonka ustaje po prawomocnym wyroku rozwodowym

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mąż alimentował żonę, przekazując jej świadczenia w kwocie 800 zł miesięcznie. Po kilku latach małżonkowie rozwiedli się. Gdy wyrok sądu okręgowego uprawomocnił się, obowiązek udzielania wsparcia finansowego ustał - wskazał Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Zdaniem sądu małżeństwo stron zakończył rozwód i doszło do wygaśnięcia praw i obowiązków

03.07.2021

Sądy bardzo wolno rozpatrują spory frankowe

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Kredytobiorca, który ma pecha, może nawet dwa lata czekać na pierwsze przesłuchanie przez sąd w sprawie sporu dotyczącego kredytu frankowego. Same sprawy też się ślimaczą. Rekordzista czekał na wyrok w pierwszej instancji aż sześć lat. Przewlekłość to problem dotyczący postępowań prowadzonych przez niektórych sędziów.

03.07.2021

Nie tylko e-doręczenia - od soboty w sprawach cywilnych posiedzenia niejawne i jednoosobowe składy

Wymiar sprawiedliwości

Od 3 lipca w sprawach cywilnych zasadą mają być rozprawy online i posiedzenia niejawne, a wyjątkiem rozprawy stacjonarne. Takie rozwiązanie wprowadzane jest na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich. Co więcej w I i II instancji sąd ma rozpoznawać sprawy w jednoosobowym składzie.

02.07.2021

Od 1 lipca 2021 r. nowe zasady składania wniosków do KRS

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Od czwartku 1 lipca 2021 r. obowiązuje ważna zmiana dotycząca funkcjonowania sądów rejestrowych i Krajowego Rejestru Sądowego. Od tego dnia wniosek o wpis dla podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców może zostać złożony tylko za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – pisze adwokat Szymon Kaczmarek, partner w kancelarii Loewen Legal Hub.

02.07.2021

Prof. Strzembosz: Sędzia Iwulski po stanie wojennym miał dobrą opinię środowiska

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Izby Pracy Józef Iwulski, powołany 31 lat temu do Sądu Najwyższego, nie cieszył się w środowisku złą opinią - zeznał prof. Adam Strzembosz. - Byli sędziowie, którzy w stanie wojennym robili kariery i zachowywali się paskudnie, ale nie sędzia Iwulski - dodał i podkreślił, że dla niego pojęcie sędziowie stanu wojennego nie jest pejoratywne, bo większość zachowała się przyzwoicie.

01.07.2021

KNF nieustająco namawia banki i frankowiczów do ugód

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Najlepszym rozwiązaniem problemu kredytów indeksowanych i denominowanych do franka szwajcarskiego byłyby ugody – odpowiedziała Sądowi Najwyższemu Komisja Nadzoru Finansowego. I zarzuciła bankom, że nie składają klientom odpowiednio atrakcyjnych propozycji ugodowych.

01.07.2021

Dożywocie bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie nie w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wszelkie próby i zapowiedzi wprowadzenia rozwiązań takich jak bezwzględne dożywocie, uzasadniane przykładami przestępstw z życia wziętych – wciąż żywych w pamięci społecznej i przestrzeni medialnej – to przejaw populizmu penalnego. Polskie prawo karne oraz standardy międzynarodowe nie dopuszczają bowiem takiej możliwości - wskazuje Eliza Rutynowska

01.07.2021

SN: Od uchwały KRS w sprawie przejścia w stan spoczynku przysługuje odwołanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa odmawiającej zgody na dalsze orzekanie sędziego, który ukończył 65 rok życia, przysługuje odwołanie - brzmi uchwała Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Powtarza ona za TSUE, że czynna służba sędziów wymaga stworzenia mechanizmu gwarancyjnego zarówno na końcu drogi zawodowej, jak i na początku.

01.07.2021

Służby będą mogły blokować e-doręczenia pod pretekstem czynności operacyjno-śledczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Klient pana Kowalskiego jest na bakier z prawem, więc Kowalski może nie dostać adresowanych do niego e-przesyłek z urzędów. Choć brzmi to zgoła nieprawdopodobnie, taka możliwość w ocenie ekspertów znalazła się w ustawie o doręczeniach elektronicznych. Mało tego, nowe uprawnienie dostały wszystkie służby - począwszy od policji, poprzez ABW, po Krajową Administrację Skarbową.

01.07.2021

NSA nagrodą dla ludzi "dobrej zmiany" w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy jeszcze jakiś sędzia zasłużony dla wprowadzanych przez partię rządzącą i ministra sprawiedliwości zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości nie dostał za to nagrody? Czy któryś z członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie awansował jeszcze do sądu wyższej instancji? Jeśli nie, to jest to zapewne tylko kwestia czasu, bo proces ten dziarsko postępuje.

30.06.2021

Strasburg: Arbitralne usuwanie sędziów z urzędu narusza prawo do rzetelnego procesu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku 29 czerwca 2021 roku uznał, iż usunięcie przez Ministra Sprawiedliwości dwojga sędziów ze stanowisk wiceprezesów sądu okręgowego w Kielcach przed upływem ich kadencji stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu wynikającego z art. 6 ust. 1 Konwencji.

30.06.2021

17-latek rzucił kamieniem w 3-latka - SN uwzględnia kasację Prokuratora Generalnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

3-latek odniósł poważne obrażenia, a nastolatek został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Sąd zasądził też od niego zadośćuczynienie w wysokości 50 tys. zł. Prokurator Generalny w kasacji wskazał, że kara jest zbyt niska, bo sprawca działał celowo, kamień rzucił w grupę dzieci i mógł przewidzieć, że naraża je niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

30.06.2021

Frankowicze nie kwapią się do ugód, ale nadzór chce być na nie gotowy

Wymiar sprawiedliwości Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje się do zwiększonego zainteresowania ugodami w sprawach kredytów frankowych. Proponuje też mediacje między stronami sporu. Jest w tym jednak osamotniona. Ani banki, ani też frankowicze, nie palą się na razie do polubownego rozwiązywania sporów.

30.06.2021

Wpisy do KRS online - sądy i przedsiębiorcy oszczędzą papier i czas

Wymiar sprawiedliwości Spółki Koronawirus

Od lipca wpisy do KRS będą przyjmowane niemal tylko w formie online. Postępowanie powinno znacznie przyśpieszyć, a i możliwość błędu we wniosku będzie zminimalizowana. Informatyzacja to kolejny krok - po wprowadzeniu konieczności składania sprawozdań finansowych online czy zakładaniu w ten sposób samej spółki – w cyfryzacji biurokratycznego życia przedsiębiorcy.

30.06.2021