O losach Kamińskiego i Wąsika powinna decydować Izba Pracy SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mandaty poselskie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wygasły 20 grudnia 2023 r., kiedy to nastąpiło ich prawomocne skazanie przez Sąd Okręgowy w Warszawie na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego - podkreślają eksperci prawni Fundacji im. Stefana Batorego. W ich ocenie pod względem prawnym sprawa nie budzi żadnych wątpliwości.

09.01.2024

Państwo prawa stoi na głowie

Prawnicy

Marszałek Sejmu jest zmuszony powoływać grono autorytetów prawnych, aby rozstrzygnąć dość prostą sprawę dwóch skazanych posłów. W normalnym państwie prawa wykonuje się prawomocne wyroki, bez dodatkowych ekspertyz i opinii. W tej trudnej sytuacji zmiany tym bardziej muszą być dokonywane legalnymi metodami.

09.01.2024

Prof. Bosek: Bez zmiany ustawy o KRS nie będzie trwałej sanacji polskiego wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie może być tak, że bardzo wąska grupa 25 sędziów związanych z władzą wykonawczą wskazuje Sejmowi kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Dysfunkcjonalność tego modelu potwierdziło orzecznictwo, ponieważ liczba uchylonych przez Sąd Najwyższy uchwał KRS przez ostatnie lata sięgała nawet 80 procent – uważa prof. Leszek Bosek, sędzia Sądu Najwyższego, orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz w Izbie Cywilnej, b. prezes Prokuratorii Generalnej.

09.01.2024

Sędzia Matras: Izba Kontroli nie powinna istnieć

Prawnicy

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest podmiotem szczególnym, bo rozpoznaje sprawy ważne dla władzy. I to widać teraz, jak rozpoznaje – bez akt, szybko, aby zdążyć przed legalnym sądem. Trzeba próbować zmian legislacyjnych, bo Izba Kontroli nie powinna istnieć po orzeczeniach TSUE i po Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. To nie nowy fakt - mówi Jarosław Matras, sędzia Izby Karnej.

08.01.2024

Czy byli szefowie CBA są posłami? Dalsze kroki w Sejmie i SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę, 10 stycznia, zbiera się Sejm RP. Powstaje pytanie: czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną wpuszczeni do Sejmu po wydaniu dwóch orzeczeń w ich sprawie przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, które uchylały wygaszanie mandatów poselskich przez Marszałka Szymona Hołownię. Jednocześnie tego dnia zbiera się Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN , aby rozpoznać odwołanie Kamińskiego.

07.01.2024

Izba Kontroli SN uchyla postanowienie marszałka w sprawie Kamińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To już drugie postanowienie wydane w trybie błyskawicznym na posiedzeniu niejawnym przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego dotyczące wygaszenia mandatu poselskiego. Izba ta 5 stycznia br. uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie mandatu posła Mariusza Kamińskiego. Orzeczenia wydaje Izba, która nie jest sądem – twierdzą sędziowie zgodnie wyrokami TSUE i ETPCz. A prezes Prusinowski dodaje, że to droga do anarchii.

05.01.2024

Regulamin nie jest skutecznym narzędziem do porządków w sądach - alarmują sędziowie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych, zaproponowany już przez nowego ministra, miał być szybkim sposobem na uporządkowanie sprawy wyłączenia neo-sędziów oraz zachęcenia sędziów do stosowania prawa europejskiego. Sędziowie, w tym także Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, mają do propozycji zastrzeżenia. Głównie sprowadza się do tego, że kwestie te nie powinny być regulowane regulaminem, a jego nadużycie może uderzać w niezawisłość sędziowską.

04.01.2024

Izba Pracy Sądu Najwyższego 10 stycznia zajmie się odwołaniami szefów CBA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

10 stycznia, na posiedzeniach niejawnych Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rozpozna odwołania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w sprawie wygaszenia ich mandatów poselskich. W składzie orzekającym w sprawie Wąsika jest trzech neosędziów. Obaj byli szefowie CBA zostali skazani - 20 grudnia, przez Sąd Okręgowy w Warszawie na dwa lata bezwzględnego więzienia. Toczy się o to jednak spór, bo m.in. prezydent uważa, że cały czas obowiązywało zastosowane przez niego ułaskawienie.

03.01.2024

Dwie nowe skargi nadzwyczajne o kredyt i pożyczkę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty

Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand skierował do Sądu Najwyższego dwie skargi nadzwyczajne od nakazów zapłaty. Jedna sprawa dotyczy umowy o dewizowy kredyt mieszkaniowy a druga – odsetek od umowy pożyczki konsumenckiej. Zdaniem prokuratora sąd nie uwzględnił konsumenckiego charakteru sprawy i zaniechał zbadania z urzędu, potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy, z której wynikało zobowiązanie.

03.01.2024

Wojna z ławnikami w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich dniach grudnia 2023 roku zebrała się w Warszawie w gmachu Sądu Najwyższego Rada Ławnicza SN. Przyjęła uchwałę, w której zaopiniowano negatywnie wniosek I prezes SN o odwołanie ławnika SN Przemysława Wiszniewskiego na tle jego udziału w demonstracji ówczesnej opozycji 4 czerwca br. Wnioski o odwołanie dotyczą także kolejnych 12 ławników, którzy nie chcą orzekać z „nowymi” sędziami. W obronie ławników stanęło siedmiu sędziów powołanych przed 2017 rokiem

03.01.2024

RPO: Niepilnowany więzień nie może się uwolnić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skazany samodzielnie oddalił się z miejsca zatrudnienia podczas pracy poza zakładem karnym. Został skazany przez sąd za tzw. samouwolnienie, mimo że nie był kontrolowany. Takiego przestępstwa można było w tym czasie dopuścić się jednak tylko w sytuacji faktycznej izolacji w miejscu zamknięcia lub będąc pod strażą czy dozorem – uważa Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich i składa kasację na korzyść skazanego.

02.01.2024

Ważność wyborów parlamentarnych ogłosi nie-sąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 11 stycznia przyszłego roku został wyznaczony termin posiedzenia całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów parlamentarnych z 15 października. SN sprawdza protesty wyborcze, które dotyczą głównie przerwania ciszy wyborczej lub głosowania po północy, tj. 16 października. Problem jednak w tym, że Izba ta nie ma statusu sądu i powinna przestać orzekać. Ale nie ma innego organu, który by przejął te kompetencje.

30.12.2023

Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej już pewne

Prawnicy

Komisja UE pozytywnie zaopiniowała przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Wcześniej polski rząd przyjął stanowisko w sprawie notyfikacji przez Polskę zamiaru uczestnictwa. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zakomunikowała równocześnie, że przystąpienie do tej organizacji umocni pozycję Polski, jako zaufanego partnera angażującego się we wszelkie działania, które zwalczają nadużycia finansowe na szkodę Unii Europejskiej.

28.12.2023

NSA: Dożywocie za 30 kur i 2 litry mleka, a winny notariusz

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Chcąc unieważnić dożywocie, klienci zakwestionowali akt mianowania notariusza, który umowę tę sporządzał. Nie udało się. Wniosek o unieważnienie mianowania asesora notarialnego został negatywnie rozpatrzony przez ministra sprawiedliwości i sądy dwóch instancji. Wszczęcie postępowania cywilnego o ustalenie treści księgi wieczystej nie sprawia, że wnioskodawcy stali się stroną postępowania administracyjnego.

28.12.2023

Trzy kandydatury na sędziów europejskich - wycofane

Prawnicy

Rząd wycofał trzy polskie kandydatury na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz na urząd sędziego Sądu Unii Europejskie: prof. dr hab. Dobrochny Bach-Goleckiej, prof. dr hab. Arkadiusza Radwana i sędzi Aleksandry Rutkowskiej. Powodem tej decyzji miały być nieprawidłowości w procedurze konkursowej – wyjaśnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

27.12.2023

SN: Sędzia, który zrzekł się urzędu nie może być osądzony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Usunięcie sędziego z zawodu uniemożliwia rozpoznanie przez Sąd Najwyższy środków odwoławczych i wydanie orzeczenia merytorycznego. Utrata statusu sędziego czyni dalsze procedowanie w sprawie o wyrażenie zgody na uchylenie immunitetu formalnego bezprzedmiotowym – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej i dalsze postępowanie umorzyła.

27.12.2023

Izba Kontroli SN nie może pytać TSUE o status sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skład orzekający Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym uprzednio na mocy ustawy. Wobec tego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie może odpowiedzieć na zagadnienie prawne i co do istoty pytań prejudycjalnych przedstawionych przez ten organ – orzekł 21 grudnia br. TSUE.

21.12.2023

Wadliwie powołani sędziowie muszą powstrzymać się od orzekania w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowy Prezes Izby Karnej Zbigniew Kapiński odroczył mające się odbyć 20 grudnia br. zgromadzenie sędziów tej Izby, po tym jak został złożony wniosek o podjęcie uchwał dotyczących przywrócenia zasad praworządności w Sądzie Najwyższym. W związku z tym sędziowie Izby Karnej Sądu Najwyższego wydali oświadczenie, w którym apelują, by osoby wadliwie powołane do orzekania w SN powstrzymały się od rozstrzygania spraw.

21.12.2023

TK umorzył sprawę konstytucyjności przepisów o samorządach prawniczych

Prawnicy

Trybunał Konstytucyjny umorzył właśnie postępowanie w sprawie konstytucyjności przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich, gdyż - jak wyjaśniono - z końcem kadencji Sejmu wygasły mandaty wnioskodawców. Ta sprawa spędzała sen z powiek samorządów prawniczych, obawiały się bowiem skonfliktowania i rozbicia swoich struktur, także w zakresie postępowań dyscyplinarnych.

20.12.2023