Weto Senatu odrzucone - wynagrodzenia sędziów i prokuratorów z obejściem ich ustaw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W 2023 r. wynagrodzenia sędziów, prokuratorów i innych grup zawodowych, których płace są od nich uzależnione, wyliczane będą poprzez podstawę wskazaną w ustawie okołobudżetowej, a nie tak jak to wynika z Prawa o ustroju sądów powszechnych i Prawa o prokuraturze. W praktyce zamiast ok. 20 proc. podwyżek mogą liczyć na 7,8 proc.

01.12.2022

Na razie bez notarialnego nakazu zapłaty i wpisu do ksiąg wieczystych - Sejm odrzucił projekt

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm w czwartek przyjął wniosek o odrzucenie w całości projektu noweli ustawy o notariacie, według którego notariusze mieli mieć możliwość wpisywania hipotek do ksiąg wieczystych i wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Ale z nowymi kompetencjami wiązać się miała większa resortowa kontrola. Za odrzuceniem projektu głosowało 220 posłów, przeciw było 214, nikt nie wstrzymał się od głosu.

01.12.2022

Szefowa działu prawnego w Benefit Systems Liderem Prawników Przedsiębiorstw

Prawnicy Prawo gospodarcze

Radca prawny Iwona Rykaczewska-Kuderska, dyrektor działu prawnego w Benefit Systems otrzymała w tym roku tytuł Lidera Prawników Przedsiębiorstw. Wyróżnienie zostało wręczone 1 grudnia podczas Świątecznej Gali Członków i Przyjaciół Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, m.in. za działania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

01.12.2022

Senat konsultuje przepis o obrońcy z urzędu już od zatrzymania

Prawo karne Prawnicy Policja

Komisja senacka rozpoznała petycję Naczelnej Rady Adwokackiej i uznała za słuszny jej postulat w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zapewnienia zatrzymanemu prawa do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu w przypadku wykonywania czynności procesowych lub dowodowych na etapie zatrzymania. Minister sprawiedliwości jest jednak niechętny takiej zmianie prawa.

01.12.2022

Stanisław Zabłocki: SN mógł z urzędu przywrócić Tulei immunitet

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radość z wydanego z urzędu orzeczenia o uchyleniu tej części wydanego niegdyś rozstrzygnięcia, które stanowiło o zawieszeniu sędziego Igora Tulei i o obniżeniu mu wynagrodzenia, nie jest pełna ponieważ nie jest wciąż załatwiona sprawa bezprawnego uchylenia mu immunitetu – twierdzi Stanisław Zabłocki, sędzia w stanie spoczynku, były prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.

30.11.2022

Sędzia Tuleya wrócił do pracy w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleja stawił się w środę rano w warszawskim Sądzie Okręgowym i został przywrócony do pracy. To skutek orzeczenia Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, która we wtorek uchyliła jego zawieszenie w obowiązkach i obniżenie wynagrodzenia. Odmówiła też prawomocnie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego do prokuratury.

30.11.2022

Powstaje migowy słownik prawniczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Opracowanie pierwszego słownika terminów prawniczych w polskim języku migowym, który odpowiednio spopularyzowany ma zwiększyć bezpieczeństwo prawne osób głuchych i ułatwić prawnikom precyzyjne rozpoznanie potrzeb klientów i świadczenie pomocy prawnej - to cel pracy podjętej przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i radców prawnych.

29.11.2022

SN: Sędzia Tuleya odwieszony, nie będzie też doprowadzenia do prokuratury

Prawnicy

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego we wtorek prawomocnie nie zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi. SN podkreślił, że zażalenie prokuratury było "oczywiście bezzasadne". Sąd Najwyższy uchylił też zawieszenie sędziego w obowiązkach i obniżenie jego wynagrodzenia. Jednak Izba nie przywróciła sędziemu immunitetu.

29.11.2022

Sąd: Zawieszeni sędziowie powinni być przywracani na podstawie wyroku TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Każdy zawieszony sędzia nie musi wytaczać spraw przed sądami polskimi, ale może wprost powołać się na postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 lipca 2021 roku - wynika z orzeczenia Sądu Rejonowego w Białymstoku, dotyczącego niedopuszczenia do orzekania sędziego Igora Tulei, mimo nakazującego to postanowienia sądu.

28.11.2022

NSA: Doradca podatkowy wynajmujący auto za granicą nie płaci akcyzy

Prawnicy Akcyza Doradca podatkowy

Wynajem krótkoterminowy auta w Niemczech w celu przywozu dokumentów klienta do Polski nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego, czego domagały się organy skarbowe. Nie dochodzi w takiej sytuacji do rozporządzania samochodem jak właściciel. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

28.11.2022

Do poprawy cała masa przepisów – nie tylko podatkowych

Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Wydawało się, że Polski Ład został już poprawiony. Nic bardziej mylnego. Od stycznia pracodawców, którzy wypłacają wynagrodzenia do 10-go następnego miesiąca, czekają kolejne problemy. Przez zmianę przepisów będą musieli ciągle korygować rozliczenia dwa miesiące wstecz. Pilnej poprawy wymagają przepisy z niemal każdej dziedziny prawa. Ruszamy, z trzecią już edycją akcji „Poprawmy prawo” - za najlepsze zgłoszenia Czytelników przyznamy dostępy do LEX.

28.11.2022

Adwokaci popierają nowe zasady wynagradzania i zatrudniania aplikantów

Prawnicy Strefa aplikanta

Zagwarantowanie w regulaminie aplikacji adwokackiej zatrudnienia aplikanta przez patrona lub adwokata, z którym współpracuje, to zmiany idące w dobrym kierunku - oceniają warszawscy adwokaci. Dodają, że umowy i wynagrodzenia dla aplikantów to w stolicy standard. Adwokaci będą mieli trzy miesiące na dostosowanie umów ramowych do zmienionych regulacji, które wejdą w życie 1 grudnia.

27.11.2022

Docenianie i solidarność kluczem do sukcesów kobiet w zawodach prawniczych

Prawnicy Prawo pracy

Z raportu "Kobiety w branży prawniczej” wynika, że aż 85 proc. respondentek doświadczyło pomniejszania swoich kompetencji ze względu na płeć. O tym, co zrobić, by to się zmieniło, dyskutowano podczas konferencji „Kobieta w branży prawniczej”, poświęconej sytuacji zawodowej i szansom na sukces kobiet-prawniczek.

25.11.2022

Ruszył proces w sprawie ataków na prezesa Iustitii

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się w czwartek proces cywilny związany z doniesieniami o organizowanej w resorcie sprawiedliwości akcji dyskredytowania i hejtowania prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystiana Markiewicza. Pozwanym w tej sprawie jest m.in. Minister Sprawiedliwości. Nikt z pozwanych nie stawił się w sądzie.

24.11.2022

Dla klienta jest ważne, czy i jak prawnik stosuje nowe technologie

Prawnicy

Klienci korporacyjni, ale także indywidualni, mają coraz większe wymagania wobec kancelarii w zakresie stosowania nowych technologii. Z kolei wyzwaniem dla prawników jest m.in. to jak ich informować o narzędziach, które stosują. Tu kluczem może być język korzyści, czyli wskazywanie tego co klient może zyskać - począwszy od szybkości po skuteczności.

24.11.2022

Rising Stars 2022 - znamy już młodych prawników - liderów jutra

Prawnicy

Osiągnięcia, ciekawe specjalizacje, biegłość w nowych technologiach i wielkie serca - w środę, już po raz jedenasty, poznaliśmy laureatów konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra. Tym razem na podium stanęli dr Judyta Latymowicz, adwokat (I miejsce, na zdjęciu w środku), Olga Dobrowolska z Centrum Białoruskiej Solidarności (II miejsce) oraz dr Tomasz Gawliczek, radca prawny i rzecznik patentowy (III miejsce).

23.11.2022

Cezary Żelaźnicki szefem sieci kancelarii PwC Legal w regionie EMEA

Prawnicy Rynek

Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający PwC Legal w Polsce, został mianowany na stanowisko EMEA Legal Business Solutions Leader w sieci PwC. W nowej roli będzie kierował połączoną ofertą Legal i NewLaw w regionie EMEA, która obejmuje ponad 2500 specjalistów z dziedziny prawa, technologii i konsultingu działających w 65 państwach. Pozostanie także partnerem zarządzającym PwC Legal w Polsce.

23.11.2022

Krajowy rejestr ma uporządkować rynek mediacji - trwa debata nad jego formułą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Rejestr Mediatorów ma być sposobem na uporządkowanie rynku mediacji, bo listy stałych mediatorów prowadzone przez prezesów sądów okręgowych zastąpi jedna, ogólnopolska i w dodatku elektroniczna. Mediatorzy podkreślają jednak, że to dobry moment na uregulowanie i innych kwestii związanych z ich kształceniem - choćby na zastanowienie się nad tym, kto i na jakiej podstawie może to robić.

21.11.2022

SN: Sędzia Chmielewski wraca do orzekania, a rzecznik nadal bada jego winę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej postanowił wstrzymać wobec sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Krzysztofa Chmielewskiego wykonanie uchwały z 5 stycznia 2022 r. o zawieszeniu w czynnościach służbowych oraz obniżeniu wysokości jego wynagrodzenia na czas trwania zawieszenia. Sędzia Chmielewski zapowiedział, że stawi się do pracy w sądzie.

18.11.2022

W cyfrowym świecie komunikacja prawników z klientami ma coraz większe znaczenie

Prawnicy Doradca podatkowy

Bardzo często zmiany w przepisach, pojawienie się zupełnie nowych regulacji, a nawet zapoznanie się z tymi instytucjami, które od dawna obowiązują w systemie prawa, pozwalają na podjęcie decyzji o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania firmy. Dostarczenie tych informacji jest zadaniem zawodowego prawnika. Kontakt z klientem staje się obecnie priorytetem.

18.11.2022