Inicjatorką akcji jest Maria Janik, przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej. W tym roku tematem zajęć była obrona przed cyberhejtem, cyberstalkingiem, prawne przeciwstawianie się mowie nienawiści w wirtualnym świecie. - Mamy świadomość, że coraz większa część życia najmłodszego pokolenia toczy się w sieci – mówi Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Jako środowisko prawnicze rozpoznajemy swoją rolę nie w ocenie czy to zjawisko jest dobre, czy złe, ale w tym, by wyposażyć młodzież w wiedzę i narzędzia, które uchronią ją przed wieloma zagrożeniami, z jakimi zetknie się w internecie - dodaje.

Czytaj: Adwokaci "rozjaśnią prawo" nastolatkom - rusza akcja w szkołach w całej Polsce >>

 

Nie tylko edukacja, są i wnioski

Jak informuje NRA, adwokaccy edukatorzy po prowadzonych lekcjach wyciągali wnioski, które zostaną wykorzystane przy kolejnych edycjach.

- Okazuje się, że zajęcia na temat cyberbezpieczeństwa i mowy nienawiści potrzebne są także dla nauczycieli – mówi mec. Maria Janik, przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej. Zgłaszali oni chęć udziału w szkoleniach, które pozwolą im odpowiednio reagować na trudne sytuacje, sygnalizowane przez uczniów.

Lekcje miały też niespodziewany efekt. Uczniowie otwierali się i opowiadali o swoich doświadczeniach w sieci.

Czytaj też w LEX: Piś Łukasz, Rusinkiewicz Joanna, Mediacje szkolne w opiniach nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych >

- Adwokaci i aplikanci adwokaccy prowadzili zajęcia dla uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej, II i III klas liceów oraz dla młodzieży z ośrodków wychowawczych. Lekcje pozwoliły nie tylko na to, by uczniowie mogli zacząć mówić o tym, co ich spotyka, ale także przemyśleć swoje zachowanie w sieci. Młodzi ludzie nie potrafią sami przewidzieć skutków swojego zachowania, czasem nie zdają sobie sprawy z tego, jak inni odbierają ich komentarze w internecie. Dzięki takim zajęciom możemy pomóc zarówno pokrzywdzonym, jak i potencjalnym sprawcom. Mamy nadzieję, że po zajęciach wielu młodych ludzi powstrzyma się przed atakowaniem rówieśników w sieci, że wzrośnie świadomość i empatia - dodaje mecenas.

Czytaj też w LEX: Krzywoń Adam, Wolność wypowiedzi w Internecie. O roli mediów społecznościowych i pozytywnych obowiązkach państwa >

 

Ponad pół tysiąca adwokatów i aplikantów

W akcję zaangażowało się 536 adwokatów i 84 aplikantów adwokackich ze wszystkich izb adwokackich w całym kraju.

- To kolejna akcja samorządu adwokackiego, która oparta jest na dobrej woli adwokatów i aplikantów adwokackich, ich entuzjazmie i wierze w potrzebę edukacji prawnej – dodaje prezes Rosati. – Bardzo dziękuję każdej pani mecenas i każdemu panu mecenasowi za zaangażowanie i budowanie świadomości prawnej młodego pokolenia oraz pozytywnego wizerunku adwokatów i Adwokatury - podsumowuje.

Czytaj też w LEX: Palak Tomasz, Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >

To była druga edycja akcji edukacji prawnej, którą w 2022 r. zainicjowała Komisja Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Rok temu adwokaci wyjaśniali uczniom, jakie mają obowiązki i jakie przysługują im prawa w internecie – jak bezpiecznie korzystać z zakupów online, jak szanować i chronić prawa autorskie i dobra osobiste.

Czytaj też w LEX: Kamiński Ireneusz Cezary, Fałszywe wiadomości (fake news) oraz dezinformacja a Europejska Konwencja Praw Człowieka >