SN: Są już terminy dla pierwszych skarg nadzwyczajnych

Wymiar sprawiedliwości

Pod koniec marca trzyosobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu najwyższego rozpozna pierwszą skargę nadzwyczajną, dotyczącą dwóch sprzecznych orzeczeń w rodzinie rolników. Terminy rozpatrzenie kolejnych dwóch skarg - przez składy 7-osobowe wyznaczono na początek kwietnia - ustaliło Prawo.pl.

19.03.2019

Unijny trybunał zajmie się statusem KRS

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 19 marca 2019 r. przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących m.in. zdolności Krajowej Rady Sądownictwa do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

18.03.2019

Podwyżki dla pracowników sądów i prokuratur - związki walczą, ale oddzielnie

Wymiar sprawiedliwości

Na 10 kwietnia zaplanowano kolejne spotkanie przedstawicieli Ad Rem oraz m.in. Związku Zawodowego Prokuratury i Pracowników Prokuratury z przedstawicielami kancelarii premiera i Ministerstwa Sprawiedliwości. Związkowcy liczą, że usłyszą o podwyżkach - a domagają się 1000 zł. Na deklaracje rządu czeka też "Solidarność", która oddzielnie walczy o - jak mówi - dodatkowe realne 450 zł.

18.03.2019

Sędzia Stępkowski: W sprawie sędziego Żurka była próba opóźniania rozpatrzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów orzekających w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych był ewidentnym posunięciem obliczonym na niedopuszczanie lub opóźnienie rozpatrzenia odwołania sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS dotyczącej jego przeniesienia do innego wydziału sądu - mówi Prawo.pl sędzia Aleksander Stępkowski, który je rozpatrywał i odrzucił.

18.03.2019

Kandydat na szefa KE przygotowuje nowy system kontroli praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Przestrzeganie zasad praworządności w państwach UE miałoby być oceniane przez radę złożoną z niezależnych ekspertów, a stosowanie ewentualnych sankcji nie wymagałoby jednomyślności państw w Radzie Unii Europejskiej. Takie zasady zamierza wprowadzić szef frakcji EPL w Parlamencie Europejskim Manfred Weber, który kandyduje na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej.

17.03.2019

Komisarz Rady Europy upomina się o niezależność polskich sądów

Wymiar sprawiedliwości

Nowoczesne demokracje europejskie nie mogą funkcjonować bez prawdziwie niezależnego sądownictwa - powiedziała Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. I dodała, że Polskie władze powinny podjąć działania na rzecz przywrócenia pełnej niezależności wymiaru sprawiedliwości.

17.03.2019

SN: Wilk uniewinniony, Czerwony Kapturek też narozrabiała

Prawo karne Prawnicy

Rozprawa odwoławcza w sprawie Czerwony Kapturek i Babcia contra Wilk zakończyła się uniewinnieniem oskarżonego. Jak wykazali biegli wilk nie może połknąć całego człowieka. Kapturek i Babcia niewiele pamiętając, nieco przekręciły fakty - stwierdził prowadzący sprawę w Sądzie Najwyższym sędzia Włodzimierz Brazewicz.

15.03.2019

Kontrola nad doradcami restrukturyzacyjnymi w rękach MS

Prawo gospodarcze

Możliwość cofania przez ministra sprawiedliwości licencji doradcy restrukturyzacyjnego przy rażącym naruszeniu prawa, a także m.in. wgląd do ksiąg handlowych i możliwość sprawdzenie zamkniętych postępowań restrukturyzacyjnych - zakłada nowelizacji przepisów o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, przyjęta przez Sejm.

15.03.2019

Zgromadzenie warszawskiego okręgu sądowego odrzuciło sprawozdanie za 2018 r.

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie ma za ubiegły rok niezłe statystyki, ale mimo to Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów negatywnie zaopiniowało informację roczną o działalności sądów działających na obszarze tego okręgu w roku 2018. W przyjętej uchwale sędziowie piszą o pogłębiającym się chaosie w sądach.

15.03.2019

Eksperci Wolters Kluwer doradzą w Dniu Edukacji Prawnej

Prawnicy

Dzień Edukacji Prawnej mobilizuje wiele środowisk do działań w celu podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa polskiego, szczególnie dzieci i młodzieży. Są wśród nich przede wszystkim sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, przedstawiciele wyższych uczelni, także wydawcy i dziennikarze - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin

15.03.2019

Będą zmiany w ustawie o Gostyninie? Resorty pracują

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany dotyczące Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym mają być kompleksowe. Ministerstwo Zdrowia poinformowało właśnie, że zostały już zaproponowane resortowi sprawiedliwości i są obecnie analizowane. Od dłuższego czasu nieoficjalnie mówi się, że resort zdrowia chciałby się pozbyć odpowiedzialności za placówkę.

15.03.2019

Adwokat HFPC: W sprawie KRS możliwe zwarcie z UE

Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja, w której Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydadzą przeciwne wyroki w sprawie przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa, nie będzie dobrze rokować - rysuje się zwarcie nie tylko dyplomatyczne ale i prawne pomiędzy Polską a Unią Europejską - mówi portalowi Prawo.pl prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Marcin Wolny.

14.03.2019

Sędziowie, prawnicy, kuratorzy wspólnie o prawie - Dzień Edukacji Prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Symulacje rozpraw - m.in. kontynuacja procesu Wilka, wykłady, szkolenia, konkursy, dni otwarte w sądach - w całym kraju ruszają imprezy związane z Dniem Edukacji Prawnej, który przypada 15 marca. W tym roku wiele z nich poświęconych jest mowie nienawiści i mediacjom.

14.03.2019

Prawnik na każdym etapie i nowe instytucje w postępowaniu wobec nieletnich

Wymiar sprawiedliwości

Wsparcie prawnika na każdym etapie postępowania, wprowadzenie ośrodków wychowawczo-adaptacyjnych, które zastąpią część "poprawczaków" i granica przejawów demoralizacji na poziomie 10 lat - to najważniejsze propozycje zmian w prawie o postępowaniu wobec nieletnich. W ocenie ekspertów zmiany są potrzebne, bo do sądów trafiają sprawy dotyczące coraz młodszych dzieci. Słaby punkt dostrzegają nie tylko w przepisach, ale też... w bezradności szkół.

14.03.2019

MS planuje likwidację sądów apelacyjnych i powołanie sędziów pokoju

Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości w kolejnym etapie reformy sądownictwa chce zlikwidować sądy apelacyjne, wprowadzić wspólny dla wszystkich sędziów urząd sędziego sądu powszechnego oraz sędziów pokoju. Pomysł konsolidacji nie jest niczym nowym, sędziowie oceniają jednak, że takie pójście na skróty doprowadzi do katastrofy. Obawiają się też czystek kadrowych.

13.03.2019

SN czeka na TSUE - orzekanie nowych sędziów po 19 marca

Wymiar sprawiedliwości

Terminy spraw w tzw. starych izbach Sądu Najwyższego z udziałem nowych sędziów są wyznaczane, ale po 19 marca, bo wtedy Trybunał Sprawiedliwości UE ma zająć się pytaniami prejudycjalnymi, czy nowa KRS, która ich wybrała, może stać na straży niezależności sądów. W ocenie prezesa Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego, nawet jeśli TSUE nie wyda wtedy wyroku, będzie to argument dla pełnomocników stron i zwiększy się odpowiedzialność nowych sędziów.

13.03.2019

RPO ostrzega TK: postępowanie ws. KRS będzie nieważne

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 14 marca wyznaczył ogłoszenie wyroku w sprawie nowelizacji przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa. Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że dopiero 22 marca upływa ustawowy termin zgłoszenia przez niego udziału i przedstawienia stanowiska w tej sprawie. Wyznaczenie wcześniejszej daty - jak ocenia - to naruszenie przepisów ustawy o RPO oraz o samym TK.

12.03.2019