Rząd: Skarga KE w sprawie Sądu Najwyższego nie ma już podstaw

Wymiar sprawiedliwości

Po znowelizowaniu polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym Skarga Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości nie ma żadnych materialnych podstaw - stwierdził polski rząd w przekazanym KE stanowisku. - KE może ten wniosek zachować, ale powstaje pytanie: po co? - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Konrad Szymański.

17.01.2019

Sąd Najwyższy z mniejszym budżetem... o 10 mln zł

Wymiar sprawiedliwości

Mniejszy budżet - jak podkreślają sędziowie - może oznaczać gorszy komfort pracy i dla nich, i dla pracowników Sądu Najwyższego, tym bardziej, że są dwie nowe izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna. Na tą ostatnią w ramach budżetu SN wyodrębniono ponad 20 mln zł. Co również zostało zapisane w przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2019 r.

17.01.2019

PE za wiązaniem dostępu do funduszy z praworządnością

Finanse publiczne

Dostęp do funduszy Unii Europejskiej powinien być wiązany ze stanem praworządności - stwierdził Parlament Europejski w przegłosowanym w czwartek stanowisku. Eurodeputowani proponują, by eksperci oceniali stan rządów prawa w krajach UE.

17.01.2019

SN pracuje nad pierwszą skargą nadzwyczajną

Wymiar sprawiedliwości

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN wpłynęły dotąd cztery skargi nadzwyczajne. W przypadku jednej z nich sędziowie czekają na akta z sądu apelacyjnego. Termin jej rozpoznania zostanie wyznaczony jednak najwcześniej za kilka tygodni - akta wraz z załącznikami liczą blisko 300 tomów, a skład orzekający musi się z nimi zapoznać.

17.01.2019

Nadal drakońskie opłaty za holowanie - więcej skarg prokuratury

Samorząd terytorialny

W ubiegłym roku prokuratorzy skierowali do wojewódzkich sądów administracyjnych 138 skarg na uchwały rad miast, gmin i powiatów dotyczące opłat za holowanie. W ocenie śledczych dla samorządów jest to nadal dodatkowe źródło dochodu, stosują przy tym maksymalne możliwe stawki, znacznie przewyższające ponoszone koszty.

17.01.2019

PE: Praworządność zagrożona w kilku państwach

Wymiar sprawiedliwości

Prawa podstawowe są zagrożone w kilku państwach Unii Europejskiej - stwierdził w przyjętej w środę rezolucji Parlament Europejski. M.in. za potępieniem działań nakierowanych na osłabianie niezależności wymiaru sprawiedliwości głosowało 390 eurodeputowanych, 153 było przeciw, a 63 wstrzymało się od głosu.

16.01.2019

KRS dostanie dodatkowo prawie pół mln zł

Wymiar sprawiedliwości

To jedna z poprawek wprowadzona do ustawy budżetowej na 2019 r. Środki przesunięte zostały z budżetu Naczelnego Sądu Administracyjnego, przeznaczone mają zostać na wynagrodzenia pracowników biurowych i potrzeby biura Rady.

16.01.2019

Sąd Najwyższy jeszcze sam nie uchyla swoich ostatecznych orzeczeń

Wymiar sprawiedliwości

Skargi nadzwyczajne już do Sądu Najwyższego wpływają, ale do tej pory Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie wydała żadnego orzeczenia uchylającego wyrok sądu powszechnego. A tym bardziej SN nie zniweczył żadnego swojego prawomocnego orzeczenia, choć ustawa takie możliwości przewiduje.

16.01.2019

Pod koniec stycznia ruszy wybór prezesa Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

Na 29 stycznia zwołane zostało Zgromadzenie Sędziów Izby Dyscyplinarnej, które ma wybrać trzech kandydatów na stanowisko kierującego nią prezesa SN. Obecnie izbą kieruje sędzia Jan Majchrowski. Izba Dyscyplinarna podobnie jak Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, została powołana na mocy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

16.01.2019

MS: Sędziowie rodzinni powinni badać przemoc w rodzinie

Prawo rodzinne

W resorcie sprawiedliwości trwają prace analityczne nad wprowadzeniem rozwiązań umożliwiających szybkie izolowanie sprawcy przemocy od jego ofiar. Rozważane są zarówno instrumenty ochrony prawnej ofiar przemocy jak i zmierzające do zapewnienia terapii dla sprawców

16.01.2019

Trybunał UE odracza rozpatrzenie pytań polskiego SN

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE odwołał zaplanowaną na 12 lutego rozprawę w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego w sprawie ustawy o SN. Nie poinformowano o przyczynach tej decyzji, ale według nieoficjalnych informacji ma to związek z oczekiwaniem dodatkowych wyjaśnień w związku z wejściem w życie ostatniej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

15.01.2019

Będą zmiany w przechowywaniu akt sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by okres przechowywania w sądach akt spraw zakończonych prawomocnie po dniu 17 października 1997 r. został wydłużony do 3 lipca 2021 r. Ma to bezpośredni związek z możliwością wnoszenia skargi nadzwyczajnej

15.01.2019

Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia prawo dotyczące alimentów

Prawo rodzinne

Nie będzie automatycznego wygaszania obowiązku alimentacyjnego wobec osób niepełnosprawnych, które ukończyły 25 lat - poinformował Prawo.pl Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. Zapewnia, że projekt zmian w kodeksie rodzinnym już w styczniu trafi na Radę Ministrów.

15.01.2019

KRS krytycznie o zabieraniu sędziom "kilometrówek", by dać podwyżki administracji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Finansowanie podwyżek dla jednej grupy zawodowej poprzez odebranie świadczeń innej grupie zawodowej może stwarzać wrażenie antagonizowania i kolejnego zarzewia konfliktów - stwierdziła w uchwale Krajowa Rada Sądownictwa, nawiązując do ogłoszonej właśnie decyzji ministra sprawiedliwości.

14.01.2019

KRS: Możemy wskazywać kandydatów na sędziów bez opinii samorządu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa ma możliwość rozpoznania sprawy pomimo braku oceny kandydatów dokonanej przez organ samorządu sędziowskiego - stwierdziła KRS w przyjętej w ubiegłym tygodniu uchwale. Zdaniem KRS przeciwny wniosek mógłby prowadzić do paraliżu procedury powoływania sędziów

14.01.2019

Sprawa dla SN: Czy sędzia może orzekać o problemach swojego miasta?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy zdecyduje, czy zamieszkiwanie w mieście, które może ponieść skutki finansowe wyroku, może być powodem wyłączenia sędziów z orzekania w tej sprawie. Wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów białostockiego Sądu Apelacyjnego złożył pełnomocnik firmy będącej w sporze z miastem w związku ze sprzedażą tzw. resztówki komunalnej firmy ciepłowniczej.

14.01.2019

Wkrótce wybór prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

Wymiar sprawiedliwości

Na 22 stycznia zwołane zostało Zgromadzenie Sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, które ma wybrać trzech kandydatów na stanowisko kierującego nią prezesa SN. Obecnie izbą kieruje sędzia Dariusz Czajkowski.

14.01.2019

MS chce prac nad ustawą o biegłych

Wymiar sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł skierował wniosek o wpisanie projektu ustawy o biegłych sądowych do wykazu prac rządu - ustaliło Prawo.pl. W myśl proponowanej regulacji dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie miałby powoływać i zawieszać biegłych

14.01.2019

Kobiety adwokatury zostaną nagrodzone

Prawnicy

Adwokatki, które w ubiegłym roku wykazały się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową, mogą ubiegać się o nagrodę „Kobieta Adwokatury”.

13.01.2019

Złamana noga na oblodzonym chodniku - coraz wyższe odszkodowania

Wymiar sprawiedliwości

Zwiększa się świadomość Polaków o odszkodowaniach zimowych, a kwoty uzyskiwane w związku z doznanym uszczerbkiem na zdrowiu, leczeniem, bólem i rehabilitacją zbliżają się do tych związanych z błędami medycznymi, sięgając granicy 100 tys. złotych. Największym wyzwaniem - jak mówią prawnicy - jest nadal materiał dowodowy

12.01.2019