Czytaj: Zmiany w ustawie o SN już obowiązują>>

Poinformowała o tym w czwartek rzeczniczka KE Nina Andreewa, która jednak podczas konferencji prasowej nie odpowiedziała na pytanie, czy po znowelizowaniu przez Polskę ustawy o Sądzie Najwyższym Komisja zamierza wycofać skargę w sprawie tej ustawy z Trybunału Sprawiedliwości UE. - Nowelizacja ustawy o SN została opublikowana w polskim Dzienniku Ustaw w poniedziałek. Komisja Europejska odnotowuje, że te zmiany zachodzą i idą we właściwym kierunku - powiedziała. I dodała, że Komisja będzie uwzględniać "ogólny kontekst podejmowanych środków i zmian w ramach kompleksowej oceny zasad prawnych".
- Obecnie Komisja analizuje nowe prawo i jego zgodność z prawem unijnym, a w szczególności z ostatecznym postanowieniem wydanym 17 grudnia 2018 r. przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie środków tymczasowych dotyczących ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedziała.

Andreewa przypomniała, że TSUE nakazał polskim władzom powiadomić Komisję o działaniach podjętych w celu wykonania postanowienia najpóźniej miesiąc po jego wydaniu, czyli do 17 stycznia. - Otrzymana odpowiedź zostanie również uwzględniona w naszej analizie - wskazała rzeczniczka.

 

Czytaj: KE w styczniu oceni zmiany w polskim Sądzie Najwyższym>>