Poinformował o tym w środę w Brukseli wiceszef KE Valdis Dombrovskis, po zakończenia posiedzenia Komisji, która zajmowała się m.in. sprawą praworządności w Polsce. 

Podczas posiedzenia wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformował o ostatniej decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, zobowiązującej Polskę do zawieszenia części przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Mówił także o środkach dyscyplinarnych podjętych względem pewnych sędziów, którzy skierowali zapytanie prejudycjalne do TSUE. Poinformował również o wyniku trzeciego wysłuchania Polski w ramach procedury z art. 7 traktatu unijnego, które miało miejsca na Radzie ds. Ogólnych.

- Będziemy kontynuować dialog z Polską ws. praworządności w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Do 17 stycznia 2019 r. Polska powinna przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE. Do tego czasu przedstawimy ocenę przyjętej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Nie odpowiedział jednak na pytanie, czy KE zamierza wycofać skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym po tym, gdy prezydent Andrzej Duda podpisał jej nowelizację.

Czytaj: Prezydent podpisał zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym>>