Naczelnik Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej sam prześle akt oskarżenia

Wymiar sprawiedliwości

Naczelnik Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, zajmującego się sprawami dotyczącymi prokuratorów i sędziów, będzie mógł sam przesyłać akty oskarżenia do sądu, a nie poprzez Prokuratora Krajowego. Taką zmianę w regulaminie wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

17.04.2021

Szczepienia sędziów i pracowników sądów - MS zapewnia, że o nie postulowało

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Trzy pisma - dwa pod koniec marca i jedno na początku kwietnia miało wystosować do ministra Michała Dworczyka, pełnomocnika rządy ds. szczepień przeciwko COVID-19 Ministerstwo Sprawiedliwości. Zapewnia, że zwróciło się też do prezesów sądów apelacyjnych, by przygotowali warunki do szybkich szczepień pracowników wymiaru sprawiedliwości. A to, że nie wyszło, uzasadnia decyzją rządu.

17.04.2021

W przypadku kuratora sądowego też obowiązuje Kodeks Pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych i to nawet bez spełnienia wymogów formalnych. A za to przysługuje dodatkowe wynagrodzenie

17.04.2021

Termin jak autobus. Może uciec, a nie każdy wniosek o przywrócenie okaże się zasadny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy są zgodni, że strony procesu powinny przywiązywać bardzo dużą wagę do dotrzymywania terminów. Złożenie apelacji lub zażalenia nawet dzień po terminie jest bezskuteczne. Gdy strona nie zdąży nadać istotnego dla niej pisma o czasie, może rozważyć złożenie go wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Ale taki wniosek nie zawsze będzie uznany.

17.04.2021

Kolegium SN chce przywrócenia zarządzenia o odebraniu spraw Izbie Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

O przywrócenie skutków wymienionych w zarządzeniu poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf dotyczącym przekazania spraw Izby Dyscyplinarnej do innych izb SN, zwróciło się do obecnej I prezes Małgorzaty Manowskiej Kolegium Sądu Najwyższego w uchwale zamieszczonej w piątek na stronie tego sądu.

16.04.2021

Organizacje protestują przeciwko "wrogiemu przejęciu RPO"

Wymiar sprawiedliwości

Sprzeciwiamy się wrogiemu przejęciu urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich przez rządzącą większość parlamentarną. Nie akceptujemy de facto rozstrzygania o naszych prawach i wolnościach przez politycznie zależny trybunał, lekceważenia w jego pracach podstawowych zasad rzetelnego procesu, w tym kwestii niezależności i bezstronności sędziów

16.04.2021

Sędziowie i pracownicy sądów na "szczepionkowym lodzie", odwoływane terminy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia przekazało właśnie do wszystkich punktów szczepień informacje, że sędziowie oraz pozostali pracownicy wymiaru sprawiedliwości nie są uprawnieni do szczepienia w ramach pierwszego etapu. Skutek? Ci, którzy dostali pierwszą dawkę czekają na kolejną, ale planowane terminy grupowych szczepień są odwoływane.

16.04.2021

Większość zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym wchodzi w życie

Wymiar sprawiedliwości

Od piątku obowiązuje większość przepisów nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - m.in. regulacje o wyborze prezesa Sądu Najwyższego. Wcześniej, bo już 2 kwietnia, obowiązywać zaczął przepis dotyczący skarg nadzwyczajnych. Czas na ich składanie w starych sprawach określono nie na dwa, jak było w przyjętej ustawie, a na trzy lata. 

16.04.2021

Adwokaci, radcy ale też lekarze walczą o dodatkowe pół roku na kasy online

Wymiar sprawiedliwości

Prezesi Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Naczelnej Rady Lekarskiej wystąpili do ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej o ponowne rozważenie możliwości przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych online i to o sześć miesięcy. Uzasadniają to m.in. trwającą pandemią.

16.04.2021

Sędziów mało, asystenci mogliby pomóc, ale trzeba ich w sądach zatrzymać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawa ręka sędziego, której zazwyczaj nie widać - asystenci analizują sprawy, wyszukują braki formalne, w końcu proponują merytoryczne rozstrzygnięcia spraw, które często z propozycji przekształcają się w wyrok. Problem w tym, że od lat niedoceniani -coraz częściej z sądów odchodzą, a do tego domknięto im drogę do stanowiska sędziego.

16.04.2021

Rzecznik TSUE: Nowe izby SN mogą nie spełniać wymogów prawa UE

Wymiar sprawiedliwości

Dwie nowo utworzone izby polskiego Sądu Najwyższego mogą nie spełniać wymogów ustanowionych w prawie Unii, w przypadku gdy zasiadający w nich sędziowie zostali powołani do pełnienia urzędu z rażącym naruszeniem przepisów krajowych - uważa Evgeni Tanchev rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. W jego ocenie takie naruszenie nastąpiło m.in. ze strony prezydenta.

15.04.2021

W sądach kwitnie "turystyka szczepienna" - każdy szczepi się jak może

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus szczepienia

Z dnia na dzień powiększa się chaos ze szczepieniami sędziów i pracowników sądów. Choć rozporządzenie z 25 marca rozbudziło nadzieje, wszystko wskazuje na to, że nie trafią oni do grup szczepionych w pierwszym etapie. Tymczasem sądy radzą sobie jak potrafią, więc wychodzi różnie. A problemów jest wiele, jak choćby to, gdzie mają być szczepieni... sędziowie delegowani.

15.04.2021

Adam Bodnar: Obecna władza może chcieć rozszerzać swój wpływ na RPO

Wymiar sprawiedliwości

Należy się liczyć z tym, że obecna władza polityczna będzie chciała rozszerzyć swój wpływ i na ten obszar działania instytucji publicznych, jaki obejmują kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w środę w Senacie Rzecznik Praw Obywatelskich, podsumowując swoją działalności w 2020 roku.

14.04.2021

Hogan Lovells doradza w sprawie zwrotu mienia skonfiskowanego w pokazowym procesie w PRL

Rynek

Zespół Hogan Lovells w Warszawie kierowany przez dr. Wojciecha Marchwickiego uzyskał korzystne rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie dotyczącej Piotra Wawrzeckiego, spadkobiercy Stanisława Wawrzeckiego, skazanego na śmierć w 1965 r. w jednym z najbardziej kontrowersyjnych procesów okresu PRL-u, dotyczącym tzw. "afery mięsnej".

14.04.2021

Polscy kandydaci na sędziów ETPC do odrzucenia? Rekomenduje to Komisja Zgromadzenia Parlamentarnego RE

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do odrzucenia jest cała lista polskich kandydatów na sędziego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i należy wznowić procedurę - taka informacja pojawiła się na stronie tej instytucji. Jeden z kandydatów, rzecznik SN Aleksander Stępkowski twierdzi jednak, że nieprawdą jest, iż którakolwiek z polskich kandydatur została odrzucona.

14.04.2021

Pałką demonstrantkę - policja ma problem z proporcjonalnością reakcji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W czasie pandemii i trwających od wielu miesięcy protestów policjanci chcąc nie chcąc znaleźli się na cenzurowanym. Ich wizerunkowi nie pomogło też ostatnie nagranie z akcji w Głogowie, na którym jeden z nich pałką uderza kobietę. Eksperci policyjni bronią funkcjonariuszy wskazując, że szwankują szkolenia, prawnicy mówią z kolei o niepotrzebnej i nadmiernej agresji policji oraz poczuciu bezkarności.

14.04.2021

Apel samorządu o opiekę szkolną dla dzieci adwokatów i aplikantów

Prawnicy Szkoła i uczeń Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka wystąpiła do ministra edukacji i nauki by w czasie lockdownu zapewniono opiekę przedszkolną i szkolną także dzieciom czynnym zawodowo adwokatom i aplikantom adwokackim. W piśmie wskazano, że są oni potrzebni do zapewnienia należytego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

13.04.2021

Dziewczynki bite i gwałcone - kasacja Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Matka, jej konkubent i dziadek trzech dziewczynek, za znęcenie się nad nimi i wykorzystywanie ich seksualnie, zostali skazani na 11 i 12 lat pozbawienia wolności. W ocenie Prokuratora Generalnego wyrok taki jest jednak "rażąco łagodny". W kasacji zaakcentowano również rozmiar cierpień psychicznych dzieci, wynikających z dokonanych na ich szkodę przestępstw oraz ich skutków w postaci traum.

13.04.2021

Adw. dr Mariusz Olężałek: Potrzebna pełna elektronizacja akt postępowania przygotowawczego, nie tylko aktów oskarżenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sejm pracuje nad kolejną nowelizacją przepisów dotyczących informatyzacji postępowań sądowych. Dlaczego tylko jednym z aspektów, który został wskazany w ramach nowelizacji, jest doręczanie odpisów aktów oskarżenia w formie elektronicznej, a nie dotyczy to także innych dokumentów niezbędnych obrońcom w ich codziennej pracy zawodowej – zastanawia się adwokat dr Mariusz Olężałek,

13.04.2021

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy - większość kwalifikowana, czy wystarczy zwykła?

Administracja publiczna Prawo europejskie

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma się zająć ratyfikacją przyjętej 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzji o utworzeniu Funduszu Odbudowy w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa. Politycy liczą potrzebne do tego głosy, ale część prawników twierdzi, że nie wystarczy zwykła większość w Sejmie i Senacie.

13.04.2021