RPO: Trzeba zmienić zasady pobierania bilingów przez służby

Wymiar sprawiedliwości

Policja i służby specjalne mogą w bardzo szerokim zakresie i bez kontroli sprawdzać, z kim obywatel rozmawiał przez komórkę, poznawać lokalizację telefonu czy spis połączeń internetowych. Sięgają po takie dane, bo jest to dla nich najprostsze i najwygodniejsze, a dana osoba nie jest o tym informowana - wskazuje RPO i dodaje, że pobór danych powinien być ograniczony

09.04.2021

NRA chce wspierać adwokatów w sprawie kas fiskalnych online

Prawnicy VAT Małe i średnie firmy

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej chce skonsultować z dziekanami izb działania, które już zostały podjęte i, które powinny zostać podjęte w związku z obowiązkiem kas fiskalnych online. Zaczynają one obowiązywać od 1 lipca i budzą spore emocje wśród prawników. Ci skarżą się bowiem, że kolejne inwestycje są szczególnie trudne w covidowym czasie.

09.04.2021

Sądy "nabite" w szczepionkę - chaos ze szczepieniami sędziów i pracowników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Po zamianie rozporządzenia z 25 marca sędziowie, pracownicy sądów i prokuratury odetchnęli z ulgą sądząc, że podobnie jak prokuratorzy zostaną w najbliższym czasie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. O ile jednak w prokuraturach zdaje się to obowiązywać, o tyle w sądach panuje prawdziwy chaos, dyrektorzy szczepienia załatwiają "bokiem", a z rządu płyną sprzeczne sygnały.

09.04.2021

Niełatwa droga do ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy - zaproszenie na debatę

Administracja publiczna Prawo europejskie

Podjęta 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzja o utworzeniu Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa, wzbudza ogromne nadzieje w całej Wspólnocie, ale jej wprowadzenie w życie nie będzie łatwe. Nie tylko w Polsce, gdzie według części prawników potrzebne jest do tego 2/3 głosów w Sejmie i Senacie.

08.04.2021

Apelacja błędnie zinterpretowała wyrok TK? Sąd Najwyższy uwzględnia skargę nadzwyczajną

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczy odszkodowania i zadośćuczynienia dla mężczyzny, który w stanie wojennym był 7 miesięcy internowany przez komunistyczne władze za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, apelacja rozpatrywana była po, ale w ocenie SN druga instancja błędnie je zinterpretowała.

08.04.2021

Pełny skład Izby Kontroli wypowie się o uchwale trzech Izb SN

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na poniedziałek 12 kwietnia wyznaczony został termin posiedzenia składu całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w celu rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego, które sprowadza się do pytania, czy uchwała połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. wywołuje skutki prawne i wiąże składy orzekające SN?

07.04.2021

Sędzia delegowany - w Sulęcinie nikt nie orzeka w sprawach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości o delegowaniu do sądu wyższej instancji prezesa Sądu Rejonowego w Sulęcinie, od połowy lutego 2021 r. nikt nie orzeka w Wydziale Cywilnym tego sądu. Delegowany był szefem Wydziału Cywilnego, gdzie orzekał wraz z dwoma innymi, którzy obecnie są na zwolnieniach. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

07.04.2021

Kurator procesowy ma wspierać pokrzywdzone dziecko, ale przepisy słabo wspierają jego

Wymiar sprawiedliwości

Niskie wynagrodzenie, wysokie wymagania, czasochłonne i obciążające zadania nie zachęcają adwokatów i radców prawnych do reprezentowania przed sądem dziecka pokrzywdzonego przestępstwem - alarmują m.in. ekspertki z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. To z kolei powoduje, że sędziowie mają mały wybór, a dzieci słabszą ochronę.

06.04.2021

E-rozprawy karne nadal kuleją - problemem przepisy i braki kadrowe

Wymiar sprawiedliwości

Sądy, chcąc nie chcąc, coraz częściej korzystają z możliwości e-rozpraw. Najczęściej jednak chodzi o sprawy cywilne, gospodarcze, z zakresu ubezpieczeń czy pracy. Na szarym końcu są nadal sprawy karne. Jak mówią sędziowie, problem tkwi w niefortunnych przepisach, które z jednej strony taki tryb umożliwiają, z drugiej - z powodu choćby problemów kadrowych, skutecznie utrudniają.

06.04.2021

Dwa razy więcej tymczasowo aresztowanych za rządów PiS

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Podczas gdy pod koniec 2016 r. tymczasowo aresztowanych było w Polsce 5396 osób, to pod koniec 2020 r. były to już 8692 osoby - wynika z danych udostępnionych przez Służbę Więzienną. To podwojenie w stosunku do najniższej liczby w tej statystyce - na koniec 2015 roku były to 4162 osoby. Od 2016 r. z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba osób tymczasowo aresztowanych.

05.04.2021

Trzy lata więcej na wniesienie skarg nadzwyczajnych w starych sprawach

Wymiar sprawiedliwości

3 kwietnia upływa termin na wnoszenie skarg nadzwyczajnych w starych sprawach. Prezydent podpisał jednak nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która wydłuża go o kolejne trzy lata. To co może cieszyć obywateli nie do końca cieszy sądy, bo oznacza wydłużenie czasu "zamrożenia" akt w sądowych archiwach. Wątpliwości mają też prawnicy. Podnoszą, że stare orzeczenia nie powinny być wzruszane w nieskończoność.

02.04.2021

Mediacje w umowach między przedsiębiorcami i pracowniczych? MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w mediacjach widzi jeden ze sposobów na uleczenie sądów. Proponuje m.in. by umowy między przedsiębiorcami, ale też te o pracę, zawierały postanowienia, że w przypadku sporu pierwszym krokiem będzie próba mediacji. W ocenie prawników to ładnie wygląda na papierze, bo w rzeczywistości - przez luki w przepisach - może prowadzić i do absurdów i niesprawiedliwości

02.04.2021

Od 1 kwietnia w warszawskim sądzie specjalny wydział do spraw frankowiczów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Początkowo sprawami frankowymi ma zajmować się 15 - 16 orzeczników. Liczba sędziów może jednak ulec zmianie w zależności od wpływających spraw. Już w tej chwili w warszawskim sądzie okręgowym prowadzonych jest ponad 21 tys. spraw, w tym 435 w drugiej instancji. A sędziowie spodziewają się, że będzie ich znacznie więcej po spodziewanej uchwale Sądu Najwyższego.

01.04.2021

Prawnicy z nowych technologii korzystają bardziej z konieczności niż pasji

Prawnicy Koronawirus

Koronawirus wymusza informatyzację także w sądach. Już odbywają się e-rozprawy, a w Sejmie trwają prace nad doręczaniem e-pism sądowych pełnomocnikom. Wśród samych prawników są nadal duże dysproporcje, część w nowych technologiach czuje się dobrze i widzi ich potencjał, inni nie czują go wcale. Nadal też dla wielu szczytem e-możliwości jest mail, komunikatory i edytor tekstów.

01.04.2021

Komisja Europejska chce zablokowania przez TSUE Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce „w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów”. Zwróciła się również o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli wstrzymania prawa Izby Dyscyplinarnej SN do uchylania immunitetów sędziom do czasu wydania ostatecznego wyroku. Zdaniem rządu, polskie regulacje nie odbiegają od standardów w UE.

31.03.2021

Prawnik ma "dyscyplinarkę" więc sędziowie i strony skorzystają z hotelu, mimo lockdownu

Wymiar sprawiedliwości

Rząd włącza do grup zawodowych, które mimo lockdownu będą mogły korzystać z usług hotelarskich, członków składów orzekających, rzeczników dyscyplinarnych, a także obrońców i pełnomocników stron w postępowaniach dyscyplinarnych. Jak zaznacza, zmiana jest konieczna by unikać w tego typu sprawach przedawnienia.

31.03.2021

Jeśli szczepionka dla prokuratorów to i dla pracowników sekretariatów - apelują związkowcy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Podjęcie decyzji o włączeniu pracowników prokuratury w program szczepień wraz z prokuratorami, którzy obecnie są szczepieni jest bezwzględną koniecznością, bo również od nich zależy bezpieczeństwo prawne obywateli - wskazuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, apelując by nie było w tym zakresie wyjątków. O szczepienie swojej grupy zawodowej apelują też m.in. adwokaci.

31.03.2021

Zabezpieczenie majątkowe – kiedy może być stosowane?

Wymiar sprawiedliwości

Niejednokrotnie w toku prowadzonego postępowania istnieje obawa, że oskarżony ukryje majątek, by udaremnić późniejsze wykonanie kary i środków karnych o charakterze majątkowym. Aby zapobiec takim przypadkom organy procesowe mogą stosować zabezpieczenie majątkowe.

31.03.2021

Sądy przechodzą na tryb online, ale wolniej niż by ministerstwo chciało

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

E-rozprawy mają być lekiem na covidową zapaść. Jednak mimo "tarczowych" zachęt, nadal są duże dysproporcje - część sędziów chętnie z nich korzysta, a niektórzy wcale. Powodów jest wiele - począwszy od braków sprzętowych, skończywszy na braku sędziowskiego przekonania. Tymczasem resort prezesom, a prezesi sędziom zaczynają dokręcać śrubę - brak trybu online grozi już notatką służbową.

31.03.2021

Sejm będzie pracował nad projektem o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej

Wymiar sprawiedliwości

W Sejmie zakończyło się we wtorek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu "Tak dla rodziny, nie dla gender", dotyczącego wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej i zobowiązania rządu do zainicjowania prac nad międzynarodową konwencją praw rodziny. Projekt został skierowany do prac w sejmowych komisjach sprawiedliwości i praw człowieka oraz spraw zagranicznych.

30.03.2021