MS zaoferowało pracownikom sądów podwyżki i nagrody

Prawo pracy

Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło we wtorek porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek płac dla pracowników sądów. Jak poinformował resort, podwyżka od stycznia wyniesie 200 złotych, a dodatkowo przed świętami wszyscy pracownicy sądów otrzymają po 1000 zł brutto nagrody.

18.12.2018

Prezydent: Sędziowie wracający do SN złamali konstytucję

Wymiar sprawiedliwości

Działania grupy sędziów, którzy po wydaniu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE powrócili do Sądu Najwyższego, uznając, że stali się znów sędziami czynnymi, stanowią złamanie konstytucji - stwierdził prezydent Andrzej Duda. - Działania prezesów i sędziów były zgodne z prawem - komentował rzecznik SN Michał Laskowski

18.12.2018

KE oceni zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym

Komisja Europejska po raz kolejny w środę zajmie się problemem praworządności w Polsce - poinformowała rzeczniczka KE Mina Andreewa. Według niej KE będzie to analizować w kontekście najnowszych wydarzeń. Jak powiedziała, zmiany w polskim prawie dotyczące SN idą w dobrym kierunku, ale nie weszły jeszcze w życie.

18.12.2018

Prezes TK: Ustabilizowaliśmy Trybunał w 2017 roku

Wymiar sprawiedliwości

Rok 2017 był rokiem stabilizacji funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - oceniła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska. I podała na to liczne przykłady, w tym statystyczne. Nie odniosła się jednak do znacznego spadku liczby spraw wpływających i wydawanych przez TK wyroków.

18.12.2018

Sądy wciąż są bliżej papieru i nie nadążają za technologią

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Nowe technologie mają ułatwiać komunikację obywateli z sądami oraz przyspieszać i usprawniać postępowania. Jednak zdaniem ekspertów w przypadku wymiaru sprawiedliwości nie może być mowy o e-rewolucji. Zmiany muszą następować stopniowo tak, aby nie ograniczyć dostępu do sądu i sprawiedliwości tym, którzy nie czują się pewnie w cyfrowym świecie.

18.12.2018

Rzecznik prowadzi postępowania w sprawie sędziów, którzy skierowali pytania do TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prowadzone są dwa postępowania wyjaśniające w sprawie pytań prejudycjalnych zadanych Trybunałowi Sprawiedliwości UE przez sądy okręgowe w Łodzi, Warszawie i w Gorzowie. Poinformował o tym rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab. Jak wyjaśnił, sędziowie mają w tym postępowaniu status świadków.

17.12.2018

TSUE ostatecznie zawiesił obowiązywanie ustawy o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał w wydanym w poniedziałek orzeczeniu ws. środków tymczasowych swoją decyzję o zawieszeniu przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Trybunał poinformował, że uwzględnił złożony przez Komisję Europejską wniosek o zastosowanie środków tymczasowych i że jest to ostateczna decyzja w tej sprawie.

17.12.2018

Pracownicy prokuratury apelują do premiera o podwyżkę płac

Prokuratura

O natychmiastowe podjęcie skutecznych działań zmierzających do zapewnienia godnych warunków płacowych urzędników i innych pracowników prokuratury, w tym pracowników obsługi, informatyków, analityków i asystentów zaapelowali do premiera członkowie Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

17.12.2018

Papież: Kara śmierci sprzeczna z Ewangelią

Prawo karne

Uciekanie się do kary śmierci jest nieludzkie, to "kara sprzeczna z Ewangelią" - stwierdził poniedziałek papież Franciszek. I dodał, że każde życie jest święte i należy je chronić bez żadnych wyjątków.

17.12.2018

Warszawa: Największy okręg sądowy też nie zaopiniuje kandydatów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odraczamy opiniowanie kandydatów na sędziów na obszarze okręgu warszawskiego do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości UE pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy, NSA i sądy powszechne w przedmiocie wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziowskich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa

16.12.2018

W poniedziałek prezydent podpisze nowelizację ustawy o SN

Wymiar sprawiedliwości

17 grudnia mija ustawowy termin, jaki ma prezydent na podjęcie decyzji w sprawie najnowszej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta zasugerował kilka dni temu, że Andrzej Duda podpisze nowelizację, bo jest zgodna z duchem ustawy, którą wniósł w ubiegłym roku.

16.12.2018

Ziobro: We wtorek rząd zajmie się zmianami w procedurach sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Przyspieszenie postępowań, szybsza ścieżka dla spraw gospodarczych i walka z lichwą - takie m.in. działania zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas sobotniej konwencji PiS. Poinformował też, że projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego trafi we wtorek na posiedzenie rządu.

15.12.2018

KRS ostrzega sędziów przed koszulkami z napisem Konstytucja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zachowaniem mogącym podważyć zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego jest publiczne używanie przez sędziego infografik, symboli, które w sposób jednoznaczny są lub mogą być identyfikowane z partiami politycznymi, związkami zawodowymi, a także z ruchami społecznymi

15.12.2018

Rok po MeToo - ofiary nadal bez skutecznej ochrony

Prawo karne

Przeciwdziałanie przemocy seksualnej wymaga systemowych rozwiązań - w tym zmian w prawie, zwiększenia świadomości społecznej, edukacji policjantów, prokuratorów i sędziów - uważają przedstawiciele RPO i organizacji zajmujących się prawami kobiet.

15.12.2018

Notariusz nie będzie musiał dostarczać bezpośrednio pism

Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął nowelizację prawa o notariacie, wykreślającą zapisy dotyczące obowiązku bezpośredniego doręczania pism przez notariuszy. Zmiana, choć niewielka, ma znaczenie - przepisy praktycznie nie były stosowane, a notariusze korzystają od dawna z innych sposobów przekazywania pism.

14.12.2018

Podwyżki mają zakończyć protest pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

Pracownicy sądowi otrzymają po ok. 200 zł podwyżki miesięcznie niezależnie od stanowiska, a przed świętami Bożego Narodzenia każdy pracownik otrzyma też jednorazowo ok. 800 zł. za ostatni kwartał - poinformowało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości. Nie wiadomo jeszcze, czy to spowoduje zakończenie protestu pracowników administracyjnych sądów.

14.12.2018

W gmachu Sądu Najwyższego za mało miejsca - jedną z izb czeka przeprowadzka

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie urzędujący pod dwóch, trzech w jednym pokoju - tak wygląda obecnie praca w Sądzie Najwyższym. Dla nowych izb - Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - brakuje miejsca. Rozwiązaniem ma być przeniesienie jednej z izb na pobliską ulicę Ciasną. Na razie nie wiadomo jednak ani którą, ani kiedy to nastąpi.

14.12.2018

"Nie dla tortur" - rusza ogólnopolska kampania informacyjna

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa śmierci Igora Stachowiaka nie jest odosobniona, w Polsce nadal zdarzają się przypadki tortur. Potrzebne są zarówno zmiany w przepisach, szkoleniu służb jak i zwiększenie kontroli państwa nad placówkami w których prawa człowieka mogą być łamane - uważają przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich

14.12.2018