Prawo.pl
W przeprowadzonej we wtorek rozmowie szefowie dyplomacji Polski i USA potwierdzili bliskie relacje i wolę dalszej dobrej współpracy. Amerykański sekretarz stanu potwierdził, że Polska pozostaje jednym z najważniejszych sojuszników USA, ale mówił też o wspólnych wartościach demokratycznych, w tym wolności mediów i poszanowaniu praw obywatelskich, co polski MSZ pominął w swoim komunikacie.
Krzysztof Sobczak
24.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Związanie sądu w postępowaniu cywilnym ustaleniami wyroku wydanego w sprawie karnej nie jest całkowite, to jeden z elementów ustaleń faktycznych. Sąd cywilny wiążą tylko zawarte w sentencji wyroku karnego skazującego ustalenia dotyczące osoby sprawcy, czynu przypisanego oskarżonemu i przedmiotu przestępstwa - uważa Izba Pracy Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.02.2021
Prawo karne Prawo cywilne
Przepisy prawa są dla polityków narzędziem do działania, więc nic dziwnego, że polityka wchodzi i do kancelarii prawniczych. Granica jest cienka, a w tle pytania i o niezależność prawników, i o rolę choćby samorządów, które z jednej strony powinny głośno punktować wszelkie próby łamania praw obywatelskich, z drugiej - aktywnie i skutecznie wspierać prawników właśnie przy kształtowaniu prawa.
Patrycja Rojek-Socha
24.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
We wtorek 23 lutego br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła, bez podania terminu, posiedzenie w sprawie uchylenia immunitetu sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Beaty Morawiec. Kwestię wyłączenia sędziów sądu II instancji - Izby Dyscyplinarnej SN - powinna rozpoznać Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - wnoszą obrońcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.02.2021
Prawnicy
Konkursy na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym także aplikacje prowadzone w formie uzupełniającej, zajęcia i sprawdziany, a także egzaminy sędziowskie i egzaminy prokuratorskie zostały wyłączone z zakazu zgromadzeń - wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa.
Patrycja Rojek-Socha
23.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Generalny wniósł o uchylenie nakazu zapłaty i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi rejonowemu w sprawie pożyczki, w której umowne odsetki wynosiły blisko 60 proc. w skali roku. Uznał, że taka umowa była dla pożyczkobiorcy rujnująca, a pożyczkodawcy miała przysporzyć korzyści, których nie da się uzasadnić żadnymi racjami.
Agnieszka Matłacz
23.02.2021
Prawo cywilne Domowe finanse
Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych złożony z apelacją rozpoznaje sąd drugiej instancji - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Nie ma w tej mierze znaczenia okoliczność, że uprzednio sprawa została rozpoznana w postępowaniu upominawczym, w którym przed wejściem w życie ustawy nowelizującej doszło do wydania nakazu zapłaty - dodał SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.02.2021
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Przewlekłość postępowania to problem, który w Polsce występuje niezmiennie i od lat. Przed pandemią - przykładowo w sądach okręgowych - najdłużej trwały sprawy z zakresu prawa pracy i karne. Już wiadomo, że koronawirus tego nie zmienił. W swoim najnowszym raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka podkreśla, że uzyskanie rozstrzygnięcia sądowego w rozsądnym terminie jest fundamentem i sprawiedliwości
Patrycja Rojek-Socha
23.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Nie milkną echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył przesłankę letalnych wad płodu spośród trzech kwalifikujących do legalnego przerwania ciąży. I sam Trybunał i rządzący wskazują jednak, że jest to nadal możliwe w sytuacji zagrożenia dla zdrowia i życia matki. Teoretycznie podstawą może więc być choćby depresja, pozostaje jednak pytanie ilu lekarzy gotowych będzie zaryzykować.
Patrycja Rojek-Socha
23.02.2021
Obowiązek składania przez sędziów i prokuratorów oświadczeń o członkostwie w zrzeszeniu lub w stowarzyszeniu oraz ich upubliczniania w Biuletynie Informacji Publicznej nie jest sprzeczny z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Oddalił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzję UODO w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
22.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Bartosz Przeciechowski został nowym dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. Wyboru dziekana oraz organów rady dokonano podczas Zgromadzenia Izby Adwokackiej, które obradowało w trybie hybrydowym.
Robert Horbaczewski
22.02.2021
Wydarzenia
Sprawa ustawy o kuratorskiej służbie sądowej wraca od kilku lat. W połowie 2019 r., wydawało się, że do jej powstania jest zaledwie krok, zaproponowane zmiany nie spodobały się jednak ani kuratorom, ani resortowi. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie Prawo.pl, że trwają prace koncepcyjne nad regulacją, nie wiadomo jednak kiedy się skończą.
Patrycja Rojek-Socha
22.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Skarga nadzwyczajna obowiązuje już blisko trzy lata i jest prawdziwą rewolucją w systemie prawnym. Problem w tym, że - jak podkreślają prawnicy - nie tyle z powodu swojego znaczenia, co faktu, że wprowadzając ją, nie uwzględniono innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia. Skutkiem są nie tylko analizy czy, jaką skargę i kiedy można rozpatrzeć, ale też dyscyplinarki dla radców i adwokatów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
22.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Wirtuozeria, z jaką skonstruowano przepisy rozporządzenia epidemicznego sprawia, że nikt nie postawiłby złamanego grosza na wygraną Sanepidu w sprawie dotyczącej kary za złamanie obostrzeń. Złą passę izby przerywa jednak wyrok WSA w Bydgoszczy, który odnosi się do względów słuszności.
Monika Sewastianowicz
21.02.2021
Koronawirus a prawo
U mężczyzny kierującego samochodem stwierdzono 0,25 mg/l stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Sąd skazał go za przestępstwo kierowania autem "w stanie nietrzeźwości". Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o uchylenie tego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, bo takie przestępstwo popełnia ktoś, u kogo stężenie wynosi powyżej 0,25 mg/l. Niższe stężenie oznacza zaś popełnienie nie przestępstwa, a wykroczenia.
Agnieszka Matłacz
20.02.2021
Prawo karne
Z roku na rok wzrasta liczba kontaktów z dziećmi przy udziale kuratora. Pandemia i wiosenny lockdown obniżył nieco te dane, ale nie oznacza to, że problem został rozwiązany. Po prostu wiele dzieci od miesięcy nie widzi drugiego rodzica. Kuratorzy podkreślają konieczność zmian i w przepisach, i w praktyce, bo jak wskazują, ich rola sprowadza się do biernego obserwatora i gwaranta, czegoś co dziecku się należy.
Patrycja Rojek-Socha
20.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Komendant wezwał funkcjonariuszkę do zwrotu pieniędzy, które dostała na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Przyczyną było jej przejście z Policji do Straży Granicznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał jednak, że rozporządzenie, które było podstawą decyzji wykracza poza delegację ustawową. Minister mógł w tym akcie uregulować tylko kwestie proceduralne, a nie przesłanki materialne.
Dorian Lesner
20.02.2021
Policja Prawo pracy
Senat przyjął w piątek projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który ma umożliwić ubieganie się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie od państwa za niewątpliwie niesłuszne przedstawienie zarzutów lub oskarżenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dochodzenie odszkodowania możliwe jest jedynie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie.
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Senat przyjął w piątek projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada wydłużenie o dwa lata - do kwietnia 2023 r. - terminu na wniesienie skargi nadzwyczajnej przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego od wyroków zapadłych po 1997 r. Podobna zmiana znalazła się w prezydenckim projekcie noweli.
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Co do zasady decyzje ZUS mogą być zaskarżone do sądu powszechnego. Strona powinna wnieść odwołanie, stosując przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Skarga wniesiona do sądu administracyjnego okazała się niedopuszczalna i nie można było jej rozpoznać - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Aleksandra Partyk
19.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty
W czasie pandemii zwiększa się liczba rozwodów, więcej jest też spraw, w których w grę wchodzi dobro dzieci. Sądy mogą w takiej sytuacji zlecić kuratorowi wywiad środowiskowy i korzystają z tego dość często. Problem jednak w tym, że i na zapłatę za taki wywiad trzeba długo czekać i przepisy są niedoskonałe, a skłócone pary rozmowę z kuratorem traktują jak terapię małżeńską lub przedrozwodową.
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Zbycie udziału w spółce z o.o. lub jego części oraz zastawienie udziału wymaga zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a niezachowanie tej formy powoduje nieważność umowy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zbycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego - piszą adwokat Piotr Kwasiborski i radca prawny Tomasz Żak.
Piotr Kwasiborski Tomasz Żak
19.02.2021
Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze
Uregulowanie kwestii reklamy, możliwości zatrudnienia na umowę o pracę, w końcu informatyzacja i dostosowywanie się do zmian na rynku i dużej konkurencji - to priorytety stojące przed adwokaturą. Zamykanie oczu na problemy spowoduje jedynie dalszy odpływ adwokatów - mówi adwokat Natalia Klima-Piotrowska, kandydująca na dziekana ORA w Katowicach.
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2021
Prawnicy
Skarga nadzwyczajna wpisała się już do polskiego systemu prawnego - teraz i prezydent i Senat chcą wydłużyć czas na wnoszenie jej w starych sprawach, tych nawet sprzed 20 lat. Duże wątpliwości ma jednak wielu prawników, jak podkreślają instrument jest nadal niedopracowany, a stare orzeczenia, nie powinny być wzruszane w nieskończoność, bo skutkiem będą daleko idące konsekwencje.
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Do trzech razy sztuka. Prezydent chce, by w sytuacji gdy nie będzie wymaganego kworum do dokonania wyboru kandydatów na prezesa Sądu Najwyższego, czyli 2/3 członków zgromadzenia sędziów izby SN, na kolejnym posiedzeniu wystarczyła już co najmniej połowa, a jeśli i wtedy się nie uda - wybór będzie mógł nastąpić w obecności co najmniej 1/3 członków. Takie zmiany zaproponowano w projekcie, który trafił już do Sejmu.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Senat nie wyraził w czwartek zgody na powołanie Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego powołaniem opowiedziało się 48 senatorów, przeciw było 51, jeden senator wstrzymał się od głosu. Tymczasem kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września ubiegłego roku, ale zgodnie z ustawą pełni on te obowiązki aż do powołania następcy.
Krzysztof Sobczak
18.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Karę w wysokości 100 tys. zł ma zapłacić Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury za niezrealizowanie ciążących na niej obowiązków administratora danych osobowych. To finał zdarzenia sprzed kilku miesięcy, gdy policja odkryła krążące w sieci dane zgromadzone na platformie szkoleniowej KSSiP, m.in. sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów i asesorów prokuratury, referendarzy sądowych.
Krzysztof Sobczak
18.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przewidujący m.in. wydłużenie terminu na wnoszenie skargi nadzwyczajnej z trzech do pięciu lat. Poinformowała o tym prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Patrycja Rojek-Socha
18.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska poinformowała w czwartek o wszczęciu procedury naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Belgii, Bułgarii, Finlandii, Polski i Szwecji w sprawie braku pełnego wdrożenia prawa UE, kryminalizującego mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści. W przypadku Polski chodzi m.in. o przepisy o podżeganiu do przemocy na tle rasistowskim i ksenofobicznym.
Krzysztof Sobczak
18.02.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Interes wymiaru sprawiedliwości nie może być sprzeczny ze słusznym interesem sędziego do skorzystania z przewidzianej ustawą możliwości dalszego pełnienia służby sędziowskiej po osiągnięciu ustawowego wieku przejścia w stan spoczynku, w sytuacji gdy spełnia wszystkie wskazane w ustawie wymogi formalne - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego i uchyliła uchwałę KRS.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości