Firmy z Wielkiej Brytanii nie będą musiały mieć pełnomocnika podatkowego

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Brexit

Z podpisanego w środę rozporządzenia wynika, że podmioty brytyjskie handlujące z Polską nie muszą ustanawiać przedstawiciela podatkowego. Zmiana ma istotne znaczenie, zwłaszcza teraz – po brexicie. Pisaliśmy o tym problemie kilka tygodni temu. Pełnomocnika nie będą musiały mieć także firmy z Norwegii.

24.02.2021

Interpretacja w sprawie kart paliwowych nie rozwiązuje żadnych problemów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Interpretacja jest napisana w sposób chaotyczny, gdyż Ministerstwo Finansów wskazuje w warunkach odbiorcę, ale nie wskazuje o którego odbiorcę chodzi. Nie wyjaśnia także, jak w poszczególnych modelach biznesowych należy podchodzić do kwestii kart paliwowych. Nie wiadomo też, co robić, gdy kartami paliwowymi płacone są inne niż paliwo produkty – pisze Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy.

23.02.2021

Fiskus próbuje zarabiać na złym prawie

Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka sama z siebie nie może stwierdzić optymalizacji podatkowej i odmówić wydania interpretacji. Potrzebna jest w tym zakresie opinia szefa Krajowej Administracji Skarbowej. NSA twierdzi zaś, że sama odmowa wydania interpretacji nie pozbawia podatnika ochrony, ponieważ może on wystąpić o opinię zabezpieczającą - zamiast 40 złotych trzeba jednak wtedy zapłacić 20 tysięcy.

22.02.2021

Agencja celna nie uniknie odpowiedzialności

Doradca podatkowy Finanse Transport

Polscy przedsiębiorcy, którzy dokonują obrotu towarowego z zagranicą są obowiązani zgłosić towar do procedury celnej. Najczęściej są do tego przygotowani - mają wybranego pośrednika (agencję celną), który dokona za nich formalności przed organami celno-skarbowymi. Pytanie tylko, czy zawsze wiedzą, jaki rodzaj współpracy podjąć i czy… nie jest im on narzucany – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

19.02.2021

MF z dnia na dzień unieważnił interpretacje o rozliczaniu VAT od paliwa

VAT Doradca podatkowy

Przy okazji wydania interpretacji ogólnej dotyczącej VAT od kart paliwowych, resort finansów unieważnił interpretacje indywidualne dotyczące transakcji trójstronnych. Podatnicy stracili ochronę, a dotychczasowe rozwiązania z dnia na dzień stały się nieprawidłowe. Problem dotknie wszystkie firmy rozliczające zakupy paliwa w formie kart paliwowych - także korzystające z leasingu.

19.02.2021

Rząd szykuje nowe podatki i rekrutuje ludzi, którzy je wymyślą

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Okazuje się, że wbrew zapewnieniom przedstawicieli rządu, zobowiązania podatkowe cały czas rosną. Co więcej, w najbliższym czasie pojawią się też kolejne podatki. Ministerstwo Finansów prowadzi już rekrutację ekspertów, którzy zaprojektują nowe daniny. Najprawdopodobniej opodatkowany zostanie majątek – zarówno osób prywatnych, jak i firm.

17.02.2021

MF wyjaśnia problem VAT od kart paliwowych

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów opublikowało we wtorek interpretację ogólną dotyczącą kwalifikowania dla celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych. Stanowisko resortu uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Udostępnianie kart paliwowych to świadczenie usług. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

16.02.2021

Skarbówka komplikuje wydawanie interpretacji podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z ostatnich doświadczeń doradców podatkowych wynika jednoznacznie, że skarbówka komplikuje i celowo wydłuża proces wydawania interpretacji. Każe podatnikom uzupełniać wnioski o udzielenie odpowiedzi, albo np. rozpatrując kwestię podatku dochodowego, prosi o przesłanie potwierdzenia rejestracji do VAT. Wiele wniosków pozostawia też bez rozpatrzenia.

12.02.2021

Składka od reklamy - unijny Trybunał może uratować polskie media

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Finanse Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów do 16 lutego czeka na uwagi i propozycje do projektu przepisów dotyczących planowanego podatku od przychodów z reklam. Jest jednak mało prawdopodobne, że rząd zrezygnuje z wprowadzenia nowej daniny. Ostatnią deską ratunku dla polskich mediów może okazać się Trybunał Sprawiedliwości UE, którego ostatnie wyroki stają w obronie pluralizmu w mediach.

11.02.2021

Podatek od urządzeń technicznych posiadających części budowlane wciąż budzi wątpliwości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Orzecznictwo dotyczące podatku od nieruchomości od urządzeń technicznych nie jest jednolite. Szczególnie ostatnie wyroki odbiegają od wypracowanego przez lata stanowiska. W praktyce w stosunku do takich samych lub bardzo podobnych obiektów możliwe jest wyróżnienie dwóch, przeciwstawnych linii orzeczniczych – pisze Patrycja Pazik z Deloitte.

10.02.2021

Konstrukcja podatku od reklamy niezgodna z prawem UE

Doradca podatkowy Finanse

Podnoszenie podatków w kryzysie nie jest rozwiązywaniem problemów polskiej gospodarki. Za dodatkowe opodatkowanie reklam zapłaci cała gospodarka i konsumenci, a w efekcie budżet państwa. Niezrozumiałe jest rozgraniczenie planowanych stawek podatkowych w zależności od formatu reklamy – twierdzą przedsiębiorcy.

10.02.2021

Wybór estońskiego CIT może być podatkową pułapką

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli za kilka miesięcy okaże się, że firmy, które wybrały w tym roku ryczałtowy podatek dochodowy, tzw. estoński CIT, nie spełniły ustawowych warunków, będą one musiały zapłacić znacząco wyższą daninę. Problem jednak w tym, że wypełnienia przesłanek nie da się przewidzieć teraz. Dla wielu może to być skrajnie niekorzystne rozwiązanie.

10.02.2021

TSUE: Przy poborze opłat i podatków państwo może zrezygnować z gotówki

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że państwo członkowskie należące do strefy euro może zobowiązać organy swojej administracji do przyjmowania płatności w gotówce. Może ono jednak również ograniczyć możliwość dokonywania płatności w gotówce ze względu na interes publiczny.

09.02.2021

Urząd wydaje decyzję, a potem sam sprawdza, czy była właściwa

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Podatnicy mogą być kontrolowani albo w trybie ordynacji podatkowej, albo przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej. Problem jednak w tym, że w przypadku kontroli celno-skarbowej odwołania rozpatruje ten sam organ, który wcześniej wydał decyzję. Prawnicy zwracają uwagę, że narusza to prawo do obrony i łamie, określoną w Konstytucji, zasadę dwuinstancyjności.

09.02.2021

CRIDO doradzało przy przejęciu udziałów w Aerosol Service

Doradca podatkowy Finanse Compliance

CRIDO doradzało w zakresie Corporate Finance i wsparcia prawnego przy transakcji przejęcia pełnej kontroli nad Aerosol Service Sp. z o.o. Nabycie 100 proc. udziałów w spółce przez jej współwłaścicieli Damiana Piotrowskiego i Norberta Piotrowskiego nastąpiło w formie wykupu lewarowanego.

08.02.2021

O preferencje podatkowe trzeba walczyć przed sądem

CIT Doradca podatkowy

Kolejny raz podmioty działające w specjalnych strefach ekonomicznych lub na podstawie decyzji o wsparciu mają trudniej niż „normalni” podatnicy, a o korzystanie z preferencji, które miały zapewnić im przeprowadzane inwestycje, trzeba będzie znowu walczyć przed sądem – piszą Krzysztof Koniewski i Maciej Kubica z kancelarii TLA.

08.02.2021

Slim VAT skomplikował rozliczenia

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nowelizacja, potocznie nazywana pakietem Slim VAT, miała na celu uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń w podatku od towarów i usług i odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców. Niestety bardzo szybko okazało się, że nowe regulacje budzą więcej pytań niż odpowiedzi, a tezy o prostocie proponowanych rozwiązań można włożyć między bajki – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat.

04.02.2021

Isański: Prawo podatkowe to nie prawo natury

Rachunkowość Doradca podatkowy

Za prawo podatkowe odpowiada człowiek, a nie natura. Oczekiwania obywateli od sądu administracyjnego muszą być inne niż od stanu wiedzy medyków. Od sądu należy wymagać poprawnych orzeczeń, chroniących praw obywateli – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

03.02.2021

MDR-3 nie trzeba składać jeszcze raz

Ordynacja Doradca podatkowy

W niedzielę 31 stycznia 2021 roku upływa kluczowy termin na raportowanie schematów podatkowych. Obowiązek ponownego przekazania informacji o schematach podatkowych transgranicznych wynika z nowelizacji przepisów. Zmiany nie nałożyły jednak obowiązku ponownego przekazywania MDR-3 – tłumaczą eksperci KPMG w Polsce.

29.01.2021

Skarbówka chce podatku od dofinansowania wynagrodzeń

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W ramach pomocy z tarczy antykryzysowej pracodawcy dostali dofinansowanie do wynagrodzeń z FGŚP. Było to wymierne wsparcie dla prowadzonej działalności gospodarczej, ale teraz pojawił się problem – i to duży. Od otrzymanej pomocy fiskus domaga się podatku. Pierwsze interpretacje wskazywały, że pomoc nie jest przychodem, teraz okazuje się, że jednak jest.

29.01.2021