Konkurs Tax and You od lat organizowany jest przez KPMG w Polsce. Skierowany jest do studentów zainteresowanych tematyką podatkową, prawną oraz rachunkową:

  • III roku studiów licencjackich
  • III, IV lub V roku jednolitych magisterskich
  • I lub II roku studiów magisterskich uzupełniających

studiujących prawo, finanse, rachunkowość, ekonomia lub kierunki pokrewne.

 

Przebieg konkursu

We wtorkowym półfinale uczestnicy, pracując w kilkuosobowych grupach, rozwiązywali kazus, a następnie efekty swojej pracy przedstawiali w formie prezentacji. Na tym etapie uczestnicy musieli wykazać się znajomością przepisów prawa podatkowego, umiejętnością stosowania ich w praktyce oraz zdolnością pracy pod presją czasu. Mieli okazję zobaczyć, jak w praktyce wygląda praca doradcy podatkowego w KPMG. Pytania konkursowe dotyczyły m.in. kwestii opodatkowania dochodu spółek komandytowych i jawnych, daniny solidarnościowej czy dywidend.

Zobacz również: Branża księgowo-podatkowa mocno stoi na pierwszej linii frontu >>

Środowy finał z kolei składał się z podatkowego escape room-u i debaty. Uczestnicy analizowali kwestie związane z tzw. estońskim CIT. Szukali również sensu we wprowadzonych niedawno w Polsce dodatkowych daninach - podatku od sprzedaży detalicznej, nazywanej podatkiem handlowym, a także opłacie od środków spożywczych, nazywanej opłatą cukrową.

 

Laureaci konkursu

Spośród 20 finalistów, którzy w środę zmierzyli się z kolejnymi zadaniami Kapituła konkursu wyłoniła troje laureatów, zdobywców I, II i III miejsca, którzy, oprócz nagród finansowych, otrzymali oferty pracy w dziale doradztwa podatkowego KPMG. Wybranym finalistom zostaną zaproponowane płatne praktyki w KPMG.

Pierwsze miejsce zajął Maksymilian Kaszubowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na drugiej pozycji znalazła się Weronika Wójcik z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Trzecie miejsce z kolei przypadło Monice Ziębie z Uniwersytetu Śląskiego.

- Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Uczestnicy wykazali się wysokim poziomem wiedzy, umiejętnością analizy przepisów i ich stosowaniem w praktyce. Pokazali również, że umieją pracować w grupie oraz potrafią zaplanować i zrealizować zadania w określonym czasie – podsumowuje Paweł Barański, partner, szef Działu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w KPMG w Polsce. Podkreśla również, że konkurs Tax and You jest wydarzeniem, które otwiera drzwi do kariery, a KPMG jest miejscem gdzie tę karierę można najlepiej zaplanować i rozwijać.

- Z niecierpliwością czekamy kiedy tegoroczni  laureaci i finaliści dołączą do naszego zespołu już jako pracownicy KPMG – dodaje Paweł Barański.

Jednym z  partnerów programu jest Wolters Kluwer Polska. Więcej na temat konkursu na stronie organizatora >>