SN: Wadliwy skład sądu nie wstrzymał wykonania kary dla syndyka

Prawnicy

Kara zawieszenia w czynnościach służbowych syndyka na cztery lata nie będzie wstrzymana. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej orzekł, że orzekanie przez sędziego wadliwie powołanego przez nową KRS nie ma wpływu w wykonanie wyroku skazującego. Podobnie jak powołanie się na wniosek sędziego SN Kamila Zaradkiewicza do Trybunału Konstytucyjnego o ujawnienie listy sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL.

01.12.2021

Klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania tylko do czynności po 2016 roku - mimo późniejszych korzyści

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Do zdarzeń, które miały miejsce przed 15 lipca 2016 roku, nie może mieć zastosowania klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania, nawet jeśli korzyści podatkowe wystąpiły po tej dacie – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania twierdzi, że nie jest właściwe, aby moment osiągnięcia korzyści odczytywać jako moment dokonania czynności.

01.12.2021

SA: Jeśli przyczyna wypowiedzenia umowy jest pozorna, świadczenie przedemerytalne nie przysługuje

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Jeśli stosunek pracy w rzeczywistości nie został rozwiązany z przyczyny dotyczącej zakładu pracy w postaci „likwidacji etatu” to świadczenie przedemerytalne się nie należy, mimo spełnienia dwóch innych warunków - orzekł Sąd Apelacyjny. Podana przyczyna podana była pozorna, co w sytuacji bliskich relacji rodzinnych sugeruje, że miała w celu jedynie uzyskanie prawa do świadczenia.

01.12.2021

SN podejmie uchwałę w sprawie nakładów na remonty w spółdzielni

Prawo cywilne Budownictwo

Nowelizacja prawa spółdzielczego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nadal budzi poważne wątpliwości sądów. Niejasny jest zwłaszcza system rozliczania nakładów na remonty nieruchomości i możliwość ich zwrotu przed i po wprowadzeniu nowych przepisów. Dlatego Sąd Najwyższy wyda uchwałę w sprawie rozliczenia wpłat posiadaczy lokali danej nieruchomości z nakładami spółdzielni.

30.11.2021

WSA: Sołtys nie może się odwołać od decyzji w imieniu mieszkańców

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Inwestor chciał wybudować kompostownię odpadów. Wójt wydał decyzję ustalającą środowiskowe uwarunkowania. Sołtys złożył odwołanie, które doprowadziło do uchylenia spornego rozstrzygnięcia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że doszło do istotnego naruszenia prawa. Żaden przepis proceduralny nie nadaje bowiem sołtysowi legitymacji do reprezentacji mieszkańców.

30.11.2021

SN: Sędzia Widło sam wyłącza się od orzekania, bo wyrok może być nieważny

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do tej pory w Sądzie Najwyższym dochodziło do wyłączenia "nowego" sędziego, powołanego z udziałem nowej KRS przez "starych" sędzów. Teraz nastąpiło "samowyłączenie się". Sędzia Sądu Najwyższego Jacek Widło, rozpoznając skargę kasacyjną powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 8 listopada 2021 r., który orzekł, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest bezstronnym sądem.

29.11.2021

I Prezes SN wycofała akta sędzi Agnieszki Niklas-Bibik z Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy

Dzisiaj w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie odbyło się posiedzenie w sprawie zawieszenia sędzi Sądu Okręgowego w Słupsku Agnieszki Niklas-Bibik w czynnościach służbowych. Miało też nastąpić ewentualne uchylenie zarządzenia o przerwie w wykonywaniu tych czynności. O godz. 13. jednak I Prezes Sądu Najwyższego przychyliła się do wniosku obwinionej i nakazała zabranie akt z Izby Dyscyplinarnej. Obecnie Izba Dyscyplinarna nie dysponuje aktami obwinionej.

29.11.2021

SN: Można się odwołać od postanowienia referendarza o kosztach sądowych apelacji

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Na postanowienie referendarza sądowego o odmowie zwolnienia od opłaty od apelacji, wydane w sądzie drugiej instancji, przysługuje skarga - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Według składu orzekającego, przemawiał za tym status referendarza, który nie sprawuje wymiaru sprawiedliwości i zapewnienie stronom gwarancji rzetelnego procesu.

29.11.2021

WSA: Przesłanka ważnego interesu podatnika nie może być aktem łaski organu

Samorząd terytorialny CIT VAT

Uwzględnienie przesłanki interesu publicznego musi być efektem rzetelnej oceny sytuacji podatnika, dokonanej przez organy podatkowe. Uznaniowość ma granice i nie można jej utożsamiać z pełną dowolnością – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Takie stanowisko może stanowić zachętę dla podatników o występowanie o umorzenia zaległości podatkowych.

29.11.2021

WSA: Myśliwi unikną kary za nieodstrzelenie dzików

Środowisko Administracja publiczna

Koło łowieckie nie odstrzeliło wymaganej liczby dzików, więc zostało ukarane przez powiatowego lekarza weterynarii karą pieniężną. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie. Sankcji podlega bowiem wyłącznie podmiot, który w ogóle nie prowadzi odstrzału sanitarnego. Tym samym kara nie może zostać wymierzona jedynie za niewykonanie zaplanowanego limitu.

29.11.2021

WSA: Niepełnoletnia matka też ma prawo do świadczenia rodzicielskiego

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Administracja publiczna

Świadczenie rodzicielskie przysługuje matce dziecka. Bez znaczenia jest więc kwestia jej pełnoletniości i ograniczonej zdolności do czynności prawnych, która uniemożliwia posiadanie władzy rodzicielskiej. Przyjęcie odmiennego stanowiska stanowiłoby naruszenie konstytucyjnej zasady równości i sprawiedliwości społecznej oraz byłoby przejawem dyskryminacji. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

27.11.2021

Strasburg: Prześladowanie sygnalistki naruszyło jej prawo do poszanowania życia prywatnego

Prawo pracy RODO Prawo unijne

Niezapewnienie odpowiedniej ochrony strażniczce więziennej sygnalizującej nieprawidłowości w zakładzie karnym stanowiło naruszenie prawa skarżącej do poszanowania życia prywatnego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, działania organów państwowych były nieadekwatne, zwłaszcza wobec faktu, iż skarżąca wystąpiła w tej sprawie w roli sygnalistki.

26.11.2021

Strasburg: Wydawca musi respektować prawo do zapomnienia bohatera artykułu

RODO

Konieczność zanonimizowania lub usunięcia artykułu gazetowego, który znalazł się w internetowym archiwum gazety i był w związku z tym stale dostępny, realizuje prawo bohatera artykułu do zapomnienia i nie narusza dziennikarskiej wolności wypowiedzi wydawcy - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 25 listopada 2021 r.

26.11.2021

TK: Oświadczenia majątkowe osób publicznych niezgodne z Konstytucją

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjne jest składanie oświadczeń majątkowych przez osoby publiczne zawierające majątek osobisty i wspólny majątek małżonków oraz ich dzieci i dzieci przysposobionych. Zatem radni, senatorowie i posłowie nie muszą pozyskiwać danych o majątkach swoich krewnych. Jest to naruszenie ochrony prawa do prywatności osób najbliższych funkcjonariuszy. Cała nowelizacja z tych przyczyn nie wejdzie w życie.

25.11.2021

Izba Dyscyplinarna zgadza się na zawieszenie w czynnościach sędziego Gąciarka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę 24 listopada Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę o zawieszeniu w czynnościach Piotra Gąciarka – sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie oraz o obniżeniu mu wysokości wynagrodzenia na czas trwania zawieszenia o 40 proc. Jest to reakcja Izby na odmowę orzekania z sędzią wyłonionym w procesie nominacji przez nową Krajową Radą Sądownictwa.

25.11.2021

WSA: Nie można zwlekać ze skierowaniem kierowcy na egzamin sprawdzający

Administracja publiczna

W przypadku wystąpienia uzasadnionych zastrzeżeń co do kwalifikacji kierowcy, może on zostać skierowany na egzamin sprawdzający. Organ nie powinien jednak zwlekać z podjęciem rozstrzygnięcia w tym zakresie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że wydanie decyzji po pięciu latach od zdarzenia jest zdecydowanie spóźnione i prowadzi do zdezaktualizowania zastrzeżeń wobec kierowcy.

25.11.2021

TK orzekł, że Trybunał w Strasburgu nie może oceniać statusu jego sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis o prawie do sądu i sprawiedliwego procesu zawarty w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest zgodny z polską konstytucją. Ale pojęcie "sąd" użyte w art. 6 ust. 1 nie obejmuje Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uważa, że nie jest sądem, a postępowanie przed nim nie jest postępowaniem sądowym. Oznacza to, że nie będzie można kwestionować powołania sędziów TK.

24.11.2021

Izba Dyscyplinarna: Nie jest niewinny radca, który przyjął nieobecność na rozprawie za taktykę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mimo iż radca prawny wygrał sprawę swego klienta, główny rzecznik dyscyplinarny postawił mu zarzuty naruszenia etyki zawodu. Powód: nieobecność na rozprawie, która spowodowała, że sąd nie mógł porozumieć się z powodem, a powód nie był informowany o taktyce obranej przez jego pełnomocnika z urzędu. Tymczasem absencja była swoistą taktyką procesową prawnika.

24.11.2021

NSA: Szczegółowa informacja o położeniu apteki nie jest reklamą, więc nie będzie kary

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Spółka umieściła na skrzyżowaniu baner, który oprócz informacji o nazwie i adresie apteki, zawierał strzałkę wskazującą kierunek jej położenia oraz odległość do niej. Inspekcja farmaceutyczna i sąd pierwszej instancji uznały, że doszło do naruszenia zakazu reklamy. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się jednak z tą oceną, ponieważ sporny baner ograniczał się wyłącznie do warstwy informacyjnej.

24.11.2021

TSUE: Nie można zakazać sądom zadawania pytań prejudycjalnych

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Stwierdzenie przez krajowy sąd najwyższy niezgodności z prawem wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym do TSUE, złożonego przez sąd niższej instancji, jest niezgodne z prawem unijnym - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy postępowania karnego na Węgrzech, ale podobny spór ma miejsce także w Polsce.

23.11.2021