NSA: Jeśli wniosek jest obszerny, to nawet zwykłe udostępnienie wyroków może być informacją przetworzoną

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Udzielenie informacji publicznej nie może zakłócić normalnego funkcjonowania organu. Jeżeli wniosek jest tak obszerny, że jego realizacja wymagałaby czasowego oddelegowania pracowników, to nawet zwykłe udostępnienie wyroków z uzasadnieniami może stanowić wówczas informację przetworzoną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

29.11.2022

SN: Dzierżawca nie stał się właścicielem, nie zasiedział nieruchomości, mimo że płacił podatki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Skoro dzierżawca jak i użytkownik wieczysty nie mogą być właścicielami nieruchomości, to tym bardziej nie mogą zabiegać o nabycie jej przez zasiedzenie. Za posiadaniem zależnym przemawiają także negocjowanie ceny najmu z miastem przez posiadacza zależnego. Opłata podatku od nieruchomości nie przesądza o zmianie charakteru posiadania - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

29.11.2022

Sąd: Brak dowodów na świadczenie pracy pogrzebał objęcie ubezpieczeniem

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Niejasna kwestia podporządkowania pracowniczego i brak dowodów na świadczenie pracy przemawiały za uznaniem, że jedynym powodem zawarcia umowy było uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Na niekorzyść wpłynął też fakt, że pracodawca nie miał wiedzy o warunkach pracy. Sąd uznał, że sama umowa o pracę i potwierdzenie przelewu wypłaty, to za mało, by uznać, że umowa nie została zawarta dla pozoru.

29.11.2022

NSA: Doradca podatkowy wynajmujący auto za granicą nie płaci akcyzy

Prawnicy Akcyza Doradca podatkowy

Wynajem krótkoterminowy auta w Niemczech w celu przywozu dokumentów klienta do Polski nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego, czego domagały się organy skarbowe. Nie dochodzi w takiej sytuacji do rozporządzania samochodem jak właściciel. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

28.11.2022

NSA: Można informować o pracy apteki na banerze reklamowym

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Farmacja

Prezentowanie informacji o lokalizacji apteki i godzinach jej pracy jest legalne. Prawo farmaceutyczne nie wprowadza przy tym ograniczeń w zakresie formy, widoczności i zasięgu takiego nośnika informacyjnego - wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny. Właściciel apteki może zatem korzystać również z wybijającego się w otoczeniu banera reklamowego.

28.11.2022

Praca aktora w świetle reflektorów nie uprawnia do wcześniejszej emerytury

Emerytury i renty Prawo pracy BHP

Wykonywanie zawodu aktora teatralnego jest pracą w stałym naświetleniu oraz w temperaturze wytwarzanej przez reflektory. Jednak sąd nie uwzględnił odwołania aktora od decyzji ZUS, gdyż ustawodawca nie wskazał prac w środowisku oświetlenia sztucznego, temperatury - jako prac wykonywanych w warunkach szczególnych czy o szczególnym charakterze. Wcześniejszą emeryturę mogą pobierać tylko aktorki, a także tancerze, akrobaci, komicy czy kaskaderzy.

26.11.2022

WSA: O zgodę na wycinkę drzew występują wszyscy współwłaściciele lasu

Administracja publiczna

Wycinka drzew w celu pozyskania drewna wymaga zgody wszystkich właścicieli lasu. Dlatego w przypadku współwłasności z wnioskiem o cechowanie i wydanie świadectwa legalności drewna nie może wystąpić tylko jeden z nich - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Zgody nie trzeba jednak, gdy chodzi o drewno pozyskane w wyniku porządkowania lasu.

26.11.2022

SN: Proces Piniora był rzetelny, kara utrzymana

Prawo karne

Oskarżony były senator Józef Pinior nie zakwestionował autentyczności nagrań pozyskanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a więc nie były one zmanipulowane. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok sądu odwoławczego w sprawie korupcji. Immunitet materialny nie chroni senatora, gdyż czynności, które wykonywał, nie były związane z mandatem parlamentarnym - dodał Sąd Najwyższy.

24.11.2022

SN: Możliwa preferencyjna opłata od pozwu w sporach o czynności bankowe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Preferencyjną stawkę opłaty sądowej stosuje się do dochodzonych przez konsumentów roszczeń wynikających z czynności bankowych, takich jak przyjmowanie wkładów pieniężnych, udzielanie kredytów czy emitowanie bankowych papierów wartościowych. Jednak nie stosuje się jej do takich czynności jak świadczenie usług konsultacyjno-doradczych w sprawach finansowych.

24.11.2022

WSA: 500+ również dla babci, która opiekuje się wnuczką

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Formalna wykładania przepisów pozbawiająca świadczenia 500+ opiekuna, któremu sąd powierzył pieczę nad małoletnim jest sprzeczna z celem ustawy. Skoro bowiem państwo powierzyło opiekunowi bieżącą pieczę nad jego wychowaniem i rozwojem, to powinno również zapewnić wszelką pomoc, przynajmniej w zakresie częściowego pokrycia kosztów utrzymania dziecka.

24.11.2022

SN: Kredytobiorca czeka na rozpoznanie kasacji, bo trwa spór o status nowych sędziów

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Skarga kasacyjna w sprawie kredytu nie będzie rozpoznana, gdyż nie wyłączono z niej sędziego prowadzącego rozmowy ugodowe z powodowym bankiem. Sąd Najwyższy uznał, że prezes Izby Cywilnej powinna wyznaczyć legalnego sędziego do rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego w sprawie dotyczącej umowy kredytowej. Trzech sędziów Izby uznało, że orzeczenie neo-sędziego oddalające wniosek o wyłączenie nie istnieje.

24.11.2022

McDonald’s wciąż wygrywa spory z fiskusem o stawkę VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Nie kończy się spór dotyczący opodatkowania VAT dań na wynos. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał bowiem tylko ogólne wytyczne dotyczące stawki VAT na czynności, które są klasyfikowane jako usługi związane z wyżywieniem. Niedawny wyrok NSA może być jednak przełomem. Pojawia się bowiem możliwość skorygowania wcześniejszych, nieobjętych przedawnieniem okresów rozliczeniowych.

23.11.2022

SN: Sędzia Motuk przeszedł pozytywnie test niezawisłości i bezstronności

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma formalnych podstaw do przyjęcia systemowej nieprawidłowości powoływania sędziego przy udziale Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r. - stwierdziło pięciu sędziów Sądu Najwyższego, w tym czterech wybranych przez nową Radę. Tym samym oddalili wniosek obrońców o wyłączenie od orzekania sędziego Marka Motuka z powodu jego braku bezstronności.

23.11.2022

SA: Warunkowe zatrzymanie kwot przez bank przy nieważnej umowie kredytu

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Wystarczy, że jedna z tych klauzul umownych jest uznana za abuzywną, aby cały mechanizm denominacji został uznany za niedozwoloną klauzulę - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie i potwierdził nieważność całej umowy kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich. Przy czym bank może skorzystać z prawa zatrzymania w celu uniknięcia zagrożeń związanych z niewypłacalnością konsumenta - podkreślił sąd.

23.11.2022

NSA: Opłata cukrowa także od gratisowego napoju

Doradca podatkowy Finanse

Dodanie napojów w formie gratisu do sprzedaży, w związku ze spełnieniem przez kontrahenta określonych warunków, nie jest nieodpłatnym przekazaniem, a stanowi jedną transakcję oznaczającą obniżenie ceny całości towaru i podlega opłacie cukrowej – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. To pierwsza sprawa dotycząca tej opłaty.

22.11.2022

TSUE: Choroba może być przeszkodą w wydaleniu cudzoziemca

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Cierpiący na poważną chorobę obywatel państwa trzeciego nie może zostać wydalony, jeśli w razie braku odpowiedniego leczenia w państwie docelowym mógłby być narażony na szybkie, znaczne i nieodwracalne nasilenie się bólu związanego z tą chorobą - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytanie dotyczyło sprawy Rosjanina, który w Holandii leczył się medyczną marihuaną.

22.11.2022

Student przyłączył się do Strajku Kobiet, prokurator żąda ukarania

Prawo karne

Prokurator Generalny żąda uchylenia wyroku uniewinniającego mężczyznę, który protestował przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Prokurator złożył skargę nadzwyczajną od prawomocnego wyroku, twierdząc, że sąd kierował się wyłącznie własnymi ocenami sytuacji politycznej w kraju, odnoszącymi się do złych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Rozprawa wyznaczona na 16 listopada br. została odwołana. W sprawie nie zapadło jeszcze rozstrzygnięcie.

22.11.2022

NSA: Prezydentowi miasta można wyznaczyć kierunek działania, a nie konkretny obowiązek

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent miasta został zobowiązany do prowadzenia działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV. Wojewoda stwierdził nieważność uchwały. NSA zwrócił uwagę, że akt adresowany do organu wykonawczego nie może dotyczyć konkretnej sprawy i wskazywać jak powinna zostać załatwiona.

22.11.2022

TVP przeprosi za homofobiczny film "Inwazja"

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Telewizja Polska zapłaci 10 tysięcy zł na cele społeczne i przeprosi w głównym wydaniu "Wiadomości" - sąd wydał wyrok w sprawie reportażu "Inwazja", którego treść uderzała w społeczność LGBT. Materiał dotyczył działalności aktywistów i organizacji parad równości. Pozew do sądu wniosła Kampania Przeciwko Homofobii.

21.11.2022

SN rozstrzygnie, czy spłata kredytu powoduje obniżkę kosztów

Prawo cywilne

Do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wpłynęło zagadnienie prawne sądu okręgowego, który chce podjęcia uchwały, będącej odpowiedzią na pytanie, czy prowizja za udzielenie kredytu mieszkaniowego jest kosztem dotyczącym całego okresu obowiązywania umowy, który w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie ulega obniżeniu o przyszłe odsetki i inne koszty.

21.11.2022