SN: Odszkodowanie za hałas z lotniska w pełnym wymiarze

Prawo cywilne

Odszkodowanie z tytułu nadmiernego hałasu wiąże się z wydaniem aktu prawa miejscowego, który ogranicza właścicieli w ich prawach. Wartość nieruchomości maleje i trzeba to naprawić. A właściciel musi poczynić nakłady dla wygłuszenia hałasu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

25.07.2019

NSA: Wartość firmy nie może być samodzielnie przedmiotem obrotu

Podatki i opłaty lokalne

Sprzedaż przedsiębiorstwa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do poszczególnych składników. Opodatkowana jest jednak tylko sprzedaż rzeczy i praw majątkowych. Podstawą opodatkowania jest ich wartość rynkowa. Potwierdził to NSA.

24.07.2019

SN: Upomnienie dla sędziego, który miał 500 spraw w referacie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie przychylił się do wniosku ministra sprawiedliwości o zaostrzenie kary dla sędziego, który objął urząd i od początku służby orzekał jednocześnie w trzech wydziałach, przejmując po poprzednikach ponad 400 spraw.

24.07.2019

Przedawnienie kary za złe parkowanie jak przy podatkach

Ordynacja Finanse publiczne

Ustawa o drogach publicznych to przepisy szczególne wobec ordynacji podatkowej. Nie wyklucza to jednak stosowania do opłat za złe parkowanie przepisów podatkowych - zwłaszcza w zakresie terminu egzekwowania kary i przerwania biegu terminu przedawnienia. Potwierdził to NSA.

23.07.2019

SN: Emerytura górnicza nie należy się byłemu posłowi

Emerytury i renty

Nawet osiem lat pracy w Sejmie nie uprawnia górnika, który był posłem do poboru emerytury górniczej, w sytuacji, gdy nie osiągnął wymaganego wieku albo, gdy nie pracował wystarczająco długo pod ziemią - orzekł Sad Najwyższy w Izbie Cywilnej oddalając skargę kasacyjną powoda.

23.07.2019

Przejmując cudzą wierzytelność, trzeba mieć dowody

Prawo cywilne Finanse

Pożyczkobiorca nie musi oddawać pieniędzy funduszowi sekurytyzacyjnemu. Ten bowiem nie udowodnił w sądzie, że nabył skutecznie wierzytelność od firmy, która udzieliła pozwanej 5 tys. złotych pożyczki. Tak uznał Sąd Rejonowy w Szczytnie.

23.07.2019

Sąd: Wałęsa musi przeprosić Kaczyńskiego

Prawo cywilne Prawnicy

W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. Chodziło o twierdzenie, że Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

22.07.2019

NSA: Pomyłka organu nie uzasadnia jego bezczynności

Administracja publiczna

W odstępie kilku minut do burmistrza wpłynęły dwa podobne wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Na jeden z nich organ nie udzielił odpowiedzi. Bronił się, że doszło do pomyłki, za którą nie ponosi winy. Nie przekonało to jednak NSA, który wskazał, że dla oceny zasadności skargi na bezczynność kwestia zawinienia nie ma znaczenia.

22.07.2019

SN: Wynoszenie akt do domu to nie przestępstwo

Prawo karne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej odmówił pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziego, który czytał akta poza sądem. Nie zachodziły żadne okoliczności świadczące o umyślnym nadużyciu uprawnień czy chowania akt przed stronami - orzekł sąd, odmawiając uchylenia immunitetu.

22.07.2019

Miasto zapłaci za wypadek na basenie

Samorząd terytorialny

40 tysięcy złotych zadośćuczynienia zapłaci miasto Zamość dziewczynie, która poślizgnęła się na posadzce krytej pływalni i złamała bark oraz ramię. Tamtejszy basen wprowadzany jest w ruch za pomocą sił przyrody, więc miasto odpowiada za jego działanie na zasadzie ryzyka – stwierdził sąd.

21.07.2019

WSA: Zasiłek celowy nie może być stałym źródłem utrzymania

Pomoc społeczna

Celem pomocy społecznej nie jest wyręczanie w zaspakajaniu wszelkich potrzeb życiowych. Ideą jej istnienia jest wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienia im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka – wskazał WSA Białymstoku.

20.07.2019

SN: Utrata palca wymaga wypłacenia zadośćuczynienia

Prawo cywilne BHP

Skupienie się sądu tylko na procentach uszczerbku na zdrowiu - to za mało do określenia rozmiarów doznanej krzywdy i cierpienia w czasie leczenia - orzekł Sąd Najwyższy, uchylając wyrok sądu II instancji. Bardzo wiele elementów składa się na ustalenie wysokości zadośćuczynienia, choćby fakt, że wypadkowi uległ człowiek młody - dodał SN.

20.07.2019

SN: Odbiór ścieków musi być konkurencyjny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2013 roku w sprawie nadużywania pozycji dominującej w gminie Sucha Beskidzka. Powodem był upływ terminu przedawnienia w sprawie praktyk ograniczających konkurencję.

19.07.2019

WSA: Brak dowodu złożenia sprawozdania nie może obciążyć przedsiębiorcy

Burmistrz musi jeszcze raz sprawdzić, czy może nałożyć na przedsiębiorcę ponad 36 tysięcy złotych kary za niezłożenie w terminie sprawozdania. Nie wystarczy bowiem oprzeć się na stwierdzeniu przedsiębiorcy, że nie ma dowodów na swoją obronę. Organ musi ustalić, czy taka wersja zdarzeń jest zgodna z prawdą.

19.07.2019

SN: Uniewinnienie adwokatów od zarzutu płatnej protekcji było słuszne

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

To był spór o prawdopodobieństwo, a na ławie oskarżonych zasiedli trzej adwokaci. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok uniewinniający, choć przyznał, że ustanowienie dziwacznego depozytu jako zabezpieczenia wynagrodzenia - odbiega od standardów etycznych przyjętych w zawodzie adwokata.

19.07.2019

WSA: Legalny remont nie legalizuje samowoli budowlanej

Budownictwo

Gmina zgłosiła do nadzoru budowlanego zamiar wyremontowania drogi. Ten wykazał, że to samowola budowlana i nakazał rozbiórkę. Wojewódzki Sąd Admisnitracyjny uchylił jednak decyzję, bo uznał, że inspekcja nadzoru budowlanego nie wyjaśniła w pełni sprawy. W efekcie nie ma pewności, czy miała rację.

18.07.2019