TK: Obwody łowieckie mogą być dzierżawione z pominięciem uprawnień rolników

Środowisko

Nie ma uzasadnienia dla udziału właściciela nieruchomości w procesie wydzierżawienia obwodu łowieckiego - uznał Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem sędziów musi też występować związek przyczynowy między zaistniałą szkodą a odmową budowy urządzenia czy zastosowania zabiegu zapobiegającego szkodom łowieckim.

08.05.2019

Ukarany przez pomyłkę kierowca jednak dostanie odszkodowanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Starosta odebrał kierowcy prawo jazdy bo sąd skazał go za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Była to pomyłka, więc sąd przyznał kierowcy odszkodowanie, co zaskarżyła Prokuratoria Generalna. Jednak sąd apelacyjny oddalił tę apelację uznając, że tę pomyłkę organy ścigania powinny od razu wykryć i naprawić jej skutki. 

08.05.2019

WSA: Organ podatkowy zweryfikuje rachunek od biegłego

Podatki i opłaty lokalne

To, że biegły przedstawi rachunek za sporządzenie opinii, nie oznacza, że organ nie ma obowiązku zbadać wysokości żądanego przez niego wynagrodzenia. Należy ocenić, jaki nakład pracy poniósł biegły. Inaczej wydane postanowienie narusza przepisy prawa – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

08.05.2019

Strasburg: Uczucia religijne pod ochroną, ale wolność słowa też

Prawo karne

Wolność wyznania i sumienia jest jednym z praw podstawowych i jako taka jest chroniona w art. 9 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Nie można jej jednak utożsamiać z ochroną uczuć religijnych osoby wierzącej przed subiektywnie i arbitralnie pojmowaną obrazą - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

08.05.2019

NSA: Policjant nie może być zwolniony ze służby, gdy alkomat popsuty

Policja

W demokratycznym państwie prawa wady postępowania wyjaśniającego nie mogą być przeniesione na obwinionego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie ukarania policjanta wydaleniem ze służby. Uznał, że jeśli wątpliwości co do trzeźwości funkcjonariusza drogówki nie da się wyjaśnić, nie można stosować kary najsurowszej.

08.05.2019

SN: Immunitet prokurator od Amber Gold - uchylony

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokurator, która nie podejmowała niezbędnych czynności w sprawie spółki Amber Gold może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. We wtorek 7 maja, Sąd Najwyższy potwierdził słuszność uchylenia immunitetu prokurator w stanie spoczynku, podejrzanej o popełnienie przestępstwa - niedopełnienia obowiązków służbowych.

07.05.2019

SN: Sędzia po zawale nie wymaga urlopu dla poratowania zdrowia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Jeśli sędzia ma możliwość wykonywania pracy i jednocześnie poddania się rehabilitacji, to nie jest konieczne udzielenie jej półrocznego płatnego urlopu dla poratowania zdrowia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. Uznał zatem, że odmowna decyzja ministra sprawiedliwości była zgodna z prawem.

07.05.2019

Billboard "Apteka. Ceny hurtowe” narusza zakaz reklamy

Farmacja

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że spółka prowadząca ogólnodostępną aptekę, która na terenie miasta umieściła dwa billboardy o treści "Apteka. Ceny Hurtowe”, naruszyła zakaz reklamy. Podtrzymał nałożoną nią karę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych.

07.05.2019

SN: Były prokurator IPN może orzekać w sprawie sędziego aktywnego w PRL

Prawnicy

Sąd Najwyższy w nowej Izbie Dyscyplinarnej nie uwzględnił wniosku sędziego tego sądu Jacka Wygody o wyłączenie go ze składu orzekającego od rozpoznania sprawy przeciwko innemu sędziemu Sądu Najwyższego w wstanie spoczynku. Powód: artykuł sędziego sprzed lat nie świadczy o jakimkolwiek osobistym zaangażowaniu.

06.05.2019

WSA: Policjant ratował pobitą żonę, zatrzymał agresora i dostał naganę

Prawo karne Policja Prawo pracy

Policjant wydał polecenie zatrzymania mężczyzny, który groził żonie śmiercią. Za to został ukarany naganą w postępowaniu dyscyplinarnym, ale sąd uznał, że nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza. Zgodnie z wyrokiem wojewódzkiego sądu administracyjnego komendant ma jeszcze raz ocenić postępowanie policjanta.

06.05.2019

NSA: Pozorne korzyści w programie lojalnościowym naruszyły zakaz reklamy

Prawo gospodarcze

Apteka oferowała pacjentom przystąpienie do programu lojalnościowego. Korzyści z tego płynące były jednak pozorne, ponieważ z treści regulaminu programu nie wynikało nic ponad obowiązki spoczywające na farmaceucie z mocy ustawy o izbach aptekarskich. Rozpoznający sprawę NSA uznał, że działanie to naruszyło zakaz reklamy.

06.05.2019

WSA: Pracownik sklepu z dopalaczami nie ucieknie przed karą

Prawo karne Opieka zdrowotna

Sprzedawca, który pracował w sklepie z dopalaczami jest osobą, która wprowadza je do obrotu. Dlatego jeżeli będzie próbował przerzucić odpowiedzialność na zatrudniającą go spółkę, to i tak nie ucieknie od kary. WSA w Krakowie podkreślił, że nie pomoże mu też twierdzenie, że nie wie, kto jest pracodawcą, ponieważ „umowa o pracę została zawarta ustnie, przez zastrzeżony telefon”.

05.05.2019

NSA: Nieważna uchwała zakazująca naprawy aut na posesjach

Samorząd terytorialny

Nałożenie przez radnych obowiązku utwardzenia nawierzchni oraz naprawy aut na podwórkach nie mieści się w delegacji ustawowej - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Nie było zgodne z prawem także określenie w regulaminie obowiązku zabezpieczenia przed zbieraniem wody i błota.

04.05.2019

WSA: Odmowa zmiany DPSu nie może być pochopna

Pomoc społeczna

Gmina posiada pewną swobodę w wyborze domu pomocy społecznej dla osób, które mają być tam skierowane. Nie oznacza to jednak, że organ może wydawać decyzję w tej kwestii bez wyjaśnienia okoliczności danej sprawy - orzekł WSA w Gliwicach.

04.05.2019

WSA: Pasierb może żądać zasiłku opiekuńczego za opiekę nad ojczymem

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Nie było podstaw do odmowy przyznania zasiłku opiekuńczego dla wnioskodawcy, który opiekował się ciężko chorym ojczymem. To, że niepełnosprawny mężczyzna ma też syna, nie oznacza, iż jego pasierb nie jest osobą obowiązaną do alimentowania go. I dziecko i pasierb są spokrewnieni i spowinowaceni w tym samym stopniu – orzekł WSA w Białymstoku.

04.05.2019

WSA: Odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego tylko w wyjątkowych sytuacjach

Kadry w oświacie Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Jeśli w trakcie roku szkolnego zapada decyzja o odwołaniu dyrektora szkoły w trybie bez wypowiedzenia, to musi ona wynikać z zaistnienia tzw. szczególnie uzasadnionego przypadku. Długotrwały konflikt dyrektora ze współpracownikami nie uzasadnia podjęcia takich kroków - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

03.05.2019

NSA: Opinia samorządu aptekarskiego nie przesądza o przyszłości apteki

Farmacja

Opinia samorządu aptekarskiego - wydana w ramach procedury o udzielanie lub cofnięcie zezwoleń na prowadzenie aptek lub hurtowni - jest wyłącznie stanowiskiem jego organów. Stanowi zatem tylko jeden z dowodów w tym postępowaniu, który podlega ocenie na zasadach ogólnych, a nie opinię od której zależy wydanie decyzji w sprawie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

03.05.2019

WSA: Nocne dyżury aptek mogą ingerować w swobodę prowadzenia biznesu

Farmacja

Nie można zwolnić niektórych aptek ze świadczenia dyżurów nocnych i w dni świąteczne tylko dlatego, że ponoszą one wówczas stratę i borykają się z zatrudnieniem personelu w tym okresie. Usługi farmaceutyczne muszą być dostępne dla ludności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

02.05.2019