SN: Odszkodowanie od syndyka zamiast przywrócenia do pracy

Prawo cywilne Prawo pracy

Ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorcę w czasie trwania procesu sądowego o przywrócenie do pracy nie powoduje zawieszenia postępowania. Sąd może zasądzić odszkodowanie, a syndyk reguluje to roszczenie i zalicza do kosztów likwidacji masy upadłości - orzekł Sąd Najwyższy.

23.09.2019

WSA: Zaszczepionym dzieciom można przyznać dodatkowe punkty przy rekrutacji

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Fakt, że zaszczepione dzieci mogły dostać dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkola nie oznacza, że była to dyskryminacja niezaszczepionych. WSA w Gliwicach uznał, że osoby, które nie czynią zadość nałożonym na nie obowiązkom, same się różnicują, więc nie mogą wymagać traktowania na równi z tymi, którzy postępują zgodnie z prawem.

23.09.2019

SN odpowie, czy żona dostanie zadośćuczynienie za naruszenie prawa do cieszenia się życiem rodzinnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 22 października br. ma odpowiedzieć na pytanie: Czy najbliższym członkom rodziny poszkodowanego, który w wyniku czynu niedozwolonego doznał trwałego rozstroju zdrowia, przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego.

21.09.2019

WSA: Podróż bez dziecka pozbawiona refundacji

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Tylko wspólna podróż niepełnosprawnego dziecka z opiekunem z domu do szkoły i ze szkoły do domu podlega refundacji. Nie ma natomiast uzasadnienia dla rozciągnięcia zwrotu kosztów na samodzielny przejazd rodzica lub opiekuna między miejscem zamieszkania, a siedzibą instytucji oświatowej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

20.09.2019

WSA podważył zwrot kamienicy i status komisji reprywatyzacyjnej

Prawo cywilne Finanse samorządów Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję komisji weryfikacyjnej z czerwca ubiegłego roku w sprawie nieruchomości przy ul. Dahlberga 5 i umorzył dalsze postępowanie. To wyrok przeczący idei powołania Komisji, de facto sąd chce zakazać stosowania ustawy uchwalonej przez Sejm - ocenił jej przewodniczący.

19.09.2019

TK nie odpowiedział, czy zastąpienie konkursów w służbie cywilnej powołaniami jest zgodne z konstytucją

Administracja publiczna

Trybunał Konstytucyjny odwołał rozpatrzenie skargi dotyczącej wprowadzonej na początku obecnej kadencji nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, która m.in. konkursy na stanowiska zastąpiła powołaniami i wygasiła umowy z ok. 1600 pracownikami urzędów. Przyczyną odwołania był spór o skład TK, w którym mieli zasiadać m.in. "sędziowie dublerzy".

19.09.2019

SN: Biegli zeznają w sprawie sędziego obwinionego o oszustwo na 30 zł

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego odbyła się 18 września br. rozprawa w sprawie sędzi Sądu Okręgowego w Szczecinie, której postawiono zarzut oszustwa, polegającego na przeklejaniu w sklepie cen na książkach z 14,99 na 4,99 zł. Sędziemu grozi najsurowsza kara - złożenie z urzędu

19.09.2019

SN: Samozatrudnienie kierownika sklepu, czyli kto ponosi ryzyko

Prawo cywilne Prawo pracy

Ze sposobu wykonywania umowy należy wnioskować o charakterze umowy, czy była ona relacją biznesową miedzy przedsiębiorcami, czy stosunkiem pracodawca-pracownik - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił orzeczenie sądu okręgowego. Sąd ten rozstrzygnie, czy kierowniczka sklepu była niezależnym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

19.09.2019

WSA: Komisja rewizyjna nie może kontrolować komunalnej spółki

Samorząd terytorialny

Komunalnych spółek z o.o., mimo, że są spółkami z kapitałem gminnym, nie można uznać za gminne jednostki organizacyjne. Tym samym nie mogą być kontrolowane przez komisję rewizyjną rady miasta – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

19.09.2019

NSA: Zeznania podatnika w postępowaniu karnoskarbowym nie zawsze skuteczne

Ordynacja Doradca podatkowy

Nawet jeśli podatnik stawił się na przesłuchanie w postępowaniu karnoskarbowym i udzielał wyjaśnień, nie wywołuje to skutków materialnoprawnych, jeśli organ skarbowy nie powiadomił go o przerwaniu biegu przedawnienia. Wynika to ze środowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

18.09.2019

WSA: Nieświadomość zajęcia pasa drogowego ma wpływ na karę

Administracja publiczna

Waga naruszenia prawa przez osobę, która faktycznie zajęła pas drogowy jest inna niż osoby, która kupiła nieruchomość i nie została poinformowana o istnieniu zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym przyłącza kanalizacji sanitarnej do posesji. WSA w Łodzi orzekł, że organy powinny rozważyć, czy nie zachodzą przesłanki do odstąpienia od nałożenia kary i udzielenia pouczenia.

18.09.2019

NSA: Policjant nie udzielił pomocy rannej mewie, więc dostał naganę

Policja Prawo pracy

Komendant Miejski Policji był uprawniony do postawienia funkcjonariuszowi surowszych zarzutów oraz ukarania go karą dyscyplinarną - mimo wcześniejszego odstąpienia od jej wymierzenia. Powodem wszczęcia postepowania była odmowa udzielenia pomocy ptakowi i brak reakcji na telefoniczne zgłoszenie.

18.09.2019

Sąd: Ksero umowy nie jest dowodem jej zawarcia

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Jeśli sąd ma uznać kserokopię dokumentu za dowód, to należy poświadczyć ją za zgodność z oryginałem. W innym przypadku strona nie uzyska korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia. Powód nie przedłożył oryginałów kluczowych dokumentów. Z tego względu to pozwana wygrała proces, choć nie brała w nim aktywnego udziału – orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.

18.09.2019

WSA: Karany myśliwy nie dostanie pozwolenia na broń

Prawo karne Policja

Nawet uchylenie przez Sąd Najwyższy jednego punktu wyroku skazującego nie powoduje, że myśliwy wnioskujący o wydanie pozwolenia na broń jest niewinny - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. I oddalił jego skargę na decyzje wydaną przez Komendanta Głównego Policji.

17.09.2019

NSA: Przepisy proceduralne często decydujące w sporze z fiskusem

Ordynacja Doradca podatkowy

Doręczenie pisma stronie w sytuacji, gdy został ustanowiony pełnomocnik, nie wywołuje żadnego skutku procesowego. Stanowi jedynie informację dla strony o treści pisma. Organy podatkowe mają prawo wymagać poszanowania prawa od podatnika, lecz same muszą również przestrzegać tych zasad – wynika z wtorkowego wyroku NSA.

17.09.2019

SN: Prokurator musi przyjąć mandat, inaczej grozi mu dyscyplinarka

Prawnicy

Zachowanie prokuratora na służbie i w życiu prywatnym powinno być wzorem dla innych, dlatego każde naruszenie prawa przez niego jest zawsze rażące, nawet jeśli popełni czyn nieumyślnie - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej, utrzymując karę nagany w mocy za przekroczenie prędkości i nieprzyjęcie mandatu.

17.09.2019

Kobieta w ciąży musi wykazać, że faktycznie świadczy pracę i umowa nie jest pozorna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży, gdy głównym motywem jest uzyskanie zasiłku macierzyńskiego, nie jest naganne ani tym bardziej sprzeczne z prawem i Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może automatycznie takiej umowy zakwestionować. Pracownice muszą jednak pamiętać, że w razie zakwestionowania ich umów o pracę przez ZUS muszą udowodnić, że faktycznie pracowały u swojego pracodawcy.

17.09.2019

SN: Prokurator z nerwów wypił pół litra wódki - grozi mu utrata pracy

Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej w poniedziałek 16 września br. zajął się sprawą prokuratora, który opuścił stanowisko pracy i prowadził auto w stanie nietrzeźwości, co uchybiło godności sprawowanego urzędu. Do pierwszego zarzutu obwiniony się przyznał, do drugiego - nie. SN przesłuchał szczegółowo świadków tych zdarzeń.

16.09.2019

WSA: Gmina nie uwolni się od odpowiedzialności za szkody na grobach

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna

Przyjęty przez radę gminy regulamin zakładał, że administrator cmentarza nie będzie odpowiadał za szkody na grobach oraz kradzieże rzeczy, które zostały pozostawione bez nadzoru. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że zasady odpowiedzialności odszkodowawczej są uregulowane w kodeksie cywilnym i gmina nie mogła ich zmodyfikować.

16.09.2019