SA: Zmiana w prawie nie miała utrudniać wyborcom składania protestów wyborczych

Wybory

Protest wyborczy został złożony w terminie do sądu okręgowego, ale nie za pośrednictwem sądu rejonowego. Autor protestu nie złożył więc pisma do właściwego sądu, zgodnie ze znowelizowanymi regulacjami. Nie można jednak uznać, że błędnie złożony protest wyborczy nie mógł zostać rozpoznany – orzekł SA w Katowicach.

20.05.2019

Sąd: Nie każdy znak graficzny to podpis

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Każdy wniosek skierowany do sądu należy podpisać. O ile podpisać można się samym nazwiskiem lub jego skróconą formą, to jednak nie można poprzestać na uczynieniu na piśmie znaku, który nawet nie stanowi parafy. Gdy brak jest właściwego podpisu, sprawie nie można nadać biegu - orzekł Sąd Okręgowy w Gliwicach.

20.05.2019

SN: Zawieszonemu prokuratorowi można obniżyć pensję o połowę

Prawo karne Prokuratura

W przypadku, gdy prokurator został zawieszony w czynnościach, Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym, na wniosek przełożonego, może obniżyć do 50 proc. wysokość wynagrodzenia - takie postanowienie utrzymał w mocy Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej wobec prokuratora podejrzanego o oszustwo i fałszerstwo.

20.05.2019

TSUE orzekł o wysokości odprawy zwolnionych osób zatrudnionych na czas nieokreślony

Prawo pracy

Obliczenie odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy i zasiłku wypłacanego w związku z urlopem na przekwalifikowanie pracownika przebywającego na urlopie rodzicielskim w niepełnym wymiarze powinno zostać dokonane na podstawie wynagrodzenia za pracę w pełnym wymiarze - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

20.05.2019

WSA: Nie można odmówić świadczenia pielęgnacyjnego tylko z powodu daty powstania niepełnosprawności

Opieka zdrowotna

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasadę równości wobec prawa narusza przepis, który różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od tego, w jakim wieku powstała niepełnosprawność. Od ogłoszenia wyroku TK przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych utracił moc w zakwestionowanej części. Nie można więc go stosować „w całości” – orzekł WSA w Kielcach.

20.05.2019

Sąd: Więźniów leczy się szybciej niż osoby „na wolności”

Opieka zdrowotna

Mężczyzna podczas odbywania kary w więzieniu nie zgadzał się na odbycie konsultacji lekarskich i przyjmowania leków. Głodził się. Nie zgodził się na transfuzję krwi, więc konieczne było wydanie postanowienia o poddaniu go leczeniu bez zgody. Nie może podnosić, że nie był właściwie leczony, skoro zapewniano mu taką możliwość - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.

18.05.2019

SN: Polisolokata działała na szkodę ubezpieczonego klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument Ubezpieczenia

W momencie powstania zobowiązania, treść stosunku zobowiązaniowego powinna być określona, albo co najmniej znane powinny być obiektywne kryteria, pozwalające określić w przyszłości treść świadczenia - uważa Sąd Okręgowy, a Sąd Najwyższy uznał, że ta konkluzja jest słuszna.

18.05.2019

Strasburg: Państwo i Kościół odpowiadają za czyny księdza-pedofila

Prawo cywilne Szkoła i uczeń

Bez autorytetu, jakim ciszy się Kościół, wieloletnie ukrywanie pedofilii nie byłoby możliwe. Zwolnienie tej instytucji z odpowiedzialności cywilnej względem ofiar byłoby więc głęboko nieetyczne i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

17.05.2019

NSA: Nie można oczekiwać od organu, aby domyślał się faktów

CIT

Kosztowy charakter mogą mieć tylko te straty, które powstały wskutek zdarzeń nieprzewidywalnych i nie do uniknięcia przez podmiot gospodarczy racjonalnie i starannie prowadzący swoje interesy. Potwierdził to właśnie w orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

17.05.2019

SN: prokurator uniewinniona, choć nie stawiła się na rozprawę w apelacji

Prawo karne Prokuratura

Prokurator nie popełniła deliktu dyscyplinarnego w postaci niewykonania polecenia przełożonego - rozprawy odwoławcze w apelacji inicjowanej przez prokuraturę odbyły się bez udziału prokuratora - gdyż takie polecenie nie zostało wydane - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej i uniewinnił obwinioną.

17.05.2019

SN: Upomnienie dla sędziego, który użył słowa Fuehrer wobec prezesa PiS

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego utrzymała w mocy karę upomnienia dla sędziego, który wpisał komentarz do wypowiedzi posła Marka Suskiego o tym, dlaczego Jarosław Kaczyński nie ożenił się. Prokurator Generalny żądał zaostrzenia kary, ale sąd stwierdził, że upomnienie dla sędziego wystarczy.

16.05.2019

Sąd UE: Polski podatek handlowy nie jest pomocą państwa

CIT PIT Prawo gospodarcze

Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce jest nieważna - stwierdził w czwartek Sąd Unii Europejskiej. Zdaniem sądu, Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa. Jeśli wyrok uprawomocni się, Polska będzie mogła pobierać zawieszony obecnie podatek handlowy.

16.05.2019

TK: Jest hipoteka - wierzyciel może żądać spłaty, nawet gdy roszczenie się przedawni

Wymiar sprawiedliwości

Skarga dotyczyła egzekucji z nieruchomości, w sytuacji gdy roszczenia wierzyciela uległy przedawnieniu, a właściciel nie był dłużnikiem osobistym. Podnoszono, że doszło do naruszenia zasady równości. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że z zaskarżonego przepisu wynikają gwarancje ochrony praw zarówno wierzyciela jak i dłużnika.

16.05.2019

Trybunał Stanu: Sprawa Wąsacza do umorzenia, bo się przedawniła

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prawo obywatela do sądu i rozpatrzenie sprawy w rozsądnym terminie było decydujące w uznaniu, że delikt konstytucyjny przedawnia się po 10 latach od złożenia wniosku o ukaranie polityka - orzekł Trybunał Stanu, 15 maja br. rozpatrując sprawę byłego ministra skarbu Emila Wąsacza.

15.05.2019

Były milicjant wygrał z "dezubekizacją" - dostanie pełną rentę

Emerytury i renty Policja

Emerytowany funkcjonariusz, któremu obniżono świadczenie z związku z uchwaleniem tzw. ustawy „dezubekizacyjnej” z 2016 r. ma otrzymywać rentę w wysokości sprzed obniżenia. Sąd Okręgowy w Lublinie uwzględnił w środę jego odwołanie. Stwierdził, że w tym przypadku ustawa nie powinna mieć zastosowania.

15.05.2019

SN: Sędzia krytykował posła Suskiego, a nie Kaczyńskiego?

Prawo karne Prawnicy

Dopiero 16 maja br. w czwartek, Sąd Najwyższy ogłosi wyrok w sprawie sędziego, który twittując naruszył godność sprawowanego urzędu. Zdaniem ministra sprawiedliwości wdał się w grę polityczną, zdaniem obrońców - słowo "Fuehrer" odnosiło się do kreowania wizerunku polityka.

14.05.2019

SA: Sutanna i koloratka nie przesądzą o odpowiedzialności całego kościoła

Prawo karne

Nie ma znaczenia, że ksiądz dopuścił się molestowania seksualnego poza posługą kapłańską. Obowiązki kapłana nie są ograniczone miejscem i czasem – dlatego musi on przeprosić pokrzywdzonego jako osoba duchowna – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie. Nie oznacza to jednak, że archidiecezja odpowiada za czyny księdza, skoro o nich nie wiedziała.

14.05.2019