SN: Sędzia nie poniesie kary za nieprzesłuchanie dzieci

Prawo karne Prawnicy

Doszło do rażącego naruszenia procedury karnej w sprawie o naruszenie moralności - stwierdził Sąd Najwyższy. - Niewezwanie świadków i psychologa wydłużyło proces o jeden miesiąc, co wpłynęło negatywnie na wizerunek wymiaru sprawiedliwości - orzekł sąd, ale odstąpił od wymierzenia kary z powodu niskiej szkodliwości czynu.

05.06.2019

SA: Za uszkodzenie mózgu 9 lat odsiadki to nie dużo

Opieka zdrowotna

Oskarżony bardzo dotkliwie pobił pokrzywdzonego. Brutalnie zaatakował bezbronnego człowieka. Należy wymierzyć mu surową karę, nawet jeśli oskarżony bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa pomagał w przenoszeniu pokrzywdzonego do karetki - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Wyrok dla Prawo.pl komentuje adwokat Tomasz Kiereś z Cieszyna.

05.06.2019

SN: Nadpłata składek nie wynika ze stanu konta, tylko z ustawy

Ubezpieczenia społeczne

ZUS nie miał racji twierdząc, że stan konta decyduje o obowiązku opłacenia składek - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i uchylił dwa wyroki w sprawie pracowników zatrudnionych w Niemczech. Organ miał obowiązek ustalić, czy składki były należycie płacone, a tego nie uczynił - dodał SN.

05.06.2019

NSA: Zakaz ustanowiony przez ustawodawcę należy respektować

CIT

Strata z tytułu zbycia przedawnionych wierzytelności, nawet w przypadku ich uprzedniego zarachowania jako przychód należny, nie może być uważana przez firmę za koszt uzyskania przychodów. Potwierdził to w niedawnym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

04.06.2019

WSA: Zasada domniemania niewinności wobec policjanta nie działa

Jeśli prokuratura postawiła policjantowi zarzuty karne i skierowała sprawę do sądu, to zasada domniemania niewinności nie ma w tym przypadku znaczenia. Interes społeczny pozwala stosować karę dyscyplinarną w postaci zwolnienia funkcjonariusza ze służby - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

03.06.2019

SN uratował kancelarie odszkodowawcze. Skarga nadzwyczajna oddalona

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Nie doszło do wyzysku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W polskim systemie dopuszcza się umowę regulującą wynagrodzenia pełnomocnika przez jej podniesienie do kwoty zasądzonej przez sąd na rzecz powoda - stwierdził sąd i oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.

03.06.2019

NSA: Nie będzie rozbiórek zabytków do czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Budownictwo Prawo gospodarcze

Pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rozbiórek zabytków wpisanych do gminnej ewidencji wstrzymuje wydawanie wyroków. Wątpliwości sądu i Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczą braku ochrony właścicieli obiektów, które nie spełniają konstytucyjnych i konwencyjnych standardów. Ministerstwo kultury zapowiedziało zmianę przepisów.

03.06.2019

NSA: Odstępstwo od wskaźnika wielkości zabudowy nie łamie prawa

Administracja publiczna Budownictwo

Przepisy nie regulują wskaźnika wielkości powierzchni zabudowy, gdy na jednym terenie znajdują się domy jednorodzinne i wielorodzinne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - W tej kwestii obowiązuje luz decyzyjny organów i pewne odstępstwa od wskaźników ustalonych w rozporządzeniu są dopuszczalne - dodał.

03.06.2019

NSA: Ile odcinków drogi, tyle kar za przejazd bez opłaty

Prawo cywilne Administracja publiczna

Opłata za przejazd drogą jest pobierana oddzielnie od każdego odcinka. Dlatego każde jej nieuiszczenie podlega indywidualnej ocenie i kwalifikacji prawnej, jako odrębny delikty. Oznacza to, że organ może nałożyć kilka kar za przejazd jedną drogą – uznał NSA.

02.06.2019

WSA: Informacja o zniżce narusza zakaz reklamy solarium

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

W lokalu solarium wywieszono tabliczkę z informacją o zniżce przy zakupie karnetu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że była to reklama i promocja usług, która jest zabroniona przez ustawę, której celem jest spadek liczby osób korzystających z solariów.

01.06.2019

WSA: Skargi kasacyjnej bez zawodowego pełnomocnika raczej się nie napisze 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tylko w wyjątkowych przypadkach strona może samodzielnie sporządzić skargę kasacyjną. Jest to dopuszczalne m.in. wtedy, gdy sprawuje ona funkcję sędziego czy notariusza. Co do zasady skargę kasacyjną sporządzić może tylko adwokat lub radca prawny - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

31.05.2019

Strasburg: Polska ponownie winna zbyt długiego postępowania sądowego

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska ponownie naruszyła konwencyjne standardy rzetelnego procesu w związku z długością postępowania sądowego. Za trzynastoletnie postępowanie skarżąca otrzymała 10 tys. euro zadośćuczynienia.

31.05.2019

SN: Droga dojazdowa do fabryki może być nakładem inwestycyjnym

Prawo cywilne

Umowa prywatyzacyjna wynegocjowana między spółką a ministerstwem, przewidująca sprzedaż przedsiębiorstwa była nieprecyzyjna. Dlatego sprawa wraca do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Trzeba rozstrzygnąć, czy rozbiórka to także nakłady - stwierdził Sąd Najwyższy.

31.05.2019

RIO: Od wnioskującego o dotację nie można wymagać numeru KRS

Samorząd terytorialny

Burmistrz nie może żądać od wnioskujących o dotację numeru Krajowego Rejestru Sądowego lub innej ewidencji oraz wyciągu z rejestru właściwego dla danego podmiotu, bo ma dostęp do tych rejestrów w drodze elektronicznej – przypomniała Regionalna Izba Obrachunkowa.

31.05.2019

SN: Koszt dodatkowego rzeczoznawcy pokrywa ubezpieczyciel

Prawo cywilne

Skupujący roszczenia za szkody komunikacyjne mogą żądać zwrotu kosztów ekspertyzy niezależnego rzeczoznawcy, o ile jej zlecenie było uzasadnione. Tak uznał Sąd Najwyższy. Rzecznik Finansowy wskazuje, że uchwała to dobry znak. W SN czeka bowiem na rozstrzygnięcie wniosek w podobnej sprawie Aleksandry Wiktorow.

30.05.2019

NSA: Zwrot wywłaszczonej nieruchomości to nie nabycie

PIT

Jeżeli nieruchomość została zwrócona spadkobiercy właściciela decyzją wydaną na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami i w chwili otwarcia spadku nie wchodziła do spadku po tym właścicielu, to tym samym nie było to nabycie, które prowadziłoby do powstania obowiązku podatkowego w przypadku jej sprzedaży przed upływem pięciu lat od dnia otwarcia spadku.

30.05.2019

WSA: Pytania testowe z odbytych egzaminów są jawne

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przesądził o jawności pytań z egzaminów, które się odbyły. Wyłączenie możliwości zapoznania się z testami i pytaniami wykorzystanymi już w trakcie egzaminów jest niekonstytucyjne, gdyż wiedza o pytaniach z poprzednich lat przyczynia się do lepszego przygotowania zdających

30.05.2019