SN: Nie było zmowy na rynku telewizji mobilnej

Rynek i konsument Prawo AI

Wymiana informacji nie podlega zakazowi zawierania porozumień ograniczających konkurencję - orzekł Sąd Najwyższy i oddalił skargę kasacyjną prezesa UOKiK. I dodał, że relacje z utworzonym konsorcjum czterech operatorów były uzasadnione i adekwatne do istniejących warunków rynkowych oraz realizacją wspólnego przedsięwzięcia.

31.10.2019

SN: Konkurs walentynkowy na FB był promocją sprzedaży

Prawo cywilne Rynek i konsument

Konkurs na Facebooku był umową dotyczącą dostępu do konkursu - orzekł Sąd Najwyższy. Jednak uznał, że nie wszystkie umowy były jednakowe, więc nie można twierdzić, iż mamy do czynienia z konkursem, lecz promocją. I uznał, że dla oceny umowy ważne są obiektywne elementy, w tym data końcowa.

31.10.2019

NSA: Hotel dla pracowników kosztem ogólnym z prawem odliczenia VAT

CIT VAT

W sytuacji problemów z pracownikami i trudnościami w zapewnieniu im noclegów w okolicy, wydatki na budowę hotelu dla pracowników z Ukrainy są kosztem ogólnym przedsiębiorcy z prawem do odliczenia VAT. Budowa ma wpływ na funkcjonowanie działalności gospodarczej przedsiębiorcy – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

30.10.2019

SN: Nie będzie przeliczania głosów w Grudziądzu i Gnieźnie

Wybory

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu niejawnym pozostawił w środę bez dalszego biegu kolejne dwa protesty wyborcze złożone przez pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Kwestionowały one ważność wyborów do Senatu w okręgach wyborczych nr 12 i nr 92.

30.10.2019

WSA: W skierowaniu do DPS trzeba wskazać konkretną placówkę

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W decyzji o skierowaniu do domu pomocy społecznej nie może zabraknąć wskazania zarówno jego profilu, jak i konkretnej placówki. Organy administracji publicznej popełniły błąd, ale uchylone zostało jedynie rozstrzygnięcie drugiej instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie miał bowiem na uwadze pogarszający się stan zdrowia strony.

30.10.2019

NSA: Nie warto sprowadzać uszkodzonych aut z USA

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Naprawa lub wymiana części w pojeździe wycofanym z eksploatacji, a następnie jego rejestracja nie pozbawi go w ten sposób statusu odpadu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - W tej sytuacji auto po wypadku sprowadzone z USA i naprawione w Polsce powinno być dostarczone do punktu demontażu - dodał sąd.

30.10.2019

NSA: Proporcja w VAT tak. Ale jaką metodą?

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Udzielając podatnikowi interpretacji dotyczącej zastosowania proporcji sprzedaży do wyliczenia VAT, organ podatkowy powinien wskazać, w jaki sposób ma on dokonać wyliczenia podatku. Podatnik miał prawo dowiedzieć się, jaka to metoda – wynika z wtorkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

29.10.2019

SN nie zezwala na zawieszenie prokuratora w czynnościach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sam fakt prowadzenia dyscyplinarnego postępowania przygotowawczego przeciwko prokuratorowi nie uzasadnia zawieszenia go w czynnościach służbowych - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej oddalając wniosek o ponowne zawieszenie obwinionej.

29.10.2019

SN: Niedorozwój umysłowy nie był skutkiem błędu lekarzy

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Dziecku nie należy się odszkodowanie i renta za błąd lekarski - orzekł Sąd Najwyższy. - Niezadowolenie z opinii biegłych, którzy nie stwierdzili związku między chorobą a diagnozą i niewłaściwym leczeniem nie może być powodem powołania kolejnego biegłego, jako dowodu - dodał sąd.

29.10.2019

WSA: Siostra zmarłego strażaka nie zajrzy do akt postępowania dyscyplinarnego

Prawo pracy

Skoro stroną postępowania dyscyplinarnego strażaka nie może być sam pokrzywdzony, to tym bardziej nie może być nim osoba mu najbliższa. Regulacje ustawy o Państwowej Straży Pożarnej określają kto jest podmiotem takiego postępowania – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

28.10.2019

WSA: Wydanie nowego prawa jazdy nie jest okazją do ograniczenia uprawnień

Administracja publiczna

Kierowca zdobył uprawnienia do kierowania motocyklem. Organ wydał nowy dokument, ale przy okazji pozbawił go bezterminowego uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi. WSA w Krakowie wskazał, że nowo wydany dokument powinien, poza uzasadnioną zmianą, jedynie powtarzać zapisy zawarte w poprzednim prawie jazdy.

26.10.2019

WSA: Kserokopia decyzji to za mało, żeby się odwołać

Spółce doręczono dokumenty określające wysokość zobowiązania podatkowego. Okazało się jednak, że nie jest to decyzja, a tylko jej kserokopia. Dlatego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uznał, że była to czynność techniczna i nie można jej zaskarżyć w trybie odwołania.

25.10.2019

WSA: Problemy kadrowe urzędu nie są usprawiedliwieniem dla bezczynności

Administracja publiczna

Sprawa dotyczyła zezwolenia na pobyt czasowy. Organ nie podjął żadnej czynności przez 16 miesięcy od wszczęcia postępowania. Tłumaczył się, że w urzędzie pracuje za mało osób. Nie przekonało to jednak Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Poznaniu, który stwierdził, że organ dopuścił się rażącego naruszenia prawa i wymierzył mu za to grzywnę.

25.10.2019

SN: Upomnienie dla sędziego, który zwlekał z czynnościami nawet trzy lata

Sędziego w stanie spoczynku, który miał kilkanaście wieloletnich zaległości nie należy karać surowiej niż upomnieniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. - Postępowanie dyscyplinarne jest wystarczająco stygmatyzujące dla sędziego, przyznał się on do winy i zrozumiał swoje błędy - dodał SN.

24.10.2019

SN: PZU Życie stosowało praktyki naruszające konkurencję przy polisach grupowych

Prawo cywilne Rynek i konsument

Dopuszczalne jest nałożenie na przedsiębiorcę dwóch kar za jedno zachowanie stanowiące naruszenie zarówno europejskich, jak i polskich przepisów o ochronie konkurencji - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie pracowniczych ubezpieczeń grupowych na życie.

24.10.2019

Autostrada Wielkopolska przegrała w unijnym sądzie

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę spółki Autostrada Wielkopolska na decyzję Komisji Europejskiej nakazującą jej zwrot 894 mln zł wraz z odsetkami. Kwotę tę KE uznała za niedozwoloną pomoc publiczną.

24.10.2019

SN: Zachowek nie dla wnuka, gdy jego matka była wydziedziczona

Prawo cywilne

Dalszy zstępny spadkodawcy nie jest uprawniony do dziedziczenia po nim, jeśli bliższy zstępny spadkodawcy złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku - orzekł w uchwale Izby Cywilnej Sąd Najwyższy w sprawie wydziedziczenia jednej z córek przez matkę w testamencie.

24.10.2019

Na zwolnieniu w papugarni, ale dyscyplinarka była niesłuszna

Prawo pracy

Wizyta w galerii handlowej i papugarni w trakcie zwolnienia lekarskiego nie mogła być podstawą dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Nie wpłynęła bowiem w żaden sposób na przedłużenie procesu leczenia chorej i jej powrót do pracy – stwierdził Sąd Okręgowy w Gliwicach.

24.10.2019