SN: Firma może pozwać byłego pracownika za przejęcie klientów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nawet po upływie okresu obowiązywania zakazu konkurencji pracodawca może wnieść pozew przeciwko byłemu pracownikowi, który pozyskał, ujawnił i wykorzystał tajemnice przedsiębiorstwa - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie prokurenta firmy marketingowej, który opuścił ją wraz z bazą klientów.

27.09.2019

SN: Renta rodzinna także dla 25-latka na studiach podyplomowych

Emerytury i renty Strefa aplikanta

Studia podyplomowe też są studiami w szkole wyższej, a zatem osobie, która osiągnęła 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów podyplomowych, przedłuża się prawo do renty rodzinnej do zakończenia tego roku studiów - tak brzmi najnowsza uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego.

26.09.2019

SN: Kasacja ministra oddalona, błąd notariusza nie zaszkodził państwu

Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej uznał, że sprawa deliktu etycznego notariusza może być umorzona z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. Tym naruszeniem prawa było opóźnienie w przesłaniu aktu notarialnego transakcji z cudzoziemcem do ministra spraw wewnętrznych.

25.09.2019

SN: Adwokat zawieszony za nękanie byłej klientki

Prawnicy

Obwiniony adwokat działał z pełną świadomością na niekorzyść swojej byłej klientki. Spowodował odcięcie wody i energii elektrycznej do jej domu. Udzielał pomocy prawnej stronie przeciwnej w tej samej sprawie i dlatego został ukarany zawieszeniem w czynnościach na trzy miesiące i zakaz patronatu na dwa lata - tak orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

25.09.2019

WSA: Powtórzenie przepisu to za mało, żeby ochronić radnego

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracodawca chciał wypowiedzieć radnemu dotychczasowe warunki pracy i płacy powołując się na zmiany w strukturze organizacyjnej urzędu. Rada nie wyraziła na to zgody, a WSA w Rzeszowie uznał, że uzasadnienie uchwały zawierające tylko jedno zdanie, które w istocie było powtórzeniem treści przepisu ustawy, nie wyjaśnia w żaden sposób motywów, jakimi kierowała się rada.

25.09.2019

Wygrana i przegrana Google w TSUE

RODO

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął dwie sprawy Google. Jedną gigant przegrał, drugą wygrał. TSUE uznał, że nie może on w wynikach wyszukiwania odsyłać do stron, które bezprawnie przetwarzają dane wrażliwe. Zgodził się jednak z gigantem internetowym, że prawo do zapomnienie działa tylko w europejskich wyszukiwarkach.

24.09.2019

NSA: "Wywieszenie" w miejscu publicznym to też umieszczenie w domenie

Spółki

Instytucja publiczna pytana o udostępnienie dokumentów nie musi odsyłać do tablicy ogłoszeń czy do biblioteki, gdyż wyłożenie i wywieszenie informacji publicznej oznacza w dzisiejszych warunkach także umieszczenie w domenie internetowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie dostępu do sprawozdania finansowego.

24.09.2019

SN: Odszkodowanie od syndyka zamiast przywrócenia do pracy

Prawo cywilne Prawo pracy

Ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorcę w czasie trwania procesu sądowego o przywrócenie do pracy nie powoduje zawieszenia postępowania. Sąd może zasądzić odszkodowanie, a syndyk reguluje to roszczenie i zalicza do kosztów likwidacji masy upadłości - orzekł Sąd Najwyższy.

23.09.2019

WSA: Zaszczepionym dzieciom można przyznać dodatkowe punkty przy rekrutacji

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Fakt, że zaszczepione dzieci mogły dostać dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkola nie oznacza, że była to dyskryminacja niezaszczepionych. WSA w Gliwicach uznał, że osoby, które nie czynią zadość nałożonym na nie obowiązkom, same się różnicują, więc nie mogą wymagać traktowania na równi z tymi, którzy postępują zgodnie z prawem.

23.09.2019

SN odpowie, czy żona dostanie zadośćuczynienie za naruszenie prawa do cieszenia się życiem rodzinnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 22 października br. ma odpowiedzieć na pytanie: Czy najbliższym członkom rodziny poszkodowanego, który w wyniku czynu niedozwolonego doznał trwałego rozstroju zdrowia, przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego.

21.09.2019

WSA: Podróż bez dziecka pozbawiona refundacji

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Tylko wspólna podróż niepełnosprawnego dziecka z opiekunem z domu do szkoły i ze szkoły do domu podlega refundacji. Nie ma natomiast uzasadnienia dla rozciągnięcia zwrotu kosztów na samodzielny przejazd rodzica lub opiekuna między miejscem zamieszkania, a siedzibą instytucji oświatowej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

20.09.2019

WSA podważył zwrot kamienicy i status komisji reprywatyzacyjnej

Prawo cywilne Finanse samorządów Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję komisji weryfikacyjnej z czerwca ubiegłego roku w sprawie nieruchomości przy ul. Dahlberga 5 i umorzył dalsze postępowanie. To wyrok przeczący idei powołania Komisji, de facto sąd chce zakazać stosowania ustawy uchwalonej przez Sejm - ocenił jej przewodniczący.

19.09.2019

TK nie odpowiedział, czy zastąpienie konkursów w służbie cywilnej powołaniami jest zgodne z konstytucją

Administracja publiczna

Trybunał Konstytucyjny odwołał rozpatrzenie skargi dotyczącej wprowadzonej na początku obecnej kadencji nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, która m.in. konkursy na stanowiska zastąpiła powołaniami i wygasiła umowy z ok. 1600 pracownikami urzędów. Przyczyną odwołania był spór o skład TK, w którym mieli zasiadać m.in. "sędziowie dublerzy".

19.09.2019

SN: Biegli zeznają w sprawie sędziego obwinionego o oszustwo na 30 zł

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego odbyła się 18 września br. rozprawa w sprawie sędzi Sądu Okręgowego w Szczecinie, której postawiono zarzut oszustwa, polegającego na przeklejaniu w sklepie cen na książkach z 14,99 na 4,99 zł. Sędziemu grozi najsurowsza kara - złożenie z urzędu

19.09.2019

WSA: Komisja rewizyjna nie może kontrolować komunalnej spółki

Samorząd terytorialny

Komunalnych spółek z o.o., mimo, że są spółkami z kapitałem gminnym, nie można uznać za gminne jednostki organizacyjne. Tym samym nie mogą być kontrolowane przez komisję rewizyjną rady miasta – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

19.09.2019

SN: Samozatrudnienie kierownika sklepu, czyli kto ponosi ryzyko

Prawo cywilne Prawo pracy

Ze sposobu wykonywania umowy należy wnioskować o charakterze umowy, czy była ona relacją biznesową miedzy przedsiębiorcami, czy stosunkiem pracodawca-pracownik - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił orzeczenie sądu okręgowego. Sąd ten rozstrzygnie, czy kierowniczka sklepu była niezależnym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

19.09.2019

NSA: Zeznania podatnika w postępowaniu karnoskarbowym nie zawsze skuteczne

Ordynacja Doradca podatkowy

Nawet jeśli podatnik stawił się na przesłuchanie w postępowaniu karnoskarbowym i udzielał wyjaśnień, nie wywołuje to skutków materialnoprawnych, jeśli organ skarbowy nie powiadomił go o przerwaniu biegu przedawnienia. Wynika to ze środowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

18.09.2019

WSA: Nieświadomość zajęcia pasa drogowego ma wpływ na karę

Administracja publiczna

Waga naruszenia prawa przez osobę, która faktycznie zajęła pas drogowy jest inna niż osoby, która kupiła nieruchomość i nie została poinformowana o istnieniu zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym przyłącza kanalizacji sanitarnej do posesji. WSA w Łodzi orzekł, że organy powinny rozważyć, czy nie zachodzą przesłanki do odstąpienia od nałożenia kary i udzielenia pouczenia.

18.09.2019

NSA: Policjant nie udzielił pomocy rannej mewie, więc dostał naganę

Policja Prawo pracy

Komendant Miejski Policji był uprawniony do postawienia funkcjonariuszowi surowszych zarzutów oraz ukarania go karą dyscyplinarną - mimo wcześniejszego odstąpienia od jej wymierzenia. Powodem wszczęcia postepowania była odmowa udzielenia pomocy ptakowi i brak reakcji na telefoniczne zgłoszenie.

18.09.2019