Okręgowa rada pielęgniarek i położnych odmówiła przyznania ograniczonego prawa wykonywania zawodu, które udziela się na czas odbycia stażu adaptacyjnego lub kształcenia podyplomowego. W uzasadnieniu wskazano, że cudzoziemka nie spełniła wymogów formalnych z ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (uzpp). Konkretnie chodziło o art. 35 ust. 1 pkt 5 upzz, który stanowi, że osoba ta powinna legitymować się dyplomem szkoły pielęgniarskiej lub szkoły położnych bądź uzyskanym w innym państwie świadectwem uznanym w RP za równorzędne ze świadectwem ukończenia takiej szkoły, zgodnie z odrębnymi przepisami, pod warunkiem, że spełnia minimalne wymogi kształcenia określone w przepisach prawa Unii Europejskiej. Uchwała w tej sprawie została utrzymana w mocy przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.

 


Cudzoziemka nie spełniła wymogów

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wskazał, że przedłożone dokumenty jednoznacznie świadczą o tym, że skarżąca nie ukończyła szkoły pielęgniarskiej w rozumieniu ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Uzyskany przez nią dyplom nie świadczył bowiem o spełnieniu wymogu, o którym mowa w art. 35 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 52 uzpp. Ponadto sąd uznał, że art. 97 ust. 1 upzz nie może znaleźć zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ nie dotyczy on cudzoziemców. Przepis ten reguluje kwestię stwierdzenie prawa do wykonywania zawodu przez osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyły liceum medyczne lub inną szkołę kształcącą w zawodzie pielęgniarki albo położnej.

Czytaj także: Pielęgniarki i położne też popełniają błędy medyczne >>>

Regulacja jest wyczerpująca

Wyrok został zaskarżony kasacyjnie, więc sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który wskazał, że przyznanie prawa wykonywania zawodu cudzoziemcowi reguluje art. 35 i art. 36 uzpp. Regulacja ta jest zamknięta, więc nie można stosować innych przepisów. Dlatego też w niniejszej sprawie nie można powołać się na art. 36a upzz, który reguluje wyłącznie kwestię stwierdzenia prawa wykonywania zawodu. NSA podkreślił, że nie znajdzie też zastosowania art. 97 upzz, który reguluje stwierdzenie wykonywania zawodu w okresie przejściowym wejścia w życie nowych rozwiązań prawnych.

 

Szkoła pomaturalna to za mało

Sąd podkreślił, że zaświadczenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z 1 lipca 2014 r. jasno wskazywało, że przedstawiony przez cudzoziemkę dyplom był równoważny z dyplomem ukończenia szkoły pomaturalnej. Tymczasem art. 52 ust. 2 upzz stanowi, że szkołą pielęgniarską jest uczelnia prowadząca kształcenie na kierunku pielęgniarstwo na poziomie studiów pierwszego lub drugiego stopnia. Regulacja ta wyklucza uznanie, że skarżąca spełniła przesłankę z art. 35 ust. 1 pkt 5 upzz. Mając powyższe na uwadze, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że skarga kasacyjna nie została oparta na usprawiedliwionych podstawa, co uzasadniało jej oddalenie. 

Wyrok NSA z 2 lipca 2019 r., sygn. akt II OSK 2173/17