Strasburg: Państwo ma skutecznie chronić kobiety przed przemocą domową

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 9 lipca stwierdził, że na państwie-stronie Konwencji praw człowieka spoczywa obowiązek przyjęcia systemowych i skutecznych rozwiązań chroniących kobiety przed przemocą domową. Skarga dotyczyła Rosji, gdzie zdaniem ETPC zarówno przepisy jak praktyka nie spełniają europejskich standardów.

10.07.2019

NSA: Rabat od Allegro to nie przychód, więc podatku nie ma

PIT

Realizacja rabatu przyznanego użytkownikom w ramach akcji promocyjnych organizowanych lub współorganizowanych przez internetową platformę zakupową nie stanowi przychodu dla uczestników akcji promocyjnych. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Podatku dochodowego nie trzeba więc płacić.

10.07.2019

WSA: Po wyroku TK nie można dyskryminować opiekunów osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Jedną z konstytucyjnych zasad jest równość wobec prawa. Trybunał Konstytucyjny ocenił, że przepis dotyczący świadczenia pielęgnacyjnego był sprzeczny z tą zasadą. Dyskryminował bowiem niektórych opiekunów osób niepełnosprawnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

10.07.2019

WSA: Naganne zachowanie lekarza nie świadczy o niezdolności do wykonywania zawodu

Zawody medyczne

Naganne zachowanie lekarza dentysty i wątpliwe pod względem wiarygodności wypowiedzi nie mogą być przyczyną powołania komisji orzekającej co do jego stanu zdrowia. WSA w Warszawie zwrócił uwagę, że władze samorządu powinny ocenić, czy zachowanie to nie stanowiło niekonwencjonalnej metody samodzielnej obrony

09.07.2019

WSA: Skargi na uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego lepiej pocztą nie wysyłać

Samorząd terytorialny

W Kodeksie wyborczym przewidziano wyjątkowe rozwiązanie proceduralne. Termin do dokonania czynności jest zachowany, gdy pismo przed jego upływem zostanie wniesione do organu. Gdy strona nada przesyłkę na poczcie w ostatnim dniu terminu, to korespondencja do organu wpłynie już po czasie – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

09.07.2019

Strasburg: Cewnikowanie kierowcy "pod wpływem" nieludzkie i poniżające

Prawo karne Pacjent Policja Opieka zdrowotna

Siłowe pobranie próbki moczu od kierowcy podejrzewanego o jazdę pod wpływem alkoholu, który nie chciał dobrowolnie poddać się badaniu alkomatem, stanowiło naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania skarżącego kierowcy - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

08.07.2019

NSA: Przedawniona wierzytelność nie uwolni członka zarządu od długów spółki

Ordynacja Spółki

Członek zarządu spółki może uwolnić się od odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe, jeżeli wskaże mienie, z którego można zaspokoić dług. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że chodzi o możliwość przeprowadzenia skutecznej egzekucji. Przedawniona wierzytelność nie spełnia tego warunku.

08.07.2019

NSA: Kobiety dostaną zwrot kosztów zabiegu laparoskopowego za granicą

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w piątek 5 lipca br. sześć wyroków i decyzji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozbawiały kobiety zwrotu kosztów leczenia laparoskopowego za granicą. Prezes NFZ błędnie uznał, że metoda ta nie jest skuteczna w nietrzymaniu moczu, choć nie miał do tego uprawnień - stwierdził sąd.

08.07.2019

WSA: Klub radnych nie może być pominięty w komisji skarg

Samorząd terytorialny

Rada gminy nie może powołać komisji skarg, wniosków i petycji w niepełnym składzie osobowym. Dlatego głosowanie nad jej składem powinno zostać przełożone do czasu, gdy będzie można powołać skład z uwzględnieniem przedstawicieli wszystkich klubów – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

08.07.2019

SN: Spory o dotacje oświatowe rozstrzyga sąd administracyjny

Prawo cywilne

Nawet jeśli wniosek o przyznanie dotacji oświatowej szkole niepublicznej na 2017 r. został złożony przed wejściem w życie nowych przepisów, to obowiązują nowe regulacje i roszczenia o zapłatę rozstrzygane są na drodze administracyjnej - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

06.07.2019

SN: Biegły psycholog nie miał certyfikatu, pedofil na razie nie trafi do Gostynina

Prawo karne Prawo cywilne

Sąd II instancji oceniający prawdopodobieństwo popełnienia kolejnych przestępstw wobec dzieci przez mężczyznę nie przesłuchał biegłego, mimo wątpliwości co do jego opinii. Było to naruszenie zasad postępowania dowodowego - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego i uchyliła postanowienie o skierowaniu do ośrodka zamkniętego w Gostyninie.

05.07.2019

WSA: Dieta nie przysługuje wyłącznie z racji pełnienia funkcji

Samorząd terytorialny

Dieta stanowi rekompensatę za utracone zarobki i sprowadza się do wyrównania wydatków oraz strat spowodowanych pełnieniem funkcji, np. przewodniczącego rady. Osoba zajmująca to stanowisko nie ma jednak prawa do dodatkowej stałej miesięcznej diety – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

05.07.2019

Sąd: Poszkodowany może żądać zwrotu wydatków na prywatne konsultacje lekarskie

Opieka zdrowotna

Powódka wpadła do dziury przy studzience kanalizacyjnej. Doszło u niej do złamania. Mimo upływu lat nie udało jej się odzyskać sprawności. Skoro była konsultowana przez lekarzy poza systemem NFZ, to może ona domagać się zwrotu poniesionych wydatków, skoro było to uzasadnione jej stanem zdrowia - orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie.

05.07.2019

SN: Skarga nadzwyczajna po kasacji wymaga właściwej obsady sądu

Prawo karne Prokuratura

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 4 lipca br. odroczył rozpatrzenie sprawy i przekazał ją składowi siedmiu sędziów. Trzyosobowy skład SN miał wątpliwość, czy w sytuacji gdy sprawa była już przedmiotem kasacji, sąd jest właściwie obsadzony i czy sprawę nie powinno rozpatrzyć pięciu sędziów i dwóch ławników.

04.07.2019

SN: Katecheta przywrócony do pracy mimo konfliktu z dyrekcją

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Sąd Najwyższy uznał, że zasadne było przywrócenie do pracy na stanowisko nauczyciela historii i katechety, który popadł w konflikt z dyrekcją zespołu szkół. Jednak eksperci Fundacji Helsińskiej twierdzą, że katecheci powinni być traktowani w zakresie zatrudnienia tak, jak wszyscy inni nauczyciele.

04.07.2019

WSA: Nieważna umowa sprzedaży lokalu pogrzebała handel alkoholem

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Burmistrz cofnął spółce zezwolenie na sprzedaż alkoholu, ponieważ umowa sprzedaży nieruchomości była nieważna. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zwrócił uwagę, że utrata tytułu prawnego do lokalu jest równoznaczna z nieprzestrzeganiem warunków sprzedaży.

04.07.2019

SN: Radca prawny przez 10 lat udawał, że prowadzi sprawę

Prawo karne Prawnicy

Czyn przypisany radcy prawnemu istotnie godzi w podstawy zawodu zaufania publicznego, a skala naruszeń jest niewyobrażalna. Podjął się prowadzenia sprawy klienta, a okłamywał go co do podpisania ugody - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Ale uchylił wyrok sądu II instancji, który wydalił obwinionego z zawodu.

04.07.2019

Nie wyrzucasz śmieci, ale i tak zapłacisz

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje jasno, że za śmieci zapłacimy w każdej sytuacji. Nawet, gdy odpadów nie wytarzamy lub pozbywamy się ich na własną rękę. Dzieje się tak, ponieważ należność ta ma charakter publicznoprawny, a nie opłaty za zrealizowaną usługę.

04.07.2019