SN: Podpis na proteście wyborczym jest wymagany

Wybory

Jeśli wyborca wnosi do Sądu Najwyższego pismo, w którym kwestionuje ważność wyborów, to powinien właściwie przygotować dokument. W szczególności konieczne jest złożenie na nim podpisu, by wiadomo było, kto kwestionuje prawidłowość prowadzenia wyborów. Nie ma natomiast podstaw do wzywania autora pisma do jego podpisania – orzekł Sąd Najwyższy.

13.02.2020

NSA: Błędne doręczenie pisma nie przedłuży terminu zwrotu VAT

VAT Doradca podatkowy Spółki

Skoro pełnomocnikiem spółki została wyznaczona osoba fizyczna, to musiały do niej mieć zastosowanie przepisy dotyczące doręczeń korespondencji przewidziane dla osób fizycznych. Jeśli zastosowano inne przepisy, doręczenie jest nieskuteczne i w konsekwencji termin zwrotu VAT nie został skutecznie przedłużony. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.

13.02.2020

Zbrodnia sądowa oceniana w Izbie Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do 30 marca br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła rozpoznanie sprawy sędziego SN w stanie spoczynku obwinionego o zbrodnie przeciwko ludzkości. SN w tym czasie ma zapoznać się z aktami spraw z lat 80., które mają świadczyć o tym, że sędzia wydawał także wobec opozycjonistów wyroki łagodne lub wręcz uniewinniające.

12.02.2020

Podważenie autorytetu KRS i Prezydenta RP przez sędziów - wyrok 17 lutego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po dwutygodniowej przerwie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wznowiła postępowania w sprawie sędzi Sądu Apelacyjnego w Katowicach Ireny P. oraz sędziego Kazimierza W. , ale orzeczenie poznamy dopiero 17 lutego br. Problem dotyczy zawieszenia w czynnościach służbowych i ewentualnie obniżenia uposażenia do czasu prawomocnego orzeczenia.

12.02.2020

SN: Umowa dożywocia zniekształcona wyobrażeniem notariusza

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Umowa dożywocia mogła być ważna. Sąd Najwyższy nakazał ponownie zbadać sądowi drugiej instancji, czy udział notariusza w redagowaniu umowy nie zniekształcił woli stron i czy użyte sformułowania nie były raczej wyobrażeniem notariusza, jak wola ta powinna się kształtować.

12.02.2020

Izba Dyscyplinarna broni Giertycha przed prokuratorem generalnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oddaliła we wtorek kasację prokuratora generalnego na decyzję utrzymującą umorzenie postępowania dyscyplinarnego w związku z wypowiedziami medialnymi adwokata Romana Giertycha. To oznacza, że umorzenie stało się ostateczne. Giertych stwierdził, że nie uznaje orzeczenia, bo Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

11.02.2020

Nierówna walka aplikanta o wynik egzaminu

Prawnicy Strefa aplikanta

Wygrać z komisją egzaminacyjną drugiego stopnia w sporze o wynik egzaminu radcowskiego czy adwokackiego jest niezmiernie trudno. Zarzuty odnoszące się do identycznych prac i różnych ocen nie odnoszą rezultatów. Podobnie jak zarzuty dotyczące braku uzasadnienia. Taką właśnie sprawę rozpatruje warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny.

11.02.2020

Czy asesor orzekający jednoosobowo jest sądem?

Prawo karne

W żadnym wypadku nie można przypisać asesorowi sądowemu cech jakie musi realizować sędzia w rozumieniu konstytucyjnym, w szczególności zaś cechy nieusuwalności - uważa sędzia Włodziemierz Wróbel. I stawia pytanie składowi 7 sędziów SN czy sąd może na posiedzeniu orzekać w składzie jednego asesora sądowego wydając wyrok skazujący?

09.02.2020

SA: Trudno uzyskać prawo do emerytury pomostowej

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Ustawodawca przewidział, że prawo do emerytury pomostowej mogą uzyskać jedynie te osoby, które świadczyły pracę w warunkach szczególnych w rozumieniu przepisów ustawy. Niespełnienie tego warunku uniemożliwia uzyskanie tego świadczenia – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

08.02.2020

WSA: Podatnik niepowiadomiony, przedawnienie zobowiązań biegnie

Ordynacja CIT Małe i średnie firmy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Urzędu Skarbowego wobec przedsiębiorcy, który nie został skutecznie powiadomiony o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zrobił to po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, którego zdaniem organ działał w tym przypadku instrumentalnie.

07.02.2020

WSA: TVP musi podać, ile wydała na organizację Sylwestra

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

TVP SA jako spółka prawa handlowego korzysta z pieniędzy publicznych i wykonuje zadania publiczne, a zatem informacja o łącznych kosztach imprezy sylwestrowej musi być jawna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ale dodał, że skany umów ze współorganizatorami i wykonawcami pozostają tajemnica przedsiębiorstwa.

06.02.2020

Notariusz ma prawo pobrać częściowy podatek

Rachunkowość Małe i średnie firmy

Notariusz jako płatnik powinien zastosować zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnej do wysokości niewykorzystanej pomocy de minimis, a w pozostałym zakresie obliczyć i pobrać podatek. Potwierdza to niedawny, przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

05.02.2020

WSA: Tytuł profesora zależy od właściwej liczby recenzji

Szkolnictwo wyższe

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów w sprawie przyznania tytułu profesora Grzegorzowi Górskiemu, specjaliście z dziedziny historii ustroju. Powodem było naruszenie procedury, która wymaga przedstawienia 10 kandydatów na recenzentów, a powstało tylko osiem recenzji.

05.02.2020

Uniwersytet Wrocławski wygrywa w TSUE

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Wrocławski wygrał apelację przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Spór dotyczył tego, czy wykładowca uczelni może ją reprezentować przed sądem UE. W ogłoszonym we wtorek wyroku wielka izba TSUE zwróciła sprawę do ponownego rozpatrzenia.

04.02.2020

Sędzia Juszczyszyn zawieszony z obniżonym wynagrodzeniem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn, który zażądał udostępnienia przez Kancelarię Sejmu list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa został ponownie zawieszony w czynnościach służbowych. Ponadto Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego obniżyła mu wynagrodzenie o 40 procent. Prezes sądu odsunął już sędziego od orzekania.

04.02.2020

WSA: Nie wolno likwidować klasy w ciągu roku szkolnego

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Rekrutacja w ciągu roku szkolnego do równoległej klasy była nielegalna, podobnie jak rozwiązanie jednej z klas - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. - Nie było jasnych kryteriów przejścia uczniów do innej klasy, więc decyzja ministra edukacji narodowej pozostaje w mocy - dodał sąd.

04.02.2020

SA: Ukryli, że poważnie choruje - nie mogą powołać się na upływ czasu

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Pacjent dowiedział się o nosicielstwie wirusa HCV po blisko dwóch dekadach od zakażenia go w stacji krwiodawstwa. Wystąpił do sądu z roszczeniem odszkodowawczym przeciwko Skarbowi Państwa. Sąd pierwszej instancji uwzględnił zarzut przedawnienia roszczenia. Innego zdania był Sąd Apelacyjny w Warszawie, który nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

04.02.2020