TSUE: Biletu nie było, ale umowa na przejazd pociągiem obowiązuje

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Między przedsiębiorstwem transportu kolejowego a pasażerem, który wsiadł do pociągu nie dokonawszy zakupu biletu, zarówno uprzednio, jak i po znalezieniu się na pokładzie istnieje stosunek prawny oparty na umowie przewozu i wynikające z tego skutki prawne - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

13.11.2019

SN: Trzeba wykazać, że spółka nie zgłosiła upadłości nie ze swej winy

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Gdyby członkowie zarządu spółki zgłosili wniosek o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie, jak stanowi Kodeks spółek handlowych, to nie powstałyby nowe zobowiązania, na skutek zawarcia nowych umów - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, gdyż nie zbadano, czy sprawa się nie przedawniła.

12.11.2019

Strasburg: Nie można zwolnić za prowadzenie bloga o HR

Prawo pracy HR

Zwolnienie z pracy pracownika banku, zatrudnionego w dziale HR, za prowadzenie strony internetowej poświęconej zagadnieniom HR, stanowiło naruszenie prawa do wolności wypowiedzi skarżącego - uznał w wyroku z 5 listopada br. Europejski Trybunał Praw Człowieka.

11.11.2019

SA: Rowerzysta wjechał w dziurę na jezdni - winny zarządzający drogą

Samorząd terytorialny

Jadąc rowerem, powódka wpadła w dziurę na jezdni i doznała rozległego uszczerbku na zdrowiu. Jako zadośćuczynienia za krzywdę zażądała od miasta oraz spółki zapewniającej utrzymanie dróg miejskich 150 tysięcy złotych. W sprawie sporne były dwie kwestie: solidarna odpowiedzialność obu podmiotów oraz przyczynienie się powódki do wypadku.

11.11.2019

500 plus nie tylko wtedy, gdy sąd orzekł opiekę naprzemienną

Pomoc społeczna

Nawet jeśli w wyroku rozwodowym sąd nie orzeknie, że rodzice wykonują wobec dziecka opiekę naprzemienną, to można tak przyjąć, jeśli „po równo” zajmują się dzieckiem. Okoliczność ta ma znaczenie przy badaniu prawa do świadczeń 500 plus – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

10.11.2019

Rozliczenia po rozwiązaniu spółki cichej są inne niż przy spółce cywilnej

Spółki Prawo gospodarcze

Skoro sąd rejonowy doszedł do wniosku, że strony nie łączyła umowa spółki cywilnej, to postępowanie o podział majątku należało orzekać w oparciu o inne przepisy, a także w innym sądzie. Stąd sąd odwoławczy przekazał sprawę do rozpoznania do właściwego sądu. I na takie rozstrzygnięcie nie przysługuje zażalenie do Sądu Najwyższego.

10.11.2019

TSUE: Sąd z urzędu bada uczciwość roszczenie kredytodawcy wobec konsumenta

Prawo cywilne Finanse Prawo unijne

W czwartek 7 listopada TSUE wskazał, że  w sprawie między przedsiębiorcą a konsumentem sąd z urzędu jest zobowiązany ustalić, czy postanowienie dotyczące kredytu konsumenckiego są uczciwe. A jeśli te dotyczące weksla nie są, może odrzucić oparte na nim roszczenie.

08.11.2019

SN: Kredytobiorcy frankowi mogą spłacać kredyt w złotych

Prawo cywilne

Nie można utożsamiać wyboru banku i oferty z indywidualnym negocjowaniem umowy kredytu bankowego - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego. SN orzekł, że po niedawnym wyroku TSUE, klauzula abuzywna w umowie przestaje obowiązywać i nie można jej zastąpić żadnym innym zapisem.

08.11.2019

WSA: Starosta nie jest w zwłoce, gdy strony wnoszą o przedłużenie terminów

Samorząd terytorialny

Skarżący nie mieli racji, twierdząc, że organ administracyjny działał w ich sprawie bezczynnie i przewlekle. Działania starosty były bowiem terminowe i zasadne, a postępowanie administracyjne toczyło się efektywnie. To z uwagi na wnioski stron sprawa nie mogła się wcześniej zakończyć – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

08.11.2019

NSA: Aplikant w zadaniu egzaminacyjnym musi pamiętać o interesie klienta

Strefa aplikanta

Aplikant zdający radcowski egzamin zawodowy, musi brać pod uwagę słuszny interes strony - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Samo zaproponowanie w zadaniu egzaminacyjnym złożenia poprawnego pisma procesowego nie wystarcza, należy też brać pod uwagę koszty sądowe.

08.11.2019

SN: Protest wyborczy - zasadny, ale bez wpływu na wynik wyborów

Protest wyborczy złożony przez kandydata Koalicji Obywatelskiej startującego do Sejmu RP w jednej z obwodowych komisji w Szczebrzeszynie, Sąd Najwyższy uznał za zasadny. Jednak stwierdzone naruszenia w liczeniu głosów nie wpływają na wynik wyborów. Jest to pierwszy wśród 274 protest uznany za zasadny.

07.11.2019

TK: Twórca musi być skutecznie chroniony

Prawo gospodarcze

Odszkodowanie za naruszenie autorskich praw majątkowych w wysokości dwukrotnego wynagrodzenia jest zgodne z Konstytucją. Tak uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny odpowiadając na pytanie Sądu Najwyższego.

06.11.2019

WSA: Wydarzenie na Torwarze to nie tajemnica przedsiębiorcy

RODO Ochrona konkurencji

Centralny Ośrodek Sportu, powołując się na tajemnicę przedsiębiorcy, nie wykazał powodów poufności informacji o zawartej umowie o wynajęcie Torwaru - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Umowa dotyczyła konwencji partii politycznej i źródła jej finansowania, więc może być ujawniona.

06.11.2019

SA: Umowa kredytu frankowego ważna, mimo nieuczciwych klauzul

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że umowa kredytu ustalona we frankach, a wypłacona w złotych polskich jest ważna przy wyeliminowaniu klauzul przeliczeniowych. Sąd uznał, że wyrok TSUE z 3 października br. nie wskazuje, że w wypadku stwierdzenia nieuczciwych warunków, umowa automatycznie staje się nieważna.

06.11.2019

SN: Prokurator odpowiada dyscyplinarnie za drobne pożyczki

Prawnicy

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Żaganiu w stanie spoczynku została obwiniona przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego o zaciągnięcie 14 pożyczek od osób fizycznych i nie spłacenie ich. Szkoda wyrządzona pożyczkodawcom wynosiła łącznie 7400 złotych. Czyn zakwalifikowano jako oszustwo i naruszenie godności urzędu.

06.11.2019

TSUE: stan spoczynku sędziów sprzeczny z unijnym prawem

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Przepisy z lipca 2017 roku dotyczące przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, są niezgodne z prawem Unii. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie zgodził się z Polską, że zróżnicowanie wieku kobiet i mężczyzn stanowią środek pozytywnej dyskryminacji. Ponadto uznał, że minister sprawiedliwości dostał narzędzie do odsuwania sędziów.

06.11.2019