NSA: Spory o przystanki grzęzną w formalizmie

Samorząd terytorialny Transport

Ani ukarać kierowcy się nie da za to, że zatrzymał się na przystanku nie uwzględnionym w rozkładzie jazdy, ani też przedsiębiorca przewozowy nie może wpłynąć na podwyższenie opłaty za każdy postój - taki jest sens orzeczeń sądów administracyjnych. Na przeszkodzie stoi długotrwałość postępowań i przeszkody formalne.

04.04.2020

Strasburg: Uratowali od samobójstwa, ale poddali nieludzkiemu traktowaniu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku uznał, iż jakkolwiek organy penitencjarne miały obowiązek zapobieżenia samobójstwu osadzonego z problemami psychiatrycznymi, to brak odpowiedniej opieki psychiatrycznej w więzieniu naraził skarżącego na nieludzkie i poniżające traktowanie.

03.04.2020

SA: Stan niezdolności do pracy wymaga oceny specjalistów

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Sąd nie może wkraczać w sferę wiadomości specjalnych. Taką wiedzą dysponują tylko eksperci. Opinia biegłego oceniana jest pod kątem jej rzetelności i logiczności. Sąd nie może czynić ustaleń wbrew rzetelnym ekspertyzom - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

03.04.2020

SN: Trwałe zaprzestanie płacenia długów to czas na upadłość

Prawo karne Spółki

Jeśli członkowie zarządu spóźnili się ze zgłoszeniem upadłości o siedem miesięcy nie mogą być uniewinnieni - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Chociaż w ocenianym czasie nie wystąpił stan niewypłacalności spółki w znaczeniu strukturalnym, ale już wówczas trwałe zaprzestała ona spłacania długów - dodał sąd.

03.04.2020

SN: Pracodawca ma płacić składki od nadgodzin z umowy cywilnej

Ubezpieczenia społeczne

Gdy pracownik pracuje dodatkowo na podstawie umowy cywilnej zawartej ze swoim pracodawcą, to ten ostatni ma obowiązek opłacania za niego składki na ubezpieczenie. Jest to odpowiedź na nadużycia sprzeczne z ochroną zatrudnionego, choćby w zakresie czasu pracy, czyli problemu nadgodzin - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

02.04.2020

SN: Chaos w sprawach dyscyplinarnych tłumaczy przysięgłych

Wymiar sprawiedliwości

Sądy mają problemy z ustaleniem, które wydziały mają rozpatrywać odwołania od uchwał komisji dyscyplinarnych tłumaczy przysięgłych. Do tej pory rozpatrywały je zarówno sądy pracy, jak i sądy karne, raz na podstawie procedury cywilnej, innym razem na podstawie procedury karnej. Tę kwestię wreszcie rozstrzygnie skład 7 sędziów Izby pracy SN.

01.04.2020

SN: Zakon jako zwierzchnik księdza zapłaci zadośćuczynienie ofierze

Prawo cywilne

Jeżeli sprawca działa dla korzyści osobistej, a wykonywanie powierzonej czynności służbowej umożliwiło mu wyrządzenie szkody, zwierzchnik nie może skutecznie podnieść zarzutu, że podwładny wyrządził szkodę tylko przy okazji realizacji powierzonych zadań - orzekł Sąd Najwyższy zasądzając milion złotych na rzecz ofiary księdza.

31.03.2020

WSA: Wojewoda zapłaci za krzywdy moralne wywołane przewlekłością

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Cudzoziemiec ubiegał się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Wojewoda dokonał wstępnej oceny formalnej wniosku po sześciu miesiącach od jego wpłynięcia. Kolejne dwadzieścia miesięcy zajęło mu wezwanie do uzupełnienia braków. WSA we Wrocławiu przyznał cudzoziemcowi 2500 zł. Pieniądze te mają mu zrekompensować negatywne przeżycia psychiczne i krzywdy moralne związane z przewlekłością postępowania.

31.03.2020

SA: Praca w innym dziale przemysłu nie wyklucza emerytury z rekompensatą

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prace kierowców ciągników i kombajnów nie zostały zaliczone do rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego, tylko do transportu. Jednakże pomimo ich przyporządkowania do innego działu przemysłu, należy je uznać za prace w szczególnych warunkach, które uprawniają do przyznania rekompensaty. Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że przemawia za tym stopień ich szkodliwości i uciążliwości.

31.03.2020

SN: Uzasadnione prawo pierwszeństwa nabycia mieszkania zakładowego

Prawo cywilne Budownictwo

Roszczenie o sprzedaż mieszkania przysługuje także tym osobom, którym nie zaproponowano prawa pierwszeństwa zakupu, a doszło do zbycia całej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym na rzecz nieuprawnionych osób - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Sąd dodał, że nie ma w tym przypadku dyskryminacji nabywców.

30.03.2020

WSA: Trzeba mieć dowód, że kandydat wie o terminie posiedzenia komisji konkursowej

Prawo pracy Zawody medyczne Zarządzanie

Dyrektor przychodni zorganizował konkurs na stanowisko swojego zastępcy. Okazało się, że nie wszyscy kandydaci wiedzieli o terminie posiedzenia komisji. WSA w Gliwicach podkreślił, że organ powinien dysponować pisemnym dowodem doręczenia powiadomienia w tej sprawie. Braku tego nie eliminuje późniejsze oświadczenie pracownika przychodni, że zainteresowani zostali powiadomieni ustnie.

30.03.2020

WSA: Brakującego podpisu pod decyzją nie można uzupełnić

Administracja publiczna

Brak odręcznego podpisu pod decyzją sprawia, że należy ją uznać za wydaną z rażącym naruszeniem prawa. Taka wada nie może być usunięta poprzez uzupełnienie podpisu po doręczeniu decyzji stronie, ponieważ nie przewidują tego przepisy dotyczące prostowania i uzupełniania decyzji. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

30.03.2020

WSA: Niezaliczenie semestru nie musi oznaczać skreślenia z listy studentów

Szkolnictwo wyższe

W ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce przewidziano przesłanki obligatoryjne i fakultatywne skreślenia z listy studentów. Nieuzyskanie zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie należy do tych drugich. Dlatego rektor działa w takich sytuacjach w warunkach możliwości, a nie obowiązku. Wydana decyzja powinna więc zawierać szczegółowe uzasadnienie.

30.03.2020

WSA: Członków zespołu interdyscyplinarnego nie można zobowiązać do obecności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy nie może nałożyć na członków zespołu interdyscyplinarnego bezwzględnego obowiązku uczestnictwa w posiedzeniach tego gremium. WSA w Gdańsku uznał, że taka regulacja nie mieści się w granicach ustawowego upoważnienia do określenia warunków funkcjonowania zespołu.

28.03.2020

WSA: Niezgłoszenie wyrejestrowania odbiornika RTV nie wystarczy, aby żądać opłaty

Prawo cywilne

Wierzyciel żądał zaległych opłat abonamentowych. Twierdził, że wystarczającą przesłanką jest niezgłoszenie wyrejestrowania odbiornika RTV czy też niezłożenie reklamacji w sprawie nieuzyskania indywidualnego numeru identyfikacyjnego. WSA w Poznaniu uznał jednak, że pogląd ten narusza przepisy ustawy o opłatach abonamentowych.

28.03.2020

WSA: Pielęgniarka na OIOM-ie nie ma prawa do emerytury pomostowej

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne

Jeśli szpital nie wpisał do zarządzenia stanowiska starszej pielęgniarki Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii, jako pracy w szczególnych warunkach czy szczególnym charakterze, to inspekcja pracy nie ma prawa nakazać umieszczenia tego stanowiska w wykazie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

27.03.2020

Fiskus ma luz decyzyjny w udzielaniu ulg

Ordynacja

Nawet spełnienie przesłanki w postaci zaistnienia ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego nie oznacza powstania po stronie organów podatkowych obowiązku udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, a jedynie stwarza możliwość jej udzielenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy podatnik ma wydatki wyższe od deklarowanych dochodów. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.

27.03.2020

SN: Sąd karny uniewinnia, a sąd pracy udowadnia kradzież

Prawo karne Prawo pracy

Sąd Najwyższy uznał, że wyroki uniewinniające powoda od zarzutów współudziału w kradzieży betonu, nie mogły być przeszkodą do zwolnienia dyscyplinarnego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. Powód dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i naraził swego pracodawcę na straty.

26.03.2020

TSUE: Pytania o dyscyplinarki niedopuszczalne, ale nie wolno sędziów karać za ich zadawanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie systemu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów są niedopuszczalne - stwierdził w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE, odpowiadając na pytania sądów z Łodzi i Warszawy. Ale dodał, że zadawanie przez sędziów pytań nie może być podstawą dyscyplinarek wobec nich.

26.03.2020