WSA: O szczepieniu dziecka decyduje lekarz, a nie rodzic

Opieka zdrowotna

Realizacja szczepień obowiązkowych i kwalifikacja do ich podania u dziecka leży w gestii lekarza, który decyduje o tym po wykonaniu szczegółowego badania. Nie jest to decyzja rodzica, który ze względu na swoje przekonania sprzeciwia się wykonaniu szczepień w okresach uzasadnionych medycznie i epidemiologicznie. Tak orzekł WSA w Warszawie.

17.08.2019

WSA: Środki z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe nie pójdą na edukację

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorząd może zmienić przeznaczenie rezerwy celowej, która została utworzona z jego woli. Nie ma już natomiast takiej swobody przy rezerwach, których obowiązek powołania przewidują ustawy. Dlatego też WSA w Poznaniu stwierdził, że na działalność edukacyjną nie można przeznaczyć środków z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe.

16.08.2019

TSUE: Prawo musi chronić obrońcę dyskryminowanej osoby

Prawo pracy RODO

Krajowy prawodawca nie może ustanawiać warunków formalnych, które muszą być spełnione, aby pracownik występujący w obronie dyskryminowanego był chroniony. Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że mogłoby to poważnie ograniczyć wykrywanie i eliminowanie przypadków odmiennego traktowania ze względu na płeć.

16.08.2019

WSA: Organ podatkowy nie musi podawać w zawiadomieniach danych świadków

Ordynacja

Ordynacja podatkowa zobowiązuje organy do zapewnienia podatnikowi czynnego udziału w postępowaniu. W związku z tym skarbówka powinna zawiadamiać strony o terminach przesłuchiwania świadków. Nie oznacza to jednak, że pismo do strony musi szczegółowo wskazywać tezy dowodowe oraz osoby, które mają zostać przesłuchane - orzekł WSA w Łodzi.

16.08.2019

NSA: Reklama leku na żylaki wprowadza w błąd

Pacjent Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sformułowanie, że produkt leczniczy "Zwalcza obie przyczyny żylaków" oznacza obietnicę, że żylaki znikną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Tymczasem sporny lek tylko łagodzi objawy i zapobiega, więc reklama powinna być wycofana z obrotu, bo wprowadza w błąd odbiorców - dodał sąd.

16.08.2019

SN: Radca prawny uniknie kary, bo nie został właściwie powiadomiony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Radców Prawnych z powodu wadliwego doręczenia pisma informującego o terminie rozprawy. Tym samym obwinionemu zostało ograniczone prawo do obrony, co mogło mieć wpływ na treść orzeczenia - orzekł SN.

15.08.2019

Nie zawarto umowy pożyczki, więc pozwani nie zwrócą 180 tys. zł

Prawo cywilne Domowe finanse

Powód przekazał pozwanym pieniądze z uwagi na ich rozliczenia z jego partnerką. Strony nie łączyła jednak umowa pożyczki. Twierdzenia powoda, że strony zawarły taki kontrakt okazały się niewiarygodne. Co prawda umowa pożyczki może być zawarta w formie ustnej, ale konieczne jest udowodnienie tej okoliczności – orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.

15.08.2019

W podatkach dzień zapłaty to data obciążenia rachunku

Ordynacja CIT

Dniem zapłaty przy płatnościach przelewem jest dzień obciążenia rachunku zobowiązanego a nie dzień uznania rachunku. Zasada ta obowiązuje także przy ustalaniu ujemnych i dodatnich różnic kursowych oraz współczynnika zadłużenia w przepisach o niedostatecznej kapitalizacji. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

14.08.2019

WSA: Spółka skarbu państwa powinna ujawnić tajemnicę przedsiębiorcy

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po raz trzeci zobowiązał spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do realizacji wniosku o informację publiczną. Chodzi m.in o podanie sprawozdań zarządu, wykształcenia obecnych członków zarządu i planów finansowych przedsiębiorstwa.

14.08.2019

SN oceni, ile pieniędzy może żądać rodzina za opiekę nad chorym

Prawo cywilne Pomoc społeczna

Czy poszkodowanemu, który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, przysługuje odszkodowanie z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez rodzinę? - na to pytanie odpowie we wrześniu Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Niektórzy ubezpieczyciele uważają, że 5 zł za godzinę wystarczy, inni nie chcą płacić opiekunom wcale.

13.08.2019

WSA: Skorzystanie z programu integracji przez rodzinę nie zamyka go dla jej nowego członka

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Samorząd odmówił objęcia młodego cudzoziemca programem integracyjnym, ponieważ rodzina chłopca już raz korzystała z takiej pomocy przed jego urodzeniem. WSA w Gdańsku uznał, że nie było to słuszne rozstrzygnięcie, ponieważ każdy cudzoziemiec nabywa własne potrzeby integracyjne, które są niezależne od potrzeb pozostałych członków jego rodziny.

13.08.2019

WSA: Farma fotowoltaiczna bez warunku dobrego sąsiedztwa

Administracja publiczna Budownictwo

Farma fotowoltaiczna jest urządzeniem infrastruktury technicznej, więc nie musi spełniać warunku dobrego sąsiedztwa i dostępu do drogi publicznej. Specyfika takich inwestycji wyklucza bowiem możliwość ich dostosowania do cech zabudowy istniejącej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

13.08.2019

SN: Matematyczka słusznie pozbawiona pracy za złe wyniki i procesowanie się z dyrektorem

Kadry w oświacie Prawo pracy

Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielką matematyki było zgodne z prawem - potwierdził Sąd Najwyższy. Ocena jej pracy była negatywna, gdyż uczniowie twierdzili, że prowadzi zajęcia w sposób niezrozumiały. Ponadto matematyczka była złośliwa i donosiła na swoich uczniów do prokuratury, a dyrektorowi wytoczyła proces o zniesławienie.

13.08.2019

WSA: Pracownicze szafki ubraniowe nie mogą być rotacyjne

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Pracownicy nie mogą korzystać z tej samej szafki ubraniowej. Pracodawca ma obowiązek przydzielić każdemu z nich indywidualne miejsce do przechowywania odzieży. WSA w Poznaniu orzekł, że pracownik nie ma obowiązku zwolnienia szafy, by udostępnić ją kolejnemu pracownikowi, który rozpoczyna pracę na kolejnej zmianie.

12.08.2019

WSA: Wywiad środowiskowy można wykorzystać do więcej niż jednej decyzji

Pomoc społeczna

Wywiad środowiskowy powinien być co do zasady przeprowadzany do konkretnej sprawy. Jednakże w szczególnych sytuacjach praktyka ta nie może istotnie rzutować na prawidłowość wydanej decyzji. Szczególnie w sytuacji, gdy nie ma wątpliwości związanych z aktualnością wywiadu, który został przeprowadzony na potrzeby innego postępowania. Tak orzekł WSA w Białymstoku.

12.08.2019

NSA: Elementy ocenne we wniosku o interpretację to wada nie do usunięcia

Ordynacja

Wadliwe przedstawienie stanu faktycznego poprzez włączenie do tego opisu elementów ocennych to wada, która nie mogła zostać usunięta przez wezwanie wnioskodawcy do usunięcia braków. Organ zasadnie więc odmówił wszczęcia postępowania, co prawidłowo zaakceptował sąd I instancji. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

12.08.2019

SN: Przegląd prasy z całymi artykułami nie korzysta z prawa do cytowania

Prawo cywilne

Cytowanie całych utworów cudzego autorstwa to nie jest przegląd prasy - orzekł Sąd Najwyższy. - Agencja sprzedająca zbiory artykułów prasowych bez żadnego twórczego wkładu wyrządziła szkody powodowej spółce w postaci zmniejszenia zainteresowania wydawnictwem papierowym i internetowym oraz archiwami - dodał sąd.

12.08.2019

Pozwany uznaje powództwo, ale to powód przegrywa. Wszystko przez przedawnienie

Prawo cywilne Rynek i konsument

W obecnym stanie prawnym w sporze wytoczonym przeciwko konsumentowi sąd musi zbadać, czy roszczenie powoda nie jest przedawnione. Taka analiza jest przeprowadzana, nawet jeśli pozwany nie zgłosi zarzutu przedawnienia – orzekł Sąd Rejonowy w Człuchowie. Problematykę przedawnienia wyjaśnia adwokat Piotr Ruszkiewicz.

10.08.2019

SN: Ekstradycja do Białorusi ściganego za uprawę marihuany

Prawo karne

Nie wyklucza się ekstradycji w sytuacji, gdy w inny sposób niż na drodze sądowej odbywa się tymczasowe aresztowanie. Tą zasadą kierował się Sąd Najwyższy dopuszczając wydanie Białorusi ściganego plantatora konopi indyjskich, który zbiegł do Polski.

09.08.2019