SN: Rodzina nie dostanie zadośćuczynienia za pogorszenie stanu zdrowia

Prawo cywilne Finansowanie zdrowia

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu niejawnym oddalił skargę nadzwyczajną prokuratora generalnego w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę w postaci pogorszenia stanu zdrowia osoby bliskiej. Powodem było związanie uchwałą siedmiu sędziów tej Izby.

18.12.2019

SN: Cały majątek upadłego konsumenta wchodzi do masy upadłości

Prawo cywilne Rynek i konsument

Z dniem ogłoszenia upadłości współmałżonka nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego we wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości - stwierdził w uchwale siedmiu sędziów Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. To ważna uchwała w związku ze zmianami w prawie upadłościowym.

17.12.2019

Przerwy w naliczaniu odsetek przy przedłużającym się postępowaniu

Ordynacja

Kwestia odsetek za zwłokę nie może być rozstrzygana w postępowaniu wymiarowym. Organy powinny wyjaśnić spór co do przerw w naliczaniu odsetek za zwłokę i zbadać, czy to opóźnienie powstało z winy podatnika. Sąd administracyjny powinien wskazać podstawę prawną rozstrzygnięcia w kwestii przerw w naliczaniu odsetek. Potwierdza to najnowszy wyrok NSA.

16.12.2019

SN: Upomnienie dla niestarannego lekarza, który nie zapobiegł obumarciu płodu

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ginekolog naruszył zasady etyki poprzez brak staranności przy badaniu pacjentki w ciąży. Nie poświecił jej dość czasu i zamiast skierować na oddział szpitalny, zalecił powrót do domu, co było błędem zakończonym zgonem płodu - orzekł Sąd Najwyższy, utrzymując w mocy wymierzoną przez sąd lekarski karę upomnienia.

16.12.2019

Szpital zapłaci 140 tys. zł za chustę w brzuchu

Opieka zdrowotna

Do 140 tys. zł podwyższył Sąd Apelacyjny w Lublinie wysokość zadośćuczynienia, jakie ma zapłacić szpital z Tomaszowa Lubelskiego pacjentce, której po operacji pozostawiono w brzuchu serwetę z gazy. W sprawie toczył się też proces karny w którym stwierdzono niedopełnienie obowiązków przez instrumentariuszkę.

14.12.2019

Udział gości w imprezach nie zawsze kosztem spółki

CIT PIT BHP

Wydatki związane z organizacją imprez, których głównym celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród pracowników, będą stanowiły dla spółki koszty uzyskania przychodów, ale tylko w części przypadającej na pracowników firmy, ich rodzin, emerytów oraz zleceniobiorców. Wynika to z niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

13.12.2019

SN: Członkowie SKOK Wołomin nie muszą zwracać wkładów

Prawo cywilne Domowe finanse Finanse

Syndyk upadłej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej nie może żądać od jej członków i jednocześnie klientów, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bez wcześniejszej uchwały walnego zgromadzenia - orzekł w czwartek 12 grudnia br. Sąd Najwyższy.

13.12.2019

Izba Dyscyplinarna SN: Adwokata obowiązuje ścisła tajemnica

Prawnicy

Adwokata obowiązuje bezwzględna tajemnica co do powziętych w czasie udzielania pomocy prawnej informacji, nawet jeśli sąd go z niej zwolni - orzekł Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę finansową. Izba Dyscyplinarna wydała wyrok mimo wniosku strony, skierowanego do I Prezes SN o przeniesienie rozpoznawania sprawy do Izby Karnej.

12.12.2019

Najwyższa kara za naruszenie RODO uchylona przez sąd

RODO

Spółka powinna poinformować indywidualnych przedsiębiorców, że przetwarza ich dane, ale tylko tych, którzy aktualnie prowadzą działalność lub ją zawiesili. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który w środę częściowo uchylił decyzję prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w tym karę w wysokości 943 tysięcy złotych dla firmy Bisnode.

12.12.2019

SN: Wyłudzenie zasiłku chorobowego kończy się zwrotem składek przez płatnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako organ rentowy może wybrać płatnika składek czyli podmiot zobowiązany do zwrotu świadczenia pobranego nienależnie przez świadczeniobiorcę - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

11.12.2019

TK: Pozbawienie wspólników majątku niekonstytucyjne

Spółki

Przepis pozwalający na przejęcie przez Skarb Państwa majątku spółki, która została uznana za wykreśloną z rejestru jest niekonstytucyjny. Tak uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. - Pozbawienie wspólników praw majątkowych wychodzi poza cel ustawy, którym jest wzmocnienie pewności obrotu i ochrony osób trzecich – uzasadniał sędzia Leon Kieres.

11.12.2019

Izba Dyscyplinarna nie uznaje wezwania I prezes i nadal orzeka

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nie uznaje wyroku Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, realizującego zalecenia Trybunału Sprawiedliwości UE i rozpatruje kolejne sprawy dyscyplinarne. Ignoruje także wezwanie I prezes SN o powstrzymanie się od orzekania. A jeden z orzekających we wtorek sędziów uprzedził wzywane osoby, że jeśli nie będą stawiać się na rozprawy to czynią to na własne ryzyko.

10.12.2019

Uchwała NSA: Podatek od gruntów pod liniami płaci właściciel

Podatki i opłaty lokalne

Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Lasami Państwowymi umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości od tych gruntów. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała w składzie siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

10.12.2019

SN: Odmowa prawa do renty rodzinnej, gdy jest renta z powodu schizofrenii

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Lekarz ze specjalizacją radiologa stał się niezdolny do pracy 13 lat po ukończeniu studiów. ZUS i sądy pracy odmówiły 52-letniemu mężczyźnie wypłacenia renty rodzinnej po ojcu, gdyż nie spełniał warunków, jakie stawia ustawa emerytalna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

10.12.2019

Komornicy ukarani za uchwałę godzącą w konkurencję

Prawo cywilne Prawnicy

Krajowa Rada Komornicza nakazała bezprawnie zaniżanie kosztów egzekucji i niepobieranie zaliczek od wierzycieli, gdyż pięć lat temu komornicy mieli status inny niż obecnie, byli przedsiębiorcami - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

09.12.2019

SN: Cel zmowy cenowej wystarczy do ukarania firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi udowadniać, że porozumienie cenowe wywarło negatywny skutek na rynku, ponieważ zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku - orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację dotyczącą handlu rowerami.  

09.12.2019

SN: Warunki rozwiązania umowy z operatorem muszą być czytelne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Udostępnienie sygnału, sposób zapłaty i cena - to są cechy świadczenia głównego operatora i nie mogą być zaskarżone jako klauzule niedozwolone - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego z powodu orzeczenia ponad żądanie, co do zapisu, którego we wzorcu umowy nie było.

09.12.2019

SN: Przekonania prokuratora nie są ważniejsze od dobra dziecka

Prawo rodzinne Prokuratura

Prokurator nie może się kierować osobistymi przekonaniami w przypadku, gdy występuje o zaprzeczenie ojcostwa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Sąd zawsze musi badać, czy dobro dziecka w tym wypadku będzie zachowane, a także rozważyć, czy zaprzeczenie ojcostwa leży w jego interesie - dodał.

07.12.2019