Nowelizacja ustawy zaopatrzeniowej podpisana

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy zaopatrzeniowej, której celem jest uregulowanie zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury mundurowej i wojskowej - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od ich opublikowania.

18.05.2022

Cudzoziemiec może zostać zatrudniony na odległość

Prawo pracy

Rygorystyczne pojmowanie wymogu stosowania formy pisemnej dla umów tak powszechnych jak umowy o pracę, jest oderwane od realiów współczesnej rzeczywistości społecznej oraz gospodarczej. Nie sposób zgodzić się ze stanowiskiem, że w obecnym staniem prawnym nie jest dopuszczalne zatrudnienie cudzoziemca bez zachowania formy pisemnej, czy też że tego typu czyn w każdym wypadku będzie stanowił wykroczenie.

18.05.2022

Ustawa o obronie Ojczyzny nie chroni tych, których miała chronić

Prawo pracy

Wbrew intencjom ustawodawcy, małżonkowie żołnierzy odbywających obowiązkową zasadniczą służbę wojskową nie są w żaden sposób chronieni przed utratą pracy. To tylko jeden z wadliwych przepisów ustawy o obronie Ojczyzny. Zdaniem prawników, konieczne jest usystematyzowanie tej ustawy w kontekście całego systemu prawa.

18.05.2022

Związkowcy mają propozycję wzrostu wynagrodzeń w 2023 r.

Samorząd terytorialny Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

W 2023 r. wynagrodzenia powinny wzrosnąć co najmniej o 13,41 proc., pracownicy państwowej sfery budżetowej powinni zarabiać co najmniej 20 proc. więcej, a minimalne wynagrodzenie powinno wzrosnąć od 1 stycznia 2023 r. o 16,28 proc., czyli o 490 zł, a od 1 lipca - o kolejne minimum 7,15 proc. (250 zł). Związkowcy przedstawili swoją propozycję podwyżek płac w piśmie do Ministerstwa Finansów.

17.05.2022

ZNP: Zmiany w awansie nauczyciela nie zachęcą do wybrania tej ścieżki kariery

Kadry w oświacie Prawo pracy

Proponowany przez ministerstwo edukacji i nauki nowy system awansu zawodowego nie jest zmianą projakościową - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego, który negatywnie zaopiniował projekt zmian w Karcie Nauczyciela. Związek zauważa, że na pewno nie spełni to oczekiwań w postaci przyciągnięcia chętnych do tego zawodu.

17.05.2022

Badanie: Ponad połowa Polaków nie zna różnic między umową o pracę a B2B

Rynek Prawo pracy

Aż 55 proc. ankietowanych Polaków nie wie, czym różni się umowa o pracę od kontraktu B2B. Z kolei 56 proc. badanych twierdzi, że warunki pracy na zasadzie B2B są dla nich niezrozumiałe. Jednocześnie aż 83 proc. respondentów zwraca dużą uwagę na proponowany przez pracodawcę rodzaj umowy - wynika z badania "Umowa o pracę kontra B2B".

17.05.2022

Raport: Ponad milion złotych mogą tracić firmy w Polsce na jednym wypadku w miejscu pracy

Prawo pracy BHP

Ciężki wypadek w zakładzie pracy kosztuje pracodawcę średnio ponad 1 mln zł, a niekiedy nawet wielokrotność tej kwoty – wynika z najnowszego raportu Ayming Polska i BCC. Ryzyko wypadków może rosnąć wraz z pełnym powrotem pracowników do pracy. Co za tym idzie, zadbanie o bezpieczeństwo staje się nie tylko kwestią zdrowia zatrudnionych i etyki pracodawcy, ale także czynnikiem kosztowym.

17.05.2022

Pracodawca ma obowiązki powierzając wykonywanie pracy obywatelom Ukrainy na podstawie specustawy

Prawo pracy Ukraina

Podmiot powierzający wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy ma obowiązek powiadomić o tym właściwy powiatowy urząd pracy w terminie 14 dni od dnia podjęcia przez obcokrajowca pracy. W praktyce więc może podpisać z takim cudzoziemcem umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną i powierzyć mu wykonywanie pracy/czynności, a następnie - w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy - powiadomić o tym fakcie powiatowy urząd pracy.

17.05.2022

Badanie EY: W czasie pandemii polskie firmy niechętnie przechodziły na tryb pracy zdalnej

Prawo pracy

Zdalny model funkcjonowania był w najlepszym przypadku zjawiskiem przejściowym. W aż 49 proc. firm pracownicy biurowi nieustannie działali w trybie stacjonarnym, a jedynie w 11 proc. organizacji wykonywali swoje obowiązki „na odległość” – wynika z badania EY. Co więcej, w 72 proc. przebadanych przedsiębiorstw, które pracowały w formie zdalnej, nastąpił już powrót do biur lub stanie się to w najbliższej przyszłości.

16.05.2022

Rozpoczęły się Europejskie Dni Pracodawców 2022

Rynek Prawo pracy

W dniach 16 – 20 maja 2022 r. odbywa się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, w ramach którego sieć Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia organizuje Europejskie Dni Pracodawców 2022 – przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W Polsce wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy przeprowadzą ponad 400 wydarzeń o różnorodnej tematyce.

16.05.2022

COVID-19: Pracodawca nie może dziś pytać o szczepienie i przebytą infekcję. Jesienią może się to zmienić

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Można samodzielnie dokonywać wykładni Karty Praw Podstawowych UE - twierdzą niektórzy eksperci. Jest to jednak ryzykowne. Bezpieczne rozwiązanie mogłoby przynieść dopiero uchwalenie poselskiego projektu ustawy w sprawie COVID-19. Zdaniem prawników, ma on szansę wejść w życie już jesienią br. i pozwolić pracodawcom pytać o szczepienie przeciw COVID-19 lub wynik testu.

16.05.2022

Likwidacja pracodawcy i zakładu pracy to nie to samo – ustawa o obronie Ojczyzny sprzeczna z Kodeksem pracy

Prawo pracy Wojsko

Pracodawcy nie mogą rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem powołanym do pełnienia zasadniczej służby wojskowej albo terytorialnej służby wojskowej bez jego zgody. Możliwe jest to za porozumieniem stron, dyscyplinarnie lub z powodu likwidacji pracodawcy albo zakładu pracy. To akurat dwie różne rzeczy. To pomyłka ustawodawcy, a przynajmniej sprzeczność ustawy o obronie Ojczyzny z kodeksem pracy - piszemy o tym w najnowszym Legal Alercie.

16.05.2022

SN: Urzędnik skarbowy był dyskryminowany, miał prawo do odszkodowania

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy

Wygaśnięcie stosunku pracy w izbie skarbowej było niezgodne z prawem i w związku z tym, zwalniany pracownik miał prawo domagać się zasądzenia stosownego odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że ujawnienie służby w organach bezpieczeństwa państwa nie może być podstawą pozbycia się pracownika. Zwłaszcza, gdy przez wiele miesięcy wykonywał sumiennie pracę dla organów skarbowych.

16.05.2022

Rozporządzenie w sprawie zniesienia stanu epidemii w Polsce już opublikowane

Pacjent Rachunkowość Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Znowelizowane rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z COVID-19 stanowi, że od 16 maja obowiązujący dotąd stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Nie oznacza to jednak zniesienia niektórych ograniczeń pandemicznych.

14.05.2022

MRiPS: Rośnie liczba ubezpieczonych ukraińskich pracowników

Rynek Prawo pracy

Pod koniec kwietnia 2022 roku w Polsce do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych było już 970 tys. cudzoziemców. Najliczniejszą grupę - niemal 700 tys. - stanowili pracownicy z Ukrainy. Aż 132 tysiące to osoby, które zostały zatrudnione w ostatnich miesiącach dzięki nowej uproszczonej procedurze – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

13.05.2022

Strasburg: Skazanie związkowca za odmowę przyjęcia nowych członków naruszyło Konwencję

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Skazanie przez sąd karny przedstawiciela związku zawodowego za odmowę przyjęcia 15 nowych osób do grona członków związku stanowiło naruszenie swobody zrzeszania się - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. I podkreślił, że intencją skarżącego nie było permanentne odrzucenie ich kandydatur, lecz wstrzymanie się z procedurą przyjmowania nowych członków do kolejnego walnego zebrania.

13.05.2022

RPO: Sankcje wobec Rosji potrzebne, ale ochrona polskich pracowników też

Prawo pracy Ukraina

Umieszczenie podmiotu wspierającego agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jego pracowników natychmiastowe odebranie źródła utrzymania i innych świadczeń. I nie mogą oni wystąpić o zaspokojenie roszczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zdaniem RPO, który interweniuje w tej sprawie, przepisy powinny przewidywać ochronę praw pracowniczych.

12.05.2022

Badanie: Kandydaci chcą szybciej uzyskać informacje o pracodawcach

Prawo pracy HR

Brak listy z ofertami pracy, zdawkowe informacje o działalności firmy, nieoznaczona lokalizacja, mało czytelny opis korzyści i możliwości rozwoju - to powody, dla których osoby szukające pracy zniechęcają się, gdy przeglądają strony internetowe pracodawców. Tymczasem najnowszy raport eRecruiter pokazuje, aż 85 proc. kandydatów śledzi oferty pracy właśnie na firmowej stronie internetowej.

12.05.2022

Status bezrobotnego w urzędzie pracy nie dla osób w wieku powyżej 60 i 65 lat

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zmiany definicji osób bezrobotnych, by mogły się do nich zaliczać osoby w wieku emerytalnym, które chcą pozostać aktywne na rynku pracy, domagał się autor petycji do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W opinii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmiana ta niosłaby ze sobą więcej minusów niż plusów, a bardziej odpowiedni dla tych osób jest status poszukujących pracy.

12.05.2022

Ministrowie zdrowia i rodziny wysadzą w powietrze pracę zdalną w Polsce

Prawo pracy Koronawirus

Jeśli rząd nie zapanuje nad tworzonym prawem, to minister zdrowia oraz minister rodziny i polityki społecznej odbiorą pracodawcom i Polakom już od 16 sierpnia 2022 r. możliwość wykonywania pracy zdalnej. Taki będzie skutek projektowanych przez nich przepisów: rozporządzenia o odwołaniu stanu epidemii i projektu nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającego pracę zdalną.

12.05.2022