Szczepaniak: Ministerstwo dyskryminuje szpitale najlepiej wynagradzające pracowników

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Im gorzej szpital płacił swojemu personelowi, tym lepiej dla niego, bo dostawał więcej środków na wzrost wynagrodzeń do poziomu minimalnego. Placówki zatrudniające więcej pracowników na umowy inne niż o pracę były dyskryminowane - twierdzi Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

23.11.2021

Badanie: Większość firm ułatwia rodzicom łączenie pracy z opieką nad dziećmi

Prawo pracy

Niemal trzy czwarte pracujących rodziców przyznaje, że pracodawca stworzył im odpowiednie warunki do łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, a ponad połowa ocenia, że polityka prorodzinna jest ważna dla ich pracodawcy – takie wnioski płyną z badania Kantar dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

22.11.2021

MF i ZUS: To ostatni moment na zalegalizowanie zatrudnienia

CIT PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Przełom grudnia i stycznia to najlepszy moment na zalegalizowanie zatrudnienia pracowników i odejście od praktyki wypłacania im części wynagrodzenia „pod stołem”. Od 1 stycznia 2022 r. odpowiedzialność za tę sytuację spadnie wyłącznie na pracodawcę – przypomnieli w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

22.11.2021

Pracownicy oczekują uznania od pracodawców - najbardziej przed świętami

Prawo pracy

Grudzień i zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to według 93 proc. pracowników w Polsce dobra okazja do podziękowania za ich pracę. Ten czas jest najtrudniejszym okresem w roku pod względem wyzwań finansowych. Pracownicy oczekują też benefitów, które odciążą ich portfele i pomogą uporać się z rosnącymi wydatkami.

22.11.2021

Prof. Rączka: Kończy się czas tradycyjnego prawa pracy

Prawo pracy

Tempo zmian, jakie zachodzą na naszym rynku pracy, jest olbrzymie. To jest zupełnie inny świat, inne realia niż były jeszcze 10-15 lat temu. Na pewno czas tradycyjnego prawa pracy mija bezpowrotnie i wszyscy musimy nauczyć się żyć w zróżnicowanych formach zatrudnienia – mówi prof. dr hab. Krzysztof Rączka, sędzia Sądu Najwyższego.

22.11.2021

Coraz więcej zwolnień - wypalenie zawodowe wkrótce oficjalną chorobą

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

W 2020 roku znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zarejestrowano ich 1,5 mln, łącznie na 27,7 mln dni absencji chorobowej – wynika z danych ZUS. Od przyszłego roku tego typu zwolnień może być jeszcze więcej, bo objawy tzw. wypalenia zawodowego będą mogły być podstawą do wystawienia L4.

20.11.2021

MEiN: Na razie bez zmian w czasie pracy nauczycieli akademickich

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Nauczyciele akademiccy podczas pandemii musieli się nauczyć hybrydowej pracy, wiązało się to czasem z dodatkowymi obowiązkami. Resort nauki poinformował jednak, że nie zamierza nowelizować przepisów dotyczących czasu pracy - pozostawi kompetencje do regulowania tej kwestii w rękach pracodawców.

19.11.2021

Teraz posłowie PiS wniosą projekt o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 – poinformował w środę poseł Czesław Hoc (PiS). Jak wyjaśnił, będzie to projekt grupy posłów PiS, chociaż wcześniej wielokrotnie informowano o pracach nad taką regulacją w ramach rządu. Sejm projektem może się zająć na posiedzeniu w dniach 1-2 grudnia.

17.11.2021

NSA: Były członek zarządu spółki zapłaci na PFRON z własnej kieszeni

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Spółka nie regulowała swoich wymagalnych zobowiązań. Przyczyna ich niewykonywania oraz liczba wierzycieli nie mają znaczenia dla określenia stanu niewypłacalności, który powinien prowadzić do ogłoszenia upadłości spółki. Jeżeli członek zarządu nie zrobił tego we właściwym czasie, to za zaległości zapłaci z własnej kieszeni. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

17.11.2021

Sąd: Nie można zmniejszyć etatu tylko po to, by nie płacić minimalnego wynagrodzenia

Prawo pracy HR

Z powodu wzrostu wysokości minimalnej płacy, pracodawcy brakowało pieniędzy na wypłatę świadczeń. Postanowił więc zmniejszyć wymiar czasu pracy, bez zmiany zakresu obowiązków. Sądy nie zaaprobowały takiego postępowania, ponieważ sytuacja finansowa nie zwalnia pracodawcy z powinności zapewnienia wynagrodzenia na co najmniej minimalnym poziomie.

16.11.2021

Pracodawca musi systematycznie oceniać ryzyko zawodowe

Prawo pracy BHP

Pracodawca powinien wdrażać odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne w celu zapobiegania i ograniczania ryzyka zawodowego. Ocena tego ryzyka polega na systematycznym badaniu wszystkich aspektów pracy w celu stwierdzenia, jakie zagrożenia w środowisku pracy mogą być powodem pogorszenia się stanu zdrowia pracownika i czy mogą one zostać wyeliminowane.

15.11.2021

Chorobowe w 5 minut - w sieci trwa boom na kupowanie L4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Na rynku medycznym pojawiły się w ubiegłym roku firmy, których działalność ogranicza się głównie do wystawiania zwolnień lekarskich. Teleporady odciążyły służbę zdrowia w krytycznym momencie, ale wzmocniły też, niestety, bardzo łatwy proceder wyłudzania L4. Jak twierdzą prawnicy, tak krótkie zwolnienia są trudne do sprawdzenia, ZUS rzadko je kontroluje, a za nienależne wolne - płacą pracodawcy.

15.11.2021

WSA: Trzeba udostępnić informacje o wydatkach z funduszu socjalnego szkoły

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Informacja wydatkach z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w liceum, w tym o szeroko pojętych wynagrodzeniach, jest informacją publiczną. Na taką kwalifikację wpływa między innymi fakt, że zasady tworzenia i gospodarowania tym funduszem reguluje ustawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

15.11.2021

Więcej seniorów pracuje, rząd zapowiada kolejne zachęty

Emerytury i renty Prawo pracy

Przybywa osób aktywnych zawodowo w wieku powyżej 60. roku życia, ale rząd chce jeszcze wzmocnić ten trend i zapowiada kolejne rozwiązania mające zachęcać tę grupę do pozostawania w pracy lub podejmowania nowej. W grudniu 2020 roku pracujących emerytów było o około 35 proc. więcej niż w grudniu 2015 r.

14.11.2021

Sąd: Skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego nie świadczy o pozorności umowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Nie można wywodzić pozorności umowy o pracę z samego faktu, że w stosunkowo niedługim czasie od jej zawarcia, pracownik zaczyna korzystać ze zwolnień lekarskich. Nawet jeśli strony mają świadomość co do wystąpienia w przyszłości zdarzenia uprawniającego do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, to nie ma podstaw do uznania, że umowa miała na celu obejście prawa.

13.11.2021

Nierówność płci wciąż widoczna w różnicy płac. RPO wskazuje, jak temu przeciwdziałać

Prawo pracy Finanse

Luka płacowa między mężczyznami a kobietami w Polsce zwiększyła się. W 2019 r. mężczyźni zarabiali średnio o blisko 9 proc. więcej niż kobiety, podczas gdy w 2015 r. ta przewaga wynosiła około 7 proc. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, co należy zrobić, aby wyeliminować tę przeszkodę, będącą zarazem wyrazem nierówności płci.

12.11.2021

Wypłata środków z PPK nie musi wiązać się z zapłatą podatku

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych (PPK), korzystający z oszczędności zgromadzonych w tym programie, nigdy nie płaci z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych według skali podatkowej. Po spełnieniu warunków określonych w przepisach, nie płaci także podatku od zysków kapitałowych.

12.11.2021

Nowelizacja ustawy o PAŻP - będzie zmiana czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego

Prawo pracy

Maksymalny wymiar operacyjnego czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego wzrośnie z przeciętnych 30 do przeciętnych 36 godzin na tydzień - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Zyska na tym Agencja, która będzie musiała im płacić mniej za nadgodziny.

10.11.2021

Składka zdrowotna, tak jak składka na ZUS, z mechanizmem ograniczającym?

Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład

Od 1 stycznia zmienią się zasady płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przede wszystkim jednak nie będzie już można poniesionych na ten cel wydatków odliczyć w rocznym PIT. A skoro tak, to - zdaniem prawników - należy wprowadzić mechanizm ograniczający jej wysokość. Nie brakuje jednak głosów, że chaos, jaki spowodują wprowadzane zmiany, spowoduje konieczność uporządkowania Polskiego Ładu.

09.11.2021

Projekt ustawy ułatwiający zatrudnianie cudzoziemców skierowany do Sejmu

Rynek Prawo pracy

Przewlekłość postępowań oraz skomplikowana procedura wydawania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę to główne czynniki utrudniające zatrudnienie imigrantów spoza Unii Europejskiej w Polsce - twierdzi Rzecznik MŚP. Po ponad dwuletnich jego staraniach rząd przygotował projekt ustawy, który ma ułatwić procedury związane z wydawaniem pozwoleń na zatrudnienie cudzoziemców.

08.11.2021