Mobbing sądów nie oszczędza, pracownicy mówią dość

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Najciemniej pod latarnią, więc i w sądach, stojących na straży prawa, coraz częściej zdarzają się sytuacje, które pracownicy określają jako mobbing lub dyskryminację. Co więcej - jak mówią - o prawa pracownicze walczy się tu zdecydowanie trudniej, bo brakuje regulaminów, szkoleń i przeświadczenia, że można wygrać. A sprawy nie ułatwiają braki kadrowe i pandemiczne zaległości.

28.06.2021

Coaching może być wsparciem pracowników w trudnych sytuacjach

Prawo pracy Zarządzanie

Narzędzia coachingowe stosowane w trakcie rozmów mają służyć przede wszystkim rozwojowi pracownika. W obecnej sytuacji okazuje się jednak, że te umiejętności możemy również wykorzystać do wsparcia naszych pracowników w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami i emocjami. Przykład Anny, który prezentujemy ilustruje, jak postępować w takich sytuacjach.

26.06.2021

Pracodawcy RP mają 28 uwag do projektu pracy zdalnej

Prawo pracy

Umożliwienie pracownikom wykonywania pracy zdalnej - częściowo lub całościowo z więcej niż jednego miejsca oraz dopuszczenie elektronicznej formy dokumentów przy wypowiadaniu/rozwiązywaniu umowy o pracę z pracownikiem zdalnym w trakcie wykonywania przez niego pracy zdalnej to tylko niektóre propozycje zmian do projektu zmian w Kodeksie pracy, która ma na stałe uregulować pracę zdalną,

25.06.2021

Sygnaliści jeszcze poczekają na ochronę w polskim prawie

Prawo pracy RODO Prawo unijne

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii czeka na wpis do rządowego wykazu prac legislacyjnych założeń do projektu ustawy o sygnalistach i jednocześnie pracuje nad projektem. Termin na wdrożenie unijnej dyrektywy upływa 16 grudnia, a resort planuje konsultacje społeczne w III kwartale br. Zainteresowane organizacje zastanawiają się, czy wystarczy czasu na przygotowanie dobrej ustawy.

25.06.2021

Sejm uchwalił nowelę przedłużającą kadencję organów statutowych związków zawodowych

Prawo pracy Koronawirus

Kadencje organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy będą mogły być przedłużone w związku z epidemią COVID-19, nie dłużej jednak niż do 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – przewiduje nowelizacja ustawy, którą w czwartek uchwalił Sejm.

24.06.2021

GIP: Zasady przeprowadzania kontroli w miejscu pracy zdalnej powinny być szczegółowo określone w Kodeksie pracy

Prawo pracy BHP

Pełne bezpieczeństwo osób wykonujących pracę zarobkową, także w formie zdalnej, oraz jasne przepisy w tym zakresie to najważniejsze kwestie w działalności Państwowej Inspekcji Pracy – zapewniała Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, podczas ogólnopolskiej konferencji „Praca zdalna – dylematy społeczno-prawne”. GIP był jej organizatorem, pomysłodawcą i moderatorem.

24.06.2021

GUS: Bezrobocie według BAEL w I kw. 2021 r. wyniosło 4,0 proc.

Prawo pracy

Stopa bezrobocia liczona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w I kwartale 2021 r. 4,0 proc. wobec 3,1 proc. w IV kwartale 2020 r. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Natomiast stopa bezrobocia w maju 2021 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,3 proc. w kwietniu.

24.06.2021

Firma, chcąc ochronić załogę, dowie się, kto się zaszczepił

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus szczepienia

Pracodawcy muszą wiedzieć, kto z pracowników jest zaszczepiony, bo od tej informacji zależy bezpieczeństwo załogi. Coraz więcej prawników uważa, że dobro wspólnoty zakładu pracy należy w takiej sytuacji stawiać nad dobrem osobistym. Skłaniają się ku temu także sądy. Przydałaby się jednak konkretna podstawa prawna w krajowych przepisach o przetwarzaniu danych.

24.06.2021

MZ: Zgłoś pracowników na szczepienia w miejscu pracy

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Zdrowia zachęca pracodawców do zgłaszania pracowników i ich rodzin na szczepienie przeciw SARS-CoV-19 w miejscu pracy. I udostępnia link, pod którym można wypełnić stosowny formularz. Z tej możliwości skorzystać mogą wszystkie przedsiębiorstwa, których pracownicy chcieliby się zaszczepić.

23.06.2021

Mężczyżni chętnie korzystają z urlopu ojcowskiego, ale urlop rodzicielski wciąż zostawiają kobietom

Prawo pracy

Urlop ojcowski jest trendy. Ojcowie chętnie korzystają z tego 2-tygodniowego urlopu. Od stycznia do maja bieżącego roku w całym kraju skorzystało z niego ponad 65 tys. ojców. W tym samym okresie na urlop rodzicielski, który przysługuje po urlopie macierzyńskim zdecydowało się zaledwie 1,9 tys. mężczyzn. Wciąż to kobiety zostają z małymi dziećmi w domu.

23.06.2021

Pracujący zdalnie skarżą się na pracodawców tylko w ostateczności

Prawo pracy

Od początku 2021 roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęły tylko trzy skargi na pracodawców dotyczące wykonywania pracy zdalnej – dowiedział się serwis Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, to dlatego, że pracownicy cenią sobie możliwość pracy zdalnej. Skarżą się dopiero w sytuacjach naprawdę konfliktowych.

23.06.2021

Pokorne ciele nawet sześć matek ssie - świadczenia z ZFŚS także na ułamek etatu

Pomoc społeczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny zatrudniony w kilku szkołach może pobierać w każdej z nich świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a ze względu na ich fakultatywność rodzi to czasem niesnaski. Sytuacji nie poprawią zapowiadane zmiany w Karcie Nauczyciela. Problem dotyczy też zatrudnionych na częściach etatów w innych branżach.

23.06.2021

Lewiatan i OPZZ nagrodzili 9 najlepszych agencji zatrudnienia

Prawo pracy

Abalone Poland, Adecco Poland, Contrain Poland, Devire, Manpower Group, OTTO Work Force Solutions, Randstad Polska, Trenkwalder & Partner oraz Work Service – to agencje zatrudnienia, które otrzymały certyfikat „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom”. Przyznały go Konfederacja Lewiatan i OPZZ, by promować najlepsze agencje zatrudnienia.

22.06.2021

Lewiatan: Pracodawcy planują zwiększać zatrudnienie i podwyższać wynagrodzenia

Prawo pracy

Nastroje wśród pracodawców poprawiają się – wynika z 43. edycji badania Plany Pracodawców przeprowadzanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia. W związku ze stopniowym znoszeniem obostrzeń zamierzają zwiększać zatrudnienie oraz – choć w znacznie mniejszym stopniu – podnosić wynagrodzenia. Ponad połowa pracodawców chce też utrzymać możliwość pracy zdalnej.

22.06.2021

Prawo do bycia offline - realna ulga dla pracowników czy tylko dodatkowe obowiązki dla pracodawców?

Prawo pracy

Cyfryzacja pracy niesie wiele korzyści. W wielu zawodach pracę można świadczyć z dowolnego miejsca na świecie, a w wielu branżach – pozyskiwać talenty z każdej części globu. Dla pracodawców to szansa na znaczące oszczędności, a dla pracowników – nadzieja na równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jednak są też negatywne aspekty tego zjawiska w środowisku pracy.

22.06.2021

Strategia demograficzna - nie wystarczy rodzić dzieci, trzeba też zachęcać ludzi do pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zwiększenie liczby pracujących, przegląd wszystkich świadczeń socjalnych pod kątem kryterium dochodowego oraz ujednolicenie sposobu jego liczenia, to rozwiązania, które mogą uratować system zabezpieczenia społecznego. Problemem nie jest tylko mała liczba urodzeń, co sugeruje rządowa Strategia Demograficzna, ale też coraz dłuższe życie Polaków. Potrzebne są więc zachęty do pracy.

22.06.2021

PIP nie musi kontrolować pracującego zdalnie, ale może sprawdzić pracodawcę

Prawo pracy BHP Dofinansowanie do wynagrodzeń

Nie można wykluczyć, że w celu zbadania wypadku przy pracy zdalnej ze skutkiem śmiertelnym konieczne będą, dokonane przez PIP, oględziny miejsca wypadku, np. miejsca zamieszkania pracownika, lub stanu technicznego narzędzi pracy. Będą to jednak wyjątkowe sytuacje - stwierdza Ministerstwo Rozwoju, Prawy i Technologii. Inspekcja powinna natomiast sprawdzać pracodawcę

21.06.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski