Odzież ochronna obowiązkowa - nawet w czasie upałów

Prawo pracy BHP

Przepisy bhp nie dopuszczają ograniczenia stosowania odzieży ochronnej w okresie letnim ze względu na wysokie temperatury - twierdzi specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Maciej Ambroziewicz. Zwraca uwagę jednak, że tam gdzie tylko to możliwe, pracodawca powinien zastępować odzież wykonaną ze sztucznych tkanin taką z naturalnych materiałów.

21.06.2019

Łatwo będzie wyjąć pieniądze z PPK - ustawa do zmiany?

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych została napisana niechlujnie. Np. w przypadku poważnej choroby pracownik będzie mógł wypłacić część swoich środków bez żadnych opłat, opierając się na zaświadczeniu stomatologa lub lekarza rodzinnego - wskazują niektórzy eksperci.

19.06.2019

Lewiatan ma pomysł jak przyśpieszyć inwestycje prywatne w Polsce

Prawo pracy HR

Dostosowanie podstaw programowych w szkołach do nowoczesnej gospodarki, zmiany w Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji, zachowanie górnego limitu składek na ZUS, wydłużenie okresu, na który rejestrowane jest oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi z 6 do 18 miesięcy - to tylko niektóre postulowane przez Konfederację Lewiatan zmiany

19.06.2019

Minister proponuje inspektorom weterynaryjnym podwyżki, ale protest trwa

Rynek Prawo pracy

Na ten cel przeznaczono w tym roku 20 mln zł. Od przyszłego roku na podwyżki ma trafić 48 mln zł - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. Zapowiedzi o podwyżkach nie kończą jednak protestu - poinformował zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

18.06.2019

WSA: Drzemka na służbie w strefie granicznej jest niedozwolona

Prawo pracy

Zachowanie funkcjonariusza Straży Granicznej było nieprawidłowe, gdyż jeden funkcjonariusz miał obowiązek patrolować most w Dorohusku, a drugi mógł pozostawać w pomieszczeniu. Przerwę należy zgłosić dowódcy, a nie drzemać na służbie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

18.06.2019

Ukraińscy pracownicy w Polsce chcieliby wyjechać do Niemiec, ale nie spełniają wymogów

Rynek Prawo pracy

Co trzeci pracujący w Polsce obywatel Ukrainy już planuje podjęcie zatrudnienia w Niemczech, ale jedynie 2,6 proc. zatrudnionych w Polsce ukraińskich pracowników spełnia główne kryteria stawiane przez rząd w Berlinie. Jednak 45 proc. z nich planuje kontynuację swojej kariery zawodowej w innych państwach - wynika z badania

17.06.2019

Kadra menadżerska może odpowiadać karnie za dopuszczenie do mobbingu

Prawo pracy HR

Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi, a pracownik, który wskutek mobbingu doznał rozstroju zdrowia, może dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Może wchodzić w rachubę także odpowiedzialność osób, które mobbingowi mają przeciwdziałać - wskazują eksperci z PwC Tytus Niewczyk i Filip Kilanowski.

17.06.2019

Duże koszty życia w miastach napędzają pracę zdalną

Rynek Prawo pracy

Aż 70 proc. pracowników umysłowych przyznało, że nie wahaliby się ani chwili przed wyjazdem z dużych miast i metropolii do mniejszych ośrodków miejskich lub na tereny wiejskie, gdyby tylko mieli możliwość kontynuowania swojej pracy w modelu zdalnym - wynika z badania firmy Citrix.

15.06.2019

Strasburg: Upubliczniona korespondencja pracownika przestaje być prywatna

Prawo pracy RODO

Wykorzystanie prywatnej korespondencji pracownika, ujawnionej pracodawcy przez samego pracownika i przez organy ścigania, w charakterze podstawy do zwolnienia z pracy, nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i poufności korespondencji skarżącego - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

14.06.2019

Koniec profilowania bezrobotnych

Rynek Prawo pracy

Rozporządzenie, które zakładało profilowanie bezrobotnych utraciło moc. To efekt ustawy o promocji zatrudnienia, która ma dostosować prawo do wyroku TK. W czerwcu 2018 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uregulowanie w rozporządzeniu zasad przypisywania przez urząd pracy profilu osobie bezrobotnej jest niezgodne z konstytucją.

14.06.2019

Kierowcy ciężarówek nie będą potrzebni?

Rynek i konsument Prawo pracy

Do 2025 roku jedna trzecia samochodów ciężarowych zjeżdżających z linii produkcyjnych będzie wysoce autonomiczna – wskazuje firma doradcza MC Kinsey. w perspektywie kilkunastu lat autonomiczne samochody mogą wyeliminować z rynku kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Kierowcy będą jednak nadal potrzebni - wskazują eksperci.

14.06.2019

Cudzoziemcy coraz częściej w Polsce samozatrudnieni

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Polska jest w czołówce państw, w których cudzoziemcy pracują jako samozatrudnieni. Dotyczy to nie tylko pracowników z UE, ale też tych spoza wspólnoty. - To opłaca się pracodawcom, bo podobnie jak w przypadku pracowników "krajowych", dzięki temu obniżają koszty zatrudnienia - wskazują eksperci. I mówią o niższych z tego powodu wpływach do systemu ubezpieczeń społecznych.

14.06.2019

UE: Jest zgoda na urlopy ojcowskie i rodzicielskie

Prawo rodzinne Prawo pracy

Przyjęta w czwartek przez przedstawicieli państw członkowskich dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów ma zapewnić, że ojcowie poprzez urlopy rodzicielskie będą bardziej angażowali się w opiekę nad dziećmi po narodzinach.

13.06.2019

Raport: Będzie więcej miejsc pracy w budownictwie

Prawo pracy HR

Czterech na 10 polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższego półrocza. Przed rokiem odsetek ten był identyczny. Zwiększenie liczby etatów częściej przewidują firmy zajmujące się przemysłem i budownictwem - wynika z badania firmy Randstad.

13.06.2019

Europejski Urząd ds. Pracy - na Słowacji

Rynek Prawo pracy

Praca na czarno, delegowanie pracowników oraz wymiana informacji na temat praw i obowiązków transgranicznych pracowników - m.in. tymi kwestiami będzie zajmował się Europejski Urzędu ds. Pracy. Państwa członkowskie UE zdecydowały, że jego siedzibą będzie Bratysława.

13.06.2019

Wypalenie zawodowe już w wykazie WHO, ale zwolnienia na to lekarz nie wystawi

Rynek Prawo pracy Opieka zdrowotna

Wypalenie zawodowe znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, którą przygotowuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wypalenie nie jest jednak klasyfikowane jako stan chorobowy, ale zjawisko zawodowe, które wpływa na stan zdrowia. Oznacza to, że nie będzie mogło stanowić podstawy dla zwolnienia lekarskiego.

12.06.2019

W środę spotkanie autorskie na temat PPK

Emerytury i renty Rynek Prawo pracy

Jak tworzyć PPK, jakie są konsekwencje naruszeń przepisów o Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz jakie są zasady wykorzystania środków tam zgromadzonych - odpowiedzi m.in. na te pytania można uzyskać w komentarzu autorstwa Łukasza Kuczkowskiego i Pauliny Zawadzkiej-Filipczyk pt. "Pracownicze Plany Kapitałowe.

11.06.2019