Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński  - 20 tygodni oraz urlop rodzicielski - 32 tygodnie. Razem daje to 52 tygodnie. W przypadku narodzin wieloraczków, długość urlopów wynosi odpowiednio od 31 do 37 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz do 34 tygodni urlopu rodzicielskiego. Razem może to być od 65 do nawet 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci. 

Zgodnie z kodeksem pracy pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą. Ojcom dzieci, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ten można podzielić na 2 części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.

 


Ojcowie chętniej na rodzicielskim

Jak wynika ze statystyk w stycznie 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało łącznie 287 tys. osób. Zdecydowana większość to kobiety – 268,9 tys. Jednak z urlopu korzystali również ojcowie – w ubiegłym miesiącu było ich 18,1 tys. Dla porównania, w tym samym okresie przed rokiem z urlopu rodzicielskiego skorzystało 17,3 tys. mężczyzn.

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnić go w jego trakcie.

Czytaj: Jest kompromis ws. unijnej dyrektywy, urlop rodzicielski może być wydłużony>>

Będą kolejne zmiany? Dyrektywa na ukończeniu

Tymczasem wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował Prawo.pl, że przedstawiciele Rady UE oraz Europarlamentu uzgodnili tekst dyrektywy dotyczącej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dyrektywa ma zagwarantować ojcu i matce dwa miesiące urlopu rodzicielskiego, którego nie będzie można przenosić na drugiego rodzica.

Polska na implementacje nowych przepisów ma trzy lata. Szwed przyznał, że "trudno sobie wyobrażać, że jeszcze w tej kadencji Sejmu przyjmiemy te rozwiązania, gdyż są znaczące w kwestii finansowania". 

 

Dodał jednak, że polski rząd dyrektywy nie będzie blokować. - Idziemy w kierunku otwarcia się na politykę rodzinną. Złagodziliśmy swoje stanowisko wstrzymując się od głosu. Uważam jednak, że jeżeli mamy wprowadzać tego rodzaju rozwiązania to nie kosztem obowiązującego urlopu rodzicielskiego. Lepiej szukać dodatkowego urlopu, dlatego jestem za wydłużeniem urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dwa miesiące. Nie jest to jednak oficjalne stanowisko ministerstwa - podkreślił.

Od lipca 500 plus na pierwsze dziecko

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński, podczas konwencji partii zapowiedział, że programem 500 plus zostaną objęte też pierwsze dzieci. Obecnie wsparcie takie przyznawane jest bez kryterium dochodowego od drugiego dziecka, w przypadku pierwszego przeciętny dochód miesięczny na członka rodziny nie może przekraczać 800 zł netto lub 1200 zł - jeśli dziecko jest niepełnosprawne.