Obecnie 500 plus przyznawane jest bez kryterium dochodowego od drugiego dziecka, w przypadku pierwszego przeciętny dochód miesięczny na członka rodziny nie może przekraczać 800 zł netto lub 1200 zł - jeśli dziecko jest niepełnosprawne. 

Czytaj: Rafalska: Przyglądamy się węgierskiej polityce rodzinnej>>

500 plus rozszerzone i wsparcie dla emerytów

Kaczyński zapowiadają rozszerzenie 500 plus także na pierwsze dziecko podkreślił, że nowy program jego partii będzie "trudny". 

 


Zapowiedział też pomoc dla emerytów, jak sprecyzował "taką trzynastkę w postaci najniższej emerytury 1100 zł dla każdego emeryta". 

- Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym - zadeklarował.. Jak dodał, pomoc ta ma być wypłacana od maja.

Celem - według niego - jest zmniejszanie różnic majątkowych w polskim społeczeństwie.

Od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł (obecnie jest to 1029,80 zł). Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł.

Czytaj także: 500 plus: W 2019 r. kryterium dochodowe zostanie podniesione >>

Nie masz 26 lat? Brak podatku PIT

Zapowiedziano też, że dla młodych pracowników - do 26. roku życia - nie będzie podatku PIT.  Mają zostać obniżone koszty pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących.

PiS obiecuje także przywrócenie skasowanych wcześniej połączenia autobusowych. - W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów do niespełna pół miliarda - mówił Kaczyński. Precyzował, że chodzi głównie o mniejsze miasta i wsie. 

Więcej: PiS: Pracownik poniżej 26 lat bez PIT>>

 

 

Kolejne punkty programowe mają być przedstawiane - jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki - w lipcu i czerwcu.