Kaczyński podkreślił w wystąpieniu podczas sobotniej konwencji PiS, pod hasłem „Nowa arena programowa”
zapowiedział, że dla młodych, do 26. roku życia nie będzie podatku PIT dla pracowników, a jego ugrupowanie pomoże "młodym ludziom wchodzącym w życie".

Obietnica warta 3 mld zł rocznie

- Program niepłacenia podatku przez osoby do 26. roku życia będzie dotyczył wszystkich młodych ludzi, którzy mają umowy o pracę, ale również umowy zlecenie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Według niego łączny koszt programu to około 3 mld złotych rocznie.

Według działaczy PiS i sympatyzujących z partią ekspertów likwidacja PIT dla pracowników do 26. roku życia może ograniczyć szarą strefę, gdyż najczęściej to właśnie młodzi ludzie decydują się na nieformalne stosunki pracy 

Podczas partyjnej konwencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział natomiast obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu.
Podczas sobotniej konwencji szefowie partii i rządu zapowiedzieli też 500+ od pierwszego dziecka, "trzynastkę" dla emerytów i przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy.

Propozycje partii rządzącej skrytykowali politycy opozycji. - Przedstawione w sobotę propozycje PiS to tani populizm, to totalna korupcja polityczna, którą PiS proponuje Polakom - ocenił szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. Wyraził też nadzieję, że Polacy nie dadzą się na nie nabrać.

Czytaj także: Prezes PiS: 500 plus już od pierwszego dziecka>>

Stan budżetu pozwala na obietnice

Szef KPRM, poseł PiS Michał Dworczyk po zakończeniu konwencji zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami, że w najbliższych dniach PiS będzie prezentowało szczegóły każdej z tych propozycji programowych. A na pytanie, czy w tegorocznym budżecie znalazł się „zapas środków” na sfinansowanie tych propozycji odparł: „Ten budżet jest tak skonstruowany, że deklaracje, które dziś zostały sformułowane są w nim ujęte”.
Szef KPRM podkreślił, że sytuacja gospodarcza pozwoliła na to, aby taką ofertę sformułować. - Pieniądze w tym budżecie na te wszystkie zobowiązania programowe są jak najbardziej zabezpieczone - stwierdził.  Jak mówił, wszystkie propozycje programowe, które zostały zaprezentowane wynikają z możliwości budżetowych. - A skąd z kolei pieniądze w budżecie? Z uszczelnienia systemu podatkowego, m.in. z tego, że Polska w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija - tłumaczył Dworczyk.

Premier Mateusz Morawiecki PAP pytany o stabilność finansowania takich programów socjalnych przypomniał, że "koniunkturę trzeba było wypracować; w taki sposób prowadzić sprawy gospodarcze, że spośród największych państw UE mamy najwyższy wzrost gospodarczy".