Delegowanie pracowników

Prelegentami podczas forum będą m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska i unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska. - EKMP to okazja do dyskusji i wymiany opinii na jeden z najbardziej gorących tematów, dotyczących rynku wewnętrznego UE. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło: ‘New posting rules. Problems solved? Fairness guaranteed?’. U progu obowiązywania zupełnie nowych zasad delegowania pracowników stawiamy pytanie: jakie będą konsekwencje ich wprowadzenia i czy są one ‘fair’ dla wszystkich zainteresowanych stron i państw członkowskich? - zachęcają organizatorzy.

- Kongres to unikalne forum dialogu i wymiany doświadczeń, łączące kilkuset uczestników i prelegentów: biznes, partnerów społecznych, administrację publiczną, przedstawicieli nauki, polityków, organizacje pozarządowe i instytucje zaangażowane w tematykę mobilności pracy i transgranicznego świadczenia usług - zaznaczono.

 

Pierwszy dzień kongresu będzie poświęcony nowym zasadom świadczenia usług transgranicznych na rynku wewnętrznym. W debacie weźmie udział m.in. Emilewicz. Organizatorzy zapowiedzieli, że sesji towarzyszyć będzie tzw. wioska ekspertów. - To specjalnie wydzielona strefa, gdzie przedstawiciele biznesu mogą w kameralnej atmosferze spotkać się i porozmawiać ze specjalistami o bieżących problemach i zagadnieniach prawnych i praktycznych. Na zakończenie pierwszego dnia kongresu odbędzie się wieczorny bankiet z widokiem na Wawel - podkreślono.

Drugi dzień spotkania to cykl praktycznych warsztatów i szkoleń dla przedstawicieli firm i administracji publicznej, prowadzonych przez ekspertów z całej Europy. - Warsztaty skupiają się wokół bieżących problemów praktycznych i interpretacyjnych w dziedzinie delegowania pracowników - zwrócili uwagę organizatorzy.

Dialog obywatelski

Drugiego dnia kongresu odbędzie się również Dialog Obywatelski: sesja Q&A z unijną komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbietą Bieńkowską na temat zadań Komisji Europejskiej i bieżącej polityki w zakresie swobody świadczenia usług transgranicznych w UE.

W trakcie dwudniowego spotkania będzie można udział w akcji #protectionismisNOTfair, która ma na celu zwrócenie uwagi na protekcjonistyczne rozwiązania w prawodawstwie UE, ograniczające swobodny przepływ usług w UE. Wydarzeniu towarzyszą również kameralne targi usług i rozwiązań dla biznesu.

Organizatorem VI EKMP jest Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Komisją Europejską. Kraków objął tytuł Miasta Gospodarza VI EKMP. Bilety i program dostępne są na stronie www.ekmp.pl.

Więcej informacji https://www.ekmp.pl/program/