PPK wkraczają do dużych firm

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Od 1 lipca firmy zatrudniające powyżej 250 osób mają obowiązek wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Duża część z nich uniknie jednak tworzenia tego rodzaju systemu oszczędzania. Do rejestrów KNF wpisano już ponad 2 tys. firm, które chcą uczestniczyć w Pracowniczych Planach Emerytalnych, tym samym nie muszą one zakładać PPK.

01.07.2019

Składki ZUS mocno w górę - rząd tłumaczy, że to wynika z systemu

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2020 r. przedsiębiorcy zapłacą składki ZUS wyższe o prawie 10 procent - wynika to z założeń do budżetu. Eksperci wskazują, że wysokie składki mogą zniechęcać do zakładania nowych firm, mogą także ograniczyć inwestycje osób już prowadzących działalność. Rząd jednak rozkłada ręce tłumacząc, że mechanizm ustalania wysokości składek nie zmienił się od dwóch dekad.

29.06.2019

Napiwki z wakacyjnej pracy trzeba opodatkować

Domowe finanse PIT Prawo pracy

Napiwki są przychodem. Ich otrzymanie rodzi obowiązek zapłaty podatku. Sposób rozliczenia zależy jednak od tego, czy kelner dostał pieniądze prosto do kieszeni, czy klient zapłacił go razem z rachunkiem na rzecz restauracji. Wyjaśnia to najnowsza interpretacja podatkowa.

29.06.2019

Przez migrenę polska gospodarka traci miliony złotych

Prawo pracy HR

Migrena wciąż obarczona jest nieufnością ze strony pracodawców, którzy traktują ją jako wymówkę pracownika przed podjęciem zobowiązań zawodowych. Tymczasem z powodu tej dolegliwości gospodarka rocznie traci miliony złotych. Chorzy na przewlekłą migrenę biorą nawet 40 dni zwolnienia chorobowego w roku

28.06.2019

Nowi członkowie w RDS

Rynek Prawo pracy

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego. Nominacje do RDS otrzymali: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek oraz minister finansów Marian Banaś.

27.06.2019

UODO: Nowelizacja kodeksu pracy nie pozwala pracodawcom na badania alkomatem

Rynek Prawo pracy BHP

Pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników. Przesądza o tym brzmienie art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - wskazuje UODO. I dodaje, że wykluczone jest również wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników alkomatem.

27.06.2019

Praca w nocy - sposobem na upały

Prawo pracy HR

Pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Nie może to jednak wpłynąć na wysokość wypłaty. - Podczas dużych upałów należałoby się zastanowić nad pracą w nocy, kiedy temperatura spada do znośnych wysokości - zwracają uwagę przedstawiciele pracodawców.

27.06.2019

BCC: Prawo pracy do pilnej zmiany

Rynek Prawo pracy HR

Należy pilnie i kompleksowo zreformować polskie prawo pracy. Istniejący Kodeks pracy nie jest na miarę wyzwań nadchodzącej, trzeciej dekady dwudziestego pierwszego wieku, ponieważ nie uwzględnia dynamicznych zmian stosunków zatrudnienia - uważa Business Centre Club.

26.06.2019

150 skarg od pracowników w związku z upałami

Prawo pracy BHP

Wysoka temperatura i brak zimnych napojów w miejscu pracy to najczęstsze skargi pracowników w związku z upałami. Do połowy czerwca do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło już 150 takich skarg.

26.06.2019

Student na zleceniu nie musi płacić składek

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Takie ubezpieczenie student posiada z racji „bycia studentem” - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

25.06.2019

Kobiety prowadzące działalność skarżą się na ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ruch Społeczny Kobiety na Działalności skarży się m.in. do RPO i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw na ZUS, że ten odbiera im prawo do niektórych świadczeń m.in. chorobowego i macierzyńskiego. - Nie ma mowy by Zakład ukierunkował swoje działania na konkretną grupę społeczną, czy zawodową - podkreśla rzecznik ZUS

25.06.2019

Rosną wynagrodzenia w Polsce, musimy gonić Zachód

Prawo pracy HR

W ciągu ośmiu lat średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 40 proc. Tylko w czasie ostatniego roku pensje wzrosły o ponad 7 proc. - Płace w Polsce wciąż rosną w niedostatecznym tempie. Różnice w zarobkach w porównaniu do państw Unii Europejskiej wciąż wynoszą ok. 1/3 - wskazują związkowcy.

24.06.2019

Trochę w Polsce, trochę na Bahamach - polski statek pod tanią banderą

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Marzenia o wizycie na Bahamach można spełnić łatwiej, niż się wydaje. Wiele polskich statków pływa pod tzw. wygodną banderą - zarejestrowane są w kojarzącym się z piratami Nassau, Panamie lub na Cyprze. Ta powszechna praktyka może nieść ze sobą konsekwencje prawne, np. gdy na statku dojdzie do popełnienia przestępstwa.

22.06.2019

Automatyzacja powodem większego zadłużenia państw

Rynek Prawo pracy

Postępująca automatyzacja może doprowadzić do drastycznego wzrostu zadłużenia państw, głównie z powodu wzrostu bezrobocia - podkreślono w raporcie Deutsche Bank Research. Zwiększone wpływy z podatku od firm nie pokryją spadku przychodów z tytułu podatku od osób fizycznych i ograniczenia składek na ubezpieczenia społeczne - wskazano.

22.06.2019

Odzież ochronna obowiązkowa - nawet w czasie upałów

Prawo pracy BHP

Przepisy bhp nie dopuszczają ograniczenia stosowania odzieży ochronnej w okresie letnim ze względu na wysokie temperatury - twierdzi specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Maciej Ambroziewicz. Zwraca uwagę jednak, że tam gdzie tylko to możliwe, pracodawca powinien zastępować odzież wykonaną ze sztucznych tkanin taką z naturalnych materiałów.

21.06.2019

Łatwo będzie wyjąć pieniądze z PPK - ustawa do zmiany?

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych została napisana niechlujnie. Np. w przypadku poważnej choroby pracownik będzie mógł wypłacić część swoich środków bez żadnych opłat, opierając się na zaświadczeniu stomatologa lub lekarza rodzinnego - wskazują niektórzy eksperci.

19.06.2019