BCC przypomniało, że kilkanaście dni temu nastąpiła zmiana na stanowisku ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Dotychczasową minister Elżbietę Rafalską, wybraną do Parlamentu Europejskiego, zastąpiła Bożena Borys-Szopa, dotychczasowa przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

- Nowej Pani Minister gratulujemy wyboru i życzymy sukcesów w pracy na nowym, trudnym i odpowiedzialnym stanowisku. Najbliższe miesiące to „końcówka” prac parlamentu obecnej kadencji. Czas podsumowań ostatnich czterech lat oraz tworzenia listy rekomendacji i zadań dla tych, którzy zostaną wybrani w jesiennych wyborach. Niezależnie od tego, kim będą nowi deputowani i kto utworzy rząd – będzie to rząd Rzeczypospolitej Polskiej, który będzie kontynuować misję swoich poprzedników - podkreśla BCC.

 

Czas na zmiany w Kodeksie Pracy

BCC postuluje by – tak w bieżących pracach obecnego rządu jak w ewentualnych rekomendacjach dla jego następcy – pamiętać o najważniejszych problemach, dotyczących pracy i zasad ubezpieczeń społecznych oraz ich konsekwencji, w tym reformie stosunków pracy (a może szerzej – stosunków zatrudnienia).

- Należy pilnie i kompleksowo zreformować polskie prawo pracy. Istniejący Kodeks pracy nie jest na miarę wyzwań nadchodzącej, trzeciej dekady dwudziestego pierwszego wieku. Nie uwzględnia dynamicznych, ciągłych zmian stosunków zatrudnienia, jakie postępują coraz szybciej i coraz głębiej, zmian, których zatrzymać się nie da, a których konsekwencje w globalizującym się świecie będą powszechne - zwraca uwagę organizacja pracodawców.

  
Ich zdaniem, jeśli nie będziemy na nie bieżąco, szybko reagować – spowodujemy, że nasza gospodarka będzie coraz mniej konkurencyjna. - Coraz trudniej będzie mam konkurować na globalnym rynku. Dlatego też oczekujemy od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej bezzwłocznego, jeszcze w tej kadencji parlamentu, stworzenia koncepcji nowej jakości stosunków zatrudnienia w Polsce. W oparciu o tę koncepcję – nowy parlament i rząd mógłby bez zbędnej zwłoki podjąć prace nad nowym i nowoczesnym Kodeksem zatrudnienia. Naturalnym i kluczowym miejscem dyskusji powinna być Rada Dialogu Społecznego - dodało BCC.

Czytaj też: Więcej swobody w strojach pracowników - w upały można przyjść do pracy w spodenkach >>>