Polska nadal krajem docelowym dla 86 proc. migrantów zarobkowych z Ukrainy

Rynek Prawo pracy

Dwie trzecie migrantów zarobkowych z Ukrainy wykonuje pracę w Polsce na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy pozwalającego pracować legalnie przez 6 miesięcy w roku. Jedynie co piąty obywatel Ukrainy pracuje w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę - wynika z badania "Profil społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy".

10.06.2019

Rozpoczął się protest w Inspekcji Weterynaryjnej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Blokady dróg w całym kraju i protest głodowy zapowiadają pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej. 10 czerwca akcję zainaugurował „czarny poniedziałek”, a potem mają być głodówki i blokowanie dróg. Jej organizatorzy żądają natychmiastowego przekazania 40 mln złotych na podwyżki

10.06.2019

Urlop ojcowski coraz bardziej popularny, rodzicielski ojców mniej

Prawo rodzinne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2018 roku z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego skorzystało w Polsce 196 tysięcy tatusiów, podczas gdy w 2017 roku było ich nieco ponad 174 tysiące, a w 2016 roku niespełna 147 tysięcy. Jednak wciąż niewielu ojców decyduje się na wykorzystywanie znacznie dłuższego urlopu rodzicielskiego.

09.06.2019

Projekt zmian w Karcie Nauczyciela jest już w Sejmie

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli, wprowadzenie świadczenia na start dla nauczycieli stażystów, określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo i skrócenia ścieżki awansu zawodowego - takie m.in. zmiany w Karcie Nauczyciela przewiduje wniesiony właśnie do Sejmu przez posłów PiS projekt nowelizacji ustaw.

06.06.2019

Prawo oświatowe przyczynia się do wypalenia zawodowego nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy BHP

Kolejne zmiany w przepisach prawa oświatowego nakładają na szkoły duży rygor wykonywalności, obowiązku, kontroli, narzucanych rozwiązań. Tymczasem możliwość przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu to przede wszystkim środowisko, gdzie mamy autonomię, kreatywność, dobrą komunikację, motywację i wsparcie - uważa Jarosław Kordziński

06.06.2019

Policjant na emeryturę bez ukończenia 55 lat

Policja Prawo pracy

Usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia przy nabywaniu prawa do emerytury policyjnej - to cel projektu nowelizacji ustawy, który został właśnie opublikowany przez MSWiA. Proponowana zmiana to rezultat ubiegłorocznego porozumienia resortu ze związkami zawodowymi.

05.06.2019

Przepisy nie chronią pracujących dzieci

Prawo pracy

Udział w reklamie, filmie, roznoszenie ulotek, prace sezonowe czy prace w rolnictwie - coraz więcej dzieci pracuje, także po to, by pomóc rodzicom. Brakuje jednak regulacji, które określałyby jakie prace mogą wykonywać najmłodsi, zasady łączenia ich z obowiązkami szkolnymi, normy czasu pracy czy minimalny wiek dziecięcych pracowników.

05.06.2019

Policjant wydalony ze służby bezterminowo zawalczy o oczyszczenie z zarzutów

Policja Prawo pracy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Policji, która wprowadza całkowite zniesienie terminowego ograniczenia prawa funkcjonariusza do złożenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego, w przypadku gdy zakończyło się orzeczeniem o wydaleniu ze służby. W razie jego śmierci - takie prawo będą mieli jego najbliżsi.

04.06.2019

Była inspektor pracy została ministrem

Prawo pracy BHP

Bożena Borys-Szopa została we wtorek powołana na stanowisko ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Objęła urząd po Elżbiecie Rafalskiej, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego. Jest posłem na Sejm, w latach 2006 - 2008 kierowała Państwową Inspekcją Pracy.

04.06.2019

Wiele wyzwań przed nowym ministrem pracy

Pomoc społeczna Emerytury i renty Rynek Prawo pracy

Wśród głównych kandydatów do objęcia sterów w resorcie po odejściu Elżbiety Rafalskiej wymienia się m.in. wiceministra MRPiPS Stanisława Szweda oraz szefową ZUS prof. Gertrudę Uścińską. Wyzwania, jakie przed nimi staną to m.in. sytuacja cudzoziemców na polskim rynku pracy, niedobór pracowników, wzrost wynagrodzeń w tym płacy minimalnej.

31.05.2019

Już czas na pierwszą ratę na ZFŚS

Prawo pracy

Pracodawcy, którzy w 2019 r. mieli obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinni do końca maja przekazać co najmniej 75 proc. równowartości odpisu podstawowego ustalonego na cały rok. Wpłaty należy dokonać na wyodrębniony rachunek funduszu.

31.05.2019

Zleceniobiorcy mogą ruszyć do sądów, domagając się opłaty zaległych składek

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2030 r. nawet 650 tysięcy Polek i Polaków nie będzie miało prawa do minimalnej emerytury. Część z nich nie wypracowała sobie stażu pracy, ponieważ pracowała na umowach cywilnoprawnych. Teraz takie osoby mogą domagać się opłacenia zaległych składek na ZUS przez pracodawców lub państwo.

31.05.2019

Po wyroku TSUE możliwe zmiany przepisów o czasie pracy

Rynek Prawo pracy

Po ogłoszeniu wyroku TSUE prawdopodobnie czekają nas kolejne zmiany kodeksu pracy i aktów wykonawczych, które wprost zobowiążą pracodawców do stosowania narzędzi technicznych pozwalających na prowadzenie oraz weryfikowanie ewidencji czasu pracy - uważa Marta Rachubka z kancelarii Patpol Legal.

31.05.2019

Raport: Barierą dla firm m.in. koszty pracy

Rynek Prawo pracy HR

Najważniejszą barierą dla polskich firm są koszty pracy – aż 68 proc. ankietowanych w naszym kraju przedsiębiorstw twierdzi, że jest to silna lub bardzo silna przeszkoda w rozwoju. Tylko w Korei Południowej jest to większy problem niż w Polsce - wynika z raportu Grant Thornton nt. badania "Bariery w biznesie".

30.05.2019

Porozumienie w sprawie płacy minimalnej mało prawdopodobne

Rynek Prawo pracy

Zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej płaca minimalna w wysokości 2450 zł zdecydowanie wykracza poza szacowane prognozy gospodarcze, idzie za daleko - oceniają pracodawcy. Złudzeń, co do porozumienia ws. płacy minimalnej nie ma też NSZZ "Solidarność".

30.05.2019

Będzie paraliż sądów i prokuratur? Związkowcy nie wykluczają zaostrzenia działań

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Przedłuża się pat w sprawie podwyżek dla pracowników sądów i prokuratur. Protest pod Ministerstwem Sprawiedliwości trwa, związkowcy są niezadowoleni z propozycji resortu. Nie zgadzają się, by obiecywany system mnożnikowy powiązany był z płacą minimalną. Być może trzeba zaostrzyć akcje - mówią

30.05.2019