Decyzję o zaostrzeniu formy protestu podjął w piątek 7 czerwca br. Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, ponieważ uznał, dotychczasowe działania nie przyniosły spodziewanych efektów.
W poniedziałek protest polega na tym, że pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej mają pełnić swoje obowiązki ubrani na czarno. Według związkowców ma to odzwierciedlać nastroje panujące wśród osób zatrudnionych w Inspekcji.

Jak deklarują związkowcy, jeśli te działania nie skłonią rządu do spełnienia postulatów pracowników Inspekcji, wtedy planowany jest protest głodowy oraz blokowanie dróg. Blokady dróg zostały zaplanowane w całym kraju i można się ich spodziewać od piątku 14 czerwca do środy 19 czerwca 2019 roku.

Czytaj: Wzmocnienie inspekcji weterynaryjnej ma uratować polską wołowinę >>

 


OZZPIW podkreśla, że dotychczasowe rozmowy reprezentantów środowiska z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz innymi przedstawicielami resortu nie skłoniły strony rządowej do podjęcia działań gwarantujących spełnienie postulatów pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. - Chodzi m.in. o niezrealizowanie osobistego zobowiązania Ministra Ardanowskiego w sprawie przekazania do końca I kwartału tego roku 40 mln złotych na wzrost wynagrodzeń oraz zaniechanie wspólnej pracy nad rozwiązaniami mającymi na celu poprawę funkcjonowania Inspekcji Weterynaryjnej - podkreślają związkowcy.

Jeszcze w tym tygodniu minister rolnictwa ma przedstawić sytuację w inspekcji weterynaryjnej na posiedzeniu komisji sejmowej.

Sprawdź w LEX: Czy powiatowy inspektorat weterynarii ma obowiązek powołania inspektora ochrony danych? >