Filipińczycy poczekają na ułatwienia w dostępie do pracy w Polsce

Rynek Prawo pracy

Rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia z filipińskim rządem w sprawie ułatwień w dostępie obywateli tego państwa do polskiego rynku pracy nie są kontynuowane, co nie znaczny, że w przyszłości rząd do nich nie powróci. Zdaniem organizacji pracodawców jest to konieczne i to nie tylko w odniesieniu do tego kraju.

08.03.2019

Nadwyżka w ZUS sfinansuje "trzynaste" emerytury

Ubezpieczenia społeczne

Z danych z dwóch pierwszych miesięcy 2019 roku wynika, że wpływy do ZUS na indywidualne numery rachunków składkowych są większe o 3 mld 600 mln zł niż rok temu. M.in. ta nadwyżka sfinansuje tzw. trzynaste emerytury, które mają być wypłacone w maju - powiedziała Prawo.pl Elżbieta Rafalska

08.03.2019

KE: Kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni

Rynek Prawo pracy

Wynagrodzenia kobiet są średnio o 16 proc. niższe niż mężczyzn, co przekłada się także na różnicę w wysokości emerytur. W niektórych krajach ponad 10 proc. starszych kobiet nie może sobie pozwolić na opłacenie niezbędnej opieki zdrowotnej - wynika z raportu Komisji Europejskiej na temat równość kobiet i mężczyzn w UE.

07.03.2019

"Emerytura plus" trafi do blisko 10 mln osób

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

6 mln 94 tys emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych otrzyma w maju trzynastą emeryturę w wysokości 1100 zł brutto (netto 888,25zł) - zakłada to skierowany do konsultacji projekt ustawy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dodatkowe pieniądze będą wypłacane emerytom także w kolejnych latach.

07.03.2019

Fedorczuk: Bezrobocie jeszcze nieco spadnie

Rynek

Wraz z rozpoczęciem prac sezonowych, prawdopodobnie bezrobocie nieco spadnie w stosunku do wartości z przełomu roku, ale w kolejnych miesiącach nie należy oczekiwać tak spektakularnych zmian jak te, które miały miejsce w latach ubiegłych - stwierdziła ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk, odnosząc się do danych na temat bezrobocia.

07.03.2019

Raport: Większość Ukraińców chce nadal pracować w Polsce

Prawo pracy Prawo gospodarcze

75 proc. pracujących w Polsce obywateli Ukrainy w pierwszej połowie 2019 roku planuje kontynuować zatrudnienie nad Wisłą. Wyjazd z Polski do innego kraju w celach zawodowych planuje 25 proc. przedstawicieli Ukrainy. Najczęściej jako kierunek migracji wskazują Niemcy oraz Czechy - wynika z raportu Manpower.

07.03.2019

Posiłki profilaktyczne dla pracowników także z cateringu

Prawo pracy BHP

Pracodawcy dostaną nowe możliwości zapewnienia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych posiłków profilaktycznych. Będą mogli np. zamówić takie posiłki w firmach cateringowych czy wydać pracownikom bony. Projekt zmian w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji.

06.03.2019

MRPiPS: Stopa bezrobocia w lutym - 6,1 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu lutego br. 6,1 proc. i w porównaniu do stycznia br. pozostała bez zmian. Pod koniec lutego bez pracy pozostawało w Polsce 1,018 mln osób - podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

06.03.2019

Coraz więcej skarg na pracodawców trafia do inspekcji pracy

Prawo pracy HR

W 2018 r. Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała ok. 54 tys. skarg, czyli ponad 4 tys. więcej niż w 2017 r. - wynika z danych Inspekcji. - Mamy coraz bardziej świadomych pracowników i zleceniobiorców - wyjaśnia główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek.

06.03.2019

ZUS zwraca nadpłaty składek byłym przedsiębiorcom

Ubezpieczenia społeczne HR

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność i zamknęli swoje firmy, żeby sprawdzili konta w ZUS. W całej Polsce ponad 1,6 mln płatników ma nadpłaty - część z nich można odzyskać.

06.03.2019

Resorty płacą na PFRON niezatrudniając niepełnosprawnych

Prawo pracy HR

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako jedyny resort w polskim rządzie nie płaci składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przekraczając ustawowy 6 proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zakładzie pracy.

06.03.2019

Związkowcy chcą tzw. emerytury stażowej

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Strona związkowa Rady Dialogu Społecznego postuluje, aby pracownik miał prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, ale osiągnięty staż pracy. Z kolei pracodawcy chcą zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

05.03.2019

Będą przepisy dostosowujące rynek pracy do twardego brexitu

Rynek Prawo pracy

Uregulowanie pobytu Brytyjczyków w Polsce i gwarancji ich dostępu do rynku pracy, działalności gospodarczej i świadczeń społecznych oraz możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Wlk. Brytanii przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych - projekty m.in. takich rozwiązań przyjął we wtorek rząd.

05.03.2019

Coraz mniej zakładów zatrudniających niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Rynek Prawo pracy

Następuje powolna degradacja Zakładów Pracy Chronionej (ZPCh) oraz Spółdzielni Inwalidów i Niewidomych, przez co zmniejsza się szanse na udane włączenie osób niepełnosprawnych na rynek pracy - uważa NSZZ "Solidarność" i postuluje zmiany w finansowaniu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

05.03.2019

Rząd chce ściągnąć Polaków z Wlk. Brytanii do kraju

Rynek Prawo pracy

W związku z brexitem rozpoczęto specjalną akcję informacyjną, która ma zachęcić Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii do powrotu do Polski. Przedstawiciele rządu spotykają się z rodakami i opowiadają o sytuacji na rynku pracy, możliwościach dofinansowana założenia działalności gospodarczej oraz o programach polityki rodzinnej.

05.03.2019

Rząd we wtorek o przygotowaniach do twardego brexitu

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

We wtorek rząd ma się zająć projektem uchwały ws. zatwierdzenia programu przygotowań Polski do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Pakiet ma złagodzić najbardziej dotkliwe skutki bezumownego brexitu. - Trzeba choćby rozwiązać kwestie związane z zabezpieczeniem społecznym i koordynacją systemów - wyjaśnia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

04.03.2019

Przedsiębiorcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Wydłużenie okresu, na który rejestrowane jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy z 6 do 18 miesięcy, wprowadzenie maksymalnego terminu 7 dni na umieszczenie w dokumencie podróży odcisku stempla – m.in. wprowadzenie takich zmian proponuje Konfederacja Lewiatan.

04.03.2019

Ponad 12 tys. wniosków o "matczyne emerytury"

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Najczęściej o świadczenie starają się kobiety w wieku od 60 do 69 lat, które złożyły już ponad 9 tys. wniosków. O "matczyną emeryturę" wnioskowało zaledwie 18 mężczyzn - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty ws. przyznania świadczenia można składać od 1 marca.

04.03.2019

Ambroziewicz: sprawozdania ZUS-IWA często sporządzane nieprawidłowo

Prawo pracy BHP

Wielu pracowników służby bhp nie posiada wiedzy na temat możliwości przełożenia kwestii bezpieczeństwa higieny pracy na korzyści finansowe. Zdarzają się przypadki, iż to właśnie przez niekompetencje takich osób, coroczne sprawozdania ZUS-IWA, od których zależy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, są sporządzane nieprawidłowo

04.03.2019

Raport: Zawyżona składka wypadkowa zwiększa koszty firm

Prawo pracy BHP HR

Aż 75 proc. firm płaci podwyższoną składkę wypadkową, przez co zawyża swoje koszty operacyjne. Do tego w wielu firmach nie ma świadomości, że składka wypadkowa jest w przedsiębiorstwie rozliczana w sposób nieprawidłowy, co skutkuje znaczącymi nadpłatami

04.03.2019