Od 25 maja obowiązuje unijne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). W tym samym dniu weszła w życie polska ustawa z 10 maja 2018 roku o ochronie danych, która wprowadziła regulacje dotyczące monitoringu wizyjnego i poczty elektronicznej.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) dostrzegł, że polskie regulacje pojawiły się w ostatniej chwili i nie dały czasu na przygotowanie się do nich. - Ustawodawca nie przewidział okresu przejściowego - zaznacza dr Edyta Bielak-Jomaa i dodaje: my ten okres dajemy. Administratorzy mają do końca września czas na dostosowanie swojego monitoringu do przepisów. - Ten koniec września oznacza, że do tego czasu Prezes UODO nie będzie podejmował żadnych działań władczych w związku z nowymi przepisami, traktując go jako okres przejściowy - mówi dr Edyta Bielak-Jomaa.

Prezes UODO zaznacza, że trudno wyobrazić sobie, że pracodawca w ciągu jednego dnia zmieni regulamin pracy. A tego do prawidłowego wprowadzenia monitoringu wymagają nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące monitoringu. Przygotowując przepisy sformułowano je tak, że w zasadzie odnoszą się do firm, które dopiero zamierzają wprowadzić monitoring. Ci, którzy mieli go przed wejściem nowej ustawy w życie, nie wiedzieli co zrobić i jak zachować się, aby nie narazić się na wysokie kary przewidziane w RODO. UODO zachęca, aby dodatkowy czas wykorzystać efektywnie i niezwłocznie przystąpić m.in. do rozmów ze związkami. W tych pierwszych tygodniach UODO nie będzie karać, ale pracodawca powinien wykazać, że faktycznie dąży do zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami.

 


W związku z licznymi wątpliwościami Urząd Ochrony Danych Osobowych przygotowuje wskazówki dotyczące wykorzystywania monitoringu wizyjnego. Ten dokument rozwieje wiele wątpliwości. 15 czerwca przedstawiono jego wstępną wersję, która przez miesiąc (do 15 lipca) będzie konsultowana. - Będziemy prowadzić pogłębioną analizę, żeby podjąć odpowiedzialne działania - zapewnia prezes UODO. Każdy zainteresowany może zgłosić uwagi do dokumentu na adres: desiwm@uodo.gov.pl. W tytule wiadomości należy wskazać hasło „Konsultacje Monitoring”.

Oprócz wskazówek dot. monitoringu pracowników UODO planuje przygotowanie kolejnych. - Będą dotyczyć realizacji obowiązku informacyjnego - zapowiada Piotr Drobek, Dyrektor Zespołu Analiz i Strategii.

 
X

Monitoring pracowników


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Monitoring pracowników ? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>