Stopa bezrobocia w porównaniu do lutego spadła o 0,2 pkt proc. W marcu liczba bezrobotnych wynosiła 986 tys. Największy spadek bezrobocia zanotowano w województwie lubuskim - podkreśliła szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.
Paweł Żebrowski
04.04.2019
Rynek Prawo pracy
Rozwój technologii, automatyzacja, pojawienie się nowych zawodów - może wymusić zmiany w określaniu czasu pracy. Zdaniem pracodawców i związkowców obecne regulacje już nie nadążają za zmianami na rynku. W najbliższych latach czeka nas także poważna debata nad skróceniem tygodniowego czas pracy.
Paweł Żebrowski
04.04.2019
Prawo pracy HR

Lekarze przeszli na elektroniczne zwolnienia

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Już tylko 0,3 proc. zwolnień lekarskich wystawianych jest w formie papierowej - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Oznacza to, że lekarze przekonali się do systemu e-zwolnień - komentuje rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.
Paweł Żebrowski
04.04.2019
Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Nie ma zakusów, żeby znacjonalizować pieniądze z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Cały czas powtarzamy, że PPK nie ma nic wspólnego z OFE. Państwo nie będzie dysponowało tymi pieniędzmi i nie będą z nich budowane lotniska, czy drogi - podkreśla w wywiadzie dla Prawo.pl wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
Paweł Żebrowski
04.04.2019
Emerytury i renty Prawo pracy
Państwowa Inspekcja Pracy nie bada legalności strajków. Od tego są wyłącznie sądy. Nauczyciele nie muszą się niczego obawiać - podkreślił w rozmowie z Prawo.pl szef inspekcji Wiesław Łyszczek, odnosząc się do medialnych doniesień w tej sprawie.
Paweł Żebrowski
03.04.2019
Rynek Prawo pracy
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Resort zaznacza jednak, że niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków.
Paweł Żebrowski
03.04.2019
Rynek Prawo pracy

Sejm ekspresowo rozpatruje projekt o trzynastej emeryturze

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Posłowie jeszcze na trwającym obecnie posiedzeniu Sejmu chcą uchwalić projekt dotyczący "Emerytury plus". Zakłada on przyznanie o jednorazowego świadczenia w wysokości 1100 zł dla emerytów i rencistów w 2019 r. Zmian w projekcie chcą posłowie opozycji.
Paweł Żebrowski
03.04.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Możliwe działania pracodawcy w razie stwierdzenia nielegalności strajku zależą przede wszystkim od tego, czy nieprawidłowości zostaną stwierdzone jeszcze przed rozpoczęciem akcji strajkowej, czy już po jej przeprowadzeniu - piszą radcowie prawni Robert Stępień i Agnieszka Nicińska z kancelarii Raczkowski Paruch.
Robert Stępień Agnieszka Nicińska
03.04.2019
Prawo pracy
Założenia reformy są szczytne i mają na celu zbudowanie prawdziwych oszczędności Polaków, jednak wdrożenie zmian musi być poddane kontroli społecznej i być zgodne z przepisami prawa tak, by nie naruszało ustrojowych zasad życia społeczno-gospodarczego - pisze dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.
Antoni Kolek
03.04.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Deklaracja rezygnacji z Pracowniczych Programów Kapitałowych będzie dużo prostsza. Zrezygnowano z dotychczasowego żądania siedmiu podpisów na rzecz jednego - zakłada to najnowszy projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów. O uproszczenie deklaracji apelowali pracodawcy.
Paweł Żebrowski
03.04.2019
Emerytury i renty Prawo pracy
Polscy pracownicy wciąż nie zachowują dostatecznej ostrożności przy wykonywaniu pracy. Nieprawidłowe zachowanie się pracownika było przyczyną ponad 60 proc. wypadków - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak 2018 r. o 4,6 proc. (w porównaniu do 2017 r.) zmniejszyła się liczba poszkodowanych.
Paweł Żebrowski
03.04.2019
Rynek BHP
Pracodawca nie musi doliczać pracownikowi do przychodu wydatków, jakie poniósł na wynajęcie dla niego hotelu na czas wyjazdu służbowego. Podatkowi nie podlegają także koszty dojazdu. Wynika to z najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Stanowisko fiskusa wydaje się oczywiste, stoi jednak w sprzeczności z pismem wydanym wcześniej.
Krzysztof Koślicki
03.04.2019
PIT Prawo pracy
Pracownikowi, który weźmie udział w nielegalnym strajku, grożą poważne konsekwencje. Może odpowiadać dyscyplinarnie, a czas protestu nie wliczy się do jego uprawnień pracowniczych. Strajk jest legalny tylko wtedy, gdy spełnione zostaną wszystkie wymogi ustawowe. Według MEN, jeśli dojdzie do strajku nauczycieli, to w części szkół może on być nielegalny.
Monika Sewastianowicz
03.04.2019
Kadry w oświacie Prawo pracy
Prowadzone we wtorek rozmowy przedstawicieli rządu z nauczycielskimi związkami nie doprowadziły do porozumienia, chociaż obie strony deklarują postęp. We wtorek wieczorem nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie przerwano do środy.
Krzysztof Sobczak
02.04.2019
Kadry w oświacie
„Ocena wpływu ograniczenia handlu w niedziele” to raport, z którym zapoznała się na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów. Dane z raportu nie zostały jeszcze opublikowane. Rząd jednak zobowiązywał do tego minister przedsiębiorczości i technologii, która ma opracować skróconą wersję informacji na temat tej analizy.
Paweł Żebrowski
02.04.2019
Rynek Prawo pracy
Aż 79 proc. pracowników biurowych odczuwa ból związany z wykonywaną pracą. Ponad 80 proc. osób w biurach pracuje pod wpływem stresu, z czego dla co czwartego jego poziom jest uporczywy. Prawie jeden na pięciu zatrudnionych nie odpoczywa w nocy, ponieważ ma problemy z zasypianiem lub śni o pracy.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
02.04.2019
BHP HR

Spada liczba zwolnień lekarskich

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W lutym liczba zaświadczeń lekarskich spadła w porównaniu do analogicznego miesiąca 2018 r. o 7 proc., zaś w porównaniu ze styczniem 2019 r. o 8,4 proc. Najczęściej po zwolnienie idą do lekarza osoby w wieku między 30 a 39 rokiem życia - wynika z danych ZUS.
Paweł Żebrowski
02.04.2019
Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo i Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentuje we wtorek na posiedzeniu rządu raport na temat ograniczenia handlu w niedziele. - Raporty prezentowane opinii publicznej w ostatnich miesiącach są mało wiarygodne, bądź bazują na niewielkiej liczbie danych - twierdzi szefowa resortu przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.
Paweł Żebrowski
02.04.2019
Rynek i konsument Rynek Prawo pracy

PFR szkoli pracodawców z PPK

Emerytury i renty Rynek
Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe i jak je wdrożyć do przedsiębiorstwa - m.in. odpowiedzi na takie pytanie można uzyskać podczas spotkań organizowanych przez Polski Fundusz Rozwoju. Konferencje, skierowane do przedstawicieli pracodawców, organizowane są we wszystkich województwach.
Paweł Żebrowski
01.04.2019
Emerytury i renty Rynek
Przyznanie sędziemu urlopu dla poratowania zdrowia jest uzależnione od tego, czy z zaświadczeń lekarskich wynika, że zalecane leczenie wymaga powstrzymania się od pełnienia służby. Decyzję w sprawie wydaje minister sprawiedliwości, ale nie ma ona uznaniowego charakteru - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
01.04.2019
Prawnicy Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Najważniejszą barierą we wdrażaniu Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami na poziomie administracji centralnej jest brak świadomości o potrzebach osób z niepełnosprawnościami oraz istniejących w tym zakresie regulacji prawnych - wynika z raportu organizacji pozarządowych.
Paweł Żebrowski
01.04.2019
Prawo pracy HR
To jedna ze zmian zapowiedzianych w tzw. Nowej Piątce rządu. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca – wtedy możliwe będzie składanie wniosków o świadczenie przez internet, a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.03.2019
Pomoc społeczna
Sytuacja demograficzna i rekordowo niskie bezrobocie sprawiają, że pracodawcy muszą dziś dbać o swoją markę, jak nigdy dotąd. Employer branding to już nie tylko moda - to strategia niezbędna każdej firmie. A jeśli po wpisaniu w Google nazwy firmy i słowa "praca" na pierwszym miejscu wyświetlają się komentarze niezadowolonych pracowników na forach internetowych, to alarm dla HR.
Agnieszka Matłacz
30.03.2019
HR
Jak dotychczas nie widzę woli zbliżenia się stron w kwestii płac w oświacie. Rząd podczas spotkania w Radzie Dialogu Społecznego nic nie zaproponował. Dlatego mam nadzieję, że na kolejne spotkanie 1 kwietnia przyjdzie już z konkretną propozycją - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.
Paweł Żebrowski
30.03.2019
Rynek
Wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus” złożyło 44 355 osób - poinformował resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Z szacunków ministerstwa wynika, że liczba uprawnionych do świadczenia to 85 tys. osób.
Paweł Żebrowski
29.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Prezydent podpisał ustawę o zasadach pobytu Brytyjczyków w Polsce w razie tzw. bezumownego brexitu. Ustawa reguluje także kwestie zasiłków dla bezrobotnych obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce i dla Polaków, którzy pracowali w Wielkiej Brytanii.
Paweł Żebrowski
29.03.2019
Rynek Prawo pracy
Możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych w razie tzw. bezumownego brexitu - m.in. zakłada ustawa popisana przez prezydenta.
Paweł Żebrowski
29.03.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Najwięcej pracowników delegujemy do Niemiec

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Niemcy, Francja oraz Belgia - to państwa, które były najczęściej wybierane w 2018 r. jako cel delegowania pracowników - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród tzw. państw trzecich zaświadczenia A1 najczęściej wydawane były dla obywateli Ukrainy, Białorusi oraz Rosji.
Paweł Żebrowski
29.03.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Szefowa Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias zwróciła się do marszałka Sejmu z propozycją zmian w regulaminie Sejmu. Postuluje, by niektóre poselskie projekty ustaw były obowiązkowo opiniowane przez radę. - Zależy nam, aby trafiały do nas propozycje, które dotyczą spraw społeczno-gospodarczych, czyli pracodawców i pracowników - mówi.
Paweł Żebrowski
29.03.2019
Rynek Prawo pracy
Forum Odpowiedzialnego Biznesu nagrodziło najlepsze teksty prasowe poświęcone społecznej odpowiedzialności biznesu w 2018 roku. Nagrodę główną i wyróżnienie w kategorii "artykuł ekspercki" zdobyły publikacje Marii Ibisz i Marcina Pawłowskiego, które ukazały się w miesięczniku "Personel Plus".
Agnieszka Matłacz
28.03.2019
HR