Prawo.pl
Sześć organizacji, cztery reprezentujące przedsiębiorców i dwie pracowników, apeluje o nie blokowanie Rady Dialogu Społecznego. Robi to NSZZ "Solidarność" zawieszając udział swoich przedstawicieli w Radzie. Zdaniem pozostałych partnerów społecznych RDS w czasie pandemii, gdy ważą się losy przedsiębiorców i pracowników, nie można paraliżować prac. Głos zabrał też wicepremier Jarosław Gowin.
Jolanta Ojczyk
22.10.2020
Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy
Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" poinformował w czwartek, że członkowie Rady Dialogu Społecznego z ramienia związku złożyli rezygnację. Na razie nie wiadomo, czy jest to efekt powołania do Rady wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, o którego nominacji na to stanowisko Duda już wcześniej krytycznie się wypowiadał.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2020
Prawo pracy
Do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni do wniosku o kontynuowanie wypłaty renty. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają pieniędzy za ten miesiąc - przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2020
Emerytury i renty
Rośnie liczba osób opuszczających rynek pracy. Wskaźnik pokrycia wypłat z funduszu emerytalnego FUS składkami w ostatnich trzech latach spadł z 71,3 proc. do 63,7 proc. Oznacza to, że dopłaty do FUS osiągną skalę ograniczającą możliwości rozwoju państwa – alarmują przedsiębiorcy. I deklarują pomoc w przygotowaniu rozwiązań proaktywizacyjnych.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2020
Emerytury i renty
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister Olga Semeniuk – jako przedstawicielka ministra właściwego ds. pracy, odpowiedzialna za dialog społeczny – zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę w skład Rady Dialogu Społecznego. Uroczystość odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2020
Prawo pracy

Nikt nie ma tyle urlopu, co po awansie w skarbówce

Administracja publiczna Prawo pracy
Wysocy urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej zyskali prawo do dodatkowego, płatnego urlopu wypoczynkowego - i to nie na podstawie przepisu prawa, ale interpretacji - ustalił serwis Prawo.pl. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że odbywa się to zgodnie z kodeksem pracy, jednak prawnicy poddają w wątpliwość te wyjaśnienia. Wskazują też, że pracodawca może dać pracownikowi więcej niż przewiduje prawo, ale w przypadku stanowisk publicznych powinno to być szczególnie uzasadnione.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2020
Administracja publiczna Prawo pracy
Nie wiadomo wciąż, jaka będzie skala i jakie oszczędności po zapowiadanych już pół roku temu zwolnieniach w administracji. Dostęp do informacji publicznej w tym zakresie kuleje, bo projekt nie został upubliczniony. Tymczasem z doświadczeń wynika, że tego typu redukcje przynosiły skromne oszczędności, a administracja powinna być sprawna, zwłaszcza w trudnych czasach.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.10.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Bez względu na to, czy pracując nad uregulowaniem pracy zdalnej w Kodeksie pracy ustawodawca zdecyduje się zostawić w nim i telepracę, i pracę zdalną, czy też telepracę zastąpi pracą zdalną, to wprowadzane rozwiązania muszą być prostsze, bardziej zbliżone do realiów rynkowych - mówi radca prawny Marcin Frąckowiak.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2020
Prawo pracy
Gdy jest przerwa w ubezpieczeniu chorobowym - ZUS oblicza podstawę składki na nowo, od najniższej kwoty. Dlatego kobieta, która po urlopie macierzyńskim nie zgłosiła do organu chęci ponownego podlegania ubezpieczeniu - musi zwracać wypłacone kwoty - orzekł Sąd Najwyższy. ZUS może te należności umorzyć, ale czyni to rzadko.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.10.2020
Ubezpieczenia społeczne
Bez uzgodnień, z publikacją w Rządowym Centrum Legislacji jako „skierowany do podpisu prezesa Rady Ministrów” był procedowany projekt zakładający zmiany w wynagrodzeniach i stanowiskach w kancelarii premiera. Z uzasadnienia wynika, że dotyczy małej grupy osób, jest związany z przejęciem pracowników resortu cyfryzacji, wzrostem minimalnej pensji i likwidacją stanowisk typu „maszynistka”.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.10.2020
Administracja publiczna
Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec września 2020 roku wynosiła 689 tysięcy, co oznacza wzrost o 31 tys. względem sierpnia. Jak twierdzi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, jest to skala nienotowana w naszej historii.
Grażyna J. Leśniak
21.10.2020
Ubezpieczenia społeczne
Choć pandemię koronawirusa Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła ponad pół roku temu, do dziś polscy pracodawcy nie mogą podejmować skutecznych działań mających na celu walkę z wirusem bez obaw o konsekwencje prawne. Wątpliwości budzi to, jakie działania może podejmować pracodawca wobec pracowników chcąc walczyć z rozprzestrzenianiem się COVID-19.
Grażyna J. Leśniak
21.10.2020
Prawo pracy BHP RODO Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie incydentalnej pracy zdalnej. Miałaby ona być wykonywana na wniosek pracownika i za zgodą pracodawcy. OPZZ już zapowiada, że nie zgodzi się na różnicowanie pracy zdalnej, ani na daleko idące wyłączenia odpowiedzialności pracodawcy i przerzucanie jej na zatrudnionych.
Grażyna J. Leśniak
21.10.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Wprawdzie wydana interpretacja ogólna traktuje problem 50 proc. kosztów w sposób kompleksowy, to nie porusza wszystkich zagadnień, które budziły dotąd wątpliwości, zwłaszcza w branży IT. W dokumencie nie został bowiem skomentowany ani wyjaśniony w żaden sposób przepis określający rodzaje działalności uprawniające do zastosowania tej ulgi – piszą Agnieszka Wachowska i Joanna Jastrząb.
Agnieszka Wachowska Joanna Jastrząb
21.10.2020
PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy

Pod lupą inspektorów pracy głównie korporacje

Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia br. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o prawie 25 proc. mniej kontroli niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O ponad 30 proc. zmniejszyła się też liczba zastosowanych środków prawnych. Najwięcej zastrzeżeń dotyczy kwestii związanych z przestrzeganiem przepisów BHP i wypłacaniem wynagrodzeń.
Grażyna J. Leśniak
20.10.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Nepotyzm, decyzje o zatrudnieniu osób z pominięciem procedury naboru, niegospodarność, tworzenie dokumentów kadrowych, które były antydatowane przez osoby z najwyższego kierownictwa PIP, a nawet potwierdzenie przez wicedyrektora kadr nieprawdy w dokumentach związanych z podróżą służbową - to tylko niektóre stwierdzone nieprawidłowości stwierdzonych przez kontrolę wewnętrzną.
Grażyna J. Leśniak
20.10.2020
Od 9 października zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, gdy pracodawca zmienił wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o COVID-19. Niższe zasiłki, obliczone na podstawie wynagrodzenia obniżonego w związku z COVID-19, można teraz na nowo przeliczyć z zastosowaniem wynagrodzenia, które obowiązywało przed zmianą czasu pracy. Potrzebny jest jednak wniosek pracownika.
Agnieszka Matłacz
20.10.2020
Ubezpieczenia społeczne
Rząd chce zróżnicować czas pracy maszynistów kolejowych w zależności od tego, czy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, czy też świadczą usługi. Etatowcy będą pracować 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie tygodniowy czas pracy nie będzie mógł przekroczyć 48 godzin.
Grażyna J. Leśniak
20.10.2020
Prawo pracy BHP

Sanepid nie panuje nad "bezobjawowymi" i ich kontaktami

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Pandemia koronowirusa zatacza coraz szersze kręgi, a nie ma żadnych procedur postępowania dla osób, które są na kwarantannie i przechodzą zakażenie COVID-19 bezobjawowo. Nikt nie robi im testów, a Sanepid nie radzi sobie i w obliczu skali dziennych zachorowań nie jest w stanie nawet ustalić, z kim miały one kontakt. To problem również dla pracodawców - często nie wiedzą np. czy ich pracownik jest faktycznie objęty kwarantanną.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Nowosielska
20.10.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prezes ZUS: Czekamy na klientów online, rusza e-wizyta

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza kolejne udogodnienie, dzięki któremu będzie można załatwić odwiedzić ZUS online, nie wychodząc z domu. E-wizyta to wideorozmowa z ekspertem z placówki Zakładu - zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Grażyna J. Leśniak
19.10.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Trybunał Konstytucyjny nie ogłosi We wtorek 20 października orzeczenia w sprawie przepisów, które obniżyły emerytury i renty byłym funkcjonariuszom służb PRL. Na wokandzie TK pojawiła się informacja o odwołaniu terminu ogłoszenia orzeczenia. Nowy nie został wyznaczony. Według PAP, ogłoszenie wyroku odwołano wobec niemożności wydania orzeczenia w składzie rozpoznającym sprawę do zamknięcia rozprawy.
Grażyna J. Leśniak
19.10.2020
Emerytury i renty
Przepisy tzw. tarczy 4 pozwalają na jednostronne rozwiązanie umów o zakazie konkurencji. Może to zrobić tylko ten podmiot, który zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, np. były pracodawca. Ta regulacja otwiera drogę do pozbawienia byłych pracowników oraz osób zatrudnianych na innych podstawach wynagrodzeń z umów o zakazie konkurencji – pisze Przemysław Mazur.
Przemysław Mazur
19.10.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatruje precedensową sprawę dotyczącą możliwości żądania przez związki zawodowe udostępnienia im przez pracodawcę danych osobowych pracowników. Dane te miały być wykorzystane do przeprowadzenia referendum związkowego w sprawie zorganizowania strajku załogi. Prezes UODO też miał wątpliwości, ale zmienił decyzję.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.10.2020
Prawo pracy RODO
Dyskryminowany płacowo pracownik musi wykazać, że był wynagradzany mniej korzystnie od innych pracowników wykonujących pracę jednakową lub jednakowej wartości, a zróżnicowanie to było spowodowane niedozwoloną prawnie przyczyną - orzekł Sąd Okręgowy w Koszalinie.
Marek Sondej
17.10.2020
Prawo pracy
Każda osoba mająca status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, której świadczenie emerytalne lub rentowe jest niższe niż 2400 zł, ma prawo do świadczenia wyrównawczego. Wnioski można składać od 15 października.
Grażyna J. Leśniak
16.10.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pracodawcy wypowiadają umowy o zakazie konkurencji. Jak ustalił serwis Prawo.pl, pierwsze wypowiedziano już dzień po wejściu w życie przepisów tarczy antykryzysowej, która wprowadziła taką możliwość. Zdaniem ekspertów, to łatwy sposób na ograniczenie kosztów przedsiębiorcy. Zwłaszcza, że firma nie musi nawet wykazywać pogorszenia sytuacji finansowej.
Grażyna J. Leśniak
16.10.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Pracodawcy obawiają się, że narastająca epidemia COVID-19 wydłuży kolejki do lekarzy medycyny pracy i nie zdążą w terminie uaktualnić badań okresowych pracowników. Bez nich nie będą oni mogli być dopuszczeni do pracy, a firmy będą miały problem z funkcjonowaniem. Zdaniem ekspertów, zmiana przepisów jest konieczna, ale czas dany na zrobienie badań nie musi pokrywać się z czasem trwania epidemii.
Grażyna J. Leśniak
16.10.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo

Pierwsze wnioski w ramach tzw. tarczy 5 wpłynęły do ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
W czwartek, pierwszego dnia przyjmowania wniosków w ramach tarczy 5, do ZUS wpłynęło ponad 1 tys. wniosków w sprawie branżowego zwolnienia z opłacania składek, 199 wniosków w sprawie pierwszorazowej wypłaty dla agenta i przewodnika oraz 543 wnioski w sprawie dodatkowego świadczenia postojowego branżowego – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
15.10.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Niemcy to kraj, do którego najczęściej delegowani są pracownicy z Polski. Tylko w okresie od stycznia do sierpnia 2020 roku ZUS wystawił 56,92 proc. zaświadczeń dla pracowników delegowanych właśnie do Niemiec. Dla porównania do Francji – 9,70 proc., do Holandii – 8,35 proc., do Belgii – 6,78 proc., zaś do Szwecji – 4,25 proc.
Grażyna J. Leśniak
15.10.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wypadek przy pracy – jak ubiegać się o odszkodowanie

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do marca 2020 roku poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 14 140 osób. Tyle samo, co przed rokiem, czyli 0,2 proc. z nich poniosło śmierć. W porównaniu do 2019 roku zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych przypadających na 1000 pracujących – z 1,17 do 1,04.
Grażyna J. Leśniak
15.10.2020
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne