Prawo.pl
W dobie pandemii Polska upraszcza formalności dla lekarzy i pielęgniarek spoza Unii Europejskiej. Będą oni mogli podjąć pracę w naszym kraju bez nostryfikacji dyplomu. Zmiany przepisów nie mogą się doczekać dyrektorzy szpitali, ale eksperci ostrzegają: po uproszeniu zasad polski rynek medyczny otworzy się praktycznie dla wszystkich, a pacjentów będą leczyć medycy o niepewnych kwalifikacjach.
Beata Lisowska
08.12.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Nieobecność kobiet w Zespole Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP utrwala stereotypowe przekonania na temat ról społecznych pełnionych przez kobiety i mężczyzn – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Według Rzecznika, nie jest trudno znaleźć wybitne ekspertki i znawczynie tematyki zespołu, które mogłyby w nim zająć należne im miejsce.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2020
Z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że stopa bezrobocia w listopadzie utrzymała się na poziomie 6,1 proc, czyli niezmienionym od czerwca – podał resort we wtorek. Eksperci twierdzą natomiast, że te dane są optymistyczne, ale nie oddają pełnego obrazu sytuacji.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Nawet 45 tys. złotych grzywny grozi pracodawcy, który „pod stołem” wypłaca pracownikowi będącemu dłużnikiem alimentacyjnym wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie tych świadczeń. Zdaniem ekspertów, to niespotykana kara za wykroczenia pracodawcy. Przepis jest jednak wadliwy i może być stosowany w ograniczonym zakresie.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2020
Prawo rodzinne Prawo pracy Poprawmy prawo
Pracownicy, którzy nie ukończyli 55 roku życia są zapisywani do pracowniczych planów kapitałowych automatycznie. I choć sami mogą z tej możliwości zrezygnować, to pracodawca nie ma prawa zmuszać ich czy zachęcać do rezygnacji z PPK. Grozi mu zresztą za to grzywna - do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń za poprzedni rok obrotowy.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2020
Prawo pracy PPK

Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia - ustawa opublikowana

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
To już pewne - dzień 6 grudnia będzie w tym roku niedzielą handlową. Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która wprowadza tę zmianę, została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. W grudniu będą więc łącznie 3 niedziele handlowe: 6, 13 i 20 grudnia.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
04.12.2020
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Z danych Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych wynika, że w trzecim kwartale 2020 r. wynajęto o 40 proc. mniej powierzchni biurowych niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów, tendencja spadkowa utrzyma się w kolejnych kwartałach, bo firmy coraz bardziej będą stawiały na pracę hybrydową.
Grażyna J. Leśniak
04.12.2020
Prawo pracy
Nie każdy pracownik delegowany, który wyjeżdża do pracy za granicą, może zmienić rezydencję podatkową. Praca tymczasowa nie daje do tego podstawy, ale kilkuletni kontrakt – już tak, zwłaszcza, gdy wyjeżdżający zabiera ze sobą rodzinę. Wcześniej pracownik powinien to jednak ustalić z pracodawcą, bo podatki trzeba wtedy płacić w państwie przyjmującym już od pierwszego dnia pobytu.
Grażyna J. Leśniak
04.12.2020
PIT Prawo pracy
Program powinien doprowadzić do wprowadzenia kompleksowej polityki równościowej w ministerstwach, organach administracji, urzędach wojewódzkich, a jej trzonem powinien być regulamin antydyskryminacyjny. Należy wypromować to rozwiązanie, jako dobrą praktykę, wśród pracodawców prywatnych oraz organów jednostek samorządu terytorialnego – uważa RPO.
Grażyna J. Leśniak
03.12.2020
Administracja publiczna Prawo pracy
Prawo do emerytury czy renty ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. Po śmierci emeryta lub rencisty jedno jego świadczenie może być wypłacone rodzinie. Członkowie rodziny mają możliwość otrzymania ostatniej emerytury lub renty, jeżeli zmarły był do niej uprawniony przed śmiercią, ale jej nie pobrał – przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
03.12.2020
Ubezpieczenia społeczne
Konieczne jest ustanowienie odpowiedniej kompensacji dla lekarzy, którzy zachorowali na COVID-19 - uważa Światowe Stowarzyszenie Lekarzy. Według organizacji, powinna ona obejmować pełne pokrycie utraconych dochodów, kosztów leczenia i rehabilitacji oraz opieki nad osobami pozostającymi na ich utrzymaniu w przypadku śmierci.
Krzysztof Sobczak
03.12.2020
BHP Zawody medyczne Koronawirus a prawo
W sobotę Senat wprowadził kilkaset poprawek do kolejnej rządowej tarczy pomocowej, zwanej tarczą 6.0 lub tarczą branżową. O ich losie zdecyduje teraz Sejm. Wiceminister MRPiT Marek Niedużak zapowiedział, że rząd zaaprobuje część poprawek Senatu. - Pozytywnie ustosunkujemy się do rozszerzenia tarczy o takie branże jak przewozy autokarowe, catering, piloci i przewodnicy, pralnie - wskazał.
Agnieszka Matłacz
03.12.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W okresie od 1 marca do 19 listopada do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono 5 wypadków, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej - ustaliło Prawo.pl. W żadnym z nich PIP nie prowadziła czynności, bo do zdarzeń doszło w mieszkaniach prywatnych, do których dostęp inspektorów pracy jest niemożliwy. Ustawa o PIP nie dopuszcza bowiem prowadzenia czynności kontrolnych w takich lokalizacjach.
Grażyna J. Leśniak
03.12.2020
Prawo pracy BHP Poprawmy prawo
Pracodawcy powinni mieć możliwość samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu czy substancji psychotropowych – z przestrzeganiem ich prawa do prywatności. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców autobusów, lekarzy, czy obsługi ruchu lotniczego - twierdzi RPO. I pyta wicepremiera Jarosława Gowina o stan prac nad taką ustawową zmianą.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2020
Prawo pracy
Od środy, 2 grudnia, rząd wprowadził nowe zasady noszenia maseczek zakładach pracy. Utrzymał wprawdzie nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach, gdzie przebywa więcej niż jedna osoba, ale jednocześnie pozwolił, by o obowiązku tym decydował jednak pracodawca. Dopuszczone będzie też odsłonięcie ust i nosa na czas spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
W zakładach pracy obowiązek zakrywania ust i nosa pozostaje, ale pracodawca może go znieść. Można też już spożywać posiłki i napoje bez maseczki. Takie zmiany w rozporządzeniu o nakazach i zakazach w związku z epidemią zostały wprowadzone od dziś, czyli środy 2 grudnia. Co do zasady zwolniono też z obowiązku noszenia maseczki pracowników urzędów, sądów i uczelni. Jak alarmowaliśmy w Prawo.pl od soboty 28 listopada maseczki trzeba było nosić w pracy, nawet podczas jedzenia.
Jolanta Ojczyk
02.12.2020
BHP Koronawirus a prawo
Likwidacja, od 1 stycznia 2020 r., tzw. ulgi abolicyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych wcale nie oznacza, że wszystkie osoby pracujące i mieszkające zagranicą, np. w Skandynawii czy Holandii, będą musiały zapłacić PIT w Polsce od dochodów uzyskiwanych za granicą. Najprostszym sposobem, żeby tego uniknąć jest rezygnacja z rezydencji podatkowej w Polsce – mówi radca prawny Józef Banach.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2020
PIT Prawo pracy Prawo unijne
Cofnięcie zaświadczenia A1 wydanego dla pracowników delegowanych do Belgii w okolicznościach nieuprawniających do jego wystawienia jest możliwe w każdym czasie, jeżeli okaże się, że nie zostały spełnione – wynikające z rozporządzeń unijnych - warunki do jego wydania. Ale ZUS musi wcześniej wyczerpać tryb współpracy z instytucją ubezpieczeniową innego państwa - orzekł Sąd Najwyższy
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.12.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Dyrektywa dotycząca delegowania pracowników ma zastosowanie do transnarodowego świadczenia usług w sektorze transportu drogowego. Ma ona bowiem, co do zasady, zastosowanie do każdego transnarodowego świadczenia usług obejmującego delegowanie pracowników, niezależnie od danego sektora gospodarki – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2020
Prawo pracy Prawo unijne
W 2021 roku zwiększony zostanie limit ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tzw. limit 30-krotności. Limit ten wzrośnie z obecnych 156 810 zł do 157 770 zł. Jego przekroczenie będzie równoznaczne z zaprzestaniem pobierania przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne. Nie zwolni to jednak pracodawców od dokonywania wpłat do PPK.
Oskar Sobolewski
01.12.2020
Ubezpieczenia społeczne
Nadmierne wykorzystywanie umów zleceń, niejasny i skomplikowany system rozliczania oraz pogłębienie niesprawiedliwości społecznej - to główne negatywne zjawiska związane ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń społecznych. Fundacja Instrat i eksperci rekomendują ujednolicenie zasad naliczania i odprowadzania składek.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2020
Ubezpieczenia społeczne

Już prawie 10 tysięcy e-wizyt odbyli eksperci ZUS

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Na ponad 16 tysięcy umówionych rozmów w całym kraju, blisko 10 tysięcy osób skorzystało z rozmowy wideo z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tylko w województwie śląskim takie spotkanie online z pracownikami ZUS odbyło 1618 klientów. 4 tys. klientów nie skorzystało z e-wizyty i nie anulowało jej.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo

SN: Składki ZUS od tłumaczy zależą od treści umowy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Tłumaczenia umów i korespondencji wykonane jako umowa o dzieło nie mieszczą się w granicach przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustalających obowiązkowe i dobrowolne tytuły podlegania ubezpieczeniom społecznym. Z kolei działalność tłumaczy realizowana w ramach świadczenia usług stanowi tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.12.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Mija już dziewiąty miesiąc epidemii COVID-19 w Polsce, a pracodawcy wciąż nie wiedzą, czy mogą mierzyć temperaturę osobom wchodzącym na teren zakładu pracy, testować pracowników czy informować załogę o przypadkach zachorowań. Nie ma przepisów, nie ma też wspólnych, jasnych wytycznych wszystkich służb. Jest za to luka w prawie, która wykluczyła pracodawców z systemowej walki z pandemią.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo

Pracownik może wykonywać pracę 6 dni w tygodniu

Prawo pracy HR Małe i średnie firmy
Zgodnie z zasadą przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, możliwe jest stosowanie rozkładów czasu pracy przewidujących pracę przez więcej niż 5 dni w tygodniu przy równoczesnym ustaleniu odpowiednio mniejszej liczby dni pracy w innych tygodniach danego okresu rozliczeniowego.
Joanna Kaleta Dorian Lesner
30.11.2020
Prawo pracy HR Małe i średnie firmy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 grudnia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Do 24 grudnia 2020 roku został przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
30.11.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo

Dodatki za walkę z Covid-19 z ustawy i z polecenia ministra

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od poniedziałku obowiązuje przepis przyznający 100 proc. dodatki pracownikom medycznym skierowanym do walki z pandemią przez wojewodów, ale resort zdrowia przypomina, że od 1 listopada obowiązuje też zarządzenie ministra, który takie dodatki przyznał wszystkim, którzy pracują tylko i wyłącznie przy Covid-19.
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Rząd przedstawił założenia do projektu ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych. OIPE ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także możliwość przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE.
Grażyna J. Leśniak
30.11.2020
Emerytury i renty
Wnioskodawca powinien zwrócić nienależnie pobrane świadczenie, mimo że informował organ rentowy o zmianie sytuacji swojej rodziny. Z przepisów wynika, że taki obowiązek istnieje nawet jeśli wnioskodawca zawiadamiał organ rentowy o zaistnieniu okoliczności rzutujących na prawo do świadczeń - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Aleksandra Partyk
30.11.2020
Emerytury i renty
Zapobiegliwi przedsiębiorcy wystawiają skierowania na badania okresowe w obawie przed grzywną. Twierdzą, że nikt ich nie zwolnił z wystawienia skierowania, choć przeprowadzenie badań zostało zawieszone, a ich ważność przedłużona. Eksperci są podzielni. Są jednak tacy, który twierdzą, że to przykład niedoregulowania prawnego.
Grażyna J. Leśniak
30.11.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski