Prof. Romanowski: Gazprom i Rosja to nie dżentelmeni, a prawo umów nie działa, gdy nie ma sankcji

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Gazprom żądając jednostronnie zapłaty w rublach za dostarczany gaz gwałci umowę. Wszak nie można jednostronnie zmieniać umów, gdy obie strony nie ustanowią takiego mechanizmu w sposób zgodny z zasadą sprawiedliwego rozłożenia ryzyka kontraktowego, praw i obowiązków stron. Cel Gazpromu, a tak naprawę Rosji, jest znany. Rosja próbuje ratować wartość rubla wymuszając płatność w rublach.

27.04.2022

Jest już polska lista sankcyjna - a na niej 50 podmiotów

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa. Na razie znalazło się na niej 50 podmiotów i rosyjskich oligarchów w tym Gazprom. Lista będzie systematycznie uzupełniana.

26.04.2022

WIBOR - mechanizm kontrowersyjny, dla banków korzystny

Finanse Kredyty frankowe

​WIBOR wzbudza wątpliwości jako wskaźnik wykorzystywany przy udzielaniu kredytów, bo nie jest oparty na rzeczywistych transakcjach międzybankowych. Tych ostatnich jest niewiele, a zdarzały się okresy, gdy transakcje takie nie występowały. Opieranie tego wskaźnika na wartościach szacunkowych prowadzi do tego, że banki zarabiają na kredytach nie tylko pobierając marżę, ale też na WIBOR-ze.

26.04.2022

Rosja pod lupą przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy to gorący temat już od kilku lat. Bezprecedensowe wydarzenia związane z sankcjami nałożonymi na Rosję i rosyjskich oligarchów w związku z rozpoczęciem wojny na Ukrainie wymagają szybkiej reakcji po stronie instytucji finansowych. Również, a może przede wszystkim, w tym obszarze - pisze Małgorzata Motyl, adwokat w kancelarii Penteris.

26.04.2022

Premier zapowiada: Koniec WIBORU od 1 stycznia 2023 r.

Prawo gospodarcze Finanse

Od 1 stycznia 2023 r. narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zabrał głos w tej sprawie podczas otwarcia 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

25.04.2022

Coraz więcej blokad rachunków podejrzanych o pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu

Domowe finanse Administracja publiczna Finanse

W 2021 roku nastąpił wzrost o ok. 37,3 proc. liczby zawiadomień do prokuratury w kontekście podejrzenia popełnienia przestępstwa prania pieniędzy, a także znaczący, ponad 100 proc., wzrost liczby blokad rachunków. Wątpliwości dotyczyły majątku o wartości ponad 8,5 mld zł – wynika ze sprawozdania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

22.04.2022

ZUS: Osoby, które straciły dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, mogą złożyć wniosek

Ubezpieczenia społeczne Finanse

Osoby samozatrudnione, którym ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przed 1 grudnia 2021 r., a w szczególności w listopadzie ubiegłego roku, nie stracą ciągłości, jeśli do końca czerwca 2022 roku złożą wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

21.04.2022

Rzecznik Finansowy sprawdza, czy można wyłączyć ofertę „kredyt na klik”

Rynek i konsument Finanse

Niektóre banki oferują szybkie kredyty, które klienci mogą otrzymać w bankowym serwisie transakcyjnym, bez kontaktu z pracownikiem banku. Udzielane są automatycznie, a ich limity banki ustalają na podstawie znajomości sytuacji finansowej własnego klienta. Rzecznik Finansowy chce wiedzieć, czy klienci mogą zrezygnować z opcji „kredytu na klik” w posiadanej ofercie dostępnych produktów bankowych.

20.04.2022

NSA: Przedsiębiorstwo energetyczne musi ujawnić, kogo sponsoruje

Spółki Finanse

Przedsiębiorstwo energetyczne nie chciało ujawnić komu udziela wsparcia finansowego. Sądy administracyjne były jednak zgodne, że spółka wykonuje zadania publiczne. Tym samym informacje o tym komu, na jakich zasadach i w jakiej wysokości są przyznawane środki na umowy sponsoringowe, darowizny i partnerstwa stanowią informację o sposobie gospodarowania majątkiem publicznym.

16.04.2022

Instytucje finansowe związane z Rosją będą mieć problem z otrzymaniem licencji w Polsce

Finanse Ukraina

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła uchwałę w sprawie okoliczności istotnych dla oceny rękojmi z zakresu rynku finansowego w związku z agresją Rosji wobec Ukrainy. Powiązania podmiotów licencjonowanych, ich znaczących udziałowców oraz osób nim zarządzających z Rosją lub Białorusią traktowane jest przez KNF jako wątpliwość co do prowadzenia działalności podmiotu w sposób prawidłowy.

15.04.2022

Zmiany w przepisach o listach zastawnych z podpisem prezydenta

Rynek Finanse

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o listach zastawnych, bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy dostosują polskie prawo do dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie emisji obligacji zabezpieczonych i nadzoru publicznego nad tymi obligacjami.

15.04.2022

Pożyczka udzielona przez spółkę wspólniczce bez podatku

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse

Skarbówka upiera się, że praktycznie każde udzielenie pożyczki, nawet dokonywane incydentalnie, powinno być traktowane jako usługa finansowa zwolniona z VAT. Konsekwencją tego jest wyłączenie transakcji z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Eksperci podkreślają jednak, że interpretacje w tej kwestii i orzecznictwo nie jest jednolite.

13.04.2022

Restrukturyzacja Idea Bank S.A. - RPO wsparł skargi kasacyjne obligatariuszy GetBack

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Finanse

Osoby poszkodowane działaniami GetBack S.A. mają prawo do zbadania przez sąd sprawy przymusowej restrukturyzacji Idea Bank S.A. WSA prowadził zaś sprawę tak, że w wielu aspektach ograniczył możliwość skutecznej ochrony praw poszkodowanych. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który ma też wątpliwości co do stanowiska WSA w świetle wymagań prawa unijnego.

12.04.2022

NIK: Miliony na akademicki sport, a medali mniej

Finanse Dla studenta

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda w praktyce realizacja programów i zadań związanych z rozwojem sportu akademickiego. Okazuje się, że nie udało się osiągnąć awansu w klasyfikacji medalowej, a wręcz spadliśmy w rankingach. Ponadto minister sportu nie zapewnił ewaluacji i monitorowania celu programu dotyczącego zwiększenia aktywności fizycznej studentów.

12.04.2022

Stopy procentowe rosną - niektóre umowy kredytowe mogą okazać się nieważne

Finanse Nieruchomości

​Kolejne podwyżki stóp procentowych skutkują wzrostem wysokości rat kredytów złotówkowych. Kredytobiorcy zaczynają rozglądać się za sposobem na pozbycie się kłopotliwego zadłużenia, a prawnicy dostrzegają takie możliwości, choć opinie są podzielone. Kluczowym problemem może być to, czy klient został przez bank poinformowany o ryzyku związanym ze zmiennym oprocentowaniem kredytu.

11.04.2022

Zmiany w ustawie o PPE, IKE i o IKZE do podpisu prezydenta

Domowe finanse Emerytury i renty Finanse

Sejm w czwartkowym głosowaniu zdecydował o przyjęciu poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o PPE, IKE i IKZE. Senat oprócz poprawek o charakterze legislacyjnym zaproponował przesunięcie na 1 lipca 2022 r. terminu wejścia w życie zmian. Nowela wprowadza zmiany w warunkach uczestnictwa w pracowniczych programach emerytalnych. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

07.04.2022

Obowiązkowe faktury elektroniczne dołożą pracy działom księgowości i rozliczeń

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Komisja Europejska zgodziła się, by wystawianie faktur elektronicznych przez Krajowy System e-Faktur było obligatoryjne dla wszystkich polskich podatników. Pomysły Ministerstwa Finansów doprowadzą jednak do sytuacji, że wiele firm będzie musiało prowadzić podwójne systemy do fakturowania. Problemem jest także to, że w e-fakturach trzeba będzie przekazywać dużo więcej szczegółowych informacji.

07.04.2022

Ukraińcy zastrzegą polską kartę bankową w swoim języku

Finanse Ukraina

Obywatele Ukrainy, którzy przybywają do Polski i zakładają konta w polskich bankach, powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i finansów. Już pojawiły się pierwsze informacje o próbach oszustw przybyszów zza wschodniej granicy. Z myślą o nich, banki uruchomiły specjalną infolinię w języku ukraińskim oraz stronę internetową do zastrzegania kart bankowych.

06.04.2022

Obywatele Ukrainy złożyli ponad 119 tys. wniosków o 500 plus

Finanse Ukraina

Obywatele Ukrainy złożyli dotąd ponad 119 tys. wniosków o 500 plus na obecny okres świadczeniowy, które obejmują blisko 185 tys. dzieci - poinformowała we wtorek w Sejmie wiceminister rodziny Barbara Socha. Dodała, że świadczenie jest wypłacane od miesiąca, w którym złożono wniosek.

05.04.2022

Tajemnica bankowa obowiązuje, ale nie dla skarbówki

PIT Finanse RODO

Bank posiada strategiczne informacje o swoich klientach, a ochrona tych informacji jest częścią wykształconej kultury prawnej i ugruntowanym zwyczajem obrotu gospodarczego. Nie ma ona jednak charakteru absolutnego i istnieją od niej wyjątki. Jeden z nich dotyczy informacji udzielanych organom skarbowym, których uprawnienia w tym zakresie zostały ostatnio rozszerzone.

26.03.2022