Prawo.pl
Połączenie przez przejęcie spółek prawa handlowego, którego dalszym następstwem jest przejście na spółkę przejmującą udziały w użytkowaniu wieczystym, nie jest zbyciem nieruchomości w rozumieniu ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.07.2019
Prawo cywilne
Idea Bank w ogóle nie powinien przedstawić oferty nabycia obligacji, bo takie czynności nie mieściły się w jego statucie - takie stanowisko przedstawiła rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow w sprawie poszkodowanego w aferze GetBack. Serwis Prawo.pl dotarł do pierwszego "istotnego poglądu" w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk
30.07.2019
Prawo cywilne
Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Ferretti Bębenek i Partnerzy doradzała japońskiemu inwestorowi Saraya.Co.Ltd w Osace oraz spółkom z jego grupy przy nabyciu większościowego pakietu udziałów V.Laboratories sp. z o.o. w Warszawie. Japońska firma nabyła większościowy pakiet udziałów w polskiej spółce.
Krzysztof Sobczak
30.07.2019
Prawnicy
Firma umieszczając na swojej stronie wtyczkę osoby trzeciej, np. facebookowy przycisk „Lubię to” staje się współadministratorem danych osobowych i musi spełnić obowiązek informacyjny, a być może także zebrać zgodę na ich przetwarzanie. Tak uznał w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
29.07.2019
Prawo cywilne Prawo AI RODO

Nawet Natura 2000 nie chroni przed kurzymi fermami

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Sprawa fermy w Kruszynianach jak w soczewce pokazuje iluzoryczność praw mających chronić przyrodę. Gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to fermy kurze mogą być planowane na najbardziej ekologicznych terenach zaliczanych do sieci Natura 2000, i to mimo protestu mieszkańców - pisze Małgorzata Żmudka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Małgorzata Żmudka
29.07.2019
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Zgodnie z tzw. ustawą prądową w poniedziałek 29 lipca mija termin na złożenie oświadczeń w sprawie cen energii. Ministerstwo Energii twierdzi, że w przypadku przesłania ich pocztą będzie się liczyć data stempla. Prawnicy nie zgadzają się z taką interpretacją i radzą zaniesienie pisma osobiście do punktu obsługi klienta.
Jolanta Ojczyk
29.07.2019
Małe i średnie firmy

Banki mają czas na zmianę umów

Finanse Compliance Kredyty frankowe
Z prawnego punktu widzenia istnieją instrumenty gwarantujące, by ani LIBOR, ani WIBOR nie zniknęły przez najbliższe pięć lat. Oczekujemy jednak, że podmiot opracowujący WIBOR złoży do końca roku wniosek o zgodę na prowadzenie działalności jako jego administrator - mówi Michał Kruszka z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
Jolanta Ojczyk
29.07.2019
Finanse Compliance Kredyty frankowe

Dam koszty, sprzedam faktury VAT

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Oferujemy legalne faktury kosztowe, jesteśmy płatnikiem VAT, zakupione u nas dokumenty mogą Państwo zaksięgować i zmniejszyć należność podatkową. Nasza prowizja to 5 proc. kwoty brutto. Takie ogłoszenie znalazło się niedawno w naszej redakcyjnej skrzynce mailowej. Handel lewymi fakturami nadal kwitnie.
Krzysztof Koślicki
29.07.2019
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
W przetargach trzeba stawiać na jakość, a oferty zawierające rażąco niską cenę powinny być eliminowane. Takie wnioski płyną z wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie udziału w przetargach wykonawców spoza krajów UE – pisze Jacek Liput, radca prawny, szef praktyki prawa zamówień publicznych w kancelarii Gawroński&Partners.
Jacek Liput
28.07.2019
Zamówienia publiczne
Ministerstwo Energii z powodu dużego zainteresowania przedsiębiorców zniżkami cen energii doprecyzowało, że wnioski można też składać pocztą, decyduje data stempla pocztowego. Punkty obsługi sprzedawców prądu przyjmują w sobotę, niedzielę i w poniedziałek do północy oświadczenia potwierdzające uprawnienie do zamrożenia cen energii elektrycznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.07.2019
Administracja publiczna

Banki nie chcą pić piwa - liczą na cud

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
W 2006 roku Komisja Nadzoru Bankowego (obecny KNF) ostrzegała banki, by w umowach o kredyt hipoteczny wskazywały obiektywny kurs franka. Nie posłuchały, stosowały niedozwolone klauzule i teraz boją się skutków lawiny pozwów. Może być jeszcze gorzej, bo Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że za 5 lat wskaźniki WIBOR i LIBOR mogą zniknąć, a wówczas trzeba będzie aneksować umowy. Jeśli banki znów nie posłuchają jej głosu, będą miały problem większy, niż frankowy.
Jolanta Ojczyk
26.07.2019
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Od przyszłej kadencji rządu status prosumenta ma być też dostępny dla wspólnot mieszkaniowych - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. I pochwaliła się, że na dachu budynku resortu powstanie jedna z największych w stolicy instalacji fotowoltaicznych. Przetarg ma być ogłoszony w sierpniu.
Jolanta Ojczyk
26.07.2019
Środowisko Budownictwo
Rachunki płatnicze, płatności mobilne, w tym sms-y premium oraz wymiana kryptowalut - te usługi są, według Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy lub transferowania środków za granicę. Przez Polskę przechodziły nawet pieniądze dla ISIS.
Jolanta Ojczyk
26.07.2019
Finanse Compliance
Konsumenci mogą pomylić karmę dla zwierząt „Dolina Baryczy” z „Doliną Noteci”. Ta druga ma renomę, z której ta pierwsza chce bezprawnie korzystać – stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Robert Horbaczewski
26.07.2019
Małe i średnie firmy
Sąd nakazał wstrzymanie dystrybucji "Gazety Polskiej" z naklejkami "Strefa wolna od LGBT" - podał na Facebooku Bartosz Staszewski, aktywista na rzecz praw człowieka. Wystąpił on z powództwem przeciwko tygodnikowi i wniósł o zabezpieczenie roszczenia poprzez wstrzymanie sprzedaży czasopisma.
Monika Sewastianowicz
25.07.2019
Kolejne moduły elektronicznej Bazy Danych o Odpadach mają być gotowe w styczniu 2020 r. Będzie można ją zintegrować z oprogramowaniem, z którego korzystają firmy. Karta odbioru odpadów ma być też wyposażona w kod QR - zapewnia resort środowiska.
Jolanta Ojczyk
25.07.2019
Środowisko

Sprawa pakietu mobilności wraca do Brukseli

Prawo pracy Małe i średnie firmy
Parlament Europejski w nowej kadencji wróci do prac nad ostatecznym kształtem pakietu mobilności, czyli kontrowersyjnego projektu regulacji, który zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Minister Andrzej Adamczyk zapowiada aktywną działalność w Brukseli, aby zmienić niekorzystne dla polskich przewoźników propozycje zapisów dotyczących transportu międzynarodowego.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Prawo pracy Małe i średnie firmy
64 na 416 krajowych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych widnieje - jako dłużnicy - w biurze informacji gospodarczej. Wartość rynkowa wszystkich zadłużonych spółek to blisko 122 mld złotych. Najwięcej dłużników jest wśród branży budowlanej i producentów. Tak wynika z informacji Krajowego Rejestru Długów.
Jolanta Ojczyk
24.07.2019
Finanse
Sprawy spółki były prowadzone przez osobę, która nie miała do tego formalnego upoważnienia. Nie...
Dorian Lesner
24.07.2019
Ordynacja Spółki
Jeśli administrator danych doprowadził do tego, że „wypłynęły” wrażliwe dane dotyczące np. chorób lub orientacji seksualnej powoda, to sąd może przyznać na jego rzecz znaczne zadośćuczynienie. Niekiedy jednak świadczenie może być przyznane w symbolicznej wysokości - wskazuje dr Anna Franusz.
Aleksandra Partyk
24.07.2019
RODO
Po 14 miesiącach od wybuchu afery GetBack, są już pozwy przeciwko bankom, które sprzedawały felerne obligacje. Według poszkodowanych już 100 osób dodchodzi odszkodowania. Idea Bank podał, że do końca kwietnia 2019 roku miał 15 spraw na kwotę 4 milionów złotych. Prawo.pl dotarło do kolejnej - wartej ponad 3 miliony złotych. Do rzecznika finansowego wpłynęło sześć wniosków o wydanie poglądu istotnego, jeden jest już gotowy. Do spraw przyłącza się też prokuratura. Klienci nie wykluczają jednak odpowiedzialności Skarbu Państwa.
Jolanta Ojczyk
24.07.2019
Prawo cywilne Finanse
112 stron liczą wytyczne przygotowane przez Komisję Europejską, dotyczące stosowania dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Eksperci przyznają, że to bardzo ważny dokument, mimo że ma charakter wyłącznie informacyjny, a nie wiążący.
Jolanta Ojczyk
24.07.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Spółki publiczne będą musiały mieć zgodę rady nadzorczej na zawarcie istotnych transakcji oraz opracować polityki: wynagrodzeń i zaangażowania. Takie obowiązki przewiduje przyjęty przez rząd projekt zmiany ustawy o ofercie publicznej. Wzrosną też koszty emisji papierów wartościowych, bo częściej będzie trzeba sporządzać memoranda informacyjne.
Jolanta Ojczyk
23.07.2019
Spółki Compliance

Powołano pełnomocnika rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda został pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego. Jego zadaniem będzie koordynacja działań rządu w obszarze PPP.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.07.2019
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Pożyczkobiorca nie musi oddawać pieniędzy funduszowi sekurytyzacyjnemu. Ten bowiem nie udowodnił w sądzie, że nabył skutecznie wierzytelność od firmy, która udzieliła pozwanej 5 tys. złotych pożyczki. Tak uznał Sąd Rejonowy w Szczytnie.
Aleksandra Partyk
23.07.2019
Prawo cywilne Finanse
Data „wykonania” dla celów VAT jest datą późniejszą, niż moment faktycznego wykonania. Należy za każdym razem dokonać analizy okoliczności realizacji umów na roboty budowlane. Nie można przyjąć założenia, że w każdym przypadku, gdzie ma miejsce odbiór robót przez zamawiającego, datą „wykonania” będzie dzień podpisania protokołu – tłumaczy Małgorzata Militz, doradca podatkowy, pełnomocnik w sprawie Budimex.
Krzysztof Koślicki
22.07.2019
VAT Budownictwo
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców nie może interweniować w toczących się już postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych i wnosić kasacji. To się zmieni, bo wniosków o pomoc w walce z ZUS jest dużo. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapowiada szybką nowelizację przepisów.
Jolanta Ojczyk
22.07.2019
Małe i średnie firmy
Nie widzę uzasadnienia, aby Jan Kowalski, prowadzący osiedlowy warzywniak, korzystał z ochrony konsumenckiej przy zakupie polisy autocasco, a zaciągając kredyt obrotowy - już nie. A stanie się tak, bo projektowane w kodeksie cywilnym zmiany idą w złym kierunku. W prawie dobre chęci, to za mało. Dlaczego – pisze Tomasz Konieczny, radca prawny.
Tomasz Konieczny
22.07.2019
Prawo cywilne
Kioski czy pawilony handlowe nie będą przeszkodą w przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Deweloperom będzie łatwiej inwestować w tereny poprzemysłowe. Z kolei Krajowy Zasób Nieruchomości zyska nowe możliwości pozyskiwania nieruchomości.
Jolanta Ojczyk
22.07.2019
Budownictwo
W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie rządowego projektu nowego prawa zamówień publicznych. Został skierowany do prac w komisji. Posłowie opozycji zwracali uwagę na jego obszerność - liczy 623 artykuły i podkreślali, że tak dużego projektu nie można rozpatrywać rzutem na taśmę. Rząd chce jednak, by zostało uchwalone jeszcze w tej kadencji.
Jolanta Ojczyk
21.07.2019
Zamówienia publiczne