Krajowy Rejestr Długów przeanalizował krajowe spółki z Giełdy Papierów Wartościowych. 15 proc. z nich to dłużnicy notowani w KRD. Wzrosła zarówno liczba zadłużonych spółek, jak i wartość samego zadłużenia. 11 lipca br. na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie notowanych było 416 krajowych spółek. 64 z nich widnieje w KRD. To więcej, niż rok temu - przy jednoczesnym zmniejszeniu się o 11 liczby firm notowanych. Wzrosło także łączne zadłużenie – z 37,88 mln zł do 42,6 mln zł.

Czytaj również: Rząd przyjął ważne zmiany dla spółek publicznych >>

 

Kto komu  nie płaci

Zadłużone spółki giełdowe mają w sumie 941 zobowiązań wobec 222 wierzycieli. Wśród nich nie ma tegorocznych debiutantów. Najwięcej dłużników jest w sektorze budownictwo (23 proc. dłużników giełdowych), na drugim miejscu są producenci (17 proc.), dalej firmy finansowe (14 proc.). Pod względem wartości zadłużenia, też dominuje branża budowlana: 16,4 mln zł. Na drugim miejscu jest handel - z długiem 11,5 mln zł, a na trzecim - branża technologiczna – 5,4 mln zł. 

- Budowlanka na czele dłużników nie zaskakuje. Przyzwyczaiły nas do tego zarówno cykliczne raporty o zadłużeniu, jak badania subiektywnej oceny sytuacji finansowej przez same firmy  - mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Sprawdź w LEX: Czy nieopłacony rachunek za najem może być kosztem? >

Zadłużeni w liczbach

Wartość rynkowa wszystkich zadłużonych spółek to blisko 122 mld zł. 20 z nich to firmy, których wycena nie przekracza 10 mln zł. Kolejna dwudziestka to firmy z przedziału od 10 do 100 mln zł. Wartość 11 spółek z długami jest między 100 mln zł a 1 mld zł. Reszta, czyli 13 to spółki wyceniane powyżej 1 mld zł. 11 spółek posiada długi w kwocie ponad 1 mln zł. Rekordzista ma na koncie zobowiązania w kwocie 7,4 mln zł. 35 spółek z grona dłużników może pochwalić się zyskiem ze sprzedaży. KRD nie pisze, które to spółki. Wskazuje jednak, że na liście są takie, które walczą o przetrwanie, jak i takie, które znajdują się w doskonałej kondycji finansowej.

Sprawdź w LEX: Czy korekta VAT z tytułu ulgi za złe długi dotyczy faktur wystawianych przez kontrahentów z zagranicy i faktur z odwrotnym obciążeniem? >