Prawo.pl
Będzie łatwiej tworzyć grupy producentów rolnych. Uchwaloną 8 lipca br. przez Sejm ustawę w tej sprawie podpisał prezydent. Nowe uregulowania zakładają m.in. zmniejszenie obowiązkowej ilości produktów, które członek grupy ma sprzedać grupie. Wydłużają również termin na złożenie wniosku o zatwierdzenie zmian w planie biznesowym
Renata Krupa-Dąbrowska
16.08.2021
Rynek i konsument
Najpierw Krajowa Izba Odwoławcza a potem sąd uznały, że jeśli zamawiający oczekując przedstawienia referencji nie wpisał w nawiasie określenia "na przykład" lub "takich jak", to nie dawał dowolności w interpretacji zamówienia przez składających oferty. A więc chcąc budować szkołę mieli wykazać się wybudowaniem innych szkół, a nie np. hal sportowych.
Katarzyna Buczkiewicz
16.08.2021
W projekcie ustawy wprowadzającej Polski Ład podatkowy pojawiły się również zmiany w podatku od towarów i usług, które dotyczą tzw. grupy VAT, czyli podatnika grupowego. Ze smutkiem muszę stwierdzić, że jakoś nie umiemy zachować jakiejkolwiek ciągłości wiedzy i kolejne „ekipy” urzędników szczebla ministerialnego, które zajmują się tym podatkiem, zaczynają wszystko od początku
Witold Modzelewski
16.08.2021
VAT Doradca podatkowy Polski Ład
Ministerstwo Finansów przegrywało w sądach, więc zmieni przepisy. Chodzi o rozliczanie kosztów uzyskania przychodów przez firmy korzystające z tzw. finansowania dłużnego. Projekt Polskiego Ładu przewiduje zmiany, które uderzą zwłaszcza w tych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić ekspansję na rynkach zagranicznych i nabywać podmioty konkurencyjne. Dotknie to także firmy powiązane.
Krzysztof Koślicki
16.08.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w drugiej wersji projektu dotyczącego pracy zdalnej, opublikowane 23 lipca br., nie są znaczące i nadal wywołują niepewność po stronie pracodawców, którzy obawiają się, że wiele kwestii związanych z pracą zdalną będą musieli doprecyzować w wewnętrznych regulacjach – piszą Karolina Kołakowska i Julia Janik.
Julia Janik Karolina Kołakowska
14.08.2021
Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze
Wkrótce zaczną przedawniać się dla części klientów roszczenia dotyczące niewłaściwego rozliczenia przez pożyczkodawcę kredytu konsumenckiego. Dla umów zawieranych w pierwszych latach obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim termin przedawnienia wynosi 10 lat. W przypadku wcześniejszej spłaty konsument może ubiegać się o proporcjonalne rozliczenie i zwrot poniesionych kosztów.
Regina Skibińska
14.08.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Rośnie liczba nielegalnych wysypisk, także tych z odpadami niebezpiecznymi. Samorządy zostały pozostawione same sobie. Mogą co najwyżej oznaczyć „bombę ekologiczną” i liczyć, że nie wybuchnie, ani wyleje się. Ministerstwo Klimatu zapowiada zmianę przepisów, które mają zaostrzyć kary za przestępstwa śmieciowe. Czy jednak same represje rozwiążą problem?
Robert Horbaczewski
14.08.2021
Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Oczekiwanie na uchwałę SN nie upoważnia do zawieszania spraw frankowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Coraz częściej sądy rozpoznające sprawy dotyczące kredytów frankowych zawieszają postępowania, powołując się na konieczność oczekiwania na rozpoznanie przez Sąd Najwyższy wniosku pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o rozstrzygniecie rozbieżności w wykładni przepisów prawa występujących w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Praktyka ta budzi jednak zasadnicze wątpliwości
Marcin Kochanowski
14.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego prezydent Łodzi słusznie zakazał przedsiębiorcy prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców. Były też podstawy do skreślenia skarżącego z rejestru działalności regulowanej przedsiębiorców szkolących kierowców. Naruszenia zaś dotyczyły zaniechania wyjazdów kursantów na miasto z powodu dużego natężenia ruchu i korków ulicznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.08.2021
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Ustawa medialna uchwalona przez Sejm 11 sierpnia br. jest zbędna i szkodliwa dla polskiej gospodarki oraz dla polskich interesów - uważają prawnicy zajmujący się biznesem. Na negocjacje ze stroną amerykańską już jest za późno. W efekcie inwestor zagraniczny, który przynosi zyski otrzyma zwrot pieniędzy w postaci odszkodowania na koszt polskiego podatnika.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.08.2021
Prawo cywilne
Dziewięć organizacji, w tym Konfederacja Lewiatan, apeluje do resortu klimatu i środowiska o wydłużenie terminu konsultacji publicznych projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która ma wdrożyć model Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.
Robert Horbaczewski
13.08.2021
Środowisko

Nowe ministerstwo zajmie się budownictwem i turystyką

Administracja publiczna Prawo pracy Budownictwo
Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie zajmować się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem, a także gospodarką i turystyką. Taką informację przedstawił w piątek resort, który powstał z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. To skutek wyjścia z koalicji rzadzącej Porozumienia Gowina.
Krzysztof Sobczak
13.08.2021
Administracja publiczna Prawo pracy Budownictwo
Projekt Polskiego Ładu dotyka wielu zagadnień podatkowych - także regulacji dotyczących podatku VAT. Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzenie możliwości wyboru opodatkowania usług finansowych. Niewątpliwie jest to rozwiązanie rewolucyjne z perspektywy podmiotów działających w branży finansowej – piszą eksperci PwC.
Katarzyna Dobosz Wojciech Gede
13.08.2021
VAT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Po dymisji Gowina powstaje nowe ministerstwo, praca wraca na stare miejsce

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze
Powstanie Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - wynika z rozporządzeń Rady Ministrów, które zostały opublikowane w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Dział praca przechodzi do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To skutek odejścia Porozumienia Gowina z koalicji rządowej.
Krzysztof Sobczak
13.08.2021
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze
Zdaniem Prokuratora Generalnego wykładnia przepisów o nieprzedawnieniu roszczeń właściciela gruntu, na którym wzniesiono budowlę prowadzi do podejmowania orzeczeń prawotwórczych przez sąd. A zatem - sprzecznych z przepisami prawa, których wykładnia językowa nie budzi wątpliwości. Wątpliwości prokuratora ma wyjaśnić uchwała sędziów Izby Cywilnej sądu Najwyższego
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Brak standardów orzekania niepełnosprawności dla głuchych czy niedosłyszących kandydatów np. na kierowców oraz piętnujący charakter nazewnictwa wykorzystywanego w orzecznictwie, to powody trudnej sytuacji tej grupy osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Ministerstwo odpiera zarzuty, ale przyznaje, że pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa
Grażyna J. Leśniak
13.08.2021
Prawo pracy Opieka zdrowotna
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na skorzystanie z ułatwień dla tzw. inwestycji covidowych mają spore kłopoty – ich budowy wstrzymano, a nierzadko w sprawę włączają się sądy karne i organy administracji skarbowej. Czy do końca legalnie? Zdania są podzielone - część prawników uważa, że organom nadzoru nic do tych spraw. Inni i same organy, że tak powinno być.
Monika Sewastianowicz
13.08.2021
Budownictwo Koronawirus a prawo
Jest oficjalna redakcja Discovery, Inc., amerykańskiego właściciela TVN, na środową nowelizację polskiej ustawy medialnej. W dniu 12 sierpnia 2021 r. Discovery Inc. oficjalnie zawiadomiło polskie władze o możliwości podjęcia działań prawnych na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA.
Agnieszka Matłacz
12.08.2021
Prawo gospodarcze
Zamierzamy wypracować jeszcze bardziej korzystne mechanizmy promujące grupy producenckie - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Chodzi nam o to, żeby rolnicy się dogadywali między sobą, i żeby ich racje były na wierzchu - tłumaczył. W ramach Krajowego Planu Odbudowy będziemy wspierać mniejszych przetwórców – dodał minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Krzysztof Sobczak
12.08.2021
Małe i średnie firmy

Adwokaci chcą prawa do niższej stawki ryczałtu

Prawnicy PIT Doradca podatkowy Polski Ład
W ramach Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów chce od przyszłego roku wprowadzić niższe stawki ryczałtu. Przedstawiciele zawodów medycznych będą mogli się rozliczać w oparciu o 14-proc. stawkę podatku (obecnie 17 proc.). Obniżona stawka będzie miała zastosowanie także dla zawodów technicznych (m.in. architektów). Adwokaci apelują, by obniżony ryczałt można było stosować także do usług prawniczych.
Krzysztof Koślicki
12.08.2021
Prawnicy PIT Doradca podatkowy Polski Ład
LUX MED Onkologia otrzymała pozwolenie na pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych. Tym samym niebawem dołączy do grona wysokospecjalistycznych ośrodków prowadzących nowoczesne terapie transplantologiczne. Firma zapowiada rozpoczęcie prac nad uruchomieniem Centrum Terapii Komórkowych, które w 2022 r. ma kwalifikować do zabiegów pierwszych chorych.
Katarzyna Redmerska
12.08.2021
Opieka zdrowotna

Nierealny termin na ustalenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Ogromną zmianą, praktycznie nierealną do zrealizowania w wielu firmach niezależnie od ich wielkości, będzie termin ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Czym jest to spowodowane? Nowelizacja art. 81 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zmieni dla zdecydowanej większości przedsiębiorców sposób wyliczania składki zdrowotnej
Izabela Leśniewska Jacek Leśniewski
12.08.2021
PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
To straszne, że polski ustawodawca postanowił walczyć z inwestycjami w nieruchomości. W czasach rekordowo niskich stóp procentowych był to dotychczas najbezpieczniejszy i najlepszy sposób lokowania kapitału. Polski Ład tymczasem obiera sobie inwestorów za wroga i próbuje uszczelnić system tam, gdzie nie ma takiej potrzeby. To obłęd – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy.
Bartosz Kubista
12.08.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład
Przepisy dotyczące uproszczonej restrukturyzacji są dziurawe, co wykorzystują nieuczciwi dłużnicy, by nie regulować swoich zobowiązań oraz utrudnić egzekucję. A to oznacza, że prawo daje większą ochronę dłużnikom w złej wierze, aniżeli samym wierzycielom. Tak nie powinno być - twierdzą Krzysztof Żuradzki i ​Joanna Boroń z KBZ Żuradzka & Wspólnicy.
Joanna Boroń Krzysztof Żuradzki
12.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek
Projekt Polskiego Ładu przewiduje kilka rozwiązań mających zachęcać Polaków do przenoszenia rezydencji do kraju i płacenia tu podatku dochodowego. Pomysł jest ciekawy, jednak każdy, kto będzie chciał skorzystać z preferencji, będzie musiał spełnić szereg trudnych i wymagających warunków - m.in. udowodnić, że przez ostatnie lata nie było się polskim rezydentem podatkowym.
Krzysztof Koślicki
12.08.2021
PIT Polski Ład
Sejm przyjął w środę jedną z poprawek Senatu do głośnej nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych z m.in. reprywatyzacją. Odrzucił jednak dwie inne, w tym wydłużenie vacatio legis. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.08.2021
Administracja publiczna
Prezydent Andrzej Duda w środę odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Wystąpił o to dzień wcześniej premier Mateusz Morawiecki, który argumentował, że Gowin podważa działania rządu i Polski Ład. Partia Porozumienie zdecydowała w tej sytuacji o wystąpieniu z koalicji Zjednoczonej Prawicy, a jej wiceministrowie podali się do dymisji.
Krzysztof Koślicki
11.08.2021
Administracja publiczna Polski Ład
Jak wynika z badania KPMG, najistotniejszą zmianą wprowadzoną w tym roku w CIT jest obowiązek sporządzania i publikowania informacji z realizacji strategii podatkowej. Duże znaczenie miało również odroczenie mechanizmu pay and refund w podatku u źródła, które już po przeprowadzeniu badania zostało ponownie przesunięte z 30 czerwca na 31 grudnia 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
11.08.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Wiceminister nauki poda się do dymisji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Wiceminister nauki Wojciech Murdzek, członek partii Porozumienie Jarosława Gowina, poda się do dymisji. Ma to związek z odwołaniem Jarosława Gowina z funkcji w rządzie. Do dymisji podali się także wiceministrowie pracy, rozwoju i technologii Iwona Michałek oraz Andrzej Gut-Mostowy.
Monika Sewastianowicz
11.08.2021
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Ochrona konsumentów, czyli zapewnienie im profesjonalnej i etycznej obsługi poprzez przekazywanie informacji przez kompetentne, wykwalifikowane i należycie upoważnione osoby - zawierają normy etyczne europejskich podmiotów oferujących hipotekę odwróconą. Są w nich też zasady dotyczące warunków spłaty, swobody klientów w zakresie niezbędnych modernizacji czy prawa do wcześniejszego wykupu i rozwiązania umowy.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Prawo cywilne Domowe finanse