Prawo.pl
Pracodawcy nie powinni czekać z przygotowaniem własnych procedur zgłaszania przypadków naruszenia prawa do czasu uchwalenia polskiej ustawy o sygnalistach – radzą prawnicy. Mogą wzorować się na dyrektywie unijnej, a potem tylko dostosować opracowaną procedurę do ostatecznego kształtu polskiego prawa. Póki co, jego projekt wciąż budzi wiele kontrowersji.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2021
Prawo pracy RODO Prawo europejskie
Jednym z rozwiązań w ramach Polskiego Ładu, mającym wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego, jest wykluczenie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu z określonych tytułów w przypadku transakcji dotyczących podmiotów powiązanych. Twórcy nowych przepisów nazwali takie świadczenia „ukrytymi dywidendami” i uwzględnili jako nową kategorię podatkową.
Milana Krzemień
07.12.2021
CIT Spółki Prawo gospodarcze
To już druga edycja przygotowywanego przez Redakcję Publikacji Elektronicznych LEX raportu o polskich sprawach podatkowych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wynika z niego, że aż 71 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez ten Trybunał w latach 2004-2021 było korzystnych dla podatników z Polski.
Rafał Bujalski Krzysztof Koślicki
07.12.2021
VAT Prawo europejskie
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Wody Polskie i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska chcą doprowadzić do zmian legislacyjnych, aby zwiększyć skuteczność ochrony wód przed zanieczyszczeniami – zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Robert Horbaczewski
06.12.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
W wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska będą mogły powstać wydziały lub samodzielne stanowiska pracy do spraw zwalczania przestępczości środowiskowej - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. Ma to pozwolić na bardziej sprawne i efektywne realizowanie zadań ustawowych, zarówno pod względem merytorycznym jak i administracyjnym.
Robert Horbaczewski
06.12.2021
Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

NSA: Trzeba podpisać skargę, a nie samo pismo ogólne

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Wynika to z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2021
Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Postępująca modernizacja i digitalizacja przeobraziła metody pracy doradców podatkowych. Od 2022 roku będą się oni musieli zmierzyć z elektronizacją doręczeń, nakazującą każdemu doradcy podatkowemu wykonującemu zawód posiadanie adresu do doręczeń elektronicznych oraz z e-fakturami – poinformowało Ministerstwo Finansów, zapowiadając konferencję „25 lat ustawy o doradztwie podatkowym i zawodu doradcy podatkowego”.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Komisja Europejska, w ramach działań legislacyjnych po konferencji klimatycznej, przedstawiła projekt rozporządzenia, które nałoży dodatkowe obowiązki na importerów i eksporterów bydła, kakao, kawy, oleju palmowego, soi, drewna oraz produktów wyprodukowanych z ich użyciem. Od stycznia 2023 roku Komisja chce też wprowadzić obowiązek raportowania związany z podatkiem węglowym. Pisze o tym Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.
Krzysztof Wiński
06.12.2021
Środowisko Doradca podatkowy Finanse
Podejrzewasz, że twoja firma nielegalnie ustala ceny, ustawia przetargi czy podzieliła rynek z konkurencją? Masz na to dowody? Zawiadom nas o tym w ramach programu Sygnalista - apeluje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd wskazuje na społeczne korzyści wynikające z takich działań i gwarantuje anonimowość osobom przekazującym sygnały o naruszaniu zasad konkurencji.
Krzysztof Sobczak
06.12.2021
RODO Ochrona konkurencji
"Losowy charakter gry” oraz „element losowości” oznaczają nieprzewidywalność wyniku gry dla osoby korzystającej z urządzenia do gier hazardowych bez względu na budowę takiego automatu, w tym oprogramowania nim sterującego - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. I dodała, że dlatego koncesja na urządzanie takich gier jest konieczna. Ale nie wydała uchwały w tej sprawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2021
Prawo karne Prawo gospodarcze
Deweloper powinien wyposażać miejsce postojowe w stację do ładowania pojazdów elektrycznych tylko na wyraźne życzenie klienta. Urządzenia tego typu są dość kosztowne, a liczba samochodów elektrycznych w Polsce jest śladowa. Być może narzucenie tego typu obowiązku na inwestorów w przyszłości będzie miało swoje uzasadnienie, ale obecnie tego typu wymóg jest zbędny - pisze dr Piotr Szulc.
Piotr Szulc
06.12.2021
Budownictwo
Odmowa udzielenia wyjaśnień w reportażu nie przekreśla możliwości publikacji sprostowania. Nie jest więc nadużyciem prawa. Podobnie jak opublikowanie przez redakcję oświadczenia osoby zainteresowanej w internecie nie uchroni redaktora naczelnego od konieczności rzeczowego sprostowania dotyczącego faktów zaprezentowanych w materiale dziennikarskim.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2021
Prawo cywilne RODO

Grudniowa pensja na święta? Mogą być korzyści dla firmy, ale pracownik może stracić

Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Pracodawcy, którzy wynagrodzenia za grudzień wypłacają w styczniu, mogą w tym roku wypłacić je wcześniej, już w grudniu. Pracownicy, którzy dostaną zastrzyk gotówki na Święta Bożego Narodzenia się ucieszą, a oni sami i ich zespoły kadrowo-płacowe zyskają więcej czasu na przygotowanie się do zmian, jakie wraz z Polskim Ładem zaczną obowiązywać od stycznia. Jednak pracownicy nie skorzystają z kwoty wolnej w podatku.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2021
Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wydłużony zostanie okres, w którym można korzystać ze zwolnienia - choć nie dla wszystkich branż.
Monika Sewastianowicz
04.12.2021
VAT Rachunkowość
Nie ma prostej zależności między wysokością zarobków a skłonnością do absencji chorobowych. O ile dla pracowników „blue collars” pensja nie wpływa na ich skłonność do wykorzystania zwolnień chorobowych w sposób niewłaściwy, to już „white collars” chętniej chodzą na chorobowe, gdy tracą poczucie bezpieczeństwa. L4 wykorzystują wtedy na szukanie nowej pracy.
Grażyna J. Leśniak
04.12.2021
Prawo pracy HR
Pakistan, Sudan Południowy, Jemen, a nawet Syria. Biura podróży organizują wyjazdy do miejsc, które uważane są za niebezpieczne. Organizator odpowiada w takich sytuacjach, jeśli turysta ucierpi na skutek zamieszek. W przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności i braku możliwości zapewnienia powrotu podróżnych do kraju - organizator turystyki powinien zapewnić na trzy noce zakwaterowania.
Regina Skibińska
04.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Influencerzy mają istotny wpływ na decyzje podejmowane przez konsumentów, zwłaszcza tych najmłodszych, dla których nierzadko są idolami, których chcą naśladować. UOKiK chce uporządkować rynek treści sponsorowanych, tak aby influencerzy rzetelnie i odpowiedzialnie podchodzili do swoich przekazów, a konsumenci nie byli wprowadzani w błąd lecz dostawali jasny przekaz, co jest reklamą, a co obiektywną recenzją i opinią.
Joanna Matczuk
04.12.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Wszechobecne działania mające wpływać na zachowania innych ludzi coraz częściej dotyczą ludzi biznesu, postrzegających je jako przenikające relacje zawodowe i towarzyszące dążeniom do osiągania sukcesu. Warto więc pytać, do czego wiedza na temat wpływu społecznego i manipulacji może się przydać oraz skąd się ona bierze, dlaczego i jak ludzie dają się manipulować, oraz czy są sposoby na obronę przed manipulacjami?
Agnieszka Dziedziczak-Foltyn Grażyna J. Leśniak
04.12.2021
Prawo pracy HR
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się z apelem do premiera o pilną interwencję w związku z brakiem unormowań umożliwiających wypłaty rekompensat dla firm objętych obostrzeniami epidemicznymi po 30 kwietnia 2021 r. Na przedsiębiorców z wielu branż zostały nałożone nowe obowiązki, które spowodują wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.12.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Rząd przygotowuje wsparcie dla rodzin wrażliwych energetycznie

Pomoc społeczna Rynek i konsument Domowe finanse
Ochrona odbiorców w związku z rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej - to cel przygotowywanego przez rząd projektu ustawy o dodatku osłonowym, który, jak wynika z wykazu prac legislacyjnych, Rada Ministrów ma przyjąć w grudniu. Dzięki ustawie wsparcie ma trafić do około 6,84 mln gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie.
Krzysztof Sobczak
03.12.2021
Pomoc społeczna Rynek i konsument Domowe finanse

Resort finansów udostępnił wzór nowej e-Faktury

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Resort finansów poinformował, że na ePUAP została opublikowana struktura logiczna e-Faktury (FA_VAT). Opublikowany wzór uwzględnia uwagi zgłoszone podczas testów do roboczej wersji struktury. Nowa e-Faktura ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Korzystanie z niej będzie dobrowolne. Obowiązkowe stanie się najpewniej rok później.
Krzysztof Koślicki
03.12.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Już od 2022 roku będzie możliwe posługiwanie się kopiami certyfikatów rezydencji, a Ministerstwo Finansów wyda objaśnienia podatkowe dotyczące nowego systemu tax refund. Nadchodzące ułatwienia w podatku u źródła (WHT) zaprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów na czwartkowej konferencji „Economy, Tax & Crime” organizowanej przez Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wiesława Moczydłowska
03.12.2021
CIT PIT
Pracodawców w Polsce czekają nowe obowiązki – do 17 grudnia mają zostać wdrożone przepisy unijnej dyrektywy dotyczące sygnalistów, czyli osób zgłaszających naruszenia prawa. Do tej daty parlament powinien uchwalić ustawę o ochronie sygnalistów. Po jej uchwaleniu polscy pracodawcy będą mieli kilka tygodni na jej wdrożenie. Czasu jest zatem niewiele, aby dobrze przygotować się do zmian.
Artur Rycak
03.12.2021
Prawo pracy RODO Compliance

Frankowicze mogą żądać zwrotu pieniędzy od banku także po spłaceniu kredytu

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Spłacenie w całości kredytu frankowego nie pozbawia kredytobiorcy możliwości dochodzenia od banku roszczeń związanych z tym kredytem. Klienci nie żądają wtedy ustalenia nieważności umowy, ale składają pozew o zapłatę. W przypadku odfrankowienia nie trzeba uzyskiwać nowego harmonogramu spłat rat kredytu.
Regina Skibińska
03.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Prof. Modzelewski: Prawa podatkowego nie da się już zrozumieć

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Nikt nie jest już w stanie przeczytać ze zrozumieniem wszystkich przepisów podatkowych. Jest tego za dużo, nie bardzo wiadomo, czy obowiązują czy też nie, jakość przepisów międzyczasowych i epizodycznych sięga już dna. Cechą przepisów prawa podatkowego, które dotyczą zwłaszcza podatków harmonizowanych, jest chaos, który pogłębia na co dzień radosna twórczość TSUE
Witold Modzelewski
03.12.2021
Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy o podatku od budowli trzeba napisać od nowa

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Budownictwo
Punktem wyjścia, jak zawsze w podatku od nieruchomości, są wadliwe przepisy. Z tej perspektywy nie ma w tym nic dziwnego, że podatnicy próbują je interpretować na swoją korzyść, a organ podatkowy, do którego podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację – przeciwnie, czyli profiskalnie – pisze Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Michał Nielepkowicz
02.12.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Budownictwo

Będą preferencje akcyzowe dla małych producentów alkoholi

Akcyza Rachunkowość Małe i średnie firmy
Dostosowanie polskich przepisów do unijnych dyrektyw dotyczących podatku akcyzowego oraz wprowadzenie m.in. preferencji podatkowe dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych - to cele projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. W czwartek nad zmianami prace rozpoczął Sejm.
Krzysztof Sobczak Krzysztof Koślicki
02.12.2021
Akcyza Rachunkowość Małe i średnie firmy
Przepisy RODO należy interpretować w taki sposób, że nie stoją one na przeszkodzie przepisom krajowym zezwalającym stowarzyszeniom, których celem jest ochrona interesów konsumentów, na wytaczanie przed sądami powództw przeciwko potencjalnym sprawcom naruszeń przepisów dotyczących danych osobowych - stwierdził rzecznik TSUE Jean Richard de la Tour.
Krzysztof Sobczak
02.12.2021
Wymiar sprawiedliwości RODO
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w czwartek projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych. Wynika z niego, że kasy stosowane w ewidencji automatycznej sprzedaży np. w myjni samochodowej nie będą musiały mieć drukarki. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Krzysztof Koślicki
02.12.2021
VAT Rachunkowość
Generalną zasadą w podatku dochodowym jest możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów każdego wydatku, który przyczynia się lub ma się przyczynić do powstania przychodu bądź jego zabezpieczenia. Wydatki, które nie mogą stanowić kosztów są wyraźnie wskazane w ustawie.
Krzysztof Kaźmierski
02.12.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość