Prawo.pl
Ze wsparcia rządowych tarczy antykryzysowych skorzystało 86 proc. przedsiębiorców. Do najczęściej wykorzystywanych instrumentów należały: zwolnienia ze składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz obniżenie wymiaru czasu pracy lub praca zdalna. Większość przedsiębiorców korzystało jednocześnie z różnych form wsparcia
Renata Krupa-Dąbrowska
01.09.2021
Spółki Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Zapewnienie sprawnego funkcjonowania rynku mocy i spełnienie unijnych limitów emisyjności, a także wprowadzenie zmian w naliczaniu opłaty mocowej, korzystnych dla odbiorców o stabilnym profilu zużycia energii - to cele obowiązującej od środy nowelizacji ustawy o rynku mocy. Dzięki niej już od października będą niższe rachunki dla przemysłu.
Krzysztof Sobczak
01.09.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Zapadł kolejny wyrok WSA w sprawie opodatkowania przez płatników należności płaconych z tytułu przechowywania danych w tzw. „chmurze”. I tym razem sprawa została wygrana przez podatników. Można więc stwierdzić, że w odniesieniu do tego problemu rysuje się wyraźna, przyjazna podatnikom, linia orzecznicza. Końca sporu jednak nie widać.
Krzysztof Kaźmierski
01.09.2021
CIT PIT

Rząd chce uregulować zbiegi tytułów do ubezpieczeń rolników

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Resort rolnictwa pracuje nad przepisami, które mają usunąć mankamenty ubezpieczeń społecznych rolników. Zapowiedź regulacji jest na tyle enigmatyczna, że nie wiadomo, czy rząd chce tylko uregulować świadczenia tzw. dwuzawodowców, czyli rolników ubezpieczonych w KRUS i w ZUS, czy także prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy płacą KRUS
Grażyna J. Leśniak
01.09.2021
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Operaty szacunkowe nie zawsze są rzetelne. Najczęstsze błędy rzeczoznawców majątkowych to porównywanie ze sobą nieruchomości, które zbyt różnią się lokalizacją, powierzchnią czy standardem. Potem takie wyceny uchylają sądy. Wkrótce wejdze w życie nowa ustawa, ale nie ustanawia ona standardów zawodowych dla tej profesji. Wystarczyć mają normy środowiskowe.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.09.2021
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddaliła skargę kasacyjną przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który nałożył karę finansową na stację TVN. Powodem był film uznany za reklamę, a nie wskazanie sponsorskie. Przepisy dotyczące kar są nieprecyzyjne, a w programie nie było bezpośredniej zachęty do zakupu biżuterii spółki Apart.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.09.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej do momentu przekroczenia limitu w wysokości 20.000 zł. Po przekroczeniu limitu, zwolnienie może mieć dalej zastosowanie, jeśli wynagrodzenie za świadczone usługi jest uregulowane w formie przelewu, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczył przelew
Mariusz Jabłoński
01.09.2021
VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
W lipcu o 41,4 proc. spadła liczba ogłoszonych restrukturyzacji w skali miesiąca. Niewypłacalności, czyli postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych łącznie też w lipcu było mniej w czerwcu. Do poprawy sytuacji przyczyniło się też sezonowe ożywienie koniunktury i zwiększony ruch turystyczny, na czym korzysta też transport.
Regina Skibińska
31.08.2021
Rynek Finanse
Wprowadzenie możliwości wystawiania e-faktur, czyli faktur elektronicznych posiadających tzw. ustrukturyzowany format XML - to jedno z rozwiązań, które ma wprowadzić nowelizacja ustawy, której projekt przyjął we wtorek rząd. Rząd podkreśla, że E-faktura to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń.
Krzysztof Sobczak
31.08.2021
VAT Rachunkowość
Zmiany podatkowe zaproponowane w Polskim Ładzie są największą  w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców i osób najbardziej zaangażowanych w budowę polskiej gospodarki – napisała Konfederacja Lewiatan w stanowisku, przesłanym do resortu finansów. Dzisiaj kończą się konsultacje społeczne wchodzącego w skład Polskiego Ładu projektu ustawy podatkowej.
Krzysztof Sobczak
31.08.2021
CIT PIT Prawo gospodarcze Polski Ład
Do grona partnerów PwC w Polsce dołączył Michał Grzybowski, obejmując rolę lidera zespołu People & Organization. Będzie odpowiadał za rozwój nowych produktów i usług w obszarze podatków osobistych, strategii kapitału ludzkiego, transformacji funkcji HR, procesów kadrowo-płacowych oraz regulacji prawno-pracowniczych.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.08.2021
Podatki i opłaty lokalne
Resort rodziny i polityki społecznej twierdzi, że kontynuuje prace nad dwoma projektami ustaw, które przekazane mu zostały przez resort byłego już wicepremiera Gowina. Wkrótce przepisy o pracy zdalnej oraz o badaniu trzeźwości pracowników mają trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Związkowcy chcą jednak, by zajęła się nimi Rada Dialogu Społecznego, zabiegają też o usunięcie z projektu całkowitej pracy zdalnej.
Grażyna J. Leśniak
31.08.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Projekt Polskiego Ładu przewiduje znaczące wydłużenie okresu, w którym przedsiębiorca nie będzie mógł sprzedać bez podatku nabytego samochodu. Jeśli przedsiębiorca będzie chciał go sprzedać przed upływem sześciu lat od jego nabycia, będzie płacił dodatkowy podatek. Prawdopodobnie wpłynie to na ceny pojazdów używanych – mówi dr Monika Różycka z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Krzysztof Koślicki
31.08.2021
PIT Finanse Polski Ład

Firmy boją się czwartej fali i chcą paszportów covidowych

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus szczepienia
Rząd zapowiada, że po nadejściu czwartej fali pandemii decyzje o obostrzeniach będzie podejmował na podstawie liczby zakażeń i procenta wyszczepienia w danym powiecie. I choć konkretnych przepisów wciąż nie ma, firmy już się martwią, bo mogą tego nie przetrwać. Na odszkodowanie od państwa też nie bardzo mogą liczyć. Blokują je dwa wnioski czekające na rozpatrzenie w TK.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.08.2021
Spółki Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus szczepienia
Ceny suplementów diety marki Solgar były ustalane w wyniku porozumienia ograniczającego konkurencję. Oznacza to, że konsumenci przez wiele lat przepłacali za te produkty - uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I nałożył na firmę karę w wysokości ponad 1,2 mln zł. Ukarał również dwie osoby zarządzające spółką, które były osobiście odpowiedzialne za funkcjonowanie zmowy.
Krzysztof Sobczak
30.08.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Działania asekuratorów mogą w wielu obszarach wspomagać hamowanie zmian klimatycznych. Ubezpieczyciele mogą wspierać działania proekologiczne na przykład zachęcając do naprawy, a nie wymiany, uszkodzonych elementów. Mogą promować rozwiązania, w których części służące do naprawy pochodziły z recyklingu - wynika z raportu Deloitte.
Regina Skibińska
30.08.2021
Środowisko Rynek Finanse
PZU i inne towarzystwa ubezpieczeniowe narzucają koszty napraw w szkodach z ubezpieczenia OC według warunków finansowych obowiązujących w tzw. sieci preferowanej. Warsztaty nienależące do tej sieci mówią o zaniżonych stawkach i zarzucają ubezpieczycielom ograniczanie konkurencji. Sprawą interesuje się UOKiK i rzecznicy - finansowy oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
Regina Skibińska
30.08.2021
Ochrona konkurencji Ubezpieczenia
Ceny materiałów budowlanych w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły, w niektórych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent. Wykonawcy robót budowlanych w ramach zamówień publicznych składają już wnioski o zmianę ustalonej wysokości wynagrodzenia. Jednak nie w każdym przypadku taka zmiana będzie możliwa - twierdzi radca prawny Agnieszka Dudko-Romańczuk.
Agnieszka Dudko-Romańczuk
30.08.2021
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Pracodawcy mają coraz większy problem z pracownikami, którzy przysługujące krwiodawcom dni wolne traktują jako sposób na wydłużenie weekendu. Prawnicy mówią już o potrzebie ograniczenia tego zjawiska. Najlepiej poprzez zmianę przepisów i wyraźne wskazanie, że dzień wolny jest udzielany pracownikowi za zgodą pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2021
Prawo pracy Finansowanie zdrowia
W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w tym roku rząd przyjmie wielki program ubezpieczenia od klęsk żywiołowych. Polisy mają być powszechne i dostępne dla wszystkich rolników. Premier Morawiecki zapewnił, że nie będzie to program komercyjny.
Krzysztof Koślicki
29.08.2021
Administracja publiczna Rynek
Prezydent w sobotę w Stalowej Woli podpisał specustawę dotyczącą pozyskania gruntów leśnych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli. Nowelizacja przepisów ma pozwolić na zamianę gruntów w tych miastach m.in. pod inwestycje związane z elektromobilnością. - Ustawa jest dedykowana tylko dwóm miejscom w Polsce, konkretnym działkom, oznaczonym w załączniku,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2021
Środowisko Administracja publiczna
Ponad 42 tysięcy osób podpisało petycję Rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorców przeciw negatywnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie. Projekt zakłada, że kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych. Będzie dostępna dla osób rozliczających PIT według zasad ogólnych. Przedsiębiorcy składkę zdrowotną będą płacić od dochodu.
Krzysztof Koślicki
28.08.2021
CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Finansowanie przez pracodawcę w jakikolwiek sposób wynagrodzenia z tytułu świadczenia na jego rzecz pracy przez pracownika na podstawie umowy zawartej z osobą trzecią zobowiązuje go do zapłacenia składek - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego, która zapadła na tle umowy dealera aut z firmą leasingową.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.08.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Swojej marki trzeba pilnować - odzyskanie praw do znaku trudne i bardzo kosztowne

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Ważą się losy prawa do znaku towarowego Ekipy – okazało się, że ktoś uprzedził znanych youtuberów, wszczynając procedurę rejestracji zarówno w Polsce, jak i przed unijnym urzędem. Choć w przypadku takiego procederu możliwe jest udowodnienie, że ktoś działał w złej wierze, to będzie to żmudne i kosztowne. Jest więcej takich sytuacji, problemy miał nawet znany piłkarz Neymar.
Monika Sewastianowicz
28.08.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Ceny mieszkań rosną, a mimo to nie brakuje chętnych na nie. Dziś na rynku nieruchomości rządzą sprzedający, a nie nabywcy. By „wycisnąć” jak najwięcej z mieszkania, ci pierwsi potrafią zerwać umowę z dnia na dzień, dochodzi też do licytacji: kto da więcej. Kupujący starają się zabezpieczyć przed tego typu praktykami. Nie zawsze jednak skutecznie.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.08.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Projekt Polskiego Ładu przewiduje nowy zakres wsparcia. Jest on dedykowany podmiotom zagranicznym planującym inwestycje na terytorium Polski. Chodzi o porozumienie inwestycyjne. Będzie to wiążąca opinia organów podatkowych wydawana inwestorom strategicznym o skutkach podatkowych planowanej inwestycji w Polsce – piszą Wojciech Gede i Ewa Koper z PwC.
Ewa Koper Wojciech Gede
27.08.2021
Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład
Inwestycje prywatne w Polsce kuleją i należą do najniższych w Unii Europejskiej. Nie pomogą im propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, ani różne pomysły dotyczące, np. wprowadzenia 1 proc. podatku od przychodów - napisała Konfederacja Lewiatan w raporcie poświęconym inwestycjom prywatnym.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.08.2021
Rynek Budownictwo Nowe technologie Spółki Finanse
Dla celów podatku dochodowego opłata wstępna (jako koszt pośredni), co do zasady, stanowi koszt uzyskania przychodów w pełnej kwocie jednorazowo w dacie poniesienia. Chodzi tu o dzień, w którym ujęto ją w księgach rachunkowych w oparciu o otrzymaną fakturę. Dzień uznania wydatku za koszt podatkowy nie jest zatem uzależniony od równoczesnego uznania go za koszt dla celów bilansowych.
Krzysztof Kaźmierski
27.08.2021
CIT PIT Rachunkowość
Jest roboczy projekt ustawy, która ma umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o tym, którzy pracownicy - a nawet usługobiorcy - są zaszczepieni. Weryfikacja będzie możliwa przy zastosowaniu aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywaniu zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Cyfryzacja po polsku - pozwolenie na budowę szybciej na papierze

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie
Urzędy nie radzą sobie z cyfryzacją formalności budowlanych. Brakuje im dobrych komputerów, nie wszystkie mają również elektroniczny obieg dokumentów oraz oprogramowanie powiązane z ePuap-em. Na razie więc cyfryzacja istnieje głównie na… papierze. A tradycyjny sposób załatwiania pozwolenia na budowę jest wciąż i najlepszy, i najszybszy.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.08.2021
Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie